ŻYCIE ZWIERZĄT W OKRESIE ZIMY
I Prowadzenie rozmów o ptakach zaobserwowanych w drodze do przedszkola. Wypowiadanie się na temat wyglądu, sposobu odżywiania, zachowania.
II Wysłuchanie opowiadania S. Szuchowej Domek dla ptaków. Praca plastyczna techniką origami płaskie z koła- Ptaki. Zabawa orientacyjno- porządkowa Ptaszki w gniazdkach.
C.N
· Rozmowa z dziećmi na podstawie treści utworu
· Posługiwanie się określeniami koło. Półkole
C.O
Dziecko:
- oczekuje na swoją kolej
- wyszukuje rymy
- wykonuje pracę według podanego wzoru
III Ćwiczenie graficzne z naklejkami Dokarmiamy ptaki- przeliczanie i porównywanie ilości ptaków, posługiwanie się określeniami najwyżej, najniżej, z prawej, z lewej.
.......................................................................................................................................................
I Oglądanie albumów i ilustracji przedstawiających różnorodne ptaki, próby rozpoznawania i nazywania ich.
II Zabawa dydaktyczna Ukryte ptaki. Zabawa z elementem pościgu Jastrząb i kurczęta. Lepienie z plasteliny- Ptak
· Utrwalanie znajomości wyglądu ptaków ( sikorka, gołąb, wróbel, gawron)
· Modelowanie sylwetki ptaka
C. O.:
- kojarzy ptaka z nazwą
- współdziała w zespole
- zna budowę ptaka
III Spacer – obserwacja ptaków. Wykonanie ćwiczenia graficznego Ptaki- opisywanie wyglądu ptaków, określanie ich wielkości i liczby.
I Oglądanie przygotowanego przez nauczyciela pokarmu dla ptaszków. Przygotowanie karmnika dla ptaków. Obserwacja ptaków, które przyleciały do karmnika.
II Przedstawienie na podstawie utworu D. Gellner Głodny ptaszek- uwrażliwienie na los zwierząt zimą. Zabawa ruchowa W karmniku Ćwiczenia gimnastyczne metodą opowieści ruchowej Zimowa wycieczka po lesie.
C.N.
· Rozumienie potrzeby stałego opiekowania się i systematycznego dokarmiania zwierząt
Dziecko
- rozumie potrzebę dokarmiania ptaków
- bierze aktywny udział w inscenizacji
- rozwija wyobraźnię ruchową ćwiczy
III Zabawy ruchowe ze śpiewem Stary niedźwiedź. Utrwalanie nazewnictwa kolorów w zabawach konstrukcyjno- manipulacyjnych – Budujemy domek dla ptaków.
........................................................................................................................................
I Oglądanie książek o zwierzętach, słuchanie ciekawostek na ich temat. Kolorowanie obrazków przedstawiających zwierzęta leśne.
II Opowiadanie nauczyciela połączone ze słuchaniem wiersza M. Buczkówny Sarenka w zimie. Zabawa z elementem pościgu Jastrząb i kurczęta. Wykonanie ćwiczenia graficznego Sarenka.
· Uwrażliwienie dzieci na los zwierząt podczas zimy
· Utrwalanie wiadomości na temat zwierząt leśnych.
C. O.
- wie w jaki sposób ludzie pomagają zwierzętom przetrwać zimę
- ćwiczy spostrzegawczość wyszukując oznaczone fragmenty obrazka
- posługuje się określeniami jasnobrązowy, ciemnobrązowy
III Zabawa naśladowcza Zwierzęta w paśniku- rozwijanie wyobraźni ruchowej i zwinności. Ćwiczenia ortofoniczne: naśladowanie głosów ptaków. Słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela Ptasie radio.
I Zabawa wspomagająca ćwiczenia tempa wypowiedzi Ptaki . Kolorowanie rysunku wróbla. Zabawa ruchowa z elementem podskoku Wróbelki i kot
II Rozmowy przy obrazku odsłanianym fragmentami Dokarmiamy zwierzęta . Zabawy przy piosence Wróbelki zimą- rozpoznawanie piosenek po ich melodii
Zabawa ilustracyjno- inscenizacyjna Głodne wróbelki
· Ilustrowanie ruchem treści wierszy i piosenek
- rozpoznaje piosenki po ich melodii
- naśladuje ruchem zachowania ptaków
III Zabawy na placu przedszkolnym, zwrócenie uwagi na ślady zostawione przez ptaki na śniegu, robienie kompozycji z własnych śladów.