Rozdział 4
Rozumienie pojęcia „metodologia"
Dyscypliny naukowe traktujące o racjonalności tworzenia wiedzy oraz o cechach wytworzonej wiedzy nazywane są metodologiami nauk. Nazwa „metodologia nauki" etymologicznie i dosłownie znaczy tyle, co nauka o metodach badań, dlatego bywa za wąsko rozumiana. Słowo „metodologia" składa się z trzech wyrazów greckich, mianowicie: metoda (ad, in, secundum), ódón (via) i logos (idea, verbum, intelłecius, ratio). Wynika z tego, że etymologicznie rzecz biorąc - metodologia jest nauką o drodze, czyli nauką o zasadach i normach, których należy przestrzegać przy dążeniu do zamierzonego celu, w naszym wypadku - przy dążeniu do poznania naukowego.
Ponieważ słowo „metodologia" w ujęciu łacińskim i spolszczonym może być składem dwóch wyrazów „methoda" (metoda) i „logia" (nauka) - przeto można także jego sens oddać w określeniu metodologii jako nauki o metodzie (pracy naukowej). Samo bowiem słowo „metoda" oznacza właściwą drogę lub właściwy sposób postępowania w każdej dziedzinie rozumnego ludzkiego działania, które ma prowadzić do zamierzonego celu: w sztuce - do zdobycia umiejętności i biegłości w niej, w nauce - do jej osiągnięcia, opanowania i umiejętności przekazywania jej innym.
4.1. Metodologia jako nauka o zasadach badań naukowych
Obecnie metodologia nauk jest szerzej rozumiana, mianowicie jako wiedza dotycząca nie tylko samych metod badawczych (tj. doboru i tworzenia układów czynności badawczych), ale również warunków (psychicznych, społecznych czy technicznych) uzyskiwania i formułowania wiedzy, a zwłaszcza cech, jakie powinna mieć wiedza, by zasługiwała na nazwę naukowej. Wiedza o metodach i warunkach badań jest nazywana wiedzą pragmatyczną, a wiedza o cechach wiedzy naukowej — wiedzą apragmatyczną.
Składniki metodologii nauk nazywane są wypowiedziami wiedzotwórczymi, ponieważ informują o tym, jak są wykonywane badania naukowe i jakie cechy mają wyniki tych badań albo o tym, jak należy wykonywać badania i jakie cechy powinny mieć wyniki takich badań. Dzieli sieje na konstatujące i normatywne. Pragmatyczne wypowiedzi konstatujące są opisami metod stosowanych faktycznie przez badaczy, a apragmatyczne wypowiedzi konstatujące - opisami faktycznych dzieł opublikowanych jako naukowe. Z kolei pragmatyczne wypowiedzi normatywne są wskazaniami, jakie należy stosować metody, apragmatyczne wypowiedzi normatywne zaś - wskazaniami cech, jakie powinny mieć wyniki prac uczonych. System wypowiedzi wiedzotwórczych, swoistych dla realizowanego tematu badawczego, nazywa się metodyką badań.
W przeszłości metodologia nauk była tworzona głównie przez teoretyków poznania oraz logików. Miała charakter ogólny i ograniczony zakres. Występowała jako jeden z trzech działów klasycznej logiki. Dopiero upowszechnienie się wśród badaczy poglądu o potrzebie tworzenia wiedzy ścisłej i wynikłe z niego dążenie do uniezależnienia nauk empirycznych od spekulatyw-nych teorii epistemologicznych spowodowały powstanie ogólnej metodologii nauk jako odrębnej dyscypliny. Ze względu na swojąogólność jest ona użyteczna dla badaczy ze wszystkich dyscyplin naukowych. Z kolei przez uogólnienia doświadczeń metodycznych i badania zastosowań ogólnometodycznych zasad do rozwiązywania konkretnych problemów w ramach dyscyplin naukowych i ich typów, teoretycy zaczęli tworzyć szczegółowe metodologie nauk. Taki charakter ma m.in. metodologia nauk ekonomicznych. „Metodologia ogólna - pisał Kazimierz Ąjdukiewicz - wypracowuje ogólne pojęcia metodologiczne, tzn. pojęcia tych typów zabiegów poznawczych, które występują we wszystkich naukach [...], jak pojęcie wnioskowania, dedukcji i indukcji, definicji, klasyfikacji i wiele innych. Metodologie szczegółowe wypracowują szczegółowe pojęcia metodologiczne, tj. pojęcia tych typów zabiegów poznawczych, które w niektórych tylko naukach występują. [...]. Takimi pojęciami są np. pojęcia obserwacji, eksperymentu, pomiaru, sprawdzania hipotez i wiele innych".
4.2. Zadania metodologii
Metodologia polega na wymianie obserwacji i uwag krytycznych, co pozwala na zinstytucjonalizowanie powszechnie akceptowanych reguł i procedur oraz stworzenie właściwych metod i technik badawczych. Ten system reguł i procedur jest normatywnym składnikiem metodologii naukowej, ponieważ ustala normy tworzące standardy w badaniach i analizach naukowych. System reguł umożliwia komunikację, analizę krytyczną i postęp naukowy. Metodologia dostarcza reguł wnioskowania pozwalających na wyprowadzenie rzetelnych wniosków z zaobserwowanych faktów. Pomocą we wnioskowaniu służą procedury logiczne jako zespół twierdzeń wzajemnie się wspomagający. Stosując logikę jako podstawę naukowego myślenia, metodologia powiększa wewnętrzną spójność twierdzeń formułowanych przez naukę. Metodologia nauk wymaga zatem kompetencji w logicznym wnioskowaniu oraz analizowaniu. Metodologia wyjaśnia akceptowane kryteria empirycznej aktywności oraz prezentuje metody i techniki jej weryfikacji. Intersubiektywność, która jest wymianą informacji, jest niezbędna, ponieważ same myślenie logiczne nie gwarantuje empirycznej obiektywności. Przez intersubiektywność wiedza ogólna i metodologia nauk stają się komunikatywne.
W języku potocznym posługujemy się terminem metoda na określenie sposobu wykonywania jakiejś czynności lub też sposobu osiągania zamierzonego celu. To drugie określenie jest o tyle właściwsze, że odróżnia metodę od schematu czy wzoru czynności, który różni się tym od metody, że jest czymś ściśle określonym i niezmiennie powtarzanym, podczas gdy termin i pojęcie metody zakłada jakieś poszukiwanie drogi; ponadto schemat czy wzór jest jednostkowy i niezmienny, podczas gdy metoda jest zazwyczaj całym zespołem czynności odpowiednio dostosowanych wzajemnie do siebie oraz do osiągnięcia zamierzonego celu.
4.3. Metoda i jej elementy składowe
Terminu „metoda" używa się jednak przede wszystkim do określenia czynności badawczych w nauce, wtedy mówimy o metodach naukowych.
Określenie to wydaje się niewystarczające, dlatego że nie podkreśla w dostateczny sposób twórczego i elastycznego charakteru samej metody. Lonergan zastrzega wprawdzie, że „normatywny wzorzec" to nie to samo, co „zbiór reguł ślepo stosowanych", lecz to, co niejako wyprzedza i z czego reguły te można wyprowadzić, a więc jakiś ogólniejszy zespół zasad metodologicznych, ale z samego określenia nie wynika to dość jasno, a w każdym razie nie jest to wyraźnie w nim zawarte.
Zastrzeżenie Lonergana jest o tyle słuszne, że nie wszystkie wzory czynności badawczych nazywamy metodami, dlatego niektórzy mówią o trzech różnych rodzajach wzorów czynności badawczych, czy też o trzech różnych rodzajach reguł badawczych: metody, techniki i procedury badawcze. Różnica między nimi nie jest łatwa do sprecyzowania, ale można by ją ukazać, jak następuje:
1) Przez metodę rozumiemy ogólniejszą zasadę lub regułę dotarcia do rzeczywistości lub analizy uzyskanych materiałów badawczych, wynikającą z samej koncepcji rzeczywistości lub struktury umysłu ludzkiego, a najczęściej z obu tych przesłanek. Zazwyczaj na określoną metodę składa się zespół takich zasad lub reguł logicznie i funkcjonalnie spójny, i dzięki temu sprowadzalny do jakiejś reguły podstawowej, choć nie zawsze dający się z niej wydedukować we wszystkich swoich szczegółach.
2) Od tak rozumianej metody należy odróżnić techniki badawcze, czyli system urządzeń i zabiegów stosowanych w badaniach naukowych. Różnią się one od metody nie tylko tym, że są to konkretne środki działania lub konkretne dyrektywy posługiwania się tymi środkami, ale także tym, że wiele z nich może znaleźć zastosowanie do różnych metod i róż-
nych przedmiotów badań, jak np. urządzenia pomiarowe, kwestionariusze, maszyny cyfrowe itp. Niekiedy określa się je również mianem metod, choć nie jest to trafne ani uzasadnione.
3) Przez procedury badawcze rozumiemy z jednej strony sposób posługiwania się technikami badawczymi, z drugiej natomiast plan prowadzenia badań, kolejność poszczególnych czynności badawczych i ich wzajemne powiązania. Odróżnienie tych trzech określeń nie jest zresztą w praktyce łatwe, zwłaszcza że techniki i procedury badawcze mogą być rozumiane jako elementy składowe metody w szerszym tego słowa znaczeniu. Nie można bowiem w sposób całkowicie uprawniony odróżnić metody od samego jej stosowania, tak iż szczegółowy opis jakiejś konkretnej metody powinien zawierać także opis technik i procedur badawczych, choć teoretycznie można wyabstrahować co tu jest metodą, co techniką, a co procedurą.
Te same techniki badawcze mogą być stosowane na przykład w metodach psychologicznych i socjologicznych (kwestionariusz), choć procedura może być w każdym wypadku nieco różna, ale czasem może być również podobna. Z drugiej strony, ten sam przedmiot może być badany przy pomocy różnych metod, technik i procedur badawczych, ale wszystkie te badania mogą zmierzać do tego samego celu. Na przykład słynny Całun Turyński był badany przy pomocy metod historycznych, chemicznych i fizykalnych, a wszystko to zmierzało do ustalenia jego autentyczności, czy choćby jej prawdopodobieństwa.
Pojęcie metody implikuje świadome zmierzanie najkrótszą drogą do zamierzonego celu. O metodzie naukowej mówimy wtedy, kiedy poszukujemy dróg dotarcia do prawdy, czy też przybliżania człowiekowi tego, co zostało poznane. Metoda naukowa jest więc zespołem zasad lub reguł, dotyczących następujących zespołów czynności: a) formułowanie hipotez naukowych, czyli niesprawdzonych jeszcze zdań odnoszących się do jakiegoś zespołu faktów, a więc ogólnych zdań o rzeczywistości;
b) czynności zmierzające do dotarcia do rzeczywistości, czyli gromadzenie materiałów naukowych odnoszących się do tych faktów. Mówimy wtedy o metodach badań naukowych w wąskim tego słowa znaczeniu;
c) analiza nagromadzonych materiałów naukowych bądź też analiza teoretyczna, zmierzająca do weryfikacji postawionych hipotez naukowych. Te same fakty mogą być analizowane przy pomocy różnych metod;
d) porządkowanie i prezentacja teorii naukowych (np. prezentacja literacka, matematyczna, graficzna itp.);
e) praktyczne wykorzystanie wyników badań (teorii) naukowych, polegające na formułowaniu norm i dyrektyw działania (postępowania, wytwarzania). Naukowe opracowanie norm i dyrektyw działania, dokonywane w ramach tzw. dyscyplin praktycznych, jest czymś innym aniżeli stosowanie tych norm i dyrektyw w praktyce, które również wymaga pewnej umiejętności i sprawności. Nie jest to już jednak nauka, lecz praktyka.
Wynika z tego, że nie tylko w różnych naukach stosujemy różne metody, a zastosowanie takiej lub innej metody naukowej zależy z jednej strony od przedmiotu badań, z drugiej zaś od charakteru dyscypliny badawczej, jej przedmiotu formalnego i celu, ale także na różnych etapach badań tego samego przedmiotu, w ramach tej samej dyscypliny, stosuje się różne metody badawcze.
Kiedy więc mówimy o metodzie jakiejś dyscypliny naukowej, to musimy dokładnie powiedzieć, o co nam chodzi, a kiedy powtarzamy bardzo często, że każda dyscyplina naukowa posiada swoją własną metodę, to jest to na pewno prawda, ale jest to prawda bardzo uproszczona. Mamy tu zazwyczaj na myśli to, co nazywamy metodą naczelną, właściwą danej dyscyplinie, choć i to określenie nie jest całkiem jasne. O metodzie danej dyscypliny naukowej mówimy bowiem w dwojakim znaczeniu:
a) albo mamy na myśli jej przedmiot formalny, tzn. podstawowy sposób stawiania zagadnień w ramach tej dyscypliny;
b) albo mamy na myśli metodę najczęściej stosowaną na jakimś etapie badań tej dyscypliny, a rzadziej stosowaną w innych naukach.
4.4. Znaczenie metody w badaniach naukowych
Powyższe utożsamianie nauki z metodą opiera się na bardzo szerokim pojmowaniu słowa „metoda". W takim ujęciu metoda określa formy i przebieg każdej ludzkiej działalności. Poznać je - to znaczy poznać przede wszystkim metody w określonym rodzaju działania. Wskazuje to na potrzebę węższego pojmowania „metody naukowej". W rzeczy samej o metodzie naukowej mówi się w dwóch znaczeniach:
1) jako o całokształcie sposobów badawczego docierania do prawdy i pojęciowego przedstawiania prawdy poznanej;
2) jako o sposobach uzyskiwania tak zwanego materiału naukowego, czyli w znaczeniu roboczej metody badań („metody robocze").
W znaczeniu pierwszym metoda naukowa jest to ogół czynności i sposobów niezbędnych do rozwiązywania problemów naukowych, do pisania prac naukowych oraz do oceny wyników tych działań. W obrębie tak pojętej metody naukowej rolę podporządkowaną odgrywają metody wykonania badań. Zazwyczaj na myśli miewa się przy tym sposoby zdobywania tzw. materiałów naukowych, stanowiących podstawę do opracowania teoretycznego, ostatecznie zaś do rozwiązania określonego problemu naukowego, w końcu zaś do napisania pracy naukowej. W obydwu znaczeniach — szerszym i węższym — pojęcie metody naukowej ma, przynajmniej częściowo, sens normatywny. Mówiąc o niej mamy mianowicie na myśli to wszystko, co pracownik naukowy powinien wykonać, aby pracować dobrze, czyli aby zdobywać prawdy naukowe.
Faktyczne czynności badawcze mogą być i bywają mniej lub więcej poprawne; czasem bywają błędne. Dzieje błędów naukowych są zapewne niemniej bogate niż dzieje prawdy naukowej. Konieczne jest wobec tego ustalenie wymagań, co do rodzaju i układu czynności naukowych, prowadzących do poznania prawdy danego rodzaju, np. prawdy historycznej. Metoda naukowa jest to więc ogół właściwych, prowadzących do celu, czyli wzorcowych sposobów wykonywania badań naukowych, pisarskiego ich opracowywania oraz oceny krytycznej. Co prawda, jak dotąd właściwych sposobów oceny krytycznej (prac naukowych) na ogół nie uważa się za część metody naukowej; dlatego, że sposobów tych dotychczas jeszcze należycie nie opracowano.
Normy i postulaty badań naukowych wywodzą się z tradycji pracy badawczej. Stanowią one swoistą „technikę", którą trzeba należycie poznać i opanować, aby móc skutecznie pracować naukowo. Każde nowe badanie naukowe jest oparte na dotychczasowym stanie metody naukowej, ale zarazem także przyczynia się do jej rozwoju. Znaczy to, że postęp nauki, czyli postęp w poznawaniu prawdy, obejmuje postęp w zakresie metody naukowej. Im lepsza jest metoda, tym lepsze są możliwości postępu badań naukowych, czyli postępu w poznawaniu prawdy. Przeciwnie, im gorsza jest metoda, tym gorsze są te możliwości. W następstwie, tym lepsze lub gorsze są rzeczywiste osiągnięcia nauki. Trzeba tu jednak zauważyć, że metoda naukowa jest i musi być przystosowana do przedmiotu badań. Wobec tego własności przedmiotu wyznaczają możliwości postępu w konstrukcji roboczych metod naukowych. Postęp ten jest tylko drugorzędnie uzależniony od pomysłowości (wybitnych) twórców nauki.
Metoda naukowa jest mniej więcej ogólna lub specjalna, zależnie od stopnia ogólności danego problemu lub dyscypliny naukowej. Istnieje wobec tego obszerna skala jej ogólności, począwszy od zasad i przepisów ważnych dla wielu nauk, a skończywszy na zasadach ważnych w jednej tylko, wąskiej dyscyplinie naukowej. Innymi słowy, jedne zasady i przepisy metodologiczne są uniwersalne, inne natomiast są specjalne. Trafne i pomyślne zastosowanie tych drugich zależne jest od znajomości i umiejętności posługiwania się zasadami i przepisami uniwersalnymi. Wobec tego, aby wykonać dobrze jakąkolwiek pracę naukową, znać trzeba jedne i drugie. Oczywiście, znać trzeba przede wszystkim zasady zastosowalne do wielu rozmaitych prac naukowych, do prac małych i wielkich, do prac z różnych dyscyplin naukowych.
4.5. Główne ingredienty metody naukowej
Często powtarzane, że aż banalne, jest twierdzenie, iż wyniki badań naukowych zależą od stosowania właściwej metody. Należałoby bliżej określić tę zależność. Można to sformułować jak następuje:
a) podjęcie badań naukowych, bez uprzedniego opracowania metody, może prowadzić jedynie do zebrania jakiejś ilości informacji niepewnych, z których niczego nie można racjonalnie wywnioskować;
b) zastosowanie niewłaściwej metody może spowodować, że badania nie dadzą żadnych, a w każdym razie oczekiwanych, wyników;
c) zastosowanie błędnej metody może doprowadzić do błędnych wyników, a zatem oddalać nas od prawdy.
d) wnioski, jakie wyprowadzamy z posiadanych materiałów naukowych, muszą być opracowywane z uwzględnieniem metody, przy pomocy jakiej zostały zdobyte, a w każdym razie nie powinny wykraczać poza granice określone przez tę metodę. Łączy się z tym istotne pytanie - od czego zależy wybór metody naukowej, względnie w oparciu, o jakie przesłanki może i powinna być ona wypracowana? Wybór metody naukowej i sposób jej stosowania zależy od pewnych prokoncepcji ogólnych dotyczących przedmiotu badań, struktury dyscypliny naukowej, w ramach której badania są prowadzone, celu badań oraz samego ich problemu, czyli hipotezy ro...
mara1230