Jpol_SP_Jutro_pd_kl_4_Scenariusz_lekcji_nr_63.pdf
(
165 KB
)
Pobierz
Język polski
|
Jutro pójdę w świat
|
Klasa 4
Szkoła podstawowa 4–6
SCENARIUSZ NR 63.
CZĘŚCI MOWY. PODSUMOWANIE
TEMAT: KRAINA JĘZYKA. PODSUMOWUJEMY NASZĄ WIEDZĘ O CZĘŚCIACH MOWY
Cele:
•
doskonalenie umiejętności rozpoznawania części mowy: rzeczowników, przymiotników, czasowników i przysłówków
•
rozróżnianie odmiennych i nieodmiennych części mowy
•
określanie form fleksyjnych poszczególnych części mowy
Materiały:
•
podręcznik, s. 288–289
•
karta pracy nr 63
Przebieg lekcji
1.
Rozwiązanie krzyżówki – wykonanie 1. ćwiczenia z karty pracy nr 63. (Uczniowie pracują samodzielnie).
2.
Podanie rozwiązania. Sprawdzenie poprawności. (Odpowiedzi podaje ochotnik).
[odpowiedzi: bezokolicznik, przeszły, męski, przynieść, rzeczownik, kiedy, przymiotnik, czasownik, przysłówek, naj-
wyższy;
hasło:
części mowy]
3.
Zapisanie tematu lekcji.
4.
Rozwiązanie zagadek dotyczących części mowy – 3. polecenie z podręcznika, s. 288.
(Odpowiedzi podają ochotnicy).
[1. przysłówek; 2. rzeczownik; 3. czasownik, 4. rzeczownik, 5. przysłówek, 6. czasownik, 7. przymiotnik]
5.
Uporządkowanie wiadomości na temat części mowy – wykonanie 2. ćwiczenia z karty pracy nr 63. (Uczniowie pracują
samodzielnie).
6.
Sprawdzenie poprawności wykonanego ćwiczenia. Ewentualne poprawki. (Zapis prezentuje ochotnik).
Części mowy
odmienne
rzeczownik
nazywa rzeczy, osoby, zwierzęta
itp.
nieodmienne
czasownik
znaczenie
nazywa czynności i stany
pytania
przymiotnik
określa cechy i właściwości
przysłówek
określa cechy czynności
i okoliczności ich wykonania
kto? co?
jaki? jaka? jakie?
odmienia się przez
co robi? co się z nim dzieje?
jak? gdzie? kiedy?
liczby
przypadki
[ma] rodzaj
liczby
przypadki
rodzaje
liczby
rodzaje [nie zawsze]
czasy
osoby
stopniuje się [nie zawsze]
stopniuje się [nie zawsze]
AUTORZY:
Beata Surdej, Andrzej Surdej
1
©
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015
Język polski
|
Jutro pójdę w świat
|
Klasa 4
Szkoła podstawowa 4–6
7.
Określanie części mowy – wykonanie 3. i 4. ćwiczenia z karty pracy nr 63.
(Uczniowie pracują pod kierunkiem nauczyciela).
Część mowy:
rzeczowniki
czasowniki
przymiotniki
przysłówki
Przykłady:
kolumna, Karol, pocztówka, mały, samochód, kaktus, pytanie, piaskownica, dużo,
rower
maluje, czytać, miecz, śpiewają, odpowiada, miłość, spacerujemy, widzieć,
doczytał, latać
miła, wyjątkowy, sprawiedliwi, ładne, widzieć, najlepszy, gorszy, dobrze,
odpowiednie, czerwony
śpiewać, szybko, lepiej, gorzej, mało, najwyżej, daleko, blisko, świetnie, śliczny
Właściwe miejsce błędnie
podanych przykładów
miłość
miecz
widzieć
śpiewać
mały
śliczny
dużo
dobrze
zawody.
rzeczownik
najwyżej.
przysłówek
sukienkę.
rzeczownik
wcześniej.
przysłówek
Janek
rzeczownik
Zwinny
przymiotnik
Mama
rzeczownik
Dzisiaj
przysłówek
wygrał
czasownik
Karol
rzeczownik
kupiła
czasownik
musiałem
czasownik
wczoraj
przysłówek
skoczył
czasownik
ładną
przymiotnik
wstać
czasownik
8.
Udział w grze o częściach mowy – według 5. polecenia z karty pracy nr 63.
(Uczniowie grają w grę w grupach, najlepiej czteroosobowych. Nauczyciel pełni funkcję eksperta – rozstrzyga ewen-
tualne wątpliwości dotyczące podawanych części mowy).
9.
Praca domowa:
– dla wszystkich: 2. i 5. polecenie, pierwsza część 4. polecenia; podręcznik, s. 288–289;
– dla chętnych: 1. polecenie z podręcznika, s. 288.
AUTORZY:
Beata Surdej, Andrzej Surdej
2
©
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015
Język polski
|
Jutro pójdę w świat
|
Klasa 4
Szkoła podstawowa 4–6
Imię i nazwisko
Data
Klasa
KARTA PRACY
NR 63
ZADANIE 1.
Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło.
1. Nieosobowa forma czasownika.
2. Nie teraźniejszy i nie przyszły.
3. Może być żeński, nijaki lub ... .
4. Od jakiego bezokolicznika utworzono formę osobową czasownika
przyniósł?
5. Może nazywać np. osoby.
6. Jedno z pytań przysłówka.
7. Określa cechy i właściwości osób, zwierząt itp.
8. Nazywa czynności i stany.
9. Stopniuje się, a nie jest przymiotnikiem.
10. Stopień równy, wyższy i ... .
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
ZADANIE 2.
Co pamiętasz o częściach mowy? Uzupełnij tabelę, wpisując w odpowiednie miejsca podane informacje.
Uwaga! Niektóre informacje możesz wpisać dwa, a nawet trzy razy.
Informacje do wpisania:
liczby; kto? co?; przypadki; nazywa rzeczy, osoby, zwierzęta itp.; jak? gdzie? kiedy?; odmienne; co robi? co się z nim
dzieje?; czasy; nazywa czynności i stany; rodzaje; określa cechy i właściwości; nieodmienne; określa cechy czynności
i okoliczności ich wykonania; jaki? jaka? jakie?; [ma] rodzaj; osoby
AUTORZY:
Beata Surdej, Andrzej Surdej
3
©
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015
Język polski
|
Jutro pójdę w świat
|
Klasa 4
Szkoła podstawowa 4–6
Części mowy
..........................................
..........................................
rzeczownik
przymiotnik
znaczenie
czasownik
przysłówek
..........................................
..........................................
..........................................
..........................................
..........................................
..........................................
..........................................
..........................................
pytania
..........................................
..........................................
odmienia się przez
..........................................
..........................................
..........................................
..........................................
..........................................
..........................................
[nie zawsze]
..........................................
..........................................
stopniuje się [nie zawsze]
stopniuje się [nie zawsze]
..........................................
..........................................
..........................................
..........................................
ZADANIE 3.
Wykreśl osiem wyrazów, które przez pomyłkę zostały podane jako przykłady poszczególnych części mowy.
Następnie wpisz je poprawnie do ostatniej kolumny tabeli.
Część mowy:
Przykłady:
kolumna, Karol, pocztówka, mały, samochód,
kaktus, pytanie, piaskownica, dużo, rower
maluje, czytać, miecz, śpiewają, odpowiada,
miłość, spacerujemy, widzieć, doczytał, latać
miła, wyjątkowy, sprawiedliwi, ładne, widzieć,
najlepszy, gorszy, dobrze, odpowiednie, czer-
wony
śpiewać, szybko, lepiej, gorzej, mało, najwyżej,
daleko, blisko, świetnie, śliczny
Właściwe miejsce błędnie podanych
przykładów
...............................................................
...............................................................
...............................................................
...............................................................
...............................................................
...............................................................
...............................................................
...............................................................
Rzeczowniki
Czasowniki
Przymiotniki
Przysłówki
AUTORZY:
Beata Surdej, Andrzej Surdej
4
©
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015
Język polski
|
Jutro pójdę w świat
|
Klasa 4
Szkoła podstawowa 4–6
ZADANIE 4.
Nazwij części mowy tworzące podane zdania.
Janek
............................................
wygrał
............................................
wczoraj
............................................
zawody.
............................................
Zwinny
............................................
Karol
............................................
skoczył
............................................
najwyżej.
............................................
Mama
............................................
kupiła
............................................
ładną
............................................
sukienkę.
............................................
Dzisiaj
............................................
musiałem
............................................
wstać
............................................
wcześniej.
............................................
ZADANIE 5.
Zagraj z kolegą/koleżanką z ławki w części mowy. Gra odbywa się na zasadach podobnych do gry w „państwa
i miasta”. Jednak w rubrykach tabeli znajdują się nazwy części mowy, które musicie wymyślać. Wygrywa osoba, która
uzupełni najwięcej rubryk. Rozegrajcie od czterech do sześciu kolejek.
Litera
..................
..................
..................
..................
..................
..................
Rzeczownik
......................................
......................................
......................................
......................................
......................................
......................................
Czasownik
......................................
......................................
......................................
......................................
......................................
......................................
Przymiotnik
......................................
......................................
......................................
.....................................
......................................
......................................
Przysłówek
......................................
......................................
......................................
......................................
......................................
......................................
AUTORZY:
Beata Surdej, Andrzej Surdej
5
©
Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015
Plik z chomika:
Brambur
Inne pliki z tego folderu:
! Ziemia obiecana.docx
(12 KB)
!!egzamin2016.docx
(17 KB)
,kółko dziennikarskie.docx
(11 KB)
...Czasownik Have Got.docx
(18 KB)
0205200701.doc
(50 KB)
Inne foldery tego chomika:
!!!INSTALACYJNE
!!!Zestaw programów ratunkowych
7 zip instalka
Acala
Auto
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin