Rozwiązanie różnych problemów z włosami.doc

(190 KB) Pobierz

Jak pielęgnować włosy kręcone?

 

loki, włosy kręconeloki, włosy kręcone

Z włosami kręconymi zawsze ciężko sobie poradzić. Często się napuszają i sterczą we wszystkich kierunkach. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na kontrolowanie loków i sprawienie, że fryzura będzie wyglądać fantastycznie.

krok 1

Nigdy nie czesz włosów. Możesz je czesać wyłącznie pod prysznicem, grzebieniem o rzadkich zębach, po nałożeniu odżywki, którą następnie należy spłukać. Jeśli będziesz je czesać na sucho, włosy będą się od siebie oddzielać i wywijać każdy w swoim kierunku. Po prysznicu, włosy ugładź ręką i potrząśnij głową.

krok 2

Zastosuj balsam do włosów kręconych. Jeśli Twoje włosy są bardzo suche użyj olejku kokosowego lub migdałowego. Po nałożeniu balsamu nie dotykaj już więcej włosów i pozostaw je do wyschnięcia. Produkt należy nakładać wówczas gdy włosy są wilgotne a nie zupełnie mokre. Nakładając balsam ugniataj włosy palcami.

krok 3

Włosy kręcone należy zawsze pozostawić do wyschnięcia na powietrzu. Nie należy używać suszarek. Również nie powinno się ich prostować. Włosy kręcone są piękne. Prostowanie włosów kręconych bardzo niszczy skręt.

krok 4

Wypróbuj różne produkty

do włosów kręconych. Każdy produkt działa inaczej na każdą osobę. Musisz znaleźć coś, co będzie idealne właśnie dla ciebie. Nikt ci nie pomoże w wyborze ponieważ na jedną osobę, będzie najlepiej działał płyn do włosów kręconych firmy X, a na drugą żel w sprayu firmy

Y. Polecam jednak wszelkie pianki oraz kremy do stylizacji włosów kręconych.

krok 5

Jeśli twoje loki bardzo ciężko kontrolować spróbuj wziąć prysznic na kilka godzin przed pójściem spać. Włosy będą miały wystarczająco dużo czasu

, aby wyschnąć a spanie spowoduje, że włosy się "ubiją" i nie będą tak bardzo napuszone.

krok 6

Wypróbuj różnych fryzur i czesz się na różne sposoby. Przy włosach kręconych najlepiej sprawdzają się wsuwki do włosów. Wypróbuj uczesania "pół rozpuszczone, pół spięte" lub dwóch kucyków / dwóch warkoczyków. Na włosach kręconych bardzo ładnie wyglądają również opaski i chusty. To co naprawdę musisz zrobić to po prostu trochę poeksperymentować.

 

 

Dobór koloru włosów do typu urody

Jak dobrac kolor włosów do urodyKażda z nas jest inna i niepowtarzalna. Jednak niezależnie od cech, którymi się różnimy wszystkie chcemy wyglądać olśniewająco. Perfekcyjny wygląd to nie tylko stosowanie ekskluzywnych kosmetyków i godziny spędzone na zabiegach upiększających. Perfekcyjny wygląd to współgranie wszystkich detali, które tworzą spójną całość. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym typom urody i dobierzmy do każdej z nich odpowiedni kolor włosów.

Przede wszystkim harmonia

Wśród panującej, obiegowej opinii kolor włosów powinien być tak sam jak kolor oczu i karnacji. Tak naprawdę okazuje się, że ma się to nijak do prawdy – bo czy osoba o niebieskich oczach powinna mieć niebieskie włosy? A może kobieta o alabastrowej skórze musi zafarbować włosy na jasny lub biały kolor? Są to mrzonki, bowiem pierwszą zasadą jest, aby karnacja, oczy i włosy nie były w identycznym samym odcieniu!

Polska jest krajem słowiańskim, a Polki uważane są za najpiękniejsze. Stwierdzenie to nie dotyczy wyłącznie Polaków – niejednokrotnie obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski zwracali uwagę na urodę kobiet, twierdząc, że jest ona zjawiskowa.

Okazuje się, że większość Polek ma chłodny typ urody, który niejednokrotnie jest nieprawidłowo podkreślany. Wychodząc na ulicę miast możemy zobaczyć panie o bardzo jasnej karnacji, jasnych brwiach i oprawie oczu z zafarbowanymi na czarno włosami. W efekcie wyglądają one jak wampirzyce bądź baby-jagi. Podobnie jest z paniami o śniadej karnacji farbujące włosy na platynowy blond – wygląda to, co najmniej śmiesznie i nienaturalnie.

Chłodny typ urody powinien współgrać z chłodnymi barwami, a więc będą to popielate blondy, stonowane brązy i czernie. Panie o ciemniejszej karnacji powinny farbować swoje włosy ciepłymi odcieniami, czyli złocistymi lub miodowymi blondami, ciepłymi brązami, złocistym kolorem miedzi – dozwolone są również ciepłe odcienie rudości.

Sprawa może się nieco skomplikować, jeżeli do koloru karnacji i włosów dołożymy kolor oczu. Zasada jest jedna – panie o niebieskich, szarych i zielonych oczach powinny wybrać ciepłe kolory. Z kolei oczy brązowe znakomicie współgrają z chłodną paletą barw. Istnieje tu pewna zasadność, albowiem naturalne blondynki zazwyczaj mają niebieskie bądź zielone oczy, a szatynki i brunetki oczy szare, niebieskie, brązowe i piwne.

Ciemny kolor włosów uwidocznia wszelkie niedoskonałości

Niestety, jest to smutna prawda. Ciemny kolor włosów postarza, wyostrza rysy, uwidocznia zmarszczki i niedoskonałości cery, jak chociażby trądzik, blizny i przebarwienia. Ciemny i czarny kolor włosów przeznaczony jest dla kobiet o zdrowej cerze, które nie borykają się z pryszczami, nie mają rozszerzonych porów, zaskórników, cery nadmiernie łojotokowej (świecąca cera rzuca się w oczy) i trupiobladej.

Blond – nie dla każdego

Stwierdzenie „nie każda kobieta może być blondynką” jest złe, ponieważ tak naprawdę każda z nas może poddać swoje włosy agresywnemu zabiegowi rozjaśniania. Dlatego też o wiele lepiej posłużyć się stwierdzeniem „każda kobieta może być blondynką, ale nie każdej to pasuje”.

Kolor blond o wiele lepiej sprawdza się w przypadku cery problematycznej i optycznie odmładza. Poza tym, pomijając uszczypliwe komentarze o paniach mających jasny kolor włosów, blondynki uważane są, jako osoby radosne i wrażliwe. Jeżeli twoja karnacja jest jasna, wręcz alabastrowa wybierz złoty odcień blondu – w ten sposób zaakcentujesz subtelną różnicę pomiędzy kolorem skóry, a kolorem włosów, które nie będą zlewać się w jedną całość. Niektóre blondynki mają ciemniejszy kolor skóry i to właśnie one mogą cieszyć się platynowym blondem. Kolor ten nadaje się również dla szatynek, jednak w tym przypadku kolor ich naturalnych kosmyków nie może być bardzo ciemny.

Garść cennych informacji

·         Jeżeli planujesz po raz pierwszy zafarbować włosy wybierz odcień różniący się od naturalnego koloru o 2-3 tony.

·         Farbując jasne włosy na ciemny kolor nie zapomnij o przyciemnieniu brwi i oprawy oczu. Postępuj podobnie w przypadku zmiany koloru z czarnego na blond.

·         W sezonie letnim rozjaśnij kolor swoich włosów o 1-2 odcienie – nie więcej. W ten sposób dodasz kosmykom świetlnych refleksów. Zimą zaś przyciemnij czuprynę.

Jak dobrać odpowiedni kolor włosów?

Odpowiedni kolor włosówAby dobrze się czuć i mieć pewność, że się dobrze wygląda, nie wystarczy tylko dobrać odpowiednią fryzurę. Bardzo ważny jest również dobór koloru włosów. Każdy z nas ma określony typ urody i powinien do niego dostosować pasujące odcienie danego koloru.

Kolory bowiem odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu i dostosowanie prawidłowo dobranego odcienia włosów pomoże nam poczuć się lepiej i lepiej wyglądać. Należy jednak przedtem przeanalizować kilka elementów. Określić jaki jest nasz naturalny włosów, kolor oczu, jaką mamy oprawę oczu oraz jaką mamy cerę i jej odcień. Dopiero wszystkie te elementy pozwolą nam dobrać najbardziej odpowiedni odcień naszych włosów.

Jeśli mamy piegi i zielone oczy oraz jasną karnację do naszego typu urody pasują odcienie rudego, blond włosy najlepiej wyglądają u osób, które mają jasną karnację i niebieskie, szare lub zielone oczy, a ich oprawa oczu (czyli kolor brwi i rzęs) nie jest bardzo wyrazisty.

Brązowe włosy pasują do wielu osób, ale obecnie dostępnych jest wiele jego odcieni należy zatem uważać, żeby nie wybrać zbyt ciemnego lub zbyt jasnego. Do jasnej, porcelanowej wręcz karnacji pasują włosy czarne.

Jeśli nie chcemy dokonywać radykalnej zmiany lub nie chcemy mieć jednolitego koloru włosów możemy pokusić się na balejaż, ale tutaj również musimy odpowiednio dostosować odcienie wybieranych farb. Balejaż powinien być wykonywany przez fryzjera, ponieważ farby muszą być rozprowadzone w sposób równomierny na całej głowie, aby osiągnąć wymarzony efekt i uzyskać piękne refleksy, wyglądające naturalnie.

Blondynki mogą wybrać różne odcienie blondów i jasnych brązów, brunetki mogą natomiast sobie pozwolić na bardziej wyraziste refleksy w odcieniach czerwieni czy fioletów. Nada to ich fryzurze wyrazistości i charakteru.

W doborze farby należy również uwzględnić to czy na co dzień lubimy na przykład opaleniznę. Jeśli korzystamy z solarium, a mamy włosy w odcieniach blondu powinnyśmy unikać blondów platynowych, nie będziemy w nich wyglądać stylowo, ponieważ kolor karnacji będzie zbytnio kontrastował z kolorem włosów.

Przed każdą zmianą koloru należy zwrócić uwagę na zestaw tych czynników oraz na to, w jakim kolorze włosów czujemy się komfortowo. Nie zawsze radykalna zmiana może być dla nas dobra. Może się bowiem zdarzyć, że nawet jeśli wizualnie będziemy wyglądały dobrze, kolor włosów nie będzie pasował do naszego charakteru i temperamentu.

Warto więc przemyśleć wszystkie te czynniki przed rozpoczęciem koloryzacji włosów.

Wzmacniają włosy i przyczyniają się do ich szybkiego wzrostu:

Kluczowe znaczenie ma białko, w tym przede wszystkim zwierzęce (mięso, ryby, jajka), jako niezbędny materiał do budowy nowych i odbudowy zużytych tkanek.
Również wapń jest konieczny dla wzrostu włosów. Najwięcej wapnia znajdziesz w mleku i jogurtach.
Istotną rolę w zapobieganiu wypadania włosów ma także witamina B12, zawarta głównie w mięsie, jajkach, rybach i jogurcie.
Do wypadania włosów dochodzi też przy niedoborach żelaza i magnezu. Żelazo znajdziesz w mięsie, wątróbce i warzywach zielonolistnych (żelazo pochodzenia roślinnego jest jednak gorzej przyswajalne niż to z mięsa). Bogatym źródłem magnezu są produkty zbożowe, warzywa, orzechy, ziarno sojowe, kakao. Ale przyswajanie magnezu może być zakłócone wieloma czynnikami (np. zbyt dużo w organizmie wapnia, fosforu, alkoholu, białka, niedobory witamin B1 i B6).
Biotyna (witamina H) pomaga w budowie keratyny, zapobiega utracie włosów i ich siwieniu. Bogate źródła biotyny to drożdże, kiełki pszenicy, wątroba, płatki owsiane, a także pomarańcze, awokado, czekolada, kalafior, jaja (ale nie surowe, gdyż zawarta w nich awidyna wiąże biotynę i uniemożliwia jej wchłanianie), grzyby, groch, banany, orzechy.
Krzem jako ważny składnik kolagenu, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Jego niedobór sprzyja łupieżowi i grzybicy. Krzem znajdziesz przede wszystkim w nasionach słonecznika, orzechach, migdałach, truskawkach, zbożach (głównie owsie i jęczmieniu). No i nieocenione źródło krzemu to herbatki (odwary) ze skrzypu.

A więc chcąc mieć mocne włosy, jedz jajka, drób, jogurty, muesli, orzechy i migdały.

Sprawiają, że włosy błyszczą:

Kwasy tłuszczowe Omega 3 poprawiają kondycję włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Znajdziesz je przede wszystkim w tłustych rybach (łosoś, tuńczyk, śledź, sardynki), a także w siemieniu lnianym i orzechach laskowych.
Witamina A natomiast reguluje pracę gruczołów łojowych w skórze głowy i przez to wpływa na połysk włosów. Dobre źródła witaminy A to wątroba, pełnotłuste mleko i masło, a także zielone i żółte warzywa i owoce, jak marchew, dynia, szpinak, sałata, pomidory czy morele.
Witamina C utrzymuje w zdrowiu skórę głowy. Dużo jej znajdziesz w natce pietruszki, czarnych porzeczkach, truskawkach, grejpfrutach, papryce.
Siarka odpowiedzialna jest za wilgotność i połysk włosów. Występuje w jajkach, serach, groszku i brokułach.
Selen, jeden z ważnych przeciwutleniaczy chroni skórę głowy przed wolnymi rodnikami i tym samym jest niezbędny do utrzymania w zdrowiu skóry głowy. Dużo selenu zawierają śledzie, podroby, soja, zboża, jaja, drożdże, pomidory, grzyby i czosnek. Ale uwaga: w obecności cukru selen jest nieprzyswajalny!

Aby włosy nie utraciły blasku wybieraj łososia, tuńczyka, sardynki, buraki, brokuły, marchew, owoce jagodowe, sery, siemię lniane.

Poprawiają stan suchych włosów:

Jod zapobiega przesuszaniu się włosów i ich wypadaniu. Jedz ryby morskie, używaj soli kamiennej (np. Kłodawska).
Witamina A pomaga w wytwarzaniu łoju w skórze głowy i blokuje szkodliwe działanie promieniowania UV.
Witamina E wspomaga odnowę komórek i poprawia ukrwienie skóry głowy. Jedz więc nieoczyszczone ziarna zbóż i zielone warzywa liściaste, zielony groszek, kukurydzę, migdały, pietruszkę, a także jaja i mleko.
Cynk zapobiega wysuszaniu włosów. Znajdziesz go w drobiu, mięsie, fasolach, orzechach i nabiale.

Nie chcesz mieć suchych włosów - wybieraj wodę, zielone warzywa, oliwę z oliwek, avocado, grzyby, nasiona słonecznika, czosnek, sól kamienną.

Co jeść, by nie osiwieć

Witamina B5 czyli kwas pantotenowy zapobiega siwieniu i wypadaniu włosów. Dobrym jej źródłem są: drożdże, grzyby, brokuły, wątroba, mięso, drób, ryż (zwłaszcza brązowy), jaja, otręby, pełne ziarno, płatki owsiane. Występuje także w mleku, pestkach słonecznika, groszku, fasoli, brokułach, bananach i grzybach.
Witamina B6 pomaga w wytwarzaniu pigmentu melaniny, odpowiedzialnego za kolor włosów. Najwięcej jest jej w drożdżach, wątrobie, kiełkach pszenicy, otrębach i całym ziarnie zbóż. Jest jej sporo także w bananach, sardynkach, kurczakach, rybach, wieprzowinie, jajach, kapuście, marchwi i suchej fasoli.
Miedzi włosy zawdzięczają kolor. Znajdziesz ją w orzechach, pestkach słonecznika, sezamie i groszku.

Jeśli nie chcesz przedwcześnie osiwieć, jedz dużo drożdży, jaj, wątrobę, pełne ziarna zbóż (chleb razowy, muesli, kiełki zbóż), brokuły, orzechy, pestki słonecznika, pij mleko.

I pamiętaj

Chcąc mieć piękne włosy:

·         zadbaj o zbilansowaną dietę,

·         jedz codziennie muesli z różnych zbóż,

·         pij wodę mineralną o dużej zawartości minerałów,

·         wybieraj naturalne, świeże i jak najmniej przetworzone produkty,

·         staraj się jeść codziennie minimum 5 porcji warzyw i owoców.

Unikaj:

·         kofeiny i napojów ją zawierających,

·         białego cukru,

·         przetworzonej żywności z konserwantami i solą,

·         tłuszczy trans (margaryny) i tłuszczy nasyconych (zwierzęcych).

Jak zwalczyć łupież domowymi sposobami?

walka z łupieżemwalka z łupieżem

Z pewnością łupież spędza sen z powiek niejednemu z nas. Poza stosowaniem różnych szamponów i innych kupowanych specyfików poszukujemy też domowych sposobów walki z łupieżem. Uwielbiamy domowe sposoby na zrzucenie wagi, poprawę wyglądu cery czy paznokci. Dlaczego więc nie spróbować domowego sposobu na pozbycie się łupieżu? Oto kilka domowych metod na pozbycie się tego niechcianego złuszczonego naskórka.

krok 1

Metoda prosto z Indii. Potrzebujesz zsiadłego mleka, miodu i cytryny. Dwie łyżki zsiadłego mleka zmieszaj z trzema kroplami miodu i trzema kroplami soku z cytryny. Zmieszaj razem i nałóż na skórę głowy. Pozostaw na piętnaście minut, następnie przez kolejnych piętnaście minut wcieraj w skórę głowy. Następnie spłucz.

krok 2

Sposób kanadyjski. Nałóż na skórę głowy olejek dla dzieci. Najlepiej jeśli zrobisz to wieczorem. Owiń głowę ręcznikiem i połóż

się spać. Rano umyj głowę szamponem. Używaj codziennie, dopóki łupież nie zniknie.

krok 3

Olej kokosowy. Kupisz go w każdym sklepie ze zdrową żywnością (również internetowym

) lub w dużych supermarketach. Nałóż go na skórę głowy i zeskrob łupież paznokciami lub za pomocą szczoteczki. Następnie płucz głowę gorącą wodą przez piętnaście minut. Uzyskasz natychmiastowy efekt, który będzie się utrzymywał nawet przez pół roku.

krok 4

Olej migdałowy i oliwa z oliwek. Zmieszaj je ze sobą w proporcji 1:1. Nałóż na skórę głowy i pozostaw na około pięć minut

. To właśnie po upływie tego czasu skóra głowy powinna zacząć swędzieć. Wtedy zmyj oleje i umyj głowę szamponem.

krok 5

Aspiryna. Dodaj dwie rozkruszone aspiryny do szamponu, kiedy myjesz włosy. Pozostaw na głowie przez około dwie minuty. Następnie spłucz głowę i ponownie umyj, tym razem już bez aspiryny.

krok 6

Żel aloesowy. Nanieś go na suche włosy i pozostaw na około dziesięć minut. Następnie umyj głowę szamponem. Stosuj tą metodę regularnie, aby utrzymać czystą skórę głowy.

krok 7

Tymianek. Gotuj

przez dziesięć minut cztery-pięć liści tymianku w dwóch szklankach wody. Jak mikstura wystygnie nałóż na skórę głowy i pozostaw na pół godziny. Następnie spłucz i umyj głowę szamponem.

Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały?

 

przetłuszczające się włosyprzetłuszczające się włosy

Tłuste włosy potrafią być takie frustrujące! Przetłuszczona włosy wyglądają nieświeżo i 'ciężko', są pozbawione naturalnego blasku i energii. Uważa się, że włosy przetłuszczają się szybciej u ludzi, którzy mają cienkie włosy. Dzieje się tak, ponieważ mają oni więcej włosów na centymetr kwadratowy czaszki, a im więcej masz włosów, tym więcej masz gruczołów łojowych na skórze głowy i tym szybciej i częściej tłuszczą się Twoje włosy. Włosy dodatkowo szybciej się tłuszczą pod wpływem ciepła i androgenu. Jednak niezależnie od tego jaka jest przyczyna przetłuszczania się włosów, trzeba z tym walczyć. Mimo że na rynku

dostępnych jest naprawdę wiele preparatów na przetłuszczające się włosy, nie wszystkie one działają. Warto więc spróbować domowych sposobów na walkę z łojem.

 

krok 1

Jeśli chcesz pozbyć się łoju z głowy możesz spróbować zrobić domowy środek

ściągający. Zmieszaj wyciąg z oczaru wirginijskiego z płynem do płukania ust w proporcjach 1:1. Używaj ostrożnie, tylko na skórę głowy. Nakładaj specyfik nasączonymi wacikami na głowę. Unikaj moczenia w nim włosów, gdyż może je zniszczyć.

krok 2

Wypróbuj kwaśną płukankę. Cytryna zmieszana z wodą destylowaną jest idealną płukanką. Najlepiej jeśli wymieszasz sok z dwóch cytryn z ćwiartką wody. Da super rezultaty.

krok 3

Również ocet jest doskonałą bazą dla płukanki. Niestety jego zapach

nie jest zbyt przyjemny. Zmieszaj dwie łyżki stołowe octu z pełną szklanką wody. Ocet działa jak tonik na skórę głowy i wypłukuje zbędny łój i brud.

krok 4

Możesz również sama zrobić szampon. Po prostu zmieszaj szklankę szamponu, którego używasz, dodaj do niego łyżeczkę żelu aloesowego i jedną łyżkę soku z cytryny. Jak już dokładnie wszystko zmieszasz umyj mieszanką włosy i dokładnie wypłucz.

krok 5

Możesz też rozprowadzić na włosach puder dziecięcy. Pozostaw go na włosach przez pięć minut

i dokładnie je wyszczotkuj. W teorii, puder powinien wchłonąć cały łój.

Jak dbać o włosy zimą?

pielęgnacja włosów zimąpielęgnacja włosów zimą

Zima ma bardzo niekorzystny wpływ na włosy. Niskie temperatury i ostry wiatr wysuszają włosy, osłabiają je i zwiększają ich łamliwość. Chcesz uniknąć tych skutków zimy i zachować zdrowe

i lśniące włosy przez wszystkie zimowe miesiące? Jedyne, co musisz zrobić to odrobinę lepiej pielęgnować włosy.

 

krok 1

Dbaj o odpowiednie nawilżenie włosów, które ochroni je przed skutkami niskich temperatur. Stosuj szampon lub odżywkę zawierające alkohol cetylowy, pochodzący z kokosa, który jest doskonałym składnikiem nawilżającym.

krok 2

Zatrzymaj wilgoć we włosach, spłukując szampon i odżywkę zimną, a nie ciepłą wodą.

krok 3

Codziennie stosuj na wilgotne włosy odżywkę bez spłukiwania. Nie tylko zapobiegnie wysuszaniu włosów, ale również sprawi, że nie będą się elektryzować.

krok 4

Zrezygnuj ze stosowania w czasie

zimy suszarki, prostownicy do włosów i lokówki. Jeśli koniecznie musisz suszyć włosy suszarką, zapewnij sobie trochę dodatkowego czasu, by móc je wysuszyć chłodnym strumieniem powietrza. Wysoka temperatura niszczy włosy i sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia pod wpływem zimna i wiatru.

krok 5

Zanim wyjdziesz na dwór upewnij się, że twoje włosy są całkowicie suche. Niska temperatura może doprowadzić do zmrożenia nawet lekko wilgotnych włosów, prowadząc do ich zniszczenia i rozdwojenia końcówek.

krok 6

W wietrzne dni noś włosy związane. Nie tylko zapobiegnie to ich rozczochraniu i poplątaniu, ale ochroni również przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ostry, porywisty wiatr.

Jak przyśpieszyć porost włosów?

gęste włosygęste włosy...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin