Mapy myśli.doc

(33 KB) Pobierz
MAPY MYŚLI

Mapy myśli

 

Mapy Myśli to fenomenalna technika zwielokrotniania wydajności mózgu, od której jestem już uzależniony. Aż trudno pojąć to, o ile wydajniejsza staje się praca, jeśli wykorzystujemy technikę Map Myśli.

 

Wszystko zaczęło się od człowieka, którego powinni znać wszyscy ludzie zainteresowani zwiększaniem wydajności mózgu. Tony Buzan, autor teorii Map Myśli, jest globalnej sławy pisarzem, autorem 19 bestsellerów dotyczących metod twórczego wykorzystywania umysłu. Dwie jego książki: "Rusz głową" i "Mapy twoich myśli" to jedne z najbardziej wartościowych publikacji, jakie szukający większej wydajności intelektualnej człowiek może przeczytać.

 

Technika Map Myśli w nich przedstawiona to banalnie prosta metoda osiągania wyżyn wydajności umysłu. Odwołuje się ona do podstawowych czynności mózgu, do sposobu notowania, który częściowo stosowałeś będąc dzieckiem.

 

To brzmi tak nierealnie, że trzeba samemu spróbować, aby się o tym przekonać.

 

Teoria

Najbardziej popularnym systemem notowania, jest system linearny, linia po linii, z ewentualnym wykorzystaniem wyliczeń czy dopisków.

 

Linearne notowanie to zapis takiego myślenia, które skupia się na jednym tylko zagadnieniu i wybiera sposród milionów informacji przebiegających przez nas mózg, tylko te, które mają z tym zagadnieniem związek. Jest to próba skupienia się wyłącznie na jednym problemie... co jest po prostu niemożliwe.

 

Mapy Myśli to kilkunastoletni system notowania, który pobudza w niespotykany dotąd sposób obie półkule mózgu. Standardowy, linearny system odwołuje się wyłącznie do lewej, "logicznej" półkuli. W procesie linearnego notowania zupełnie pomija się moc obliczeniową prawej, "twórczej" półkuli.

 


Lewa półkula odpowiada za:

- słowa,

- logikę,

- liczby,

- hierarchie,

- linearność,

- analizę

- i zbiory.

 

Możemy więc nazwać ją "techniczną", lub "logiczną".

 

Prawa półkula odpowiada za:

- rytm,

- świadomość przestrzeni,

- Gestalt, czyli obraz całości.

- wyobraźnię

- marzenia

- postrzeganie kolorów

- postrzeganie rozmiarów

 

Możemy więc nazwać ją "twórczą", "artystyczną".


 

W dzieciństwie korzystałeś najpierw z prawej półkuli. Gdy nauczono Cię liczyć i myśleć logicznie, przez jakiś czas używałeś obu półkul. Potem w wyższych klasach szkoły podstawowej system wymusił ograniczanie aktywności półkuli twórczej. Notatki musiałeś mieś przejrzyste, pełne i zrozumiale dla nauczyciela.

 

Teoria Map Myśli wywraca do góry nogami wszystko, czego nauczyłeś się w szkole o notowaniu. Tony Buzan chce, abyś z powrotem aktywował swoją prawa półkulę. Zaś sama jego teoria opiera się na dwóch faktach:

- pojemność ludzkiej pamięci i zdolności analityczne mózgu są nieograniczone... lepiej w to uwierz, bo jest to fakt naukowy.

- dostęp do pokładów Twojej pamięci umożliwiają słowa klucze, które pojawiają się w pewnym kontekście skojarzeniowym.

 

Słowa-klucze

Słowa klucze same w sobie są skojarzeniami. Wywołują one reakcje łańcuchową następnych skojarzeń, która u dorosłego człowieka mogłaby nigdy się nie skończyć.

 

Jeśli skupisz się na moment na słowie DOM, Twój umysł podrzuci Ci w mikrosekundach niepojęta wręcz liczbę skojarzeń. Wyłapiesz te najbardziej dla Ciebie oczywiste. Mogą to być np.: rodzina, zakupy, lodówka, syn, samochód w garażu... itd.

 

I co ciekawe, każdy człowiek generuje zupełnie unikatowa reakcję łańcuchową w swoim umyśle. W książce "Mapy twoich myśli" Buzan opisał doświadczenie z grupą wyższych urzędników bankowych. Wszyscy w wieku 40-55 lat, wszyscy wywodzący się z podobnych środowisk. Podzielono ich na trzy grupy i poproszono o wypisanie skojarzeń ze słowem "bieg". Okazało się, ze większość powstałych w ten sposób skojarzeń była unikalna. Liczba takich samych była znikoma.

 

Powyższy fakt jest niezwykle istotny, ponieważ oznacza, ze nie możesz skutecznie korzystać z cudzych notatek. Każdy notuje w unikalny dla niego sposób.

 

Cel Mapy Myśli

Mapy Myśli stworzono by odwzorowywać na papierze proces myślowy. Oczywiście to odwzorowanie jest bardzo uproszczone, bo proces myślowy jest wielowymiarowy. Jest to jednak setki razy bliższe temu, co zachodzi w naszej głowie, niż notatki linearne.

 

W tym właśnie tkwi sekret skuteczności tej techniki. Tworząc linearne notatki:

- nieustannie stopujemy proces myślowy

- zmuszamy umysł do niepotrzebnego wysiłku wkładanego najpierw w zamianę naturalnego sposobu myślenia na linearny, by potem w trakcie korzystania z notatek robić rzecz odwrotną.

 

Człowiek nie myśli i nie potrafi myśleć w sposób linearny, dlatego tworzenie i korzystanie z takich notatek w dużym stopniu obciąża moc obliczeniowa naszego mózgu, co prowadzi do niepotrzebnego zmęczenia.

 

Mapy Myśli w znaczny sposób ograniczają niepotrzebne operacje wymuszane na naszym mózgu.

 

 

Jak tworzyć mapy myśli

 

Do kreślenia map myśli wystarczy arkusz papieru i ołówek. Im papier będzie większy, tym lepiej, ale na początek wystarczy kartka formatu A4.

 

Można też używać kolorowych kredek, stosując np. od trzech do pięciu kolorów, co pomaga rozróżnić rozmaite typy połączeń oraz rodzaje idei. Jednego koloru można użyć do wyróżnienia całkiem nowych rzeczy, drugiego – do zaznaczenia rzeczy znanych z własnego doświadczenia, a trzeciego do narysowania informacji, w które musisz się później zagłębić i dokładniej zbadać. Pozostałe kolory możesz przeznaczyć do notowania idei podrzędnych oraz podrzędnych względem nich.

 

Tworzenie map myśli obejmuje 6 strategicznych kroków:

1. najważniejszą ideę lub fakt, który chcesz zapamiętać, napisz na środku strony i otocz go kółkiem,

2. obok wynotuj wszelkie ważne idee lub idee podrzędne, wiążące się z ideą centralną, które przychodzą ci do głowy i znowu otocz je kółkiem,

3. narysuj linie łączące te idee z ideą centralną,

4. wypisz konkretne przykłady, odnośniki lub myśli wynikające z idei podrzędnych i połącz je,

5. dodawaj kolejne idee i połączenia w miarę jak przychodzą ci do głowy, aż będziesz miał wrażenie, że uchwyciłeś wszystko, co istotne,

6. później możesz rozbudowywać swoją mapę, jeśli nasunie ci się coś ważnego.

 

Nieważne, czy idea jest wystarczająco wielka, czy też nie. Zawsze możesz ją wymazać, usunąć lub zmienić, umieszczając w kółku jakąś nową, bardziej istotną rzecz. Aby mieć pole manewru, zostaw miejsce na nowe kółka, gdzie da się wpisać idee, które przyjdą ci do głowy później. Twoja mapa nie musi być kompletna, ani w sposób „akademicki” poprawna. To twój zapis i liczy się tylko to, czy odpowiada twoim potrzebom. Jedynym celem mapy myśli jest to, żebyś mógł po swojemu ująć i uporządkować dane i myśli, które uważasz za istotne.

 

Dla uproszczenia zapisu możesz używać wszelkich wizualnych symboli, które są dla ciebie czytelne – znaki dolara, schematyczne rysunki, co tylko chcesz.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin