E_Galaj_Wszytko_o_wodzie.doc

(29 KB) Pobierz
Scenariusz zabawy badawczej

Scenariusz zabawy badawczej

dla dzieci 3 i 4-ro letnich

Temat : „Wszystko o wodzie”

 

Cele dydaktyczno – wychowawcze :

 

1)    Poznawanie właściwości i stanów skupienia wody , poprzez obserwacje , proste doświadczenia i wyciąganie wniosków .

2)    Uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla roślin ludzi i zwierząt , oraz zrozumienie potrzeby jej oszczędzania .

3)    Rozwijanie ruchowej i słownej ekspresji twórczej .

4)    Stymulowanie umiejętności płynnego mówienie poprzez ćwiczenia oddechowe  i dźwiękonaśladowcze .

 

Cele operacyjne :

1)    Dziecko bada właściwości wody ,za pomocą zmysłów / wzroku , smaku , węchu dotyku / i potrafi je opisać

2)    Wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń , wie i potrafi ogólnie określić , kiedy woda zmienia się w lód / bardzo zimno / , a kiedy w parę

     / bardzo gorąco /  .

3)    Potrafi wymienić przynajmniej cztery wartości czy sposoby

wykorzystania wody 

4)    Rozumie potrzebę zakręcania wody i dokładnie zakręca kran po myciu.

5)    Potrafi obrazować ruchem wskazane czynności .

 

Pomoce : 

- przegotowana woda w przezroczystym naczyniu , kubek dla każdego dziecka , lód / kostki / , gotująca woda w szklance , lusterko , szarfy , woda z mydłem , słomki dla każdego dziecka , nagranie magnetofonowe z muzyką marszową .

 

Przebieg zajęcia :

 

1)    Rozwiązywanie zagadki o wodzie .

Treść – „Służy do mycia , służy do picia

                   Bez niej na ziemi nie byłoby życia”

 

2)    Badamy wodę

- obserwacja wody / określanie koloru , wyglądu ,stanu skupienia /

- wąchanie wody / określanie zapachu /

- próbowanie wody / określanie smaku /

   

 

 

 

    3)  „Czy to też woda ?”

- oglądanie kostek lodu / określanie temperatury , wyglądu , zmian  

  zachodzących  pod wpływem ciepła

- obserwacja pary wodnej i jej skraplania /opisywanie wyglądu /

     ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA NAUCZCIEL SAM TRZYMA LUSTERKO NAD PARUJĄCĄ WODĄ

 

 

     4) Od czego zależy czy woda jest cieczą , parą , czy lodem ? – wyciąganie

wniosków z doświadczeń .

 

5)    „Schowaj się przed deszczem”  - zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi .

Słońce świeci - marsz przy muzyce . Na przerwę w muzyce , oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” /szarfy /

Siedząc obserwują deszcz : siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów deszczu za oknem  .

Kap ,kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda

Puk ,puk ,puk – dłonie w piąstkę , stukanie kostkami palców o podłogę

Szu ,szu ,szu  – pocieranie dłonią o dłoń

Chlup ,chlup ,chlup – klaskanie dłońmi nad głową / jak najwyżej / .

 

     6)  Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi , zwierząt i roślin

i o konieczności jej oszczędzania .

 

     7)  Ruch twórczy – obrazowanie czynności przy których wykonywaniu

potrzebna jest woda / np. myjemy ręce , zęby , pierzemy , pijemy wodę,

pływamy , podlewamy kwiaty / .

 

8)     Wesołe zabawy z wodą , czyli puszczanie baniek mydlanych / ćwiczenie

oddechowe /

 

9)     Podsumowanie w formie zabawy twórczej / dedukcja/ – Co by było gdyby na całym świecie zabrakło wody .

 

10) Mycie rąk w łazience , dokładne zakręcanie kranu.                                  

 

 

Opracowała: Elżbieta Gałaj

Nauczyciel P.M. nr 160 w Łodzi

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin