Bomba atomowa w ZSRR.doc

(32 KB) Pobierz

Czyli o tym jak bomba atomowa znalazła się w posiadaniu ZSRR

 

Kilka ważnych dat:

§         17 lipca 1945 - pierwsza bomba atomowa w USA

§         1946 - pod kierownictwem Igora Kurczatowa powstaje w Związku Radzieckim pierwszy reaktor jądrowy

§         6 listopada 1947 - Mołotow oznajmia, że tajemnica broni jądrowej w Związku Radzieckim nie istnieje - czyli bomba na wschodzie Europy już jest. W kręgach naukowców i specjalistów w USA wyliczano, że ZSRR jest w stanie wejść w posiadanie dopiero po 1952 roku.

§         1949 - pierwsza broń jądrowa w ZSRR

§         1953 pierwsza broń termojądrowa w ZSRR

Związek radziecki dysponował bronią jądrową już najprawdopodobniej od 1947 roku [wybuch na pustyni koło Semipałatyńska (50 N i 80 E)]. Początkowo tłumaczono niewinnymi pracami budowlanymi z użyciem najnowszych środków technicznych.

Walka o bombę atomową między mocarstwami - "kto pierwszy"?

 

W 1942 roku Wielka Brytania i Związek radziecki podpisały porozumienie o wymianie tajnych informacji o charakterze wojskowym, technicznym, a rok pó źniej Churchill i Roosevelt na konferencji w Quebeku podpisali tajną umowę o wspólnych pracach badawczych nad energią jądrową. Zobowiązali się nie przekazywać żadnych informacji ZSRR. Czy to było partnerstwo?? Stalin gotów był nosić twórców bomby na rękach. Podczas, gdy w Pentagonie opracowywano plan bombardowania 20 sowieckich miast, udało się przełamać monopol USA i UK na bombę atomową. Twórcami rosyjskiej bomby byli:

 

§         Igor Kurczatow - tyt. Boh. ZSRR

§         Andriej Saharow - tyt. boh. ZSRR

§         Anatoli Aleksandrow - tyt. Boh. ZSRR

§         Jurij Chariton - tyt. Boh ZSRR

§         J. Zeldowicz - tyt. Boh. ZSRR

§         I. Kikoin - Nagroda Leninowska i 5 państwowych

§         G. Flerow - Nagroda Leninowska i 3 państwowe

Igor Kurczatow (1903 - 1960)

Fizyk Radziecki. Był członkiem AN ZSRR, dyrektor Instytutu Energii Atomowej AN ZSRR. Odkrywca pierwszych długożyciowych izomerów jądrowych. Pierwszy organizator i kierownik prac w sferze nauki i techniki atomowej w ZSRR. Założyciel Instytutu energii Atomowej. Pod jego kierownictwem w 1946 roku stworzono pierwszy reaktor jądrowy, a w 1949 pierwszą radziecką bombę.

Ciemna strona - KGB

7 marca 1943 roku do zastępcy przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych: "Otrzymanie rzeczowego materiału ma ogromne znaczenie dla naszego państwa i nauki. Teraz w dalszych badaniach naukowych będziemy dysponowali ważnymi punktami orientacyjnymi, które pozwolą nam ominąć wiele niezwykle pracochłonnych etapów badań problemu wykorzystania uranu i poznać nowe naukowe i techniczne możliwości jego rozwiązania" "należy ponadto zauważyć, że całokształt informacji zawartych w materiale wskazuje na techniczne rozwiązanie problemu w znacznie krótszym czasie niż uważają nasi uczeni, nie znający jeszcze przebiegu prac za granicą..." pisma przekazał A. Wasin, dokument podpisał I. Kurczatow Po dokładnym zapoznaniu się z ostatnimi pracami amerykanów w dziedzinie pierwiastków transuranowych, Kurczatow mógł określić nowy kierunek badań w ZSRR. W 1945 w Poczdamie Truman mówił Stalinowi o wytworzeniu przez USA bomby o niezwykłej sile rażenia, ale generalissimus zachował kamienną twarz. Churchill i Truman myśleli, że Stalin nie zrozumiał ich, ale on zaraz po powrocie do Związku Radzieckiego nakazał Kurczatowowi pracę nad bronią. W 1942 roku z doniesień czekistów, wywiadu zagranicznego: Meldunek z rezydentur w Nowym Jorku i Londynie dotyczył stopnia prawdopodobieństwa skonstruowania w niedalekiej przyszłości przez USA i UK bomby atomowej. W czasie tego rozwoju prac nad nową bronią wielu rosyjskich szpiegów otrzymywało odznaczenia za donoszenia informacji o broni. Mimo, że sowieccy atomiści skrupulatnie walczą o uzyskanie ważności ich roli w tworzeniu broni jądrowej w ZSRR, to jednak sami przyznają, że wywiad zapewnił ok. 50% powodzenia. No cóż im bardziej zażarte są spory, tym więcej pada argumentów z obu stron i tym bliżej do prawdy.

author: -power-

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin