5 (1).doc

(304 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

I SPOŁECZNO – MORALNEJ DLA DZIECI 6 – LETNICH

 

opracowany przez mgr Agnieszkę Domin i mgr Renatę Musiał

z Przedszkola Miejskiego nr 12 im. Marii Konopnickiej

w Mielcu

 

 

 

BLOK TEMATYCZNY:  „Dbajmy o piękno naszej ojczyzny”

TEMAT: „Nasze rady na odpady”

CELE OGÓLNE:

·         zapoznanie dzieci ze sposobami ochrony przyrody, z uciążliwością odpadów dla środowiska,

·         rozwijanie umiejętności dyskusji, współpracy w grupach,

·         kształtowanie szacunku do ziemi ojczystej, odpowiedzialności za stan przyrody

CELE SZCZEGÓŁOWE:

·         dziecko zna różne sposoby ochrony przyrody, wie jakie konsekwencje niesie za sobą zaśmiecanie środowiska,

·         dziecko doskonali umiejętność dyskusji, współpracy w grupie,

·         dziecko szanuje ojczystą przyrodę i czuje się odpowiedzialne za jej stan.

KLUCZOWE POJĘCIA:  ojczyzna, ziemia, planeta, przyroda, odpady, segregacja.

METODY:

·         podające: pogadanka, rozmowa, opis, wyjaśnienie,

·         problemowe, aktywizujące: inscenizacja, burza mózgów, drama, metoda sześciu kapeluszy myślowych Edwarda de Bono, Ćwierćland,

·         praktyczne: samodzielne działania dzieci.

FORMY ORGANIZACYJNE: indywidualna, grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kostiumy, rekwizyty do przedstawienia inscenizacji „Leśne kłopoty Koszałka Opałka”, odtwarzacz CD, płyty z CD z piosenkami, pomoce i materiały ze „skrzyni skarbów”, kolorowe kapelusze.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Śpiew hymnu narodowego.

2.      Inscenizacja pt. „Leśne kłopoty Koszałka Opałka” według scenariusza autorstwa mgr Jolanty Janik i mgr Elżbiety Baracz z PM 12 w Mielcu.

3.      Rozmowa z dziećmi na temat treści inscenizacji:

- jakie postacie występowały w przedstawieniu?

- dlaczego zwierzęta uciekały z leśnej polany?

- co złego zrobiły dzieci w lesie?

- czy naprawiły wyrządzone szkody?

4.      „Burza mózgów” „Jak dbać o naszą planetę Ziemię?” – dzieci podają swoje propozycje, które nauczyciel zapisuje na tablicy.

5.      „Nasz pomysł na odpady” – praca metoda „Ćwierćlandu” – dzieci podzielone na landy (drużyny) tworzą „śmieciojada” z dostępnych materiałów ze skrzyni skarbów.  W każdym landzie powstaje jedna część śmieciojada. Po zakończonej pracy dzieci wspólnie z nauczycielką łączą powstałe elementy maszyny. Podsumowaniem zabawy jest ustalenie, że wspólne dążenia ludzi mogą prowadzić do jednego wspólnego celu, np. ochrony otaczającej nas przyrody.

6.      Zabawa dramowa „Pomnik przyrody” – dzieci podzielone na trzy grupy tworzą łącząc się wyobrażony przez siebie pomnik przyrody , przy muzyce Mozarta.

7.      „Co zrobić żeby wokół nas nie było śmieci?” – dyskusja prowadzona metodą sześciu myślowych kapeluszy Edwarda de Bono.

Dzieci podzielone na sześć grup, losują kapelusze o różnych kolorach, nauczyciel wyjaśnia dzieciom przebieg zabawy:

·         Kapelusz biały (fakty) – co wiemy na temat sposobów pozbywania się śmieci np. składowanie odpadów, spalanie, recykling – wtórne wykorzystanie materiałów,

·         Kapelusz czerwony (emocje) – co czuja ludzie i zwierzęta kiedy widzą wokół siebie pełno śmieci? Czy to im się podoba czy nie?,

·         Kapelusz czarny (pesymizm) – jakie zagrożenia dla ludzi i zwierząt niesie za sobą zaśmiecanie środowiska? Co by się stało z planetą Ziemią, gdyby jej nie sprzątano z odpadów?,

·         Kapelusz żółty (optymizm) – dostrzegamy efekty sprzątania, segregacji śmieci,

·         Kapelusz zielony (możliwości) – co by było, gdyby ludzie nie dbali o naszą ojczystą przyrodę, ptaki nie śpiewały by, w powietrzu byłoby dużo pyłu i dymu, trawa miałaby czarny kolor, a po morzach pływałyby tłuste plamy? Jak możemy temu zaradzić?,

·         Kapelusz niebieski (analiza procesu) – który kapelusz przeważa?, który podał (wymienił) więcej propozycji?

8.      Inscenizacja muzyczno – ruchowa do piosenki „Leśne duszki”.

PODSUMOWANIE: ewaluacja – „jak się dzisiaj bawiłeś?” – pokoloruj odpowiedni znaczek:



 

 

 

 

 

 

  Bardzo dobrze się bawiłem          dobrze się bawiłem       nie podobały mi się zabawy

LITERATURA DLA DZIECI:  M. Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, wiersz „Las” ze zbioru własnego nauczyciela, piosenka „Leśna muzyka” („Śpiewające Brzdące nr 2), piosenka „Rozśpiewany las” sł. Joanna Kulmowa, piosenka „Kocham świat” sł. Anna Drogowska, piosenka „Leśne duszki” sł. Dorota Gellner.

LITERATURA DLA NAUCZYCIELI: „Ten piękny tajemniczy świat” T. Gałczyńska, „Śmieci mniej – Ziemi lżej”, pakiet edukacyjny E. Tyralska – Wojtyczka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA EKOLOGICZNEGO

„LEŚNE KŁOPOTY KOSZAŁKA  - OPAŁKA”

opracowany przez mgr Jolantę Janik i mgr Elżbietę Baracz

 

 

POSTACIE:

·         zając

·         wiewiórka

·         sowa

·         jeż

·         Koszałek – Opałek

·         drzewo

·         dzieci

 

SCENA I

Na polanie w lesie brudno, pełno śmieci, połamane gałęzie. Po środku polany siedzą zwierzęta: wiewiórka, jeż, dzięcioł.

 

Zając: - wbiega zdyszany na polanę

                            Ach, wiewiórki! Ach zające!

                            Niosę wieści wstrząsające!

                            Niech ratuje się kto może …

 

Wiewiórka:              Co tam? Pożar?

 

Zając:                            Jeszcze gorzej!

                            Aż mi drżą ze strachu uszy, idą zuchy

 

Wiewiórka:              Jakie zuchy?

 

Zając:                            To są dzieci proszę wiewiórki.

 

Sowa:                            No to los nas czeka marny.

                            Z gniazd wybiorą nam pisklęta,

                            Już tak było raz, pamiętam.

 

Jeż:                            Będą łapać młode jeże i zajączki!

 

Wiewiórka:              Ja nie wierzę!

 

Jeż:                             Dobrze mówić tak wiewiórkom,

                            Bo są lekkie niby piórko!

                            Pani kicnie, pani skacze!

                            Ale z jeżem jest inaczej.

 

Zając:                            Więc chowajmy się czym prędzej.

                            Uciekajmy, uciekajmy!

Zwierzęta uciekają z leśnej polany, chowają się za drzewami.

 

 

SCENA II

Na polanę wchodzi krasnal Koszałek – Opałek, zamyślony w ręce trzyma wielką księgę.

 

Koszałek – Opałek

                            Ja krasnal nieduży, Koszałek – Opałek

                            Po świecie wędruję i wszystko w tej kronice opisuję.

                            Wszystkie leśne wydarzenia są tu opowiedziane,

                            I wszystko to co jest z moim lasem od wieków związane.

 

Nagle zdziwiony Koszałek rozgląda się po leśnej polanie:

 

                            Ach, co się tutaj stało?

                            Dlaczego w tym lesie jest tyle śmieci?

                            Gdzie się podziały wszystkie zwierzęta, moi leśni przyjaciele?

                            Dlaczego tutaj jest tak smutno?

 

Koszałek rozglądając się podchodzi do drzewa:

 

                            A, ty drzewo, czemu jesteś takie smutne?

                            Czemu płaczesz?

 

Drzewo:              Poraniły mnie dzieci, które przyszły na wycieczkę do lasu.

 

Koszałek:              A cóż to za napis widnieje na twej korze?

 

Drzewo:              To pewne dziecko mnie tak okrutnie zraniło.

 

Koszałek:              Twoja gałąź złamana …

 

Drzewo:              Bo chłopiec zrobił sobie z niej łuk i strzałę.

 

Koszałek:              To wszystko co opowiadasz jest straszne.

                            Nie mogę na to patrzeć!

                            W takim brzydkim lesie nie chcę mieszkać,

                            Muszę stąd uciekać!

                            Zapakuję powolutku…zapakuję powolutku….

 

 

 

 

SCENA III

Na scenę wchodzą dzieci i śpiewają piosenkę „Rozśpiewany las” (zał. 1)

 

Dziecko I:              Co takiego zapakujesz?

 

Koszałek:              Zapakuję do walizki wszystkie książki, czapki,

                            Buty wszystkie, wielką księgę, siwą brodę i

                            Wyruszam w długą drogę.

 

Dziecko:              Ale dokąd i dlaczego?

                            Czyżby stało się coś złego?

 

Koszałek:   ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin