W spiżarni Anna Krygier[1].doc

(23 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Oddział przedszkolny, grupa „0”a

 

 

Temat: W spiżarni

 

 

Cele operacyjne - dziecko:

Ø    uważnie słucha wiersza i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści, odwołując się do doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego,

Ø    posługuje się nazwami przetworów owocowych i warzywnych,

Ø    wypowiada się na temat obrazka,

Ø    rozumie i stosuje określenia: w słoju z lewej strony, w słoju środkowym, w słoju z prawej strony,

Ø    odzwierciedla w formie plastycznej własne spostrzeżenia i doświadczenia,

Ø    śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru i wyraża muzykę ruchem.

 

Metody:

- słowne: przekazanie treści utworu, rozmowa, objaśnienia,

- oglądowe: oglądanie ilustracji,

- czynne: zadania stawiane do wykonania, zabawa ruchowa.

 

Formy:

praca z całą grupą i indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

Tekst wiersza Marii Kownackiej W spiżarni, płyta CD „Wesoła Szkoła Sześciolatka” cz. 1 z piosenkami Już owoców pełen kosz i Piosenka wesołej kapusty, obrazek przedstawiający spiżarnię z jesiennymi przetworami, książka pomocnicza „Razem w przedszkolu. Karty” cz. 2, szablon słoja, kartki z bloku technicznego, papier kolorowy, kredki, nożyczki, klej.

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Powitanie w grupie – przekazanie iskierki przyjaźni.

 

2.      W spiżarni” – słuchanie wiersza Marii Kownackiej

 

W spiżarni

W spiżarni na półkach

zapasów bez liku.

Są dżemy, kompoty,

złoty miód w słoiku.

I cebula w wiankach,

i grzybki suszone,

są główki kapusty,

ogórki kiszone.

A gdy będzie w zimie

tęgi mróz na dworze,

zapachnie nam lato –

gdy słoik otworzę.

 

Wyjaśnienie pojęć: spiżarnia, zapasów bez liku, cebula w wiankach, tęgi mróz.

 

Udzielanie odpowiedzi na pytania:

- Jakie zapasy ludzie robią na zimę?

- Jakie przetwory powstają z owoców, a jakie z warzyw?

- Dlaczego ludzie przygotowują przetwory z owoców i warzyw na zimę?

- Gdzie przechowuje się sałatki, kiszonki, marynaty, soki, dżemy i inne zapasy?

 

Rozmowa na temat przygotowania zapasów na zimę w domach dzieci.

 

3.      Śpiewanie piosenki „Już owoców pełen kosz”

 

I.  Hula w polu psotny wiatr

i jabłonią trzęsie.

A z jabłoni jabłek grad

szur, szur przez gałęzie.

 

Ref.  Już owoców pełen kosz,

mienią, mienią się barwami.

Te owoce smaczne są,

zjedz je, zjedz je razem z nami.

 

II.  Kiedy w polu wicher dmie,

pójdę pod jabłonie.

I nastawię ręce dwie:

hop, jabłuszko w dłonie!

 

Ref.  Już owoców pełen kosz…

 

III.  Jabłka, co czerwienią lśnią,

do domu zaniosę.

I sałatkę zrobię z nich,

spróbuj, bardzo proszę.

 

Ref.  Już owoców pełen kosz…

 

4.      Zapasy” – praca z obrazkiem. Nazywanie zawartości słojów ustawionych na półkach, np. kompot ze śliwek, kiszone ogórki, sok z malin. Określanie, jakie przetwory znajdują się na górnej półce, a jakie na dolnej – używanie określeń: w słoju z lewej strony…, w słoju środkowym…, w słoju z prawej strony…, na górnej półce…, na dolnej półce… itp.

 

5.      Wykonanie zadania w kartach pracy. Określanie rodzajów przetworów. Umieszczanie na półkach nalepek ze słoikami, a na haczykach nalepek z cebulą i czosnkiem. Dorysowywanie w pustych słoikach ich zawartości.

 

6.      Zabawa taneczna przy „Piosence wesołej kapusty” – improwizowanie muzyki ruchem.

 

7.      Przetwory” – wycinanie, kolorowanie. Odrysowanie na kartce papieru szablonu słoika, kolorowanie tła w słoiku w zależności od jego zawartości. Wycinanie z kolorowego papieru kształtu owoców, warzyw i naklejanie ich na słoju.

8.      Prace porządkowe w sali po zakończeniu zajęć. Przygotowanie wystawy prac dzieci.

 

                                                                                           Opracowała: Anna Krygier

 

 

3

Zgłoś jeśli naruszono regulamin