Instalacja Systemu Windows XP.doc

(242 KB) Pobierz
Instalacja systemu

 

Instalacja systemu Windows XP

Planowanie instalacji (uaktualnienia)

Przed rozpoczęciem instalacji systemu Windows XP należy ją dokładnie przemyśleć i zaplanować. Użytkownik musi sprawdzić kilka elementów oraz podjąć szereg decyzji, które będą miały wpływ na sam proces instalacji oraz dalszą pracę. Poniższe informacje pozwolą zainstalować system bez niepotrzebnych problemów.

Wymagania sprzętowe

Pierwszą czynnością podczas planowania jest sprawdzenie czy komputer, na którym jest instalowany Windows XP spełnia minimalne wymagania sprzętowe systemu. Komputer musi spełniać następujące wymagania:

 

Tabela 1.1 Minimalne i zalecane wymagania sprzętowe dla instalacji Windows XP

Komponent

Wymagane

Zalecane

Procesor

Pentium II 233 MHz

Pentium II 300 MHz

Pamięć operacyjna (RAM)

64 MB

128 MB

Przestrzeń dyskowa

Dysk twardy 2 GB i minimum 650 MB wolnego miejsca.

2 GB wolnego miejsca na dysku

Wyświetlanie

Karta graficzna, monitor w standardzie VGA obsługujące rozdzielczość 640×480

Karta graficzna i monitor pracujące w trybie SVGA

Peryferia

Klawiatura, mysz lub inne urządzenie zastępujące mysz

Klawiatura, mysz lub inne urządzenie zastępujące mysz

Dla instalacji z CD-ROM

Napęd CD-ROM

CD-ROM o prędkości ×12 lub szybszy

Dla instalacji sieciowej

Karta sieciowa, dysk startowy z obsługą sieci lub zainstalowane oprogramowanie klienckie (sieciowe)

Karta sieciowa, dysk startowy z obsługą sieci lub zainstalowane oprogramowanie klienckie (sieciowe)

 

Parametry podane w tabeli określają minimalną i zalecaną konfigurację, natomiast niektóre z nich mogą wymagać modyfikacji lub mają limit maksymalny. Ilość miejsca zajmowanego na dysku przez system może się różnić i zależy od zainstalowanych składników systemu, dodatkowych pakietów Service Pack, jednakże zalecana ilość wolnego miejsca pozwoli na zainstalowanie Windows XP w dowolnej konfiguracji oraz zapewnia dodatkowe miejsce na pliki w katalogu Windows, którego mogą wymagać instalowane w przyszłości aplikacje. Windows XP posiada ograniczenia dotyczące maksymalnej ilości obsługiwanej pamięci RAM, która wynosi 4 gigabajty oraz maksymalnego rozmiaru partycji wynoszącego 2 terabajty.

 

Kompatybilność sprzętu

Jeśli sprzęt zainstalowany w komputerze spełnia minimalne wymagania, należy sprawdzić jego kompatybilność z Windows XP. Nie każdy komponent spełniający wymagania jest obsługiwany przez system. W celu sprawdzenia zgodności sprzętowej należy wykorzystać jedną z dostępnych metod.

Pierwsza metoda to połączenie ze stroną Listy zgodności sprzętowej (ang. Hardware Compatibility List): http://www.microsoft.com/hcl, na której firma Microsoft umieszcza najbardziej aktualne informacje o przetestowanych urządzeniach. Jeśli urządzenie znajduje się na tej liście, można mieć pewność, iż będzie działało poprawnie. Gdy nie znajduje się na liście HCL, nie oznacza to, że nie zadziała. Może być wręcz przeciwnie, w przypadku gdy posiadamy sterowniki zapewniające obsługę urządzenia przez Windows XP dostarczone przez sprzedawcę lub opublikowane przez producenta na stronie internetowej.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie zgodności sprzętowej oraz programowej jest wygenerowanie raportu zgodności za pomocą Upgrade Advisor. Aby to zrobić, należy włożyć płytę CD Windows XP oraz uruchomić plik winnt32.exe wykorzystując przełącznik /checkupgradeonly jest to możliwe tylko, gdy posiadamy na komputerze zainstalowaną poprzednią wersję systemu ponieważ winnt32.exe, to aplikacja pracująca w środowisku 32-bitowym. Upgrade Advisor można uruchomić w następujący sposób:

x:\i386\winnt32 /checkupgradeonly

gdzie x oznacza literę napędu CD-ROM.

Alternatywnym sposobem dostępu do Listy zgodności sprzętowej oraz Upgrade Advisor jest wybranie przycisku Sprawdź zgodność systemu z ekranu powitalnego System Microsoft Windows XP Zapraszamy! Pojawiającego się po uruchomieniu płyty CD Windows XP. Następnie można wybrać jedną z dwóch opcji: Sprawdź mój system automatycznie lub Odwiedź witrynę sieci Web poświęconą zgodności.

Rysunek 1.1. Ekran powitalny płyty CD Windows XP

 

Instalacja Windows XP

Poniższa procedura opisuje „czystą” instalację Windows XP oznaczającą:

·         instalację na komputerze nieposiadającym systemu operacyjnego

lub

·         całkowite usunięcie aktualnie zainstalowanego systemu i zastąpienie go przez Windows XP.

 

Instalacja z płyty CD

Etap pierwszy — uruchomienie instalacji i tryb tekstowy

1.      Aby rozpocząć instalację, uruchom komputer z płyty CD Windows XP. By to było możliwe, BIOS komputera musi obsługiwać funkcję rozruchu z napędu CD-ROM.

Jeżeli BIOS komputera nie obsługuje rozruchu z napędu CD-ROM, użytkownik ma kilka możliwości:

·         sprawdzenie, czy istnieje oprogramowanie uaktualniające BIOS do wersji z obsługą rozruchu z CD-ROM;

·         wykorzystanie aplikacji do tworzenia dysków startowych z obsługą CD-ROM. Aplikacja ta jest udostępniana na stronie internetowej http://www.microsoft.com/download i wymaga 6 sformatowanych dyskietek.

·         Można również w systemie Windows 98/ME stworzyć dysk startowy, który obsługuje większość napędów CD-ROM

2.      Po uruchomieniu programu instalacyjnego z dysku CD-ROM użytkownik dokonuje kilkakrotnie wyboru opcji instalacji w trybie tekstowym tego programu. Na ekranie Zapraszamy do programu instalacyjnego naciśnij klawisz ENTER rozpoczynający instalację systemu. Następny ekran zawiera Umowę licencyjną Windows XP, po jej przeczytaniu wybierz przycisk F8 w celu zaakceptowania umowy. Ostatnie pytanie trybu tekstowego dotyczy partycji, na której system ma być zainstalowany. W celu wybrania istniejącej partycji należy ją wskazać i zatwierdzić klawiszem ENTER następnie wybrać system plików. Jeżeli komputer posiada niesformatowany dysk, wybierz klawisz C w celu utworzenia nowej partycji, która musi zostać sformatowana w jednym z obsługiwanych systemów plików. Po wykonaniu ww. operacji komputer zostanie zrestartowany, następne uruchomienie wywoła kreatora trybu graficznego.

Etap drugi — kreator trybu graficznego

W dalszej części instalacji użytkownik będzie odpowiadał na pytania kreatora trybu graficznego, który zbierze informacje na temat pożądanych ustawień Windows XP. Etap drugi obejmuje następujące strony:

·         Opcje regionalne i językowe  — jeśli istnieje taka potrzeba, należy zmienić ustawienia językowe oraz układ klawiatury.

·         Personalizuj swoje oprogramowanie — należy wpisać Nazwisko i Organizację. Pole Nazwisko jest wymagane.

·         Klucz produktu — ekran pozwalający podać Klucz produktu.

·         Nazwa komputera i hasło administratora — ekran zawierający pola: Nazwa, Hasło administratora, Potwierdzenie hasła. W polu Nazwa należy wpisać nazwę, pod którą komputer będzie widziany w sieci.

Aby chronić swoje dane, nie wolno zostawiać pustego pola Hasło administratora. Puste pole oznacza możliwość dostępu do komputera niepowołanych osób lokalnie oraz przez sieć.

·         Ustawienia daty i godziny — wybierz odpowiednią Strefę czasową oraz Datę i godzinę

·         Ustawienia sieciowe — możliwość wyboru Ustawień standardowych lub Ustawień niestandardowych. Pierwsze z nich instalują usługi: Klient sieci Microsoft Networks, Udostępnianie plików i drukarek, Harmonogram pakietów QoS oraz protokół TCP/IP. W przypadku wybrania Ustawień niestandardowych możesz decydować, które usługi i protokoły zostaną zainstalowane.

·         Grupa robocza lub domena komputera — ustawienia przynależności komputera. Opcja dostępna tylko w Windows XP Professional. Jeżeli zostanie wybrana domena, należy podać nazwę konta użytkownika i hasło, po restarcie pojawi się Kreator identyfikacji sieciowej, w którym użytkownik może założyć lokalne konto użytkownika (lokalne konto jest tworzone w lokalnej bazie SAM) następnie pojawia się ekran logowania.

Instalacja sieciowa

Jeżeli przeprowadzana jest instalacja wykorzystująca serwer dystrybucyjny, komputer, na którym instalowany jest Windows XP, musi mieć aktywne połączenie sieciowe z serwerem dystrybuującym pliki źródłowe. Gdy połączenie z serwerem zostanie nawiązane, instalacja przebiega identycznie jak instalacja z płyty kompaktowej. Aby uzyskać połączenie z serwerem, należy wykonać następujące czynności:

1.      Przygotowanie komputera klienckiego — komputer ten musi posiadać partycję spełniającą minimalne wymagania instalacyjne opisane w tabeli 1.1 i sformatowaną przy użyciu systemu plików FAT lub FAT32. Nie można wykorzystywać NTFS, ponieważ dysk startowy z obsługą sieci systemów Windows 98 lub MS DOS nie obsługuje NTFS.

2.      Zestawienie połączenia sieciowego z serwerem — jeżeli komputer kliencki posiada zainstalowany system operacyjny, należy sprawdzić, czy system ten ma włączoną obsługę sieci, w przeciwnym przypadku należy ją skonfigurować. Jeśli komputer nie posiada systemu operacyjnego, należy uruchomić komputer z dyskietki rozruchowej z obsługą sieci.

System Windows...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin