Scenariusz zajęcia na temat:
„Czy trzeba sprzątać świat?”
Data: 15.09.2006
Cele:
- przekazanie dzieciom informacji o ogólnoświatowym Dniu Sprzątania Świata i jego znaczeniu dla Ziemi i ludzi
- wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole
Cele operacyjne:
- dzieci potrafią wskazać ilustracje, na których ludzie szanują przyrodę oraz te, na których ją niszczą
- dzieci czują się odpowiedzialne za stan środowiska przyrodniczego
- dzieci potrafią współdziałać podczas sprzątania terenu
Forma: z całą grupą
Metoda: słowna, oglądowa, czynna
Środki dydaktyczne:
- obrazy przedstawiające środowisko zdrowe oraz zanieczyszczone
- duże obręcze czerwone i zielone
- wierszyk „Ekoludek”
- piosenka Ekoludka
Przebieg zajęcia:
1. Zapoznanie się z Ekoludkiem:
Ekoludek jest przyjacielem przyrody i chętnie zaprzyjaźni się z dziećmi, które też o nią dbają
2. Wierszyk Ekoludka:
Jestem małym Ekoludkiem
o przyrodę zawsze dbam.
Chcę, by na naszej pięknej Ziemi
przyjemnie wszystkim żyło się nam!
3. Oglądanie i opisywanie obrazów przedstawiających środowisko czyste i zaśmiecane. Dzieci porównują wygląd przyrody, wyciągają odpowiednie wnioski, potrafią same określić, czy trzeba sprzątać świat.
4. Zabawa:
Dzieci wkładają do zielonej obręczy obrazki, które przedstawiają piękną przyrodę, a do czerwonej – obrazki ze środowiskiem zaniedbanym.
5. Zabawa ruchowa przy „Piosence Ekoludków” (na melodię: „My jesteśmy krasnoludki”)
My jesteśmy Ekoludki,
każdy chwat, każdy chwat.
Poznajemy, ratujemy
wspólny świat, wspólny świat.
każdy zuch, każdy zuch.
Nie niszczymy roślin, zwierząt,
nawet much, nawet much.
Każdy z naszych Ekoludków
pomóc chce, pomóc chce,
żeby świat był zdrowy, czysty,
stara się, stara się.
6. Zakładamy czapkę Ekoludka (zrobioną z gazety), zabieramy worki na śmieci i wyruszamy na Sprzątanie Świata!
Opracowała: Irena Morawska
ewajorek