OCHRONA SCIAGA.doc

(28 KB) Pobierz
ISTOTA WSPOLCZESNEGO KRYZYSU EKOLOGICZNEGO

ISTOTA WSPOLCZESNEGO KRYZYSU EKOLOGICZNEGO

1. Istota kryzysu ekologicznego(mówi się o tym od przełomu lat 60 i 70)

a). W wymiarze ekologicznym- ubożenie i niszczenie świata żywego spowodowane ludzką presji

b). W wym. społeczno-gospodarczym- naruszenie równowagi pomiędzy przyrodą a cywilizacją

c). W wym. antropologicznym- zewnętrzna manifestacja kryzysu wartości i przekonań określających sens życia i sposób bycia we wszechświecie

d). W wym. cybernetycznym- konsekwencja zderzenia wzrostu wykładniczego i ludzkiej ignorancji: kryzys ekologiczny= wzrost wykładniczy+ ignorancja

e). W wym. termodynamicznym- pochodna niemożliwej do opanowania materii i energii, niezależnie co byśmy robili to zawsze będzie w mniejszym lub większym stopniu nieład w środowisku II prawo termodynamiki)

f). W wym. filozoficznym- człowiek różni się od zwierząt, ma nowe cechy (myslenie abstrakcyjne, zdolność uczenia się) człowiek wyzwala się spod uwarunkowań przyrodniczych

2.Niedostatki definicji kryzysu

a). Ignorowanie dalszych skutków degradacji środowiska oraz niekiedy przyczyn kryzysu- niezbędne socjokulturowe definiowanie kryzysu

b).odwoływanie się do pojęcia równowagi ekologicznej, należy uwzględnić ekonomiczno społeczne skutki spowolnienia wzrostu gosp. Niezaspokojenia potrzeb

DEFINICJA: Kryzys ekologiczny- taki stan powiązań i zależności między człowiekiem (cywilizacja ludzka) a przyroda, który powoduje zmiany w środowisku mogace prowadzić do zahamowania rozwoju społeczno gospodarczego i niezaspokojenia niektórych potrzeb ludzkich.

Często używa się pojęcia EKOLOGICZNY WYMIAR współczesnego kryzysu cywilizacji, bo pojawiaja się problemy społeczne, gosp. , ludnościowe, polityczne- tych problemów nie da się odłączyć od problemu ekologicznego.

3. Problem dyskusji nad kryzysem ekologicznym

a). Dane  o charakterze przybliżonym, szacunkowym( kiedy opisujemy problemy istotne są: informacje+ szacunki, przybliżenia)

b). Większość wskaźników wskazuje pogarszający się stan środowiska od 30-40 lat

c). Znajomość przebiegu pewnych zjawisk obecnie nietożsama ze znajomością oczekiwanych skutków

d). Czym innym informacja , a czym innym ocena tejże informacji ( zależność kryteriów od etyki, trudność w oszacowaniu kryteriów oceny (podanie liczb bez konspektu jest niepotrzebne)

4. Cechy współczesnego kryzysu ekologicznego

1). globalny charakter- oznacza, że we wszystkich elementach biosfery znajdujemy slady ludzkiej działalności. Wszystkie państwa mają swój wkład w degradację Ziemi i wszystkie mogą na tym ucierpieć.

2). Totalny, kompleksowy charakter- każdy rodzaj działalności człowieka niszczy środowisko. Wszystkie elementy biosfery wykazują zmiany w związku z działalnością człowieka (wody powierzchniowe, gleby)

3). Współwystępowanie kumulacji szczególnie ostrych deficytów dóbr i usług środowiska      ( barier ekologicznych) Zaczyna brakować wielu zasobów środowiska, najważniejsze bariery to bariery jakości środowiska)

4). Współzależność globalnego kryzysu ekologicznego z kwestią wojny i pokoju. Wiele wojen wybuchło z powodu zasobów. Przemysł zbrojeniowy, broń nuklearna.

5). Zmiana statusu suwerenności państwowej i bezpieczeństwa międzynarodowego. Państwo może szkodzić innemu państwu. Trzeba ustalić jak państwo powinno dbać o środowisko.

6).Splot światowych problemów ekologicznych ze światową gospodarką. Gospodarka+ środowisko= jeden system.

7).Zróżnicowanie charakteru  kryzysu ekologicznego między krajami rozwiniętymi a krajami trzeciego świata

8).kolonializm ekologiczny , przenoszenie brudnych technologii, import odpadów do krajów rozwijających się

9). Oddziaływanie człowieka na przyrodę po raz pierwszy w historii zaczyna wykraczać już poza granice Ziemi, w kosmos

10). Istnienie uzasadnień eksploatacji środowiska

11). Rola zaspokajania potrzeb kulturowych w powstaniu kryzysu ekologicznego poprzez kontrast w poprzednich kryzysach

5. Katastrofa ekologiczna- sytuacja w której znacznie i trwale przekroczona zostaje pojemność środowiska w skutek czego uniemożliwione jest działanie różnych mechanizmów, środowisko staje się nieprzydatne do zaspokojenia ludzkich potrzeb.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin