biedne_dzieci.pdf

(290 KB) Pobierz
biedne_dzieci.doc
Scenariusz zajęć pozalekcyjnych
dotyczących edukacji rozwojowej
NA ZIEMI ŻYJĄ BIEDNE DZIECI – MY
TEŻ MOŻEMY IM POMÓC
Autorka :
Grażyna Modrzewska 14-100 Ostróda ul. Grunwaldzka 4/31 089 6770040
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
222839385.001.png
TEMAT : Na Ziemi żyją biedne dzieci – my też możemy im pomóc.
RODZAJ ZAJĘĆ : zajęcia pozalekcyjne, odbywają się w bibliotece szkolnej
GRUPA DOCELOWA: 10 – 14 chętnych uczniów klas III-IV
CEL GŁÓWNY:
Podniesienie świadomości dzieci na temat warunków życia dzieci w różnych krajach
CELE OPERACYJNE:
po zajęciach uczeń :
zna podstawowe problemy biednych krajów Afryki, Azji, Ameryki Południowej,
potrafi zgodnie z własnymi możliwościami udzielić pomocy potrzebującym mieszkańcom
Afryki,
zna organizacje niosące pomoc krojom rozwijającym się.
METODY PRACY :
- pogadanka i prezentacja (wykorzystanie pokazu slajdów)
- gry i zabawy aktywizujące
FORMY PRACY
- grupowa i indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
chmurki do wpisania przez dzieci danych
karteczki symbolizujące pory roku do podziału na grupy
krzyżówki dla grup
zdjęcia ilustrujące różne aspekty życia w różnych krajach
wierszyk - zaszyfrowany telegram,
mapy polityczne: Afryki, Azji, Ameryki Południowej, papier, marker
plansza z nazwami organizacji niosących pomoc Afryce i innym krajom rozwijającym się.
prezentacja multimedialna do wykorzystania, jeśli istnieje taka możliwość, zamiennie z
niektórymi środkami (podniesie atrakcyjność zajęć i tempo przyswajania wiadomości) –
prezentację należy przesuwać klikając strzałką w zależności od potrzeb.
BIBLIOGRAFIA:
J. Mordawski, J. Makowski, B. Wojtowicz. Geografia. Ziemia – nasza planeta. Podręcznik do
klasy VI. Gdańsk 1999
www.svetpohlandic.sk (materiały pobrane ze stron 20.X. 2006 r.)
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
l.p. Przebieg zajęć
Treść
Czas Uwagi
1. Integracja
uczestników
spotkania
1. Nauczyciel wita i dzieli uczestników
spotkania na 4 grupy. Uczniowie
określają, kiedy się urodzili poprzez
wpisanie na karteczkę daty przyjścia na
świat. Wspólnie grupujemy daty na pory
roku. Urodzeni wiosną tworzą jedną
grupę, latem – druga, jesienią – trzecią,
zimą – czwartą. W celu oznakowania
przynależności do grupy otrzymują kartki
samoprzylepne z emblematami
symbolizującymi pory roku.
5
minut
Załącznik 1-
wypełniają
dzieci
Załącznik 2 –
do przypięcia
przez dzieci
(slajd 1)
2. Zapoznanie
uczniów z
tematem zajęć
1. Grupy otrzymują krzyżówki– ich
rozwiązanie pomoże wprowadzić temat
spotkania (rozwiązania krzyżówek to :
biedni, bogaci)
2. Dzieci zgłaszają otrzymane hasła.
3. Nauczyciel prosi uczestników o
wypowiedzi na tematy:
§ co rozumieją pod pojęciami: ludzie
bogaci, ludzie biedni?
§ czy znają jakichś bogaczy?
§ czy wiedzą, w jaki sposób można
stać się bogatym?
§ czy zauważają wokół siebie ludzi
biednych, po czym ich poznają?
§ dlaczego tak się dzieje, że w naszym
kraju są ludzie biedni?
§ czy ktoś pomaga ludziom biednym w
naszym kraju ?
10
minut
Załącznik 3
rozwiązują
grupy
spontaniczne
wypowiedzi
3. Zapoznanie
dzieci z
warunkami życia
w różnych
krajach
1. Prowadzący prezentuje ilustracje
przedstawiające różne warunki życia w
krajach (domy, ubrania, podróżowanie,
pranie, dostęp do wody).
2. W trakcie prezentowanie kolejnych
sytuacji:
§ mieszkania w różnych krajach:
§ podróżowanie w różnych krajach
§ dostęp do wody w różnych krajach
§ pranie w różnych krajach
§ dzieciństwo w różnych krajach
Uczestnicy wypowiadają się,
- gdzie woleliby być, na którym obrazku?
10
minut
Załącznik 4 –
do prezentacji
dzieciom i
dyskusji lub
slajdy 2-6
4. Wskazanie
krajów, gdzie
panuje bieda i
ludziom żyje się
bardzo ciężko
1. Grupy otrzymują krzyżówki do
rozwiązania, w których wymienione są
biedne kraje. Rozwiązanie haseł wskaże
kontynenty, na których leżą:
Grupa wiosna - AFRYKA
Grupa lato - AMERYKA
10
minut
Załącznik 5 –
krzyżówka
Nauczyciel
wywiesza
mapę
polityczną
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
222839385.002.png
Grupa jesień – POŁUDN.
Grupa zima – AZJA
Dzieci odszukują na mapach kontynentów
państwa, które były wymienione w
wykreślance .
2. Następuje krótka dyskusja:
§ Kto chciałby w nich mieszkać ?
§ Dlaczego ludzie żyją tam tak biednie?
świata lub
wymienionych
kontynentów
(slajdy 7-9)
5. Pomoc, jakiej
można udzielić
biednym krajom.
1. Grupy otrzymują zaszyfrowane
telegramy – ich rozwiązanie, to wierszyk
nawołujący do niesienia pomocy innym.
2. Grupy odczytują wierszyk pozostałym –
jest on naszym hasłem nawołującym do
niesienia pomocy biednym krajom.
3. Nauczyciel wskazuje główne problemy
biednych krajów:
- brak wody
- dzieci nie chodzą do szkół
- brak lekarstw
- dzieci muszą ciężko pracować
- dzieci biorą udział w wojnach, itp.
Mówi, że w ten sposób łamane są prawa
dzieci. Należy zrobić wszystko, aby
pomóc tym dzieciom wykształcić się,
żeby żyły w godnych warunkach, mieli
dostęp do wody i jedzenia, nie musieli
ciężko pracować – tak jak ich
rówieśnicy w innych krajach.
4. Nauczyciel prosi uczestników, aby w
grupach zastanowili się, co my
możemy zrobić, aby pomóc biednym
dzieciom z krajów rozwijających się.
Informuje dzieci, że mogą skorzystać z
książek i Internetu.
5. Następuje prezentacja prac grup.
10
minut
Załącznik 6-
zaszyfrowane
telegramy –
slajd 10
20
minut
Załącznik 7
polecenia do
pracy – slajd
11
12
minut
6. Posumowanie
zajęć – ustalenie
formy pomocy,
jaką możemy
nieść dzieciom
Afryki.
1. Wspólnie wybieramy jedną formę
pomocy i postanawiamy, że w taki
sposób pomożemy naszym kolegom z
Afryki.
2. Nauczyciel informuje dzieci, że musimy
w tym celu nawiązać współpracę z
organizacją, która zajmuje się
niesieniem pomocy ludziom biednym–
prezentuje plansze z nazwami
organizacji organizacjach. Uczestnicy
mają zadanie do domu: poznać bliżej
przedstawione organizacje i wspólnie z
rodzicami wybrać taką, która spełni
10
minut
Załącznik 8
Plansza do
prezentacji
oraz karteczki
do rozdania
dzieciom –
slajd 12
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
222839385.003.png
nasze oczekiwania w niesieniu pomocy
dzieciom Afryki (otrzymują karteczki z
nazwami organizacji i adresami stron
www). Na następnych zajęciach każdy
przedstawi swoja propozycje i wspólnie
podejmiemy decyzję, z która organizacją
nawiążemy kontakt.
3. Na zakończenie wszyscy skandują
wierszyk, nawołujący do niesienia
pomocy innym.
4. Nauczyciel dziękuje uczestnikom za
udział w spotkaniu i zaprasza na kolejne.
Załącznik 9 –
wierszyki do
skandowania
slajd 13
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
222839385.004.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin