ARTYSTA.doc

(143 KB) Pobierz
191 Warszawska Gromada Zuchowa

191 Warszawska Gromada Zuchowa

„Krasnoludki z Leśnej Budki”

 

 

II cykl sprawnościowy (6.XI-27.XI.2003r. ) - „W Krainie Sztuki”

 

 

 

Wymagania na sprawność „ ARTYSTA”:

 

1.       Urządziliśmy spotkanie z muzami.

2.       Odwiedziliśmy twórcę, rozmawialiśmy z nim o jego twórczości.

3.       Byliśmy za kulisami teatru, w pracowni twórcy.

4.       Występowaliśmy w ulicznym teatrze lub nakręciliśmy krótki film.

5.       Zorganizowaliśmy pokaz sztuk cyrkowych.

6.       Urządziliśmy pracownię plastyczną, w której wymyślaliśmy nowe techniki. Wykonane prace wystawiliśmy w zorganizowanej przez siebie galerii.

7.       W „pracowni łamania głów” rozwiązywaliśmy różne problemy i zagadki.

8.       Założyliśmy „Klub wynalazków i niesamowitych doświadczeń”.

9.       Zorganizowaliśmy wyprawę do świata muzyki.

10.   Zorganizowaliśmy happening.

11.   Wydaliśmy katalog z naszymi pracami.

 

 

 

 

Uwagi metodyczne do cyklu:

 

Cele i założenia

Sprawność „artysta” ma za zadanie rozwinąć w dzieciach wrażliwość na sztukę a także zapoznać z różnymi dziedzinami sztuki takimi jak: malarstwo, teatr, muzyka, film...

Na każdej kolejnej zbiórce zuchy będą odkrywać poszczególne rodzaje współczesnej sztuki. Cykl sprawnościowy „ artysta” ma również zachęcić dzieci do twórczego myślenia i pomóc im odnaleźć ich własne ukryte talenty i zainteresowania.

 

 

 

 

 

 

Fabuła cyklu

W planie pracy naszej gromady przewidzieliśmy 4 zbiórki na zdobycie sprawności „artysta”. Jeśli zajdzie taka potrzeba ilość zbiórek zostanie zwiększona.

Przewodnikiem dzieci po Krainie Sztuki będą kolejne muzy: malarstwa, aktorstwa, filmu i muzyki.

Na każdej ze zbiórek jedna muza będzie zapoznawać zuchy z dana dziedziną sztuki. By uatrakcyjnić zbiórki planujemy odwiedzenie z zuchami takich miejsc jak: teatr, pracownia plastyczna, sala projekcyjna i inne. Chcemy także zorganizować spotkanie z osobami, które na co dzień obcują ze sztuką by opowiedziały dzieciom o swojej pracy. Za obecność na każdej zbiórce cyklu zuchy dostaną określony przedmiot kojarzący się z omawianą na zbiórce dziedziną sztuki, ma to zachęcić dzieci  do późniejszego, samodzielnego odkrywania swoich  zainteresowań. Na ostatniej zbiórce zuchy, które uczestniczyły we wszystkich zbiórkach cyklu otrzymają sprawność a także koralik do przyszycia na mundur.

 

Sprawności indywidualne

Podczas realizacji sprawności zespołowej „Artysta” zuchy będą mogły zdobyć także sprawności indywidualne.

Spośród wielu takich sprawności przeznaczonych do samodzielnego zaliczania wybrałam te, najbardziej podstawowe i stosunkowo łatwe, których wymagania nie będą stanowiły trudności dla naszych zuchów.

Sprawności indywidualne do cyklu „Artysta”:

- Fotoamator

- Miłośnik sztuk plastycznych

- Miłośnik filmu

- Miłośnik muzyki

- Plastyk

      Na pierwszej zbiórce cyklu, zuchy dowiedzą się jakie będą mogły zdobyć sprawności indywidualne. Ze względu na duże zainteresowanie i chęć zdobywania sprawności przez dzieci w naszej gromadzie, każdy zuch będzie mógł wskazać sprawność, która mu najbardziej odpowiada, wybrać opiekuna próby na daną sprawność oraz wspólnie z nim omówić zadania do realizacji. Tak samo będzie w przypadku pozostałych cykli sprawnościowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                          

                                                                                              191 WGZ „Krasnoludki z Leśnej Budki”

                                                                                                  Cykl sprawnościowy „ARTYSTA”

                                                                                                                                                                                                            

Zbiórka 1

 

Zuchowe Formy Pracy

Opis

Czas

1. ORZ

Obrzędowe Rozpoczęcie Zbiórki- tradycyjne dla gromady

Piosenka Obrzędowa- „Jestem sobie krasnal mały”

5 min

2. Gawęda

Gawęda sytuacyjna- „Legenda o czterech Muzach”

 

      Dawno, dawno temu w naszej krainie krasnoludków żyła sobie Władczyni Sztuki. Razem z nią w lesie mieszkały cztery Muzy. Nie były to jednak zwyczajne muzy lecz istoty magiczne obdarzone niezwykłymi zdolnościami. Posiadały one tajemniczy kryształ, w którym zgromadzona była cała ich magiczna moc. Pierwsza z Muz to Muza wszystkich malarzy. Jej atrybutami jest paleta malarska i pędzel. To ona nadała krasnoludkowej krainie takie piękne kolory. Druga Muza posiada dar cudownego głosu dlatego została Muzą muzyki. Jej symbolem jest flet. Trzecia z nich potrafi naśladować inne, leśne istoty, została Muzą aktorów. Ostatnia z nich to Muza pisarzy i poetów. Ma ona magiczne łabędzie pióro, którym zapisywała historię krasnoludków żyjących w naszym lesie dawno zanim my tu zamieszkaliśmy.

Całkiem niedawno zdarzyła się straszna rzecz. Czy pamiętacie srokę, która czasem pojawia się w lesie i chce nam dokuczyć? Otóż ta sroka skradła magiczny kryształ Władczyni Sztuki.a tym samym wszystkie Muzy utraciły swoją moc! Stało się to przyczyną dziwnych i bardzo niedobrych zdarzeń w lesie krasnoludków. A co dokładnie działo się w sąsiednich krainach i dlaczego tylko my, krasnoludki z „ Leśnej Budki” możemy pomóc Władczyni Sztuki i jej Muzom dowiecie się za chwilę... 

 

7-10 min

3. Zwiad

Zuchy podzielone na cztery grupy szukają różnych przedmiotów poukrywanych na terenie szkoły oraz na boisku ( są to rzeczy należące do Muz np. pędzle, flet, pióro itp.) Po odnalezieniu przedmiotów zuchy siadają w kręgu i wspólnie z kadrą  przyporządkowują przedmioty do danej Muzy.

10-15 min

4. Ćwiczenie

 

 

 

 

5. Pląs

Przychodzi Muza malarstwa i mówi dzieciom, że jeśli chcą pomóc w odzyskaniu kryształu  muszą poznać różne dziedziny sztuki bo tylko wtedy gdy posiądą tą wiedzę będą mogły odgadnąć zaszyfrowaną wiadomość dotyczącą miejsca ukrycia kryształu.

 

„Bawiły się zuszki paluszkami” -  w ramach przygotowania do ćwiczenia

10 min

 

 

 

 

3 min

Ćwiczenie c.d.

Muza opowiada zuchom o różnych technikach malowania i prosi dzieci żeby w grupach narysowały portrety 3 Muz tak jak sobie je wyobrażają(przy rysowaniu mogą pomóc odnalezione przedmioty). Po skończonej pracy zuchy robią wystawę w harcówce.

20 min

6. Krąg Rady

Muza dziękuje zuchom za wspaniałe portrety. Każdy zuch dostaje pędzelek na znak, że był na zbiórce i poznał sztukę malowania. Potem właściwy Krąg Rady- zuchy mówią wrażenia ze zbiórki.

5-10 min

7. OZZ

Obrzędowe Zakończenie Zbiórki-tradycyjne dla gromady

Piosenka „ Słoneczko” i pożegnanie w kręgu.

3-5 min

 

 

 

 

                                                                                              191 WGZ „Krasnoludki z Leśnej Budki”

                                                                                                  Cykl sprawnościowy „ARTYSTA”

 

                                                                                                                                                                                                            

Zbiórka 2

 

Zuchowe Formy Pracy

Opis

Czas

1. ORZ

Obrzędowe Rozpoczęcie Zbiórki- tradycyjne dla gromady

Piosenka Obrzędowa- „Jestem sobie krasnal mały”

5 min

2. Gawęda

Przypomnienie historii o Muzach, którą poznaliśmy na poprzedniej zbiórce. Dzisiaj będziemy poznawać kolejną Muzę, tym razem Muzę Muzyki.

5-7 min

3. Ćwiczenie

Każda szóstka szuka w zuchówce jednej koperty. Po znalezieniu szóstki siadają osobno i otwierają koperty. W środku są karteczki z nazwami instrumentów muzycznych. Zuchy czytają w szóstkach razem z opiekunami nazwy instrumentów. Następnie drużynowy rozdaje szóstkom plansze z tabelka podzieloną na 3 części: instrumenty dęte, strunowe i perkusyjne. Po skończonym zadaniu jeden zuch z każdej szóstki odczytuje to co dopasował wspólnie z innymi. Na koniec drużynowy czyta nazwę instrumentu jaka pojawiła się w tabelce a dana szóstka musi pokazać jak się gra na tym instrumencie. 

10-15 min

5. Teatr zuchowy- teatr samorodny

Każda szóstka dostaje zadanie by przygotować krótki występ taneczny. Szóstka dziewczynek ma zatańczyć krótką scenkę baletową, natomiast chłopcy mają przygotować taniec zbójnicki a druga szóstka chłopców taniec krakowski. Szóstkom pomagają opiekunowie, wykonują zadanie razem z zuchami. 

15 min

6. Ćwiczenie

Jest to ćwiczenie mające na celu zapoznanie zuchów z najwybitniejszymi kompozytorami europejskimi. Szóstki dostają zestawy obrazków, w skład których wchodzi rysunek flagi danego kraju, z którego pochodzi kompozytor, symbol instrumentu, na którym tworzył oraz coś związanego z dziełem artysty. Zuchy razem z opiekunami zastanawiają się co to może być za kompozytor, opiekunowie podpowiadają. Po wykonaniu zadania zbieramy się w kręgu, następnie każda szóstka opowiada jaki miała zestaw rysunków i ostatecznie jakiego miała kompozytora.  Jeśli szóstka poprawnie zgadła, wybrany zuch mógł przeczytać kilka zdań na temat danego kompozytora.

10 min

7. Wielki Teatr Zuchowy

Próba do Jasełek

20 min

7. Krąg Rady

Podsumowanie zbiórki

5 min

7. OZZ

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin