Konspekt zajęć w kl. II
Prowadząca : Maria Dąbrowska-Onyszko
Temat: Unia Europejska-naszym wspólnym domem.
Cele:
· Utrwalenie świadomości narodowej ,,Jestem Polakiem, więc jestem Europejczykiem”.
· Przekazanie wiedzy na temat integracji europejskiej.
· Doskonalenie logicznego i oryginalnego myślenia.
· Kształcenie umiejętności poprawnego układania pytań do treści zadania tekstowego.
· Doskonalenie płynności myślenia.
· Rozbudzanie potrzeby poznawania kultury innych narodów.
· Kształcenie umiejętności wspólnych zabaw w grupie.
Metody:
· metoda zabaw dydaktycznych;
· ,,metoda kruszenia”;
· metoda działalności praktycznej.
Formy pracy:
· indywidualna jednolita;
· zbiorowa jednolita;
Środki dydaktyczne: rozsypanka matematyczno-sylabowa ( dla ucznia oraz
powiększone elementy do demonstracji na tablicy), kontury
domów, granice Unii Europejskiej ( niebieskie paski z
żółtymi gwiazdkami), napisy z nazwami państw
członkowskich UE oraz rysunkami charakterystycznych
cech, tekst zadania w większym formacie na tablicę i
mniejsze kartki dla ucznia do zeszytu, kontury samolotów
zawierające dane z zadania tekstowego, 4 strzałki ,
ilustracje państw oraz flagi: Niemiec, Wielkiej Brytanii,
Francji, Włoch i Polski.
Tok zajęć
Procedury osiągania celów
Przewidywane osiągnięcia ucznia
Wprowadzenie
1. Ustalenie tematu zajęć w oparciu o rozwiązanie rozsypanki matematyczno-sylabowej.
Hasło ,, Unia Europejska naszym wspólnym domem”.
2. Dokonanie analizy znaczenia
hasła.
· Uczeń potrafi dokonać obliczeń matematycz-nych w zakresie 100, z zachowaniem kolejności wykonywania działań.
· Uczeń wypowiada się na
temat sensu zawartego w
ułożonym haśle.
Część główna
Przerwa śródlekcyjna
1.Nawiązanie do dobrej atmosfery w domu – w kręgu rodziny i sąsiadów.
2. Zamieszczanie na tablicy domów, przedstawiających kolejne etapy rozszerzania UE – 7 konturów.
3. Uzupełnianie konturów domów nazwami państw wstępującymi do UE w danym roku, z jednoczesnym wskazaniem wyróżniających je symboli.
4. Przypomnienie nazw państw, które odwiedził Krzyś – bohater inscenizacji ,, Europejska podróż z Krzysiem” oraz ich charaktery-stycznych miejsc.
5. Zabawa w ,,Listonosza”: uczniowie doręczają zaproszenia dla kolegów z wymienianych krajów europejskich.
6. Rozwiązywanie zadania tekstowego metodą kruszenia:
· analiza zadania,
· redagowanie pytań,
· selekcja pytań,
· wklejenie treści zadania,
· zapisanie wybranego pytania,
· wykonanie odpowiednich obliczeń,
· zapisanie odpowiedzi.
· Uczeń dzieli się własnymi przemyśleniami na temat rangi dobrych kontaktów w rodzinie i w kręgu sąsiadów.
· Uczeń wie, w jaki sposób następowało rozszerzania UE o kolejne państwa członkowskie.
· Uczeń potrafi scharakteryzować poszczególne państwa UE.
· Uczeń utrwala zdobytą uprzednio wiedzę.
· Uczeń potrafi kultural- nie brać udział w zabawie.
· Uczeń posiada umiejętność redagowa-nia pytań do podanej treści zadania.
· Uczeń wie, jakie są etapy rozwiązywania zadania tekstowego. Wykorzystuje tę wiedzę w praktyce.
Zakończenie
1. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania – wykonanie obliczeń, w celu uzyskania odpowiedzi na wszystkie zredagowane poprawnie pytania.
2. Ocena pracy uczniów.
3. Podsumowanie zajęć.
· Uczeń potrafi dokonać poprawnych obliczeń na miarę swoich możliwo-ści.
· Uczeń wie, że za poprawnie wykonane zadanie otrzymuje pozytywną ocenę.
· Uczeń zna istotę Unii Europejskiej.
Zadanie tekstowe
Krzysiu zaprosił do Polski gości z Europy. Z Niemiec przyjechało 20 kolegów, z Wielkiej Brytanii i z Francji
po 7 koleżanek, z Włoch 6 osób.
5
Opracowała: Maria Dąbrowska-Onyszko
roxanchan