DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ALIENACJI RODZICIELSKIEJ 2010.odt

(28 KB) Pobierz

 

DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ALIENACJI RODZICIELSKIEJ 2010

21.04.2010.



25 kwietnia 2010 roku odbyły się trzecie obchody Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce. W południe, wraz z ludźmi dobrej woli i ich dziećmi, wypuszczaliśmy wspólnie, przez 10 minut bańki mydlane. W ten sposób włączyliśmy się w międzynarodową Kampanię Baniek Miłości.

Ideą tego działania było połączenie dobrej zabawy wraz z nagłaśnianiem jednego z problemów, który doznają dzieci - niemożności cieszenia się przez nie stałą miłością obojga rodziców, niezależnie czy mieszkają w pełnej czy w rozbitej rodzinie.

Wraz z innymi ludźmi, z różnych krajów, chcieliśmy pokazać, że miłość nas wznosi, tak jak wznoszą się bańki mydlane i nie może być przerywana, tak się często dzieje podczas rozpadu rodziny, gdy jeden z rodziców stara się z nieuzasadnionych przyczyn oddzielić dziecko od drugiego rodzica, poddając go alienacji rodzicielskiej.

Ideę Baniek Miłości wymyśliła Kanadyjka - Sarvy Emo z okazji tegorocznego Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.

W Krakowie Kampania Baniek Miłości została zorganizowana przez Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica, Stowarzyszenie Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego.  Wspomagali nas również kierownictwo i pracownicy pubu Tiffany oraz baru wegetariańskiego Glonojad.

Bańki Miłości w południe (lokalnych czasów) były także wypuszczane w innych państwach Europy i Ameryki.

Natomiast po południu zorganizowaliśmy, w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, specjalną edycję akcji społecznej - Wyalienowani rodzice czytają dzieciom, zastępując tradycyjne w takim przypadku seminarium (konferencję) na ręce pani ordynator Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży (Oddział Oddział Psychiatrii Dzieci, Oddział Psychiatryczny Dziennego Pobytu) materiały na temat alienacji rodzicielskiej i jej skutków, problemów dziecka wychowującego się pod
opieką tylko jednego rodzica oraz Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.

Nagrody i prezenty dla dzieci ufundowali Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie, Gruner + Jahr Polska i członkowie Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica, a firma Tuban udostępniła sprzęt i płyn do robienia dużych baniek mydlanych oraz do zamykania w nich dzieci i ich rodziców, co było źródłem dodatkowej wspólnej zabawy.

Jednocześnie w związku z naszą akcją oraz z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Filia 9 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przekazała do szpitala książeczki dla dzieci ofiarowane przez czytelników.
Dla obu akcji,  które odbyły się podczas tegorocznego Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, akcesoria do puszczania płyn do puszczania i tworzenia dużych baniek zapewnił ich producent ? firma Tuban.

Zachęcam do organizowania wydarzeń z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej i przyłączania się do nich w kolejnych latach. Razem możemy zdziałać znacznie więcej.

Alienacja rodzicielska (PA) to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstania zaburzeń w relacjach pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem. Mogą być nimi manipulowanie strachem, lękami, emocjami i przekonaniami dziecka, utrudnianie kontaktów, szantaż emocjonalny lub inne manipulacje. Podobne mechanizmy działania stosowane są także w destrukcyjnych sektach, dążących do odseparowania jej członków od rodziny i dotychczasowego środowiska społecznego.

Alienacja rodzicielska to przemoc emocjonalna wobec dziecka i drugiego rodzica. Przyczynia się do powstawania u dzieci zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i rozwojowych.

Od ubiegłego roku Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce, a także akcja społeczna Wyalienowani rodzice czytają dzieciom objęte są honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Akcja społeczna Wyalienowani rodzice czytają dzieciom została również objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

W poprzednich latach zostały zorganizowane w Krakowie m. in. konferencje, porady specjalistów dla dzieci wychowujących się pod opieką tylko jednego rodzica oraz dla rodziców poddawanych alienacji rodzicielskiej i kontaktujących się w ograniczony sposób ze swoimi dziećmi, na skutek rozstrzygnięć okołorozwodowych, a także została zainaugurowana akcja społeczna "Wyalienowani rodzice czytają dzieciom", która została nagrodzona przez Komisję Europejską i Ministerstwo Edukacji Narodowej jako lider
Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce, w kategorii inicjatywy społeczne.

Czytanie dzieciom zwiększa ich wrażliwość, pamięć, koncentrację wyobraźnię, wiedzę, zdolność uczenia się, empatię, podnosi samoocenę i wspiera ich rozwój emocjonalny, a także pomaga umilić czas dzieciom podczas konieczności pobytu w szpitalu.

Maciej Wojewódka

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin