Odpady w moim mieście - Skarżysko Kamienna.doc

(1437 KB) Pobierz

1

Ogólna charakterystyka Powiatu Skarżyskiego

Str.2

2

Charakterystyka gmin

Str.3

3

Oczyszczanie ścieków komunalnych

Str.3

4

Oczyszczanie ścieków przemysłowych

Str.3

5

Odpady

Str.4

6

Odpady niebezpieczne

Str.6

7

Odpady z sektora gospodarczego

Str.6

8

Odpady komunalne

Str.6

9

Powiatowy Plan Gospodarki Odpadami wytwarzanych odpadów

Str.9

10

Charakterystyka

Str.11

10.1

Odpady komunalne

Str.11

11

Osady ściekowe

Str.13

12

Odpady wielkogabarytowe

Str.15

13

Odpady budowlane i odpady z infrastruktury drogowej

Str.15

14

Odpady niebezpieczne

Str.15

15

Odpady medyczne i weterynaryjne

Str.18

16

Baterie i akumulatory

Str.19

17

Odpady zawierające azbest

Str.20

18

Pestycydy

Str.21

19

Odpady zawierające PCB

Str.21

20

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Str.22

21

Wraki samochodowe i opony

Str.23

22

Oleje odpadowe

Str.24

23

Odpady z sektora gospodarczego

Str.24

24

Odpady poddawane procesom odzysku i unieszkodliwiania

Str.25

25

Instalacje oraz podmioty gospodarcze zajmujące się przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów

Str.26

26

Ocena aktualnego stanu gospodarki odpadami

Str.27

27

Schemat gospodarki odpadami na terenie Powiatu

Str.29

28

Literatur

Str.31

 

 

 

1. Ogólna charakterystyka Powiatu Skarżyskiego

Rys 1. Mapa administracyjna województwa świętokrzyskiego

Źródło: Strona internetowa http://www.gminy.pl

 

 

Powiat Skarżyski położony jest w centralno–północnej części województwa świętokrzyskiego. Graniczy z Powiatami województwa świętokrzyskiego: Starachowickim, Koneckim, i Kieleckim, oraz województwa mazowieckiego: z Powiatem Szydłowieckim. Powiat Skarżyski tworzy 5 gmin:

- Skarżysko-Kamienna – gmina miejska, jednocześnie miasto powiatowe,

- Suchedniów – gmina miejsko-wiejska,

- gminy wiejskie: Bliżyn, Łączna i Skarżysko Kościelne.

 

Powierzchnia ogólna Powiatu wynosi 395,53 km2. Powiat Skarżyski liczy ogółem 79.684 mieszkańców, największe skupiska ludności występują w miastach i miejscowościach będących siedzibami gmin.

Powiat jest korzystnie ulokowany pod względem komunikacyjnym – krzyżują się tu znaczące szlaki komunikacyjne: droga ekspresowa Nr 7 wiodąca z Gdańska przez Warszawę, Skarżysko-Kamienną i Kraków do granicy ze Słowacją oraz droga Nr 42 na kierunku Łódź – Skarżysko-Kamienna - Rzeszów, łącząca równocześnie największe przemysłowe miasta północy województwa świętokrzyskiego.

 

 

 

2. Charakterystyka gmin

Miasto Skarżysko-Kamienna jest siedzibą władz powiatowych. Powierzchnia miasta wynosi 64,39 km2 i liczy 48.175 mieszkańców. Miasto leży na północnym obrzeżu Gór Świętokrzyskich, na średniej wysokości 250 m npm., w dolinie rzeki Kamiennej otoczonej zalesionymi wzgórzami Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej w postaci Garbu Gielniowskiego, Płaskowyżu Suchedniowskiego i Przedgórza Iłżeckiego.

Skarżysko-Kamienna leży na skrzyżowaniu ważnych ciągów komunikacyjnych: drogi krajowej nr 7 (Kraków–Kielce–Skarżysko-Kamienna–Radom–Warszawa), drogi krajowej nr 42 (Ostrowiec–Skarżysko–Końskie–Żarnów) oraz linii kolejowych relacji Kraków-Warszawa i Rozwadów – Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki.

 

 

 

 

3. Oczyszczanie ścieków komunalnych

 

 

 

4. Oczyszczanie ścieków przemysłowych

Ładunki zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do wód lub do ziemi (według danych GUS z roku 2008):

- ChZT – 25 kg/rok,

- zawiesina – 526 kg/rok,

- chlorki i siarczany – 29 kg/rok.

 

Osady z przemysłowych oczyszczalni ścieków wynoszą 6 Mg rocznie i są w całości wykorzystywane w rolnictwie.

 

Sieć wód powierzchniowych na terenie Powiatu Skarżyskiego należy do zlewni rzeki Kamiennej. Wody powierzchniowe w Powiecie posiadają klasę czystości IV. Wody podziemne w powiecie posiadają klasę III. W Powiecie nie ma deficytu wód podziemnych, wszystkie gminy mają do nich bezpośredni i łatwy dostęp. Ważną jest obecność zbiorników retencyjnych oraz planowana budowa nowych.

Powiat jest dobrze zwodociągowany, niestety istnieje duża dysproporcja pomiędzy długością sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. We wszystkich gminach Powiatu w najbliższym czasie planowana jest budowa, bądź rozbudowa systemów kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków. W powiecie działają oczyszczalnie przyzakładowe, oczyszczalnie przy obiektach infrastruktury społecznej, przedsiębiorstwach itp..

 

 

 

5. Odpady

Obowiązek planowania gospodarki odpadami został sformułowany w uchwalonej przez Sejm RP ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39 poz. 251 z późn. zm.). Powszechna zasada gospodarowania odpadami (Rozdział 2 art. 5 Ustawy o odpadach) brzmi „Kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstawanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić tak aby:

 

- zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość odpadów i ich negatywne oddziaływanie na środowisko przy wytwarzaniu produktów, podczas i po zakończeniu ich użytkowania,

- zapewniać zgodny z zasadami ochrony środowiska odzysk, jeżeli nie udało się zapobiec ich powstaniu,

- zapewniać zgodne z zasadami ochrony środowiska unieszkodliwianie odpadów, których powstaniu nie udało się zapobiec lub których nie udało się poddać odzyskowi”.

 

Zgodnie z Dyrektywą 91/156 EEC od roku 2002 w krajach Unii Europejskiej zabronione jest składowanie odpadów bez wcześniejszego ich przetworzenia. Dla krajów nowoprzyjętych do Unii Europejskiej – w tym Polski termin ten określono na rok 2012. Podstawowymi kierunkami działań będą: zmniejszanie ilości odpadów do wywiezienia poprzez selektywną zbiórkę i zagospodarowanie odpadów oraz stworzenie nowoczesnych zakładów wykorzystujących i unieszkodliwiając odpady. Wizja unijnych składowisk przewiduje deponowanie odpadów wyłącznie przetworzonych, tzn. takich, w których zawartość frakcji organicznych nie przekracza 5%, a wartość opałowa nie jest wyższa niż 6000 kJ/kg. Odpady organiczne powinny być w całości kompostowane.

 

 

6. Odpady niebezpieczne

Przepisy prawne pozwalają wytwórcom lub odbiorcom odpadów, przeznaczonych do wykorzystania lub unieszkodliwiania, na tymczasowe ich magazynowanie na własnym terenie. Szczegółowe regulacje prawne zawierają ustawy: Prawo Ochrony Środowiska, Ustawa o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw, Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów. Transport tych odpadów ma być zgodny z przepisami określającymi warunki przewożenia materiałów niebezpiecznych. Ewidencja odpadów powinna być prowadzona w oparciu o rozporządzenie MOŚ i ZNiL w sprawie wzorów dokumentów na potrzeby ewidencji odpadów oraz służących do przekazania informacji o rodzaju i ilości odpadów, a także czasie ich składowania.

Podstawowym źródłem powstawania odpadów niebezpiecznych jest działalność przemysłowa i usługowa. Odpady niebezpieczne powstają również w gospodarstwach domowych, służbie zdrowia i szkolnictwie. Do odpadów niebezpiecznych znajdujących się w strumieniu odpadów komunalnych zalicza się:

 

– lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć;

– baterie i akumulatory łącznie z bateriami i akumulatorami ołowiowymi, niklowo-kadmowymi lub bateriami zawierającymi rtęć oraz nie sortowane baterie i akumulatory zawierające te baterie;

– detergenty zawierające substancje niebezpieczne;

– środki ochrony roślin (np. insektycydy, pestycydy, herbicydy);

– kwasy i alkalia;

– rozpuszczalniki;

– odczynniki fotograficzne;

– leki cytotoksyczne i cytostatyczne;

– urządzenia zawierające freony;

– oleje i tłuszcze inne niż jadalne;

– farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice zawierające substancje niebezpieczne;

– zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne.

Zorganizowane zbieranie odpadów niebezpiecznych występuje w niektórych placówkach handlowych – baterie, akumulatory, sprzęty elektryczne (sprzęt RTV i AGD) z częściami niebezpiecznymi, opakowania po środkach ochrony roślin.

W Skarżysku-Kamienej znajduje się Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (GPZON) zlokalizowany przy ul. 1-go Maja 103 na terenie siedziby Miejskich Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Skarżysku-Kamiennej znajdują się również trzy stacje demontażu samochodów.

Na terenie Powiatu Skarżyskiego nie ma zlokalizowanych mogilników z przeterminowanymi środkami ochrony roślin. Odpady niebezpieczne są wywożone poza teren Powiatu – do unieszkodliwienia lub przeróbki.

Na terenie powiatu nie istnieją także zwałowiska odpadów wydobywczych przeznaczonych do wykorzystania lub rekultywacji.

Ilość odpadów niebezpiecznych znajdujących się w grupie wytworzonych odpadów komunalnych można oszacować na podstawie wskaźników generowania strumienia odpadów komunalnych zawartych w Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Świętokrzyskiego. Szacuje się, że na terenie powiatu w 2008 r. wytworzonych zostało 139 Mg odpadów niebezpiecznych.

Na terenie powiatu nie ma mogilników z przeterminowanymi środkami ochrony roślin.

We wszystkich gminach w powiecie przeprowadzona została inwentaryzacja miejsc występowania substancji stwarzających szczególne zagrożenia dla środowiska (inwentaryzacja pokryć dachowych zawierających azbest).

 

 

 

7. Odpady z sektora gospodarczego

Na terenie Powiatu Skarżyskiego do grupy największych wytwórców odpadów z sektora gospodarczego należą:

 

1.

Zakłady Metalowe „Mesko” S.A. w Skarżysku-Kamiennej

2.

Energetyka Cieplna miasta Skarżysko-Kamienna Sp. z o.o.

3.

SFW Zakład Ciepłowniczy w Suchedniowie

4.

PKP Cargo w Skarżysku-Kamiennej

5.

Zakład Wyrobów Kamionkowych „Marywil” S.A.

6.

Kopalnia „Bukowa Góra”

7.

DODONI Górzyńscy Sp. j. w Suchedniowie

8.

Zakłady Metalowe SKAMET w Skarżysku-Kamiennej

9.

PKS IWOPOL w Skarżysku-Kamiennej

10.

ZEORK w Skarżysku-Kamiennej

11

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin