konspekt.doc

(38 KB) Pobierz

Karolina Gaca EEiJA II r.

 

Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej w grupie 6-latków

 

Blok tematyczny: Moja rodzina

Temat dnia: Jesteśmy rodziną

Temat zajęć: Dłuższe wypowiedzi dzieci n.t. członków rodziny

Blok programowy: Ćwiczenia w mówieniu

           Cel ogólny:

·         swobodne kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci n.t. członków rodziny

·         układanie zdań pojedynczych

·         poznanie i utrwalenie swobody czytania słów związanych z członkami rodziny

 

            Cele operacyjne:

·         uczeń rozumie treść wiersza „Weźcie mnie za ręce”

·         wie jak prawidłowo przeczytać słowa dotyczące rodziny

·         uczeń potrafi odpowiedzieć na pytania związane z treścią wiersza

·         uczeń umie samodzielnie wypowiadać się całymi zdaniami n.t. własnych przeżyć

             Cele wychowawcze:

·         wyrabianie szacunku dla rodziny

              Metody:

·         słowna: rozmowa kierowana

·         praktycznego działania: układanie  zdań oznajmujących

·         kreatywne metody pracy: burza mózgów

              Formy pracy:

·         indywidualna jednolita

              Środki dydaktyczne:

·         rozsypanka wyrazowa

·         wiersz „ Weźcie mnie za ręce”

·         papierowe serca i wyrazy dla każdego ucznia

·         kartki z boku technicznego

·         sylwetki członków rodziny

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Wprowadzenie do tematu – układanie rozsypanki wyrazowej, wklejanie jej na kartkę lub do zeszytu

 

Rozmowa:

 

·         Kiedy jest święto mam? – 26 V A kiedy święto taty? -23 VI

·         Jak się te święta nazywają? – Dzień Matki i Dzień Ojca

 

2. Członkowie rodziny

 

·         Kto stanowi naszą rodzinę?

·         Słowo „jedynak” i „bliźniaki”.

·         Praca na tablicy-nauczyciel rysuje serce, w którym wpisuje wyraz „Rodzina”, wokół niego wypisuje członków rodziny (mama, tata, babcia, dziadek, siostra, brat). Można poszerzyć jeszcze o słowa ciocia i wujek.

 

3. Praca w zeszycie – dzieci wklejają serca i wyrazy do zeszytu

 

4. Przerwa śród lekcyjna – dzieci śpiewają poznaną wcześniej piosenkę „Maszeruje wiosna”

5. Odczytanie przez nauczyciela wiersza „Weźcie mnie za ręce”

6. Analiza wiersza:

 

·         Na co czeka bohater wiersza?

·         Czy jest on smutny czy wesoły?

 

 

7. Burza mózgów – Jakie są obowiązki mamy, a jakie taty w domu? A jakie nasze?

 

8. Rozmowa z dziećmi-chętni uczniowie wypowiadają się na temat swoich obowiązków w domu

 

9. Wklejenie na kartki A4 z boku technicznego sylwetek członków rodziny, pokolorowanie ich, dorysowywanie szczegółów i podpisanie.

 

10. Podsumowanie zajęć i ocena pracy dzieci.

 

Załączniki

-wiersz „Weźcie mnie za ręce”

-rozsypanka wyrazowa

-serce i wyrazy określające członków rodziny

Zgłoś jeśli naruszono regulamin