zajecia_zintegrowane.doc

(53 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE – II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE – II

 

 

Temat bloku: Ziemia – nasza Planeta

 

Temat dnia: Dlaczego powinniśmy dbać o swoje środowisko?

 

Cele ogólne:

·         rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat

·         bogacenie i uściślanie słownictwa związanego z ekologią

·         rozwijanie czujności ortograficznej

·         wdrażanie do wyciągania wniosków na podstawie obserwacji

·         inspirowanie do twórczej działalności

·         rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych

 

Cele szczegółowe:

   Uczeń:

·         wypowie się w kilku zdaniach na temat treści czytanki

·         uporządkuje zdania z rozsypanki zdaniowej

·         wyróżni w tekście wyrazy z „rz”, „ó” i wyjaśni pisownię

·         w nagraniu magnetofonowym rozpozna dźwięki przyrody

·         zaśpiewa piosenkę o ochronie przyrody

·         ułoży i rozwiąże zadanie tekstowe

 

 

Metody:

·         słowne: rozmowa, praca z tekstem

·         oglądowe: obserwacja

·         działań praktycznych

 

Formy pracy:

·         zbiorowa

·         indywidualna jednolita i zróżnicowana

 

Środki dydaktyczne:

sylwetki drzew i ich nazwy, nagranie magnetofonowe, rozsypanka zdaniowa, piosenka „Ekologiczny świat”, podręcznik m. Bober – Pełzowskiej „Chodżmy razem” s. 69.

 

 

Zapis w dzienniku:

Dłuższe wypowiedzi na temat ochrony drzew na podstawie „Baśni o wędrujących drzewach”. Porządkowanie zdań z rozsypanki zdaniowej. Utrwalenie pisowni „rz” po spółgłoskach. Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z mnożeniem i dzieleniem w zakresie 100. Nauka słów i melodii piosenki „Ekologiczny świat”.

 

 

 

 

 

Tok zajęć:

 

1.      Rozpoznawanie gatunków drzew.

-          Uczniowie losują obrazki przedstawiające 5 różnych drzew. Dzielą się na grupy zgodnie z wylosowanym obrazkiem i nazwą drzew umieszczoną na stolikach.

2.      Wysłuchanie treści baśni- „Baśń o wędrujących drzewach”.

3.      Udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące treści baśni:

·         Co zrobiły drzewa?

·         Dlaczego drzewa opuściły miasto?

·         Co dzieci mogłyby zrobić, aby zatrzymać uciekające drzewa?

4.      Rozpoznawanie dźwięków przyrody.

-          Słuchanie nagrania z kasety magnetofonowej i rozpoznawanie dźwięków.

-          Dzieci próbują naśladować śpiew ptaków, szum drzew, brzęczenie pszczół, odgłos ścinanego drzewa.

5.      Układanie i porządkowanie zdań z rozsypanki zdaniowej:

 

 

Skrzyneczki z modrzewiami przynieśli dorośli.

 

Z naszych drzewek wyrośnie las.

   

Chcieliśmy posadzić drzewka.

 

                           

 

My wyjmowaliśmy drzewka i delikatnie wsadziliśmy je w dołki.

 

 

   

 

 

6.      Przepisanie uporządkowanych zdań do zeszytu, podkreślenie wyrazów z „rz” po                                                             

spółgłoskach.

 

7.      Obliczanie działań na mnożenie i dzielenie, porządkowanie wyników od najmniejszego           

           do największego, ułożenie hasła – Ułóżcie zadania z treścią

 

 

 

 

1x1= …..   U              30:6=…..   C

36:4=…..   A              13:1=…..    I

3x6=……  E              4x4=…..    T

16:8=…..   Ł              2x7=…..    A

27:9=…..   O              3x5=…..    Z

50:5=…..   D              24:4=…..   I

19:1=…..   Ś              17x1=…..  R

11:1=…..   A              21:3=…..   E

3x4=…..    N              40:5=…..   Z

4x5=…..    C              40:10=….. Ż

3x7=…..     I              2x11=…..  Ą

 

8.      Układanie treści zadań do podanego działania i rysunku:

 

ü      Ułóż treść zadania do rysunku i podanego przykładu.

 

 

3x4=  …….                 

 

             

             

                                           

             

 

                                         

ü      Ułóż treść zadania do podanego przykładu i wykonaj rysunek pomocniczy.

 

6x4=  …….      

 

 

9.      Określanie charakterystycznych cech drzew-zabawa na boisku szkolnym.

-          Zasłaniamy dzieciom oczy. Każde dziecko dotyka wybrane drzewo, stara się zapamiętać jego zapach, powierzchnie kory, grubość pnia, a następnie po odsłonięciu oczu stara się je rozpoznać i nazwać.

10.  Wysłuchanie piosenki „Ekologiczny świat”. Wypowiedzi na temat jej treści, nastroju.

11.  Nauka słów i melodii piosenki.

12.  Uzupełnianie zdań wyrazami: pyły, wilgoć, tlen, cień, drzewo, krajobraz, hałasem.

 

Drzewa dostarczają………………, którym oddychamy.

Jedno…………….produkuje tyle tlenu, ile pięć osób potrzebuje do życia w ciągu roku.

Drzewa utrzymują………………., dają…………………i wyłapują……………………..Upiększają…………………

    

13.  Wykonanie pracy plastycznej „Żyjemy wśród drzew”.

14.  Ocena prac i aktywności uczniów.

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała mgr Danuta Wiszniewska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin