Spotkanie z Drzewostankiem.doc

(139 KB) Pobierz
Spotkanie z Drzewostankiem

Spotkanie z Drzewostankiem  

W poprzednich serwisach staraliśmy się przybliżyć i usystematyzować wiedzę o ptakach. W obecnym roku szkolnym zajmiemy się innym ważnym elementem otaczającej nas przyrody - drzewami i krzewami.

Blok V Jesień dookoła stwarza dobrą okazję do wejścia w świat drzew, który będzie coraz lepiej poznawany przez dzieci. Wiosną zaś ich wiedza zostanie poszerzona o drzewa i krzewy owocowe. Aby nie pozostała tylko wiedzą bez umiejętności wykorzystania jej w życiu codziennym (np.: podczas spaceru, wycieczki do lasu, wędrówki po górach), chcielibyśmy rozbudzić w dzieciach postawę badacza, kogoś, kto sam dochodzi do określonych rozwiązań, sam też szuka odpowiedzi na stawiane pytania.

Drzewa, na których w tym serwisie skupimy szczególną uwagę to: lipa szerokolistna, topola biała, robinia biała, klon pospolity, sosna zwyczajna, modrzew europejski i cis pospolity.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.       Podobieństwa i różnice w wyglądzie ludzi
Nauczyciel poleca przyjrzeć się uważnie kolegom i koleżankom, i określić, co w ich wyglądzie jest wspólnego, a co ich różni, np. wszyscy mamy oczy, ale różnego koloru.

2.       Przybycie Drzewostanka
Na podstawie opisu czytanego przez nauczyciela, dzieci rysują postać Drzewostanka.

Drzewostanek pochodzi ze świata drzew, co widać w jego wyglądzie. Na głowie nosi niezwykle gustowną czapeczkę żołędzia. Ma niebieskie oczy, a jego nosek to owoc klonu. Ubrany jest w zielony kaftanik zapinany na guziki z kasztanów. Zamiast dłoni ma kasztanowe liście. Bardzo lubi zakładać spodenki z brzozowej kory i buciki z łupin orzecha włoskiego ozdobione sosnowymi igłami.

Po wykonaniu rysunków następuje oglądanie wykonanych prac. Te dwa pierwsze etapy scenariusza mają za zadanie przygotować uczniów do sprawnej odpowiedzi na pytanie "Jak rozpoznać drzewo?". Najpierw dzieci nazywają cechy wyglądu ludzi, a później Drzewostanka, który łączy świat ludzi ze światem drzew.

3.       Jak rozpoznać drzewo?
Uczniowie wymieniają elementy budowy drzewa, a nauczyciel wiesza ich rysunki na tablicy, np. korona drzewa, liście, owoce, kora i inne (nauczyciel może wcześniej przygotować rysunki, bądź w trakcie wymieniania rysować poszczególne elementy).

4.       Uczniowie pomagają Drzewostankowi przypomnieć sobie imiona członków jego rodziny, które "uleciały" mu z pamięci podczas ostatniej wichury.

·   W tym celu otrzymają kartkę z narysowanymi liśćmi, kwiatami lub gałązkami z owocami pięciu drzew oraz kartkę, na której "przedstawia się" siedem drzew. Na podstawie przeczytanych opisów uczniowie ustalają nazwę drzewa, którą wpisują obok rysunku.

Rysunki do wydruku

5.       Po ustalonym przez nauczyciela czasie, wspólnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania (na tablicy pojawiają się nazwy rozpoznanych drzew; rysunki gałązek pozostałych dwóch drzew, których nie było na uczniowskich kartkach nauczyciel zawiesza z boku tablicy).


OPISY DRZEW

LIPA SZEROKOLISTNA
Osiągam wysokość nawet do 30 metrów. Mam rozłożystą koronę podobną do góry lub trójkąta z zaokrąglonymi rogami. Pokrywa mnie kora koloru szarego. Liście przypominające swoim kształtem serce, na końcu mocno zaostrzone, bywają lepkie, a moje kwiaty są tak aromatyczne, że przyciągają do mnie różne owady, a zwłaszcza pszczoły. Drobne kuleczki w kształcie orzeszków, to moje owoce.


TOPOLA BIAŁA
Rosnę do wysokości 20 metrów. Moja korona wygląda tak, jakby poszarpał ją wiatr. Korę mam białawoszarą. Moje trójpalczaste liście są pokryte od spodu białym nalotem. Kwiaty są długie i przypominają kształtem gąsienice motyli.


ROBINIA BIAŁA
Osiągam wysokość 20 metrów. Moja korona wygląda z daleka jak prostokąt z zaokrąglonymi rogami, a kora jest ciemnoszara. Mam bardzo ciekawe liście. Są one drobniutkie, ale za to jest ich bardzo dużo. Poustawiane parami mają swoje miejsce na kłującej gałązce. Ludzie czasami wykorzystują moje listeczki do wróżb, wypowiadając magiczne słowa: kocha, lubi, szanuje...


KLON POSPOLITY
W wieku dojrzałym dorastam do wysokości 15 metrów. Moja korona przypomina piłkę lub słońce, a kora jest ciemna. Pięciopalczaste liście jesienią są barwne i dlatego parki, w których rosnę są takie kolorowe. Moim owocem są podwójne skrzydlaki szeroko rozwarte. Dzieci chętnie przyklejają je do swoich nosków.


SOSNA ZWYCZAJNA
Jestem bardzo wysokim drzewem, dorastającym do 50 metrów. Moja korona przypomina kształtem rozłożoną parasolkę, a kora lubi się łuszczyć. Igły długości 4 - 5 cm są niebieskozielone, zaostrzone i ustawione parami. Moje szyszki są pękate.


MODRZEW EUROPEJSKI
Osiągam wysokość 40 metrów. Moje gałęzie pokryte są igłami zebranymi w pączki. Niezbyt duże jajowate szyszki ułożone są ku górze. To, co wyróżnia mnie spośród innych drzew iglastych, to fakt, że zimą moje igły opadają na ziemię.


CIS POSPOLITY
Dorastam do wysokości 20 metrów i wtedy jestem drzewem, ale mogę być też krzewem. Moja korona jest niemal trójkątna i rozłożysta, często sięgająca do ziemi. Pień pokrywa cienka kora koloru czerwonobrązowego. Moje igły i czerwone owoce, przypominające kształtem jagody są trujące. Pamiętajcie! Nie wolno ich nawet dotykać. Jestem pod ścisłą ochroną!


Opisy drzew do wydruku

Wiele informacji na temat omawianych drzew można znaleźć na poniższych stronach internetowych:

lipa
http://wiem.onet.pl/wiem/015bb2.html
http://www.grant.ate.pl/zdjec/lipas.htm
http://www.ogrodnik.pl/ogrody/ogrody_13_12.asp
http://www.itd.poznan.pl/VADCUM/Lipa.htm
http://ziola.zstp.lodz.pl/ros_lecz/l-291/lecz-291.html

topola biała
http://wiem.onet.pl/wiem/013acb.html
http://wiem.onet.pl/wiem/006e10.html
http://www.itd.poznan.pl/VADCUM/Topol_b.htm
http://teams.karpaty.edu.pl/trzcinica/Topola.htm
http://grzesiak.kei.pl/jurek/lista141.html

robinia biała
http://www.itd.poznan.pl/VADCUM/Robinia.htm

klon pospolity
http://www.itd.poznan.pl/VADCUM/Klon.htm

sosna zwyczajna
http://www.itd.poznan.pl/VADCUM/Sosna.htm

modrzew europejski
http://www.itd.poznan.pl/VADCUM/Modrzew.htm

cis pospolity
http://www.itd.poznan.pl/VADCUM/Cis.htm

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin