Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat zajęć: Pies przyjacielem człowieka.
Czas trwania zajęć: 90 minut.
Grupa wiekowa: 6 – 9 lat.
Cel ogólny:
Ø Wzbogacenie wiadomości na temat życia psów.
Ø Ukazanie roli, jaką pies pełni w życiu człowieka.
Ø Kształtowanie postawy humanitarnej w stosunku do zwierząt.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
· swobodnie wypowiadać się na określony temat
· uczestniczyć w zabawach i grach dydaktycznych we właściwy sposób
· uważnie słuchać czytanego opowiadania i poleceń nauczyciela
· powiedzieć, w jaki sposób psy są pomocne człowiekowi
· rozpoznać wybrane rasy psów
· starannie wykonać pracę plastyczną
· pracować w zespole świetlicowym
Uczeń rozumie:
· dlaczego psa nazywamy przyjacielem człowieka
· potrzebę opieki nad zwierzętami (psami)
Uczeń wie:
· jak należy zachowywać się w stosunku do psów
Uczeń zna:
· wybrane rasy psów
· zasady pracy w zespole świetlicowym
Metody:
· gra dydaktyczna
· zabawa ze słowem
· zabawa świetlicowa
· praca z tekstem
· pogadanka
· pokaz
· fotoekspresja
· zajęcia plastyczno – manualne
· zajęcia umuzykalniające
Formy pracy:
· zajęcia świetlicowe
· praca indywidualna i zespołowa uczniów
Środki dydaktyczne:
· zdjęcia i opisy psów różnych ras
· tablice poglądowe na temat ''Pies przyjacielem człowieka''
· tekst opowiadania ''Prezent''- D. E. Sobiesiak
· flakonik perfum, obrana pomarańcza, pokrojona cytryna
· materiały potrzebne do wykonania pracy plastycznej (kółka o różnej średnicy wycięte z brązowego papieru, kolorowe kartki A4, taśma dwustronna klejąca lub klej, ruchome oczka)
· płyta CD z piosenkami ''Pies na medal'' i ''Puszek Okruszek''
· odtwarzacz płyt CD
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci.
2. Zabawa wprowadzająca w temat zajęć – ''koło fortuny''. Dzieci podają litery i starają się odgadnąć hasło ''PIES PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA''.
3. Swobodne wypowiedzi nauczyciela i dzieci na temat ich własnych psów. Zwrócenie uwagi na potrzeby psów, obowiązki właścicieli, zapewnienie psom odpowiednich warunków życia.
4. Zabawa ze słowem – wymyślanie psich imion (ostatnia głoska wyrazu jest zarazem pierwszą głoską następnego np. Czarek – Kulka – Atos itd.).
5. Słuchanie opowiadania ''Prezent''- D. E. Sobiesiak. Krótka rozmowa na temat opowiadania.
6. Pogadanka (połączona z pokazem plansz) na temat ''Pies przyjacielem człowieka''.
7. Zabawa ''Szukaj!'' - dziecko z zawiązanymi oczami, kierując się węchem, musi odnaleźć przedmiot o silnym, przyjemnym zapachu (np. flakonik perfum, obrana pomarańcza, pokrojona cytryna).
8. Psy rasowe – fotoekspresja. Nauczyciel czyta opis danej rasy, a uczniowie starają się dopasować go do właściwego psa (zdjęcia z psami wybranych ras zawieszone są w widocznym miejscu).
9. Wykonanie pracy plastycznej – ''Jamnik'' (origami płaskie z koła).
10. Zakończenie zajęć piosenką ''Pies na medal'' lub ''Puszek Okruszek''.
Uwaga:
Zajęcia te są wprowadzeniem i zachętą do wzięcia udziału w konkursie plastycznym ''Pies czy kot?'', który zostanie zorganizowany w marcu dla uczniów z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III.
Bibliografia:
Ø Dorota Dziamska „MAGICZNE KÓŁECZKA, czyli origami płaskie z koła”, wyd. Bis, Warszawa 2007
Ø http://www.psy.elk.pl/rasypsow/
Anna Czoch
flek