Ziemia to nasz wspólny dom.doc

(32 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA EDUKACYJNEGO Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJ W GRUPIE DZIECI 4 - 5 LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘCIA EDUKACYJNEGO Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJ W GRUPIE DZIECI 4 - 5 LETNICH.

OBSZAR EDUKACYJNY :

  1. POZNAWANIE I ROZUMIENIE SIEBIE I ŚWIATA

·         Tworzenie warunków dla wielozmysłowego poznawania otaczającego świata, wyjaśniania i przeżywania obserwowanych zjawisk, zadawania pytań i wyrażania siebie w kontaktach ze środowiskiem .

·         Budzenie zaciekawienia bogactwem i pięknem przyrody.

·         Uwrażliwienie na przejawy destruktywnej roli człowieka w środowisku i wspieranie działań proekologicznych.

  1. NABYWANIE UMIEJĘTNOŚCI POPRZEZ DZIAŁANIE

·         Tworzenie warunków do wszechstronnej aktywności dziecka , wyrażania siebie w różnych formach ekspresji i przeżywania pozytywnych efektów własnych działań.

  1. ODNAJDYWANIE SWOJEGO MIEJSCA W GRUPIE RÓWIEŚNICZCJ, WSPÓLNOCIE

·         Tworzenie okazji do wspólnego podejmowania i rozwiązywania zadań i problemów .


BUDOWANIE SYSTEMU WARTOŚCI

·         Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne , dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań , szacunku do pracy swojej i innych.


TEMAT : ZIEMIA TO NASZ WSPÓLNY DOM .

Cele operacyjne :
Dziecko:

·         potrafi wypowiadać się na określony temat

·         posiada umiejętność wnioskowania i formułowania spostrzeżeń wynikających z doświadczeń

·         potrafi rozwiązywać zagadki

·         zna zagrożenia płynące z zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego

·         wie jak należy dbać o środowisko

·         rozumie potrzebę dbania o środowisko przyrodnicze

·         umie odczytać i wyrazić emocje

·         potrafi dobrać obrazki do odpowiedniej planszy

·         umie współdziałać w grupie

Środki wspomagające działania :

·         globus

·         opaski dla dzieci ( słoneczka, chmurki ,gałązka na wietrze)

·         ilustracje ( Ziemia smutna , Ziemia wesoła)

·         szablony chmurek

·         strzałki wskazujące kierunek

·         szary papier z narysowanym konturem Ziemi wesołej i Ziemi smutnej

·         elementy (ilustracje)

·         kaseta z piosenką , efekty deszczu , wiatru , burzy


Metody oparte na aktywności nauczyciela :

·         opowiadanie

·         zagadka

·         pokaz ilustracji przedstawiającej kulę ziemską , rakietę

·         rozmowa

·         objaśnienia


Metody oparte na aktywności dziecka :

·         słuchanie opowiadania

·         rozwiązanie zagadki

·         swobodne wypowiedzi

·         działania dzieci ( dobieranie elementów do Ziemi smutnej i wesołej )


Formy : praca z całą grupą i w zespołach

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

  1. Zapoznanie z globusem .
    Tak wygląda ziemia na której mieszkamy .
    N- Jak wygląda ziemia i kto wie do czego jest podobna ?(balon , piłka , arbuz itd.)
    N - Taką ziemię widzą kosmonauci gdy wystartują rakietą . Z bardzo wysoka taką właśnie ziemię można zobaczyć. Żeby ludzie na ziemi , którzy nigdy nie byli w kosmosie wiedzieli jak ona wygląda , zrobiono taki model , a nazywa się ...( a może ktoś wie jak to się nazywa?) globus .
    N - A co widzicie na tym globusie ?( jest kolorowy , dz. wymieniają barwy : żółty - jak słońce, a jak co jeszcze ? , jak piasek, a gdzie jest piasek ? Dz- na pustyni . Tak - to pustynia.
    Niebieski jak woda jak chmury , Tak , to jest woda .
    Zielony jak trawa jak lasy . Tak to lasy .
    N - Powiedzcie po których miejscach na globusie Ziemi możemy chodzić ? (dz . pokazuje palcem miejsca na globusie ). Tak nasza Ziemia składa się z lądów po których chodzimy, ludzie budują sobie domy.
  2. Zabawa "Słońce , wiatr i deszcz".

    N - A teraz zapraszam was do zabawy , ustawcie się w kole .
    Na naszej Ziemi wieją wiatry , pada deszcz i świeci słońce .
    N - Część dzieci będzie słoneczkami ( opaski słońca ), część będzie płaczącą chmurką
    ( opaski chmurek) , a część będzie wiatrem ( opaski wiatru ).
    N - Wszystkie dzieci przykucają . Przy muzyce wesołej wstają słoneczka i tańczą , gdy usłyszymy szum wiatru wszystkie moje wietrzyki tańczą , a słoneczka zasypiają (przykucają), gdy usłyszymy odgłosy deszczu i burzy - swój taniec rozpoczną tylko deszczowe chmurki , a wietrzyk śpi . Dzieci kucające pomagają dzieciom , które tańczą naśladować odgłosy) . Pomagamy deszczykowi padać.
  3. Zagadka o ziemi

    To okrągła kula , to okrągła kula.
    To dom jest dla ludzi i zwierząt.
    Wszyscy tam mieszkają bardzo ją kochają
    I dlatego zawsze o nią dbają ?
    (Ziemia )

    N - Kto wie o czym mówiłam ?( Ziemia ).
    N - A jak myślicie . Dlaczego musimy o nią dbać ?( swobodne wypowiedzi dzieci ).
  4. Zadanie do wykonania .

    N - Przygotowałam dla was niespodziankę ( w innej części sali ), pod chmurkami ukryte są dwa obrazki ( Ziemia -smutna, Ziemia - wesoła).Po strzałkach dojdziecie do miejsca gdzie ta niespodzianka jest ukryta. Podejdźcie tam , zatrzymajcie się . Co to jest ?( dz. - chmurki) .
    Dmuchając na nie stańcie w koło chmurki i gdy będziecie na nie dmuchać zobaczycie co one ukrywają.
    Rozmowa na temat ilustracji.
    To jest ziemia ( jedna uśmiechnięta , a druga smutna) .
    N - Dlaczego na jednym obrazku Ziemia jest uśmiechnięta ? (bo jest ładna, jest las ,grzyby, ludzie , słońce itd.).
    N - A kiedy dzieci są takie uśmiechnięte ? ( dz- jak je nic nie boli , mama je kocha itd.).
    N - Dlaczego na drugim obrazku Ziemia jest smutna ?( wizerunek Ziemi szarej, zadymionej , zaśmieconej itd.).
    N - A kiedy dzieci są smutne ?( gdy są chore , zmęczone itd.).
    N - Na której Ziemi chcielibyście mieszkać ? ( smutnej czy wesołej).
    N - To o czym musimy pamiętać , aby nasza Ziemia była uśmiechnięta ?( dz.- nie wolno łamać gałęzi , śmiecić, itd.)
    N - A czy znacie jakąś piosenkę o Ziemi ?
  5. Piosenka " Wołanie o pomoc "
  6. Zabawa Ziemi ze Słonkiem.
    W czasie tego zajęcia zapoznać dzieci z zabawą .
    Dzieci ustawiamy w kole .Nauczyciel rozdaje opaski , dzieci mówią ze na obrazku jest Ziemia , druga opaska to Słoneczko .
    N - Do zabawy wybieram Słoneczko, kto chce być Słoneczkiem?
    A my wszyscy będziemy Ziemią .
    N - Bierze globus i pokazuje . Popatrzcie co robię ( kręci globusem) , Ziemia się obraca.
    N - Pokażcie jak Ziemia się obraca ( dz - pokazują ,kręci się wokół siebie, ręce prościutko,
    kręci się).
    N - Ale wiecie dzieci, Ziemia nie tylko kręci się wokół siebie , ale wędruje wokół Słoneczka.
    Pokażcie jak wędruje ( n-l bawi się z dziećmi ).
    N - Obracamy się i zatrzymujemy buzią do Słoneczka, na naszej Ziemi jest wtedy dzień,
    dzieci wstają z łóżeczek , szybciutko się ubierają i wesoło maszerują do przedszkola
    ( pokazują).
    N - Wszystkie dzieci z powrotem stają się Ziemią ( dz - dalej stoją buzią do Słoneczka ,
    Przypomnijcie mi jaką mamy porę dnia ?( dzień) tak , a teraz Ziemia obraca się plecami
    do Słoneczka .Czy Ziemia widzi Słoneczko ?( nie). To wtedy jest noc, A jak jest noc to
    co dzieci robią ?( śpią ). No to ładnie przykucamy i dzieci zasypiają .
    Widzicie .Słoneczko?( dz - nie). Zrobiła się noc i zasypiamy. Zabawę powtarzamy kilka razy ( reakcja na sygnał dźwiękowy ).
  7. Zadanie dla dzieci ( podział na dwie grupy), dzieci z gotowych elementów układają:

    I grupa - wybiera elementy i układa na szarym papierze Ziemię na której chcieliby mieszkać
    II grupa - wybiera tylko te elementy i układa na szarym papierze Ziemię na której nie chcieliby mieszkać
     
  8. Wypowiedzi na temat wykonanej pracy.

Łucja Tomalik,
 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin