projekt przedszkola.docx

(552 KB) Pobierz

 

 

 

 

                                                              

 

 

 

 

Regulamin organizacyjny

 

Regulamin Organizacyjny Przedszkola określa organizację i zasady funkcjonowania tej placówki:

·         Zakres działania poszczególnych działów

·         Strukturę  organizacyjną

§ 1

Regulamin organizacyjny określa strukturę wewnętrzną Przedszkola Publicznego  w Końskich, zasady jego funkcjonowania oraz zakresy i zasady działania stanowisk samodzielnych. 

§ 2

Miasto w ramach zadań własnych tworzy i utrzymuje Przedszkole oraz zapewnia środki na wynagrodzenia pracowników.

§ 3

Nadzór nad działalnością Przedszkola jest sprawowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Końskie.

 

§ 4

Organem kontrolującym prawidłowe wykonanie zadań finansowych Przedszkola  jest Burmistrz Miasta i Gminy Końskie.

 

§ 5

Do zadań przedszkola należy:
-  wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka,
-  organizowanie i sprawowanie opieki nad dziećmi odpowiednio do ich potrzeb i możliwości przedszkola,
-  opieka nad zdrowiem, bezpieczeństwem i prawidłowym rozwojem dzieci,
-  przygotowanie dzieci do szkoły,
-współdziałanie z rodzicami pomagając im w wychowaniu i zapewnieniu ich dzieciom opieki wychowawczej,
-realizacja innych obowiązków i uprawnień wynikających z przepisów oraz uchwał organów gminy,
- realizacja obowiązków i uprawnień służących placówce jako pracodawcy zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa pracy i usta­wie o systemie oświaty.  

  ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W KOŃSKICH

  §1

Strukturę organizacyjną przedszkola stanowią:

1.  Kierownictwo przedszkola - Dyrektor,
2. W skład przedszkola wchodzą: 
-  personel pedagogiczny,
-  personel administracyjny:
a/ specjalista d/s księgowości,
b/ specjalista d/s zaopatrzenia - kasjer,
-              personel obsługowy:
a/ kucharka,
b/ pomoc kuchenna,
c/ woźne oddziałowe,
d/ woźny.

§2

1.  Personel przedszkola podlega bezpośrednio dyrektorowi.
2.  Podział zadań na poszczególne stanowiska pracy określają zakresy czynności zatwierdzone przez dyrektora.
3.  Wielkość zatrudnienia w przedszkolu ustala dyrektor zgodnie z przepisami, oraz w porozumieniu z organem prowadzącym.
4. Schemat organizacyjny przedszkola przedstawia załącznik nr l do Regula­minu Organizacyjnego.

ROZDZIAŁ III
ZASADY FUNKCJONOWANIA PRZEDSZKOLA

  §1

Przedszkole działa w oparciu o następujące zasady:

-   praworządność,
-   służebność wobec społeczności,
-   racjonalnego gospodarowania mieniem publicznym,
-   jednoosobowego kierownictwa,
-   kontroli wewnętrznej,
-   podziału zadań pomiędzy personelem pedagogicznym a administracyjno-obsługowym,
-   wzajemnego współdziałania.

§2

Pracownicy w przedszkolu, w wykonywaniu swoich obowiązków i zadań przedszkola, kierują się przepisami, prawami do których przestrzegania, których są zobowiązani. §3

1. Gospodarowanie środkami rzeczowymi odbywa się w sposób racjo­nalny, celowy i oszczędny z uwzględnieniem zasady szczególnej staran­ności w zarządzaniu mieniem przedszkola.
2. Zakupy i inwestycje są realizowane po wyborze najkorzystniejszej oferty, zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych.

§4

 

1. Jednoosobowe kierownictwo polega na obowiązku wykonywania poleceń bezpośrednio przełożonego wynikającego ze służbowego podporządkowania.
2. Przedszkolem kieruje dyrektor i wykonuje zadania przy pomocy specjalisty d/s księgowości i specjalisty d/s zaopatrzenia, którzy ponoszą od­powiedzialność przed dyrektorem za realizację swoich zadań.
3. W razie nieobecności dyrektora przedszkola jego obowiązki przejmuje osoba zaproponowana przez dyrektora i zaakceptowana przez Radę Pedagogiczną /wicedyrektor przedszkola - funkcja społeczna/.

§5

1. Pracownicy w przedszkolu są zobowiązani do współdziałania ze sobą, a w szczególności w zakresie wymiany informacji i wzajemnych konsul­tacji.
2. Pracownicy realizują zadania wynikające z przepisów prawa i regulaminów.

 

 

 

 

 

 

 

Przedszkole i jego okolica

 

Budynek Przedszkola, zwanego też „Zielonym Domem” mieści się w Końskich przy ulicy Radockiego 13.

Budowa budynku rozpoczęła się w 1999 roku. Budynek został dopuszczony do użytkowania w 2000, jednak nikt wcześniej nie skorzystał z tej możliwości. Powierzchnia ogólna działki wynosi 3000 m2 ogrodu, ponad 100 m2 kompletnie wyposażonych pomieszczeń domu.

Prace remontowe zakończono w 2005 roku wtedy to też, budynek został ocieplony i otynkowany w kolorze zielonym. Na dachu położono czerwoną dachówkę. „ Zielony Dom” w tym miejscu funkcjonuje od 1 września 2009 roku.

Nieopodal działki znajduje się las i polana.



               

 

 

W ogrodzie zostały posadzone drzewa i krzewy owocowe. Dzieci mogą biegać boso po trawie i zajadać soczyste owoce zerwane prosto z krzaka. Oprócz tego w ogrodzie zostały wydzielone grządki, na których uprawiane są pomidory, marchewki, ogórki i inne warzywa ogrodowe.

Dla najmłodszych podopiecznych zbudowano piaskownicę i postawiono zjeżdżalnię oraz huśtawki.

 

 

 

                                 

 

Oprócz tego na terenie wokół placówki wybudowano boisko do siatkówki, koszykówki oraz zielone boisko do gry w piłkę nożną. W okresie letnim dzieci mogą korzystać z basenu otwartego.

 

W ogrodzie jest wydzielone miejsce na ognisko, przy którym organizowane są wieczorki zapoznawcze dla rodziców i ich pociech.

 

           

Do „Zielonego Domu” wchodzi się przeszklonymi drzwiami. Tuż za wejściem znajduje się szatnia dla przedszkolaków, w której dzieci mogą pozostawić kurtki i buty. Na ścianie wisi tablica z ogłoszeniami i plan budynku, a także rozkład dnia. Na ścianach powieszone są prace wykonane przez dzieci. Budynek w środku jest bardzo kolorowy i wesoły.

 

Na parterze znajdują się pomieszczenia administracyjne, w tym gabinet dyrektora i księgowość. Idąc korytarzem dalej znajduje się stołówka . W tyle korytarza umieszczona jest mała sala gimnastyczna oraz pomieszczenie ze sprzętem sportowym.

 

 



                            

 

Na parterze znajdują się pomieszczenia dla przedszkolaków, są to: pokój gier planszowych tzw. „ Rzut Kostką”, pokój zabaw ruchowych, czyli „ Zabawolandia”, gdzie organizowane są zabawy ruchowe mające na celu kształtowanie u dzieci koncentracji, spostrzegawczości i pracy w zespołach. W naszym przedszkolu jest  również tzw. „ Wesoła Klasa”, w której sześciolatki poznają pierwsze liczby i literki.  Piętro zostało wyposażone w jadalnię i aneks kuchenny, aby dzieci  mogły samodzielnie przygotowywać drobne posiłki pod okiem opiekunów. Dodatkowo w każdej Sali znajdującej się w „ Zielonym Domu” znajdują się pomoce rozwojowe tzw. „ klucze do świata” umieszczone są one w zasięgu wzroku dziecka na otwartych regałach. Zawsze znajdują się na swoim miejscu, są gotowe do pracy i ułożone według określonych działów:

·         do praktycznych ćwiczeń dnia codziennego

·         do kształcenia zmysłów

·         do edukacji językowej

·         do edukacji matematycznej

·         do wychowania kosmicznego (przyroda, geografia)

·         do wychowania religijnego

·         do wychowania plastycznego.

ZADANIA PRZEDSZKOLA I JEGO FUNKCJE


Podstawowym statusowym zadaniem przedszkola jest przygotowanie dziecka do edukacji szkolnej. Dlatego do najważniejszych funkcji zaliczane są:   dydaktyczna, rekreacyjna, zdrowotna i korekcyjna, integracyjna i integralna.
Zgodnie z teorią hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa na pierwszym miejscu należałoby wymienić zaspokojenie potrzeb biologicznych (wyżywienie, odpowiednie warunki bytowe itp.). Następnie cały kompleks zadań dotyczyłby zaspokojenia potrzeb psychicznych (bezpieczeństwo, kontakty uczuciowe, kontakty społeczne, samorealizacja, itd.).
W procesie zaspokojenia wszystkich potrzeb podopiecznych naszego przedszkola, podobnie jak to jest w przypadku rodziny realizuje się zadania wychowawcze i opiekuńcze wynikające z podstawowej funkcji tej placówki.

Do zadań opiekuńczych „ Zielonego Domu” należą:

 

a.      Zapewnienie bezpieczeństwa osobistego i ochrony zdrowia fizycznego, psychicznego,

b.     Odbywają się tu różne działania według koncepcji promocji zdrowia. Należymy do sieci szkół i przedszkoli promujących zdrowie.

 

c.      wychowanie w zakresie wspierania rozwoju dziecka ze szczególnym uwzględnieniem działań twórczych nastawionych na rozwój aktywności artystycznych (warsztaty plastyczne, muzyczne, warsztaty z udziałem rodziców). Pracujemy w oparciu o programy własne nauczycielek dotyczące aktywności artystycznej, współpracy z rodzicami i promocji zdrowia.

 

d.     Dzieci wprowadzane są też w świat pisma. Dzięki temu poznają litery i nabywają umiejętność wczesnego czytania

 

e.      Przedszkole organizuje różne formy współpracy z rodziną, które cieszą sie dużą popularnością. Dzieci i rodzice mają możliwość kontaktu ze specjalistami (psycholog, logopeda, rehabilitant).

 

f.       Na miejscu znajduje się centrum informacji dla nauczycieli i rodziców, udostępniające fachową literaturę i internet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracownicy

Dziećmi opiekuje się wykwalifikowany personel. Zgodnie z zasadami pedagogiki Montessori, dzieci pracują z pomocami rozwojowymi obejmującymi:

·         praktyczne ćwiczenia dnia codziennego

·         konstrukcje i czynności manualne

·         matematyka

·         język (polski i angielski)

·         wychowanie kosmiczne (przyroda, geografia, astronomia)

·         religia

Prowadzimy zajęcia w zakresie wychowania muzycznego: dzieci śpiewają, słuchają muzyki poważnej i nie tylko, grają na instrumentach, mają zajęcia z rytmiki. W ramach zajęć przedszkolnych prowadzimy program nauki czytania „Mały Odkrywca” dla 3-4 latków i 5-6 latków.

Dla wszystkich dzieci przeprowadzamy analizę logopedyczną. Następnie, w koniecznych sytuacjach proponujemy dodatkowe zajęcia z logopedą, na...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin