RODZAJE SLUBOW.doc

(68 KB) Pobierz
Rodzaje ślubów

Rodzaje ślubów

 

Ślub cywilny
Pierwszą wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego – dowolnym, niezależnie od miejsca zameldowania narzeczonych - najlepiej zaplanować, co najmniej pół roku przed uroczystością. Dzięki temu można zarezerwować odpowiadający narzeczonym termin. Na kolejną wizytę do USC należy udać się na miesiąc i jeden dzień przed ślubem. Należy wtedy dostarczyć odpowiednie dokumenty. Podczas uroczystości niezbędna będzie obecność dwóch pełnoletnich świadków, którzy powinni mieć przy sobie dowody osobiste i mówić po polsku (w przeciwnym wypadku konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego).

 

Dokumenty - ślub cywilny
- oryginały skróconych odpisów aktów urodzenia
- dowody osobiste
- pisemne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa
- oświadczenie o tym, jakie nazwiska będą nosić po ślubie małżonkowie oraz ich dzieci.

Po raz drugi na ślubnym kobiercu
Rozwodnicy oprócz wymienionych dokumentów muszą dodatkowo przedstawić skrócony odpis aktu poprzedniego małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencją wyroku. Wdowcy skrócony odpis aktu zgonu małżonka.

Ślub z obcokrajowcem
Obcokrajowiec powinien dostarczyć do UCS odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego, paszport, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, które zostało wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne. Zamiast tego może przedstawić postanowienie sądu rejonowego zwalniające go od obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej.

Ślub z Amerykaninem
Jeśli ślub w Polsce zawiera Amerykanin musi dodatkowo dostarczyć zgodę sądu rodzinnego na ślub z obywatelem Polski. Sądy amerykańskie nie wydają, bowiem zaświadczeń o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa.

Ślub za granicą
Najszybszym i bez problemu akceptowanym przez polskie prawo sposobem na zawarcie związku małżeńskiego za granicą jest ślub w polskiej placówce dyplomatycznej. Narzeczeni składają oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków i konsula.
Dokumenty trzeba miesiąc wcześniej przesłać do wybranej Ambasady RP pocztą kurierską, dojechać lub dolecieć na miejsce, a po samej uroczystości i powrocie do kraju przygotować się na ok. 3-miesięczne oczekiwanie na dokumenty poświadczające zawarcie związku małżeńskiego przysyłane pocztą dyplomatyczną. Spis wszystkich placówek dyplomatycznych RP znajduje się na stronie MSZ.

Dokumenty - ślub za granicą
Polacy wstępujący w związek małżeński, np. w Vegas będą musieli zabrać z kraju zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego (uwaga! – jest to dokument terminowy, który traci swoją ważność po trzech miesiącach od daty jego wystawienia). Po ślubie za granicą, należy wpisać treść aktu ślubu do ksiąg stanu cywilnego w kraju, w którym macie stałe zameldowanie, czyli w Polsce. W tym celu zagraniczny akt małżeństwa należy przetłumaczyć na język polski (tłumaczenia musi dokonać tłumacz przysięgły w kraju lub za granicą). Po dokonaniu wpisu wystawiane są odpisy skrócone aktu małżeństwa w języku polskim, wymagane, np. do zmiany dowodu osobistego, paszportu, itp. .

Ślub przez pełnomocnika
Wyjątkowa procedura jest też stosowana w przypadku ślubu przez pełnomocnika, który może zostać zawarty, gdy jeden z przyszłych małżonków jest na przykład zbyt ciężko chory by stawić się w urzędzie lub przebywa za granicą. Zezwolenie wydaje na to sąd, a pełnomocnictwo do zawarcia ślubu jest sporządzane notarialnie

Ślub kościelny
Sam ślub kościelny nie ma mocy prawnej, więc dużo praktycznej jest zdecydować się od razu na tak zwany ślub konkordatowy. Ceremonia odbywa się w kościele, ale ma jednocześnie skutki prawne w postaci cywilnego aktu małżeństwa. Ślub kościelny zazwyczaj odbywa się w parafii jednego z narzeczonych. Jednak nie jest to regułą. Związek małżeński można zawrzeć w dowolnym kościele i tam też należy załatwiać wszelkie formalności przedślubne.
Wizytę w kancelarii parafialnej należy zaplanować przynajmniej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Aby spisać protokół przedślubny należy przedstawić dokumenty (takie same jak w przypadku ślubu konkordatowego). Przed uroczystością w kościele trzeba dostarczyć skrócony odpis aktu małżeństwa wydany przez urząd stanu cywilnego.

Ślub ekumeniczny
Kościół rzymskokatolicki dopuszcza możliwość zawierania małżeństw przez osoby różnych wyznań, pod warunkiem wydania zgody przez biskupa, zwanej dyspensą. Występuje się o nią za pośrednictwem proboszcza właściwej parafii, oświadczając, iż zrobi się wszystko, by dzieci narodzone z zawieranego związku wychować po katolicku. Na ślub z osoba nieochrzczoną również potrzebna jest dyspensa od biskupa. O jej wydanie występuje wikariusz w imieniu proboszcza.

Kościół nie sprzeciwia się zawieraniu takich związków, ale potrzebna jest zgoda władz Kościelnych. Zgody udziela ordynariusz miejsca (biskup) pod warunkiem jednak, że:

1.      strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;

2.      druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;

3.      obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron» (kan. 1125).

Ponadto kanon 1127 w paragrafie 3. mówi, że po, jak i przed nie wolno dokonać innego religijnego aktu zaślubin (np. we wspólnocie wyznaniowej współmałżonka).

Ślub konkordatowy
Dzięki porozumieniu, które zostało zawarte pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską podpisano Konkordat. Na mocy tego dokumentu śluby zawierane w kościele mogą mieć skutki prawne. Oznacza to, że nie trzeba już oddzielnie brać ślubu kościelnego i cywilnego. Wystarczy jeden – ślub konkordatowy.
Przygotowania do ślubu konkordatowego należy rozpocząć minimum 6 miesięcy wcześniej, szczególnie, jeśli narzeczeni chcą pobrać się w popularnym terminie, np. podczas Bożego Narodzenia lub w wakacje.

Protokół przedślubny
Spisywany jest 3 miesiące przed ślubem w kancelarii parafialnej.

Dokumenty - ślub konkordatowy
- świadectwo chrztu z adnotacją o stanie wolnym oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania, (jeśli któryś z przyszłych małżonków nie ma tego sakramentu, powinien do niego przystąpić, kurs trwa z reguły około miesiąca)
- zaświadczenie, stwierdzające brak okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa, wydane przez kierownika USC na podstawie dowodów osobistych i skróconych odpisów aktu urodzenia w 3 egzemplarzach.
- dowody osobiste
- świadectwa nauki religii

Spotkanie z księdzem
Narzeczeni mają obowiązek zgłosić proboszczowi zamiar wstąpienia w związek małżeński trzy miesiące przed ślubem. Powinni przyjść do kancelarii parafialnej, aby odpowiedzieć na pytania z protokołu badań narzeczonych, m.in. muszą wyrazić oświadczenie o dobrowolnej decyzji zawarcia małżeństwa. Ksiądz skieruje również narzeczonych na nauki przedmałżeńskie i do poradni rodzinnej. Para otrzyma kartkę do spowiedzi, którą należy podać spowiednikowi do podpisania oraz formularz o wygłoszeniu zapowiedzi. Zgodnie z tradycją ślub kościelny zawierany jest w parafii panny młodej, jednak coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju i młode pary pobierają się w parafii pana młodego lub w innym wybranym przez siebie kościele. Trzeba jedynie pamiętać, że aby ślub kościelny był uznany przez polskie prawo musi spełniać warunki ślubu konkordatowego.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin