konspekt zajęć logopedycznych.pdf
(
204 KB
)
Pobierz
QPrint
Dorota Sylwestrzak
nauczyciel Î logopeda
Zespþ Szkþ Nr 2 w Kþodawie
woj. wielkopolskie
Konspekt zajħę logopedycznych
Temat: Wywoþanie gþoski álÑ
Cel zajħcia: - usprawnienie artykulatorw celem doprowadzenia do pionizacji
jħzyka oraz podwyŇszenie wyrazistoĻci mwienia;
- wywoþanie gþoski álÑ
Metody i techniki:
- ęwiczenia oddechowe i artykulacyjne;
- ęwiczenia sprawnoĻci narzĢdw mowy;
- metoda fonetycznych przeksztaþceı;
- pokaz i wyjaĻnienie uþoŇenia narzĢdw mowy;
- metoda uczulania miejsc artykulacji;
- metoda mechanicznego ukþadania narzĢdw mowy;
- elementy metody ádobrego startuÑ;
- gry i zabawy;
Pomoce: - ilustracje zwierzĢt: ryby, Ňaby, hipopotama, psa, owcy, krowy,
kota, indyka, Ļwinki, bociana;
- plansza drzewa z papieru Ļciernego, listki z bibuþy;
- balonik, lody, koþatka;
- plansza do zagadek: lody, parasol;
- ilustracja dziewczynki do rysowania po Ļladzie, flamaster;
- kartonik z wypukþĢ literĢ álÑ;
- nagranie magnetofonowe piosenki áMowa zwierzĢtÑ;
- labirynt áLis szuka noryÑ;
- puzzle áDzieci z parasolemÑ - zadanie domowe.
Literatura:
Bolejko A. áJak usuwaę wady wymowyÑ, Biaþystok 1992
Bþachnio K. áVademecum logopedyczneÑ, Poznaı 1992
Demel G. á Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkolaÑ, Warszawa 1998
Gaþkowski T., Jastrzħbowska G. áLogopediaÑ, Opole 2001
Kozþowska K. áWady wymowy moŇemy usunĢęÑ, Kielce 1998
Minczakiewicz E. áMowa Î Rozwj Î Zaburzenia Î TerapiaÑ, Krakw 1997
Sochajska E. áUczymy poprawnej wymowyÑ, Warszawa 1987
Styczek I. áLogopediaÑ, Warszawa 1979
PRZEBIEG ZAJĦCIA
CzħĻę pierwsza
1. Przywitanie siħ z dzieckiem.
2. Ęwiczenia oddechowe:
•
zwrcenie uwagi na prawidþowy wdech powietrza nosem i wydech
ustami, zmierzanie do wydþuŇenia fazy wydechowej;
•
álecĢ listkiÑ Î wydmuchiwanie skrawkw bibuþy z chropowatej
powierzchni (ilustracja drzewa z papieru Ļciernego) Î liczenie, ile listkw
udaþo siħ zdmuchnĢę;
•
ánadmuchiwanie balonikaÑ (balonik) Î powolne nadmuchiwanie balonika
tak, aby nie pħkþ ;
3. Ęwiczenia warg i Ňuchwy:
•
árybi pyszczekÑ Î maksymalne zbliŇanie kĢcikw ust;
•
áuĻmiech ŇabkiÑ Î oddalanie kĢcikw ust;
•
áwoþamy pieskaÑ Î cmokanie, gwizdanie;
•
áziewajĢcy hipopotamÑ Î maksymalne oddalenie od siebie wargi grnej i
dolnej (jak przy wymowie áaÑ);
•
áusypianie zwierzĢtekÑ Î wymowa wydþuŇonego áaaa, aaa, aaaÑ przy
otwartych ustach;
Ilustracje zwierzĢt: ryby, Ňaby, psa, hipopotama.
4. Ęwiczenia jħzyka ze szczeglnym uwzglħdnieniem ęwiczeı czubka jħzyka
i ęwiczeı doprowadzajĢcych do pionizacji jħzyka:
Zabawa áO jħzyczku, ktry chciaþ skakaę jak piþkaÑ:
•
unoszenie szerokiego jħzyka na grnĢ wargħ (Pewnego razu jħzyk
wysunĢþ siħ wysoko miħdzy zĢbki i przyglĢdaþ siħ z zaciekawieniem
piþce, ktra skakaþa po podwrku);
•
cofanie szerokiego jħzyka do dziĢseþ ( ZazdroĻciþ piþce, Ňe moŇe tak
wysoko skakaę, ale musiaþ wrcię do swojego mieszkania);
•
przy opuszczonej szczħce ruchy jħzyka na przemian do grnych i
dolnych dziĢseþ ( ... i choę byþo tam maþo miejsca zaczĢþ odbijaę siħ od
dziĢseþ. Byþ wesoþy, Ňe moŇe skakaę jak piþka).
5. Ęwiczenia jħzyka i warg:
W nagrodħ za prawidþowo wykonane ęwiczenia dziecko otrzymuje loda.
•
unoszenie jħzyka w grħ przy otwartych ustach (lizanie loda);
•
przy opuszczonej szczħce dolnej dotykanie czubkiem jħzyka waþka
dziĢsþowego (odklejanie wafelka z waþka dziĢsþowego);
•
oblizywanie warg ze stopniowym zwiħkszeniem ich otwarcia ( po
zjedzeniu loda).
CzħĻę druga
1. Sprawdzenie pracy domowej
2. Zapoznanie dziecka z tematykĢ zajħę:
a) Odgadywanie zagadek przez wskazanie odpowiedniej ilustracji;
TreĻę zagadek: Jesz je latem dla ochþody (lody).
Przydatny na sþoıce, przydatny na deszcz.
Laskħ ma i daszek. Czy wiesz, co to jest? (parasol).
b) Logopeda wymawia gþoĻno rozwiĢzania zagadek i informuje dziecko, Ňe
pozna nowĢ gþoskħ álÑ. Pyta, gdzie wystħpuje álÑ w wyrazach: lody,
parasol. Pokaz litery álÑ, wodzenie po Ļladzie (kartonik z wypukþym álÑ Î
wyszytym z koralikw). Odszukanie litery na ilustracji parasola.
3. WyjaĻnienie poþoŇenia narzĢdw mowy:
Logopeda pokazuje dziecku wþaĻciwy dla gþoski álÑ ukþad artykulatorw
i wyjaĻnia sposb ich uþoŇenia (buzia otwarta, czubek jħzyka chowa siħ za
zħby i dotyka waþka dziĢsþowego Î tam, gdzie jħzyk uderzaþ, gdy udawaþ
piþkħ i gdzie zlizywaþeĻ wafelek).
Kontrola wzrokowa Î dziecko obserwuje logopedħ i siebie w lustrze, prbuje
uþoŇyę pokazany ukþad artykulacyjny.
Kontrola dotyku Î uĻwiadomienie dziecku miejsca kontaktu narzĢdw
artykulacyjnych: jħzyka i podniebienia.
Logopeda pokazuje Î dotyka u dziecka szpatuþkĢ miejsce artykulacji, w
ktrym jħzyk powinien dotknĢę podniebienia (waþek dziĢsþowy).
4. Wywoþanie gþoski álÑ.
Pokaz wþaĻciwej artykulacji gþoski; dziecko obserwuje i naĻladuje logopedħ
- prba artykulacji álÑ.
Metoda fonetyczna: jeĻli nie uda siħ od razu wywoþaę gþoski ÑlÑ, to logopeda
przypomina zabawħ áO jħzyczku, ktry chciaþ skakaę jak piþkaÑ
Jħzyk skacze, uderza o grne i dolne dziĢsþa, z radoĻci Ļpiewa:
- wymowa dþugiego áaaaÑ Î powstaje dŅwiħk ála la laÑ, zatrzymanie jħzyka
na waþku dziĢsþowym nie przerywajĢc Ļpiewu (ewentualnie przytrzymanie
jħzyka szpatuþkĢ); pozostaje gþoska álÑ.
5. Utrwalenie wywoþanego dŅwiħku, kojarzenie gþoski z literĢ álÑ
- szukanie na obrazku litery álÑ, rysowanie jej po Ļladzie flamastrem z
gþoĻnym wymawianiem álÑ; liczenie literek ( ilustracja dziewczynki).
6. Zabawa z piosenkĢ áMowa zwierzĢtÑ
KaŇde zwierzħ na tym Ļwiecie
coĻ nam mwi, o tym wiecie.
ChociaŇ nic nie rozumiemy,
wsplnie je naĻladujemy:
Ref.: Miau, miau, hau, hau, mu, mu, me, me;
Kum, kum, gul, gul, kwi, kwi, kle, kle.
Wysþuchanie piosenki (nagranie magnetofonowe)
Dziecko sygnalizuje gþoskħ álÑ koþatkĢ, przy powtrnym wysþuchaniu.
Odczytanie i ukþadanie w odpowiedniej kolejnoĻci refrenu kartonikw
ilustrujĢcych mowħ zwierzĢt. Wskazanie kartonikw z álÑ.
Odgadywanie nazw zwierzĢt na ilustracjach (ilustracje kota psa, krowy,
owcy, Ňaby, Ļwinki, indyka, bociana).
Dobieranie ilustracji do kartonikw (np. miau Î ilustracja kota itd.)
NaĻladowanie gþosw zwierzĢt przy ponownym odtworzeniu piosenki.
Plik z chomika:
kaska1562
Inne pliki z tego folderu:
Zalech Anna [red] - Logopeda radzi.pdf
(11840 KB)
logopedyczne_zabawy_grupowe_dla_dzieci_od_4_do_7_lat.rar
(13765 KB)
Śmieszne minki dla chłopczyka i dziewczynki-I.zip
(2302 KB)
BEA - Rymowana gimnastyka dla smyka.rar
(59621 KB)
KIEDY DO LOGOPEDY.doc
(40 KB)
Inne foldery tego chomika:
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin