Działalność biblioteki szkolnej regulują trzy rodzaje dokumentów prawnych. Są to akty:
· oświaty:
Ustawa z 7 września 1991 roku o systemie oświaty. [Dz. Urz. 1991 nr 95, poz. 425]
Ustawa z 8 marca 1990 roku o samorządzie terytorialnym. [Dz. Urz. 1990 nr 16, poz. 95]
Programy nauczania wszystkich przedmiotów w danym typie szkoły.
· systemu bibliotek w Polsce:
Ustawa o bibliotekach z 27 czerwca 1997 roku. [Dz. Urz. 1997 nr 85, poz. 539]
Zarządzenia i instrukcje poszczególnych ministerstw.
· bibliotek szkolnych:
· Zarządzenie nr 14 Ministra Edukacji Narodowej z 19 czerwca 1992 roku w sprawie ramowego statutu szkół publicznych dla dzieci i młodzieży. [Dz. Urz. MEN 1992 nr 4, poz. 18]
Dodatkowo istotne dla pracy biblioteki szkolnej są dokumenty opracowywane przez dyrekcję i radę pedagogiczną danego typu szkoły, w których mogą być zawarte zadania (długoterminowe i roczne) dla biblioteki:
1. statut szkoły,
2. coroczny plan pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły.
W Ustawie o systemie oświaty już sam wstęp reguluje zasady, którymi powinien kierować się bibliotekarz przy gromadzeniu zbiorów do biblioteki szkolnej oraz prowadzeniu różnych form pracy pedagogicznej:
Nauczanie i wychowanie respektując chrześcijański system wartości, za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewniać każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotowywać go do wypełnienia obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.
Na podstawie programów nauczania bibliotekarz szkolny gromadzi zbiory do danego typu biblioteki, zarówno dla dzieci i młodzieży (podręczniki, lektury, wydawnictwa informacyjne itp.), jak i nauczycieli (podręczniki, opracowania metodyczne, komplety minimum programowych itp.) oraz sporządza kartoteki zagadnieniowe dotyczące poszczególnych przedmiotów. Niezwykle pomocne są tu: "Dziennik Urzędowy Ministerstwa Edukacji Narodowej", "Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej" oraz "Monitor Polski", które biblioteka również powinna gromadzić w formie oryginalnej lub kserokopie wybranych aktów prawnych.
Obecnie w ramach godzin wychowawczych nauczyciel ma do wyboru kilka programów nauczania dotyczących m.in.: wiedzy o życiu seksualnym człowieka, zasad świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, wartości rodziny, życia poczętego, metod i środków świadomej prokreacji. W związku z tym biblioteka szkolna powinna zapewnić odpowiednie materiały (książki, czasopisma, kasety VHS, nagrania audycji radiowych i telewizyjnych) do realizacji wyżej wymienionych programów nauczania (wszystkich lub wybranych) oraz je propagować wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli i rodziców.
Ustawa o bibliotekach określa ogólne zadania bibliotek szkolnych, które mają służyć realizacji programu nauczania i wychowania oraz kształceniu i doskonaleniu zawodowemu nauczycieli.
Większość zarządzeń i instrukcji wydawanych przez Ministerstwo Kultury i Sztuki dotyczy wszystkich typów bibliotek w Polsce, zatem również bibliotek publicznych.
Ramowy statut szkoły publicznej określa najważniejsze zadania biblioteki szkolnej (§25.1):
1. Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz, w miarę możliwości, wiedzy o regionie.
2. Z biblioteki mogą korzystać: uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, rodzice, a także inne osoby na zasadach określonych w statucie szkoły.
3. Pomieszczenia biblioteki szkolnej powinny umożliwiać:
1) gromadzenie i opracowanie zbiorów,
2) korzystanie ze zbiorów w czytelni i wynoszenie ich poza bibliotekę,
3) prowadzenie przysposobienia czytelniczo-informacyjnego uczniów (w grupach bądź oddziałach).
4. Godziny pracy biblioteki powinny umożliwić dostęp do jej zbiorów podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu.
5. Statut szkoły określa szczegółowo organizację biblioteki szkolnej i zadania nauczyciela bibliotekarza.
Na podstawie ramowego statutu szkoły publiczne, szkoły powinny opracować własne statuty (bazując na obowiązujących przepisach i w zgodzie z nimi), a w nich określić zadania biblioteki, jej organizację i zadania bibliotekarza.
Obowiązujące normy dotyczące powierzchni lokali bibliotecznych w szkołach podstawowych zostały zaproponowane przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania w 1983 roku. Regulują one wielkość biblioteki organizowanej w nowym budynku szkolnym w zależności od liczby uczniów (klas):
Szkoły podstawowe w ośrodkach miejskich
pomieszczenie
liczba uczniów (klas)
576 (24)
768 (32)
960 (40)
wypożyczalnia
60 m2
80 m2
100 m2
czytelnia
opracowania zbiorów
20 m2
Szkoły podstawowe w ośrodkach wiejskich
liczba klas
8
13
23
31
34 m2
40 m2
-
W szkołach podstawowych, w których nauczanie obejmuje tylko klasy I-III, programy użytkowe budynków szkolnych w ogóle nie przewidują pomieszczeń na bibliotekę. Dla szkół ponadpodstawowych (liceów, techników, szkół zawodowych) Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało w 1994 roku odmienne programy użytkowe bibliotek szkolnych.
Licea
dwu-, trzyciągowe
cztero-, pięciociągowe
sześciociągowe
...
Iwa.4