Weszły w życie przepisy dotyczące.doc

(25 KB) Pobierz
Weszły w życie przepisy dotyczące

Weszły w życie przepisy dotyczące
zawieszenia działalności gospodarczej!

Dnia 19 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nowelizacją tylko przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić działalność gospodarczą na okres od 1 do 24 miesięcy. Należy jednak wcześniej złożyć stosowne zawiadomienie (pisemny wniosek) w ewidencji działalności gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (w przypadku gdy przedsiębiorca podlega temu rejestrowi).

Nowa regulacja określa prawa i obowiązki w zakresie podatku dochodowego w okresie zawieszenia działalności. I tak, w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie będzie mógł wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów. Ma jedynie możliwość:

·         wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

·         przyjmować należności lub regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności,

·         zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,

·         uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością wykonywaną przed zawieszeniem,

·         wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,

·         osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem,

·         zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Należy również pamiętać, że w okresie zawieszenia działalności nie można amortyzować środków trwałych. Składniki takie nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym działalność zostanie zawieszona. W okresie zawieszenia działalności nie ma również obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Z tym że jeżeli działalność zawiesiła spółka: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, wspólnicy takich spółek muszą zawiadomić w formie pisemnej właściwy dla siebie urząd skarbowy o okresie zawieszenia tej działalności.

Ponadto w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie będzie musiał składać deklaracji VAT-7. Jednak deklarację tę należy składać nadal, gdy przedsiębiorca:

·         jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE (zgodnie z art. 97 ustawy o VAT),

·         jest podatnikiem dokonującym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

·         jest podatnikiem dokonującym importu usług lub nabywającym towary,

·         jest to związane z okresem rozliczeniowym, w którym zawieszenie działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego (a zatem wtedy, gdy dokona zawieszenia w trakcie okresu rozliczeniowego, tj. miesiąca lub kwartału),

·         dotyczy to okresu rozliczeniowego, za który podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT lub za który jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Gdy przedsiębiorca zawiesi działalność, nie będzie także musiał opłacać składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Natomiast składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe może opłacać, jeżeli chce (jest ono bowiem dobrowolne w okresie zawieszenia działalności gospodarczej).

Podstawa prawna:

·         ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin