Usuwanie plam2.doc

(97 KB) Pobierz
Usuwanie plam

Usuwanie plam                           

 

 

 

Programy partnerskie

 

Pozycjonowanie stron

 

 

 

Jak usunąć plamy

                           

Przy usuwaniu plam domowym sposobem, obowiązuje jedna zasada: jeśli prałaś i plamy nie zeszły to nie prasuj, gdyż tylko je utrwalisz! Pierz aż do skutku, ale nie prasuj zanim się nie pozbędziesz plam!

 

Usuwanie plam przy użyciu wywabiaczy, często pozostawia obwódki, dlatego bezpośrednio po wywabieniu zaleca się wysuszenie tego miejsca nie za gorącym powietrzem z suszarki do włosów. Usuwanie plam przy pomocy rozpuszczalnika, powinno być wykonane dokładnie. Zwracaj uwagę na to, by i on sam był dokładnie usunięty, w przeciwnym wypadku naokoło odplamionego miejsca utworzy się zaciek , czyli tzw. otoczka. Powstawaniu otoczki zapobiega zwilżanie materiału naokoło plamy wodą. Jeśli żaden ze sposobów na usuwanie plam nie pomógł, można spróbować nanieść na plamę pastę do zębów, dać wyschnąć, a następnie wyszczotkować. Pasta do zębów jest również dobrym środkiem na usuwanie plam.

 

*detergent - chemiczny środek do prania jak proszek, płyn, pasta czy inne.

 

Atrament

 

Usuwanie plam z atramentu jest możliwe poprzez zamoczenie tkaniny w gorącej wodzie z solą, a następnie polanie plam spirytusem. Do wywabiania takich plam można użyć również soku z cytryny. Jeśli plamy są na wykładzinie, to możemy je usunąć wylewając na nie mleko i na to sól kuchenną. Po godzinie wytrzeć wszystko mokrą gąbką. Świeże plamy na dywanie należy szybko przysypać grubo solą i pozostawić na kilka godzin. Sól powinno się wymieniać co jakiś czas na czystą. Na koniec zmyć wodą mydlaną. Tkaniny można namoczyć w gorącym mleku i uprać w ciepłej wodzie z mydłem, a w razie trudnych plam do prania dodać trochę spirytusu mydlanego. Plamy z mebli usuwamy bez problemu sokiem z rabarbaru.

 

Białe wino

 

Usuwanie plam z wina możemy dokonać poprzez posypanie grubo solą, a następnie wypranie w gorącej wodzie.

 

Buraczki

 

Usuwanie plam z buraczków wykonujemy wycierając je natychmiast mokrą gąbką lub wypłukiwanie w zimnej wodzie i moczenie całą noc. Wywabianie plam jest skuteczne również jeśli wetrzemy nierozcieńczony detergent i wypłuczemy. Wilgotną jeszcze plamęn należy posypać boraksem i polać gorącą wodą. Usuwanie plam z buraczków już zaschniętych, można dokonać poprzez płukanie w zimnej wodzie, a następnie posypanie ich boraksem i pozostawienie na około 8 godzin.

 

Cola - Coca - Pepsi

 

Usuwanie plam z coca-coli nie jest trudne. Świeże plamy pierzemy w czystej wodzie. Stare nacieramy rozpuszczonym w wodzie mineralnej, słabym proszkiem do prania.

 

Cukier karmelowy

 

Usuwanie plam od cukru karmelowego może stać się uciążliwe jeśli pozostawimy je na dłuższy czas bez ich usunięcia z tkaniny. Również zaschnięte plamy są trudniejsze do usunięcia, dlatego najlepiej jest jeszcze świeże plamy wypłukać w zimnej wodzie z płynnym detergentem , a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

 

Curry

 

Usuwanie plam z curry jest trudne. Najlepiej jeszcze świeże plamy wypłukać w letniej wodzie a następnie natrzeć spirytusem. Delikatne tkaniny ostrożnie nacieramy tamponikiem z waty nasączonym spirytusem. Następnie wyprać. Można również spróbować namoczyć w rozcieńczonym salmiaku lub benzynie do czyszczenia. Tkaninę można wybielić tylko wówczas , jeśli nie zostanie ona przez to uszkodzona.

 

Czarna jagoda

 

Usuwanie plam z czarnej jagody jest stosunkowo trudne. Na plamy te najskuteczniej działa ocet. Tkaninę należy namoczyć w roztworze octowym na przynajmniej jedną godzinę lub czyścić watą nasączoną octem a potem zeprać. Z materiałów lnianych usuwanie plamy osiągniemy przez moczenie przez około pół godziny w kwaśnym mleku. Z wyrobów wełnianych plamy usuwamy sokiem z cytryny. Z jedwabiu spirytusem i płuczemy w ciepłej wodzie. Usuwanie plam z jagód można przeprowadzić również przy użyciu ciepłego mleka i spłukania ciepłą wodą. Stare plamy z czarnej jagody wystawiamy na słońce.

 

Czekolada

 

Usuwanie plam z czekolady - najlepiej jest tkaninę zamoczyć w mleku, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inny sposób na usuwanie plam z czekolady , to zrobić papkę z żółtka i gliceryny, nałożyć ją na plamy i pozostawić na chwilę. Zmyć ciepłą wodą. Także jest możliwe zeskrobać resztki i wypłukać w zimnej wodzie, a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem.

 

Czerwone soki owocowe

 

Usuwanie plam pochodzących z czerwonych soków owocowych możemy wykonać posypując je dużą ilością soli i trzeć. Brudną sól strzepywać i ponownie świeżą solą posypywać i wcierać w plamę aż do skutku. Kiedy sól już będzie tylko biała, można wyprać.

 

Czerwone wino, czerwony barsz, czerwone owoce.

 

Usuwanie plam tego rodzaju wykonujemy przy pomocy soli. Zabrudzenia posypujemy obficie solą, którą wcieramy w plamy zmieniając ciągle na czystą. Następnie natychmiast wyprać w zimnej wodzie aż w końcu wykonać normalne pranie. Z deseniowego obrusu wywabianie plam po czerwonym winie można dokonać posypując obficie solą i uprać. Przelać plamę wrzątkiem i uprać. Zalać gorącym mlekiem i płukać w gorącej wodzie. Aksamit i jedwab posypujemy mąką ziemniaczaną i kropimy sokiem z cytryny. Stare plamy nacieramy alkoholem i moczymy na ok 8 godzin w maślance.

 

Dezodoranty

 

Usuwanie plam po dezodorancie - w zależności od rodzaju dezodorantu. Usuwanie plam po dezodorantach jest uciążliwe. Plamy takie czyścimy wywabiaczem, a następnie salmiakiem i płuczemy do czysta.

 

Dłonie, ręce

 

Przed obieraniem jarzyn czy owoców - aby nie zabrudzić rąk - nacieramy je octem lub kwaskiem z cytryny, a po pracy myjemy dłonie zimną wodą bez mydła.

 

Dżem

 

Usuwanie plam dżemu - spłukujemy szybko wodą. Stare plamy moczymy w roztworze boraksu i następnie pierzemy.

 

Farby

 

Usuwanie plam pochodzących od farb w zależności od rodzaju farby możemy przeprowadzić na kilka sposobów:

1.Farby celulozowe czyścić wywabiaczami do celulozy (nie używać ich do czyszczenia tkanin wiskozowych).

2.Plamy z farb emulsyjnych zmywać, gdy są jeszcze mokre; gdy wyschną, nie można ich już usunąć.

3.Farby olejne czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

4.Plamy z farb pastelowych usuwać wywabiaczem do plam i wypłukać alkoholem metylowym.

 

Flamastry

 

Usuwanie plam po flamastrze robimy w następujący sposób. Tkaninę pierzemy w mydle lub glicerynie, a następnie pierzemy jak zazwyczaj. Pozostałości usuwamy spirytusem metylowym.

 

Guma do żucia np na swetrze

 

Nie wszystkie gumy do żucia są jednakowe, dlatego sposobów na usuwanie plam jest również kilka:

1. Najlepszy sposób na usuwanie plam po gumie do żucia, to zmycie jej zmywaczem do paznokci (aceton).

2. Zamrożenie a następnie zeskrobanie jej. Można również pocierać kawałkiem lodu i stwardniałą gumę zeskrobywać. Pozostałe plamy wyczyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

3. Prać w rękach pod bieżącą, prawie gotującą wodą z kranu (Zwrócić uwagę na to czy możemy w takiej wodzie prać. Pamiętać o tym, że może się sfilcować).

 

Herbata - plamy po herbacie

 

Usuwanie plam od herbaty - zaplamione miejsca polewać dużą ilością gorącej wody. Stare plamy natomiast usuniemy 9% wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropli amoniaku. Inny sposób na usuwanie plam z herbaty jest wypranie w ciepłej wodzie, jeżeli są świeże. Zaschnięte plamy nacieramy szarym mydłem. Można również postępować tak samo, jak przy wywabianiu plam z kawy.

 

Jajko

 

Usuwanie plam po jajku - zaschnięte plamy pierzemy w wodzie z dodatkiem amoniaku, a następnie w proszku. Świeże wystarczy natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. W żadnym przypadku nie urzywać gorącej wody. Drugim sposobem na usuwanie plam z jajka, jest wypłukanie tkaniny w zimnej wodzie , a następnie upranie w proszku enzymatycznym. Trudne do usunięcia plamy namoczyć w perhydrolu z dodatkiem 5 kropel salmiaku.

 

Jedwab - rozlana woda

 

Natychmiast wytrzeć do sucha, gdyż pozostaną po niej obwódki.

 

Jodyna

 

Usuwanie plam po jodynie lekarskiej - świeże plamy po jodynie zmyjemy gorącym mlekiem. Stare natomiast zapieramy spirytusem i wybielamy wodą utlenioną. Drugim sposobem na usuwanie plam jest pawilżenie ich wodą i położenie tkaniny na słońcu lub przetrzeć plamy spirytusem metylowym.

 

Kawa i kakao

 

Usuwanie plam z kawy czy kakao - całkiem świeże plamy wystarczy polać gorącą wodą. a następnie wypłukać w zimnej. Starsze plamy zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, a następnie spłukujemy wodą. Druga metoda na usuwanie plam (świeżych) to natychmiastowe posypanie ich solą, spłukanie, a następnie posmarowanie splamionego miejsca delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą.

Przestarzałe plamy zwilżamy i ścieramy szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku, po czym płuczemy i pierzemy w mydlanej wodzie . Plamę należy również namoczyć w ciepłym roztworze detergentu, następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usuwamy rozcieńczonym perhydrolem. Poplamiony kawą obrus możemy zamoczyć w zimnej wodzie z solą. Na ubraniach wcieramy glicerynę.

 

Keczup

 

Usuwanie plam z keczupu przeprowadzamy wycierając go wodą z mydłem lub roztworem ługowym, albo przecierać środkiem do prania lub w płynie, albo wypłukać plamę w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

 

Kleje

 

Usuwanie plam po kleju jest uzależnione od podłoża na jakim klej został wyprodukowany.

1.Plamy od kleju uniwersalnego możemy wywabić acetonem. Musimy jednak używć go bardzo skąpo i uważać by nie odbarwić tkanin kolorowych. Mogą wyblaknąć.

2.Kleje celulozowe spłukać zimną wodą lub namoczyć i czyścić roztworem salmiaku; można też wyprać w proszku enzymatycznym i wypłukać.

3.Usuwanie plam spirytusem metylowym, stosujemy przy klejach epoksydowych zanim jeszcze stwardnieją.

4.Klej do sklejania modeli samolotów czyścić acetonem lub octanem amylu. Niektórzy producenci załączają do kleju również rozpuszczalniki.

5.Kleje poliwinylowe czyścić spirytusem metylowym.

6.Kleje neoprenowe (u nas sprzedawane jako neostik) usuwać nie natłuszczającym zmywaczem do paznokci, acetonem lub octanem amylu; następnie przemyć plamę rozpuszczalnikiem.

7.Kleje z taśm klejących i etykiet namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

 

Krepa (bibułka) krepina

 

Usuwanie plam po kolorowej krepinie na materiałach skóropodobnych. Na powierzchnię np. fotel, kanapa itp. nanieść nierozcieńczonego Domestosa i zostawić na okolo 1 do 2 godzin, następnie zetrzeć czystą ściereczką i wyczyścić lekko nawilżoną ściereczką w oliwce dla niemowląt.

 

Krew

 

Usuwanie plam krwi - prać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama stara długo moczyć często zmieniając wodę na czystą i zimną, a następnie wyprać w mydle również w zimnej wodzie, aż na koniec wyprać w proszku. Z dywanu usuniemy taką plamę mocząc ją w zimnej wodzie, a następnie delikatnie trzeć szmatką nasączoną słabym amoniakiem. Skuteczny środek na starą krew jest również niemiecki proszek do prania DASH. Wystarczy zamoczyć w nim tkaninę na około 10 godzin i plamy same zginą.

Innym sposobem na usuwanie plam z krwi jest zeszczotkowanie najpierw starych plam, a następnie spranie ich w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego , ewentualnie w roztworze perhydrolu.

Jeżeli pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej

 

Kwasy

 

Tkaninę natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Zalać salmiakiem lub roztworem sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wypłukać. Niedostatecznie wypłukane tkaniny np. po kwasie siarkowym po czasie spowodują dziury.

 

Lakier do paznokci, farby olejne i inne.

 

Usuwanie plam zależne jest od bazy na jakiej został rozpuszczalnik, lakier czy farba wyprodukowana. Lakiery do paznokci najłatwiej dają się usunąć z bielizny acetonem lub octanem amylu. Nie można używać natłuszczającego zmywacza do paznokci. Wypłukać benzyną do czyszczenia. Można również próbować czyścić, denaturatem lub spirytusem, benzyną i terpentyną. Plamy z farby olejnej ścierać mieszanką składającą się z 2 części amoniaku i 1 części terpentyny, a na końcu zeprać ciepłą wodą. Acetonu nie należy używań do materiałów ze sztucznego jedwabiu i włókien octanowych. Świeże plamy czyścić możemy terpentyną, ale zastarzałe musimy moczyć i czyścić w benzynie.

 

Lakier do włosów

 

Usuwanie plam wykonujemy za pomocą octanu amylu , a następnie wywabiacza do plam.

 

Likiery

 

Usuwanie plam po likierach jest proste. Tkanię płuczemy w zimnej wodzie i pierzemy w płynnym detergencie.

 

Lody

 

Plamę wycieramy tamponikiem nasączonym w spirytusie, a następnie płuczemy w letniej wodzie lub resztki lodów zdjąć nożem i namoczyć w ciepłej wodzie z detergentem. Pozostałe tłuste plamy czyścimy rozpuszczalnikiem.

 

Majonez

 

Usuwanie plam po majonezie dokonujemy czyszcząc je tamponem, nasączonym benzyną i mocnym posypaniem ich talkiem.

 

Marmolada

 

Plamę przecieramy szmatką nawilżoną ciepłą wodą. Do trudnych plam używamy roztworu ługowego lub alkoholu. Innym sposobem na usuwanie plam z marmolady jest płukanie w zimnej wodzie i moczenie w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem.

 

Masło

 

Na usuwanie plam z masła mamy również kilka sposobów w zależności od tego na jakiej tkaninie one występują.

1.Świeże plamy należy wyprać w gorącej wodzie

2.Posypać mączką ziemniaczaną plamę a potem sczyścić szczotką

3.Pod plamę podłożyć ligninę i tamponem nasączonym w benzynie pukamy w plamę.Starą plamę nawilżamy przedtem gliceryną.

4.Czyścimy wywabiaczem do plam i suszymy suszarką do włosów.

 

Mięso (surowe) lub sok z mięsa

 

Usuwanie plam z soku surowego mięsa po ich zaschnięciu może być trudne, dlatego powinniśmy jeszcze świeże wywabiać. W celu wywabienia takich plam, płuczemy je zimną wodą i moczymy w proszku enzymatycznym. W razie potrzeby wyczyścić wywabiaczem do plam.

 

Miód

 

Usuwanie plam od miodu jest skuteczne poprzez płukanie w letniej wodzie, a następnie wypranie w wodzie z mydłem lub w roztworze ługowym.

 

Mleko

 

Spłukać zimną wodą i namoczyć w proszku enzymatycznym.

 

Mocz, uryna

 

Usuwanie plam z moczu.

1.Posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli plama jest nadal widoczna, wyczyścić nie rozcieńczonym salmiakiem, wypłukać i posmarować octem.

2.Plamę można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem. Uprać, jak zazwyczaj, najlepiej w proszku enzymatycznym.

 

Musztarda

 

Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.W praktyce, usuwanie plam z musztardy nie sprawia kłopotu.

 

Nafta

 

Tkaninę namoczyć w wodzie i mokrą pokropić sokiem z cytryny. Pozostałości plamy wyczyścić wywabiaczem do plam.

 

Olej jadalny (plamy)

 

Po prostu namoczyć i wywiesić na słońce. Trudniejsze do usunięcia plamy dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu. Resztki plam wyczyścić rozpuszczalnikiem.

 

Ołówek kopiowy i długopis

 

Usuwanie plam po ołówku kopiowym czy długopisie jest bardziej kłopotliwe niż by się przypuszczało. Plamy usuniemy jednak alkoholem lub acetonem. Musimy jednak cały czas zmieniać tampony na czyste. Nie stosować acetonu do wyrobów z włókien sztucznych.

 

Owoce

 

W tym przypadku na usuwanie plam mamy również kilka sposobów w zależności od rodzaju owoców.

Świeże plamy zlewamy długo i dużą ilością gotującej wody, albo namoczyć w ciepłej maślance, a potem wyprać. Jeśli i to nie pomogło, należy natrzeć sokiem z cytryny i spłukać ciepłą wodą. Na niektóre owoce dobrze działa rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiak). Delikatne tkaniny takie jak: jedwab, wełna można wyczyścić octem. Na bawełnie lub w syntetykach pomaga zsiadłe mleko, które należy wcierać i po kilku godzinach wyprać w letniej wodzie z dodatkiem szarego mydła.

Również można plamę przecierać tamponikiem umoczonym w alkoholu, a następnie polać zaplamione miejsce wodą utlenioną i wystawić mokrą plamę na działanie słońca. Nie stosować tego sposobu do jedwabiu.

Jeszcze innym sposobem jest przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala. Resztki plamy wyczyścić salmiakiem rozcieńczonym w perhydrolu lub w boraksie.

 

Pasta do butów

 

Plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym. Usuwanie plam z pasty do butów nie sprawia większych kłopotów, niekiedy jednak wymaga pod koniec normalnego prania.

 

Pasta do podłogi (woskowa)

 

Usuwanie plam po paście do podłogi jest możliwe przy pomocy wywabiacza do plam, a następnie wypranie w płynnym detergencie.

 

Perfumy

 

Większość perfum pozostawia na tkaninach plamy i usuwanie plam po nich stwarza niekiedy kłopoty. Skuteczne jak dotąd okazuje się czyszczenie czystym salmiakiem. Na koniec pierzemy w płynnym detergencie.

 

Piwo

 

Usuwanie plam z piwa wykonujemy przy pomocy roztworu z wody i paru kropel amoniaku albo denaturatu z paroma kroplami rozcieńczonego octu. Plamę z piwa możemy również usunąc, jeżeli namoczymy ją w czystym occie, lub w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym. Tkaninę uprać w możliwie najgorętszej wodzie.

 

Plamy na politurze po goręcej szklance lub naczyniu

 

Przetrzeć szmatką nasączoną w terpentynie (dostępna w każdej aptece i sklepach z farbami olejnymi do malowania obrazów).

 

Pleśń

 

Usuwanie plam pleśni jest uciążliwe i trzeba je niekiedy powtórzyć kilka razy. Najlepiej jest takie plamy moczyć w zsiadłym mleku. Możemy również pocierać maślanką lub sokiem z pomidorów a następnie spłukać wodą. Jeśli to nie pomoże, to wywabiamy je wodą utlenioną z dodatkiem octu, ewentualnie pocierać gorącym 5% kwasem szczawiowym i na końcu płuczemy. Plamy na wełnie i białym jedwabiu naturalnym czyścimy szmatką nasączoną w 3% roztworze amoniaku. potem moczymy 3% roztworem wody utlenionej po czym płuczemy.

Świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej. Skórę, na której powstała pleśń, przetrzeć antyseptycznym środkiem do płukania jamy ustnej.

 

Podkład do pudru

 

Na usuwanie plam pochodzących z podkładu do pudru, jest najlepiej wetrzeć w tkaninę płynny detergent i szybko wypłukać w wodzie. Tłuste podkłady do pudru usuwać wywabiaczami do plam.

 

Pomadka do ust, szminka

 

Zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy , a następnie uprać w roztworze płynnego detergentu.

 

Pot, żółte plamy pod pachami

 

Na usuwanie plam z potu wystarczy czasami namoczyć tkaninę w soli albo pocierać żółte plamy szmatką nawilżoną roztworem spirytusowym w stosunku 1:1 (np. 50ml spirytusu i 50ml wody). Dobry jest również słaby roztwór soli szczawikowej. Można również użyć amoniaku.

 

Przypalenie z żelazka np. na białych spodniach.

 

1.Namoczyć lub zwilżyć wodą i wcierać dużą ilość soli, wywiesić na parę ładnych godzin na słońce a natępnie wyprać.

2.Uderzać miejsce zaplamione tamponikiem z gazy umoczonym w wodzie z mydłem , spłukać ciepłą wodą , a po wyschnięciu czyścić benzyną . Jeżeli nadal pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej

3.W plamę wetrzeć mieszankę sporządzoną z jednej części gliceryny i dwóch części wody. Następnie na 15 minut zamoczyć w roztworze 50 g boraksu na 0,6 l ciepłej wody.

 

Puder do makijaży

 

Usuwanie plam wykonujemy przy pomocy spirytusu kosmetycznego.

 

Rdza

 

Usuwanie plam z rdzy jest czasami trudne w zależności od rodzaju tkaniny na której się znajduje.

1.Na rdzę jest dobra kąpiel w gorącym soku z cytryny. Delikatne tkaniny są często wrażliwe na taki sok, dlatego bardzo ostrożnie z takimi tkaninami.

2. Dobrze z rdzą radzi sobie proszek do pieczenia. Należy nim natrzeć plamy a następnie uprać.

3.Również możemy usunąć kwaskiem cytrynowym lub kwasem winnym ( 1 łyżeczka kwasu na szklankę wody). Po wywabieniu dobrze wypłukać.

4. Jeszcze innym sposobem na usunięcie rdzy jest natarcie plamy sokiem z cytryny i posypanie jej solą. Tkaninę wywiesić na kilka godzin na słońce a następnie wyprać. Jeżeli rdzę wywabiamy z materiałów z włókien roślinnych należy po wywabieniu plamy spłukać tkaninę i zobojętnić działanie kwasu roztworem amoniaku lub sody. Czynność zanurzania plamy w kwasie i amoniaku powtórzyć kilkakrotnie. Podobnie postępować przy użyciu gorącego roztworu kwasu szczawiowego

 

Smar od łańcucha roweru

 

Najpierw tłuszczem np. masłem, a następnie wetrzeć w to miejsce mąkę ziemniaczaną i na chwilę zostawić. Inną metodą jest nalanie na to miejsce "LUDWIK"-a (ostrożnie z bielizną kolorową) i wypranie, albo odplamiacz "CODI" energic. Dostępny ponoć tylko u dystrybutorów firmy HWC (Harmony World Club).

Najbardziej znaną metodą na usuwanie plam ze smaru łańcuchowego jest podłożenie grubej warstwy ligniny pod zaplamione miejsce. Na wierzchu nanosimy niesolone masło i pozostawiamy na pół godziny. Masło zdejmujemy tępą stroną noża i szczotką moczoną w benzynie zmieszanej z terpentyną w takiej samej ilości pukamy w plamę. Powtarzamy to kilka razy.

 

Smoła

 

Usuwanie plam ze smoły jest trudne i czasochłonne. Plamy takie nacieramy masłem lub gliceryną i zostawiamy na jakiś czas i spieramy. Można również do tego celu użyć benzyny. W razie gdy zostanie ślad, to usuwamy go wodą utlenioną i spieramy.

 

Sok i marchew

 

Jeśli to biała bielizna to wyprać w dobrym proszku i powiesić na słońcu. Kolorową bieliznę wyprać w proszku "Vizir" , albo zwykłym szarym mydle lub dobrym mydle do wywabiania plam dostępnym w lepszych drogeriach.

 

Soki owocowe

 

Polać wodą mineralną i natychmiast wypłukać w letniej wodzie. Starsze plamy można wcześniej natrzeć szarym mydłem. Aby wybielić tkaninę, powiesić ją na słońcu.

 

Sos tłusty

 

Usuwanie plam z tłustych sosów jest łatwe, jeśli usuniemy je zanim zaschną. Świeże plamy możemy zetrzeć z bielizny szmatką namoczoną w płynie do prania lub płynie do mycia ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin