ADMINISTRACJA NA ZIEMIACH POLSKICH W I POŁOWIE XIX W.doc

(30 KB) Pobierz

ADMINISTRACJA NA ZIEMIACH POLSKICH W I POŁOWIE XIX W.

KSIĘSTWO WARSZAWSKIE

Administracja centralna:

1.      Królpełnił najwyższą władzę wykonawczą. Obsadzał wszystkie stanowiska w aparacie państwowym. Prowadził politykę zagraniczną

2.      Rada Stanu stały pomocniczy organ władzy królewskiej. Miała prawo inicjatywy ustawodawczej w zakresie ustaw sejmowych i dekretów królewskich. Była sądem kasacyjnym. Rozstrzygała spory między administracją a sądem. Początkowo razem z Radą Ministrów wykonywała funkcje rządu krajowego, jednak z czasem stała się wyłącznie organem sądowniczym.

3.      Rada Ministrów początkowo Rada Ministrów była zastępcą króla, później służyła tylko do porozumiewania się ministrów, w ostateczności w obliczu wojny, wraz z królem stała się władzą rządową. Ogólnie zajmowała się kontrolą poszczególnych ministrów i całej administracji, kierowała administracją kraju.

4.      Ministrowie: - władza ministrów była jednoosobowa. Każdy z nich odpowiedzialny był za swój resort.

§         Sprawiedliwości

§         Spraw wewnętrznych i religijnych

§         Wojny

§         Przychodów i skarbu

§         Policji

§         Minister sekretarz stanu

Administracja terytorialna:

1.      Departamentyna czele stał prefekt podlegający ministrowi spraw wewnętrznych. Funkcje administracja, sprawy resortu spraw wewnętrznych. Przy prefekcie funkcjonował komisarz policji z intendentem i adiunktem, odbierającym polecenia od ministra policji. Rady departamentowe miały charakter samorządowy.

2.      Powiaty – na czele stał podprefekt, który zajmował się administracją i sprawami resortowymi. Podlegał prefektowi. Do pomocy miał kilkuosobowy personel kancelaryjny. Rady powiatowe miały charakter samorządowy.

3.      Municypalności –(Warszawa, Poznań, Toruń, Kalisz, Kraków, Lublin, Sandomierz).  Na czele stali burmistrze lub prezydenci podlegli prefektom.  Do pomocy mieli personel kancelaryjno-usługowy oraz zawodowych ławników i intendentów policji. Rady municypalne miały charakter samorządowy i zajmowały się sprawami majątku i urządzeń miejskich, składały opinie i zażalenia oraz rozkładały ciężar państwowy przypadający na dane miasto.

4.      Gminy :

§         Miasto – z burmistrzem na czele mającym do pomocy ławników oraz rade miejską.

§         Wieś – z wójtem na czele.

ADMINISTRACJA ZOSTAŁA OPARTA NA ZASADZIE RESORTOWOŚCI, SKRAJNEJ CENTRALIZACJI, HIERARCHICZNOŚCI, JEDNOOSOBOWOŚCI ORAZ BIUROKRATYCZNOŚCI.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin