Odchudzanie a alergie.docx

(13 KB) Pobierz

Odchudzanie a alergie

Współczesny styl życia i sposób odżywiania sprawiają, że alergie są coraz bardziej powszechne. Coraz więcej dzieci i osób dorosłych cierpi z powodu alergii na pyłki roztocza i wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe. Czy alergia pokarmowa wyklucza odchudzanie? Jaką dietę powinien zastosować alergik, by była dla niego bezpieczna i jednocześnie skuteczna?

Odchudzanie a alergie - jak rozpoznać alergię pokarmową

Osoby z alergią pokarmową wiedzą, jakich produktów powinny unikać. Jednak co zrobić w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, jakie pokarmy nas uczulają? W tym celu powinniśmy udać się do alergologa. Lekarz przeprowadzi wywiad dotyczący m.in. przypadków alergii w rodzinie, objawów alergii, zapyta, kiedy objawy się pojawiają i czy są one związane z konkretnymi produktami. 

Dobrą pomocą diagnostyczną może być również prowadzenie dziennika, w którym pacjent zapisuje wszystko, co zjadł danego dnia, łącznie z dokładnym składem posiłków oraz ewentualnie z pojawiającymi się reakcjami alergicznymi. Na podstawie takiego dziennika lekarz wraz z pacjentem mogą ustalić zależność między niektórymi produktami a reakcjami alergicznymi. 

Następnym etapem diagnostyki alergii jest dieta eliminacyjna. Dieta eliminacyjna polega na wyłączeniu pokarmów, które są podejrzewane o powodowanie alergii. Równocześnie lekarz zaleca na ich miejsce inne, które dostarczają brakujących składników odżywczych.

Odchudzanie a alergie - dieta dla alergika

Alergicy muszą przede wszystkim dostosowywać swój sposób odżywiania do rodzaju alergii. W większości przypadków osoby z alergią pokarmową wykluczają na całe życie pewne pokarmy i produkty. Nie oznacza to jednak, że nie mogą oni stosować diety odchudzającej. Najważniejsza jest odpowiednia i dokładna diagnoza alergii. Specjaliści mogą z dużą precyzją określić, jakie pokarmy powodują uczulenie. Dzięki temu nie ma potrzeby rezygnowania z całej grupy pokarmów, lecz tylko z poszczególnych produktów. 

Dieta odchudzająca dla alergika powinna być ułożona przez dietetyka. Specjalista, wiedząc  na jakie produkty jest uczulony pacjent, układa dietę tak, aby dostarczała wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, a jednocześnie była niskokaloryczna. Doradzi, jak najlepiej zastąpić niedozwolone produkty, by dieta była zdrowa aodchudzanie bezpieczne.

 

Bibliografia

Gajewska D. (red.), 51 zaleceń dietetycznych w wybranych stanach chorobowych, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-228-7
Szymański A. Żywienie lecznicze w różnych dolegliwościach, Tower Press, Gdańsk 2005, ISBN 83-87342-86-6
Biernat J. Żywienie, żywność a zdrowie, Astrum, Wrocław 2001, ISBN 83-7249-075-9
Kahlau S. 100 pomysłów na diety i smukłą sylwetkę, Muza, Warszawa 2005, ISBN 83-7079-761-X
 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin