Deepak Chopra - Prawa Obfitości i Bogactwa. Jak żyć godnie i w dostatku.doc

(148 KB) Pobierz
Deepak CHOPRA

 

 

Deepak CHOPRA

 

 

PRAWA  OBFITOŚCI  I  BOGACTWA

JAK ŻYĆ GODNIE I W DOSTATKU

 

 

 

 

Przełożyła Anna Łobocka-Oleksowicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo MEDIUM

 

Dostatek, nieograniczoność i obfitość to nasze naturalne dziedzictwo. Musimy tylko odzyskać pamięć tego, o czym już wiemy.

 

 

WSTĘP

 

Dawno, dawno temu w odległej krainie żył sobie młodzieniec. Pewnego dnia udał się do lasu, gdzie mieszkał jego duchowy mistrz. Rzekł do niego:

- Pragnę posiąść nieograniczone bogactwo, aby dzięki niemu nieść ulgę światu i go uzdrawiać. Proszę, wyjaw mi sekret życia w dostatku.

Mistrz odpowiedział:

- W sercu każdego człowieka mieszkają dwie boginie. Wszyscy głęboko kochają te najwyższe istoty. Jest jednak pewna tajemnica, którą mu­sisz poznać i którą przed tobą odkryję. Chociaż kochasz obie boginie, musisz otaczać większą troską jedną z nich. To bogini wiedzy, a imię jej Sarasvati. Poszukuj jej, kochaj ją i okazuj szacu­nek. Druga istota, której na imię Lakshmi, to bogini bogactwa. Jeśli będziesz darzył większymi względami Sarasvati, Lakshmi stanie się niezwy­kle zazdrosna i zwróci na ciebie uwagę. Im bar­dziej poszukiwać będziesz bogini wiedzy, tym bardziej bogini bogactwa szukać będzie ciebie. Pój­dzie za tobą wszędzie i nigdy cię nie opuści. Wtedy bogactwo, którego pragniesz, będzie twoje na za­wsze.

W wiedzy, pragnieniu i w duchu kryje się moc. Ta moc w tobie jest kluczem do życia dostatku.

OD AUTORA

Treść tej książki jest niezwykle skondensowa­na. Czytelnik musi ją dosłownie przetrawić i prze­żyć w świadomości.

Aby odnieść z lektury największą korzyść, pro­ponuję, abyście najpierw przeczytali książkę w całości, a potem czytali codziennie po pięć stron.

Po zakończeniu lektury zaczniecie od początku. Niech stanie się to waszym nawykiem na całe życie, a wówczas bogactwo we wszystkich swych przejawach będzie wszędzie wam towarzyszyć.

CZĘŚĆ I

 

ŻYĆ W DOSTATKU

 

Nieskończona liczba światów pojawia się i znika w ogromnej przestrzeni mojej świa­domości, jak pyłki kurzu, tańczące w pro­mieniu światła

Starożytne powiedzenie wedyjskie

 

 

Rozdział l

ŹRÓDŁO WSZELKIEJ OBFITOŚCI

 

Żyjemy dostatnio i bogato, kiedy nasze po­trzeby są z łatwością zaspokajane, a pragnienia spontanicznie się spełniają. Odczuwamy radość, zdrowie, szczęście i pełni jesteśmy energii życia w każdej chwili istnienia.

Bogactwo jest rzeczywistością, a prawdziwym celem tej książki jest wejrzenie w naturę rzeczy­wistości.

Kiedy jesteśmy utwierdzeni w naturze rzeczy­wistości, a zarazem wiemy, że rzeczywistość ta to nasza własna natura, wówczas uświadamiamy sobie, że możemy stworzyć wszystko, ponieważ wszelki byt materialny ma to samo źródło. Przy­roda w tym samym „miejscu" stwarza skupisko mgławic, gwiezdną galaktykę, dżunglę tropikal­ną, ludzkie ciało, a także myśl.

Wszelki byt materialny, wszystko, co widzimy, słyszymy, wąchamy, smakujemy bądź czego dotykamy, uczynione jest z tego samego materiału dzięki doświadczeniu umożliwia nam realizację wszystkich pragnień, zdobycie wszystkich po­trzebnych dóbr materialnych i osiągnięcie speł­nienia i szczęścia na miarę naszych najwyższych aspiracji.

Zasady opisane w tej książce dotyczą przede wszystkim tworzenia nieograniczonego bogactwa materialnego, można się jednak nimi kierować, by spełnić każde nasze pragnienie - są to bowiem te same prawa, dzięki którym natura stwarza fizyczną rzeczywistość z niematerialnej podsta­wy.

Zanim przyjrzymy się tym zasadom, chciałbym przedstawić nieco więcej szczegółów na temat tego, co nauka, a zwłaszcza fizyka, ma do powie­dzenia o naturze wszechświata, ludzkiego ciała, umysłu i o ich wzajemnym związku.

Według fizyków zajmujących się teoriami pola kwantowego, wszystkie rzeczy materialne - czy to samochody, ciało człowieka, czy banknoty dola­rowe - składają się z atomów. Atomy złożone są z cząstek elementarnych, które z kolei są fluktu­acjami energii i informacji w olbrzymiej prze­strzeni energetyczno-informacyjnej.

W innych moich książkach i na kasetach opi­sywałem dokładnie naturę rzeczywistości kwantowej. Nie wgłębiając się w szczegóły, przypomnę, że teoretycy pola kwantowego doszli do zasadni­czego wniosku, iż podstawowy budulec świata jest niematerialny: podłożem materii we wszech­świecie jest nie-materia. Fakt ten wykorzystuje cała nasza technika. Jest to zarazem stanowcze odrzucenie przesądu, jakim jest współczesny ma­terializm.

Faksy, komputery, radio, telewizja - wszystkie te urządzenia są możliwe, ponieważ naukowcy nie wierzą już, że atom, podstawowa jednostka ma­terii, jest litą substancją. Atom to nie twarda kulka materii, lecz hierarchia stanów energetyczno-informacyjnych w próżni, w której możliwe są wszystkie takie stany.

Różnica między obiektami materialnymi - na przykład między atomem ołowiu a atomem złota - nie leży na poziomie materii. Cząstki elementar­ne, takie jak protony, elektrony, bozony albo hipotetyczne „pracząstki" zwane kwarkami, two­rzące atom złota lub ołowiu, są dokładnie takie same. Ponadto, chociaż zwiemy je cząstkami, nie są one wcale obiektami materialnymi; są to im­pulsy energii i Informacji. Tym, co różni atom złota od atomu ołowiu, jest układ i liczba tych impulsów.

Wszystkie byty materialne są strukturami energetyczno-informacyjnymi. Wszystkie zdarze­nia kwantowe to w istocie fluktuacje energii i in. Impulsy energetyczno-informacyjne są ową nie-materią, z której zbudowane Jest wszyst­ko, co postrzegamy jako materię.

A zatem staje się jasne, że nie-materią Jest nie tylko podstawowym tworzywem wszechświata, ale ponadto, że Jest ona myśląc a. Czym bowiem jest myśl, jeśli nie impulsem energetyczno-informacyjnym?

Uważamy, że myśli powstają Jedynie w naszych głowach, gdyż doświadczamy ich Jako struktur lingwistycznych zbudowanych ze słów, które przemawiają do nas w danym języku - w moim przypadku po angielsku z obcym akcentem. A jednak to, czego doświadczamy Jako myśli -impulsy energetyczno-informacyjne - to t e sa­me impulsy, które są tworzywem wszechświa­ta.

Jedyna różnica między myślami w mojej głowie a tymi poza nią polega na tym, że doświadczam swoich myśli jako struktur językowych. Ale zanim myśl zostanie wyrażona werbalnie i doświadczę jej jako języka, jest ona tylko intencją. Jest, po­wtarzam, impulsem energetyczno-informacyjnym.

Innymi słowy, na poziomie przedwerbalnym ca­ła przyroda przemawia tym samym językiem. Wszyscy Jesteśmy myślącymi ciałami w myślą­cym wszechświecie. I tak jak cząsteczki naszego

ciała są wytworem myśli, tak też wydarzenia w otaczającej nas czasoprzestrzeni są wytworem tych samych impulsów energetyczno-informacyjnych.

Poza widoczną szatą wszechświata, poza złu­dzeniem cząsteczek, czyli iluzją fizyczności. znaj­duje się sama z siebie niewidzialna matryca bez spoin, utworzona z nicości. Ta niewidzialna ni­cość w milczeniu harmonizuje, instruuje, prowa­dzi, rządzi i zmusza przyrodę do wyrażania się w nieograniczenie twórczy sposób, z nieprzebra­nym bogactwem l niezawodną dokładnością w miliardach wzorów, deseni i kształtów.

Doświadczenia życiowe tworzą kontinuum w tej bezspoinowej matrycy z nicości, w kontinu­um ciała i otoczenia. Są to nasze doświadczenia radości i smutku, sukcesów i niepowodzeń, bo­gactwa l ubóstwa. Wydaje się, że to one nam się przydarzają, tymczasem na zupełnie podstawo­wym poziomie to my Je tworzymy.

Impulsy energetyczno-informacyjne tworzące nasze doświadczenia znajdują odbicie w naszych postawach życiowych: postawy te są wynikiem i wyrazem wywołanych przez nas impulsów.

 

 

 

 

Rozdział 2

ALFABET TWORZENIA DOSTATKU: od A do Z

 

Jakież to zatem stany świadomości - stany energetyczno-informacyjne - przynoszą nam w życiu bogactwo?

Dla wygody, a także by łatwo - było zapamiętać - ułożyłem je w porządku alfabetycznym: wyszcze­gólniłem od A do Z kroki wiodące do dostatku.

Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest konieczne świadome ćwiczenie się w opisa­nych przeze mnie postawach sprzyjających two­rzeniu bogactwa. Wysiłek, jaki wkładamy w świa­dome kształtowanie postawy albo utrzymywanie nastroju, jest zbędny i może wywołać stres. Waż­ne jest tylko to, abyśmy znali te postawy i kroki, abyśmy byli ich świadomi. Im lepiej je pozna­my, tym mocniej ugruntują się w naszej świado­mości. Wówczas zaistnieje większe prawdopodobieństwo spontanicznej zmiany postaw i zacho­wań, bez żadnego wysiłku z naszej strony.

Wiedza ze swej Istoty ma moc porządkującą. Po prostu wystarczy wiedzieć, być świadomym za­sad: nasze ciało przetworzy i przyswoi tę wiedzę, a rezultaty pojawią się spontanicznie. Nie stanie się to z dnia na dzień, lecz stopniowo.

Jeśli będziesz codziennie czytać Alfabet albo słuchać kasety z jego nagraniem, dostrzeżesz zmiany, które same wystąpią w twoim życiu, i przekonasz się, jak swobodnie i bez wysiłku po­jawią się w nim bogactwo i dostatek.

 

 

A

A oznacza all possibilities - wszelkie możliwo­ści, absolut, autorytet (władzę), ąffiuence, czyli dostatek, i abundance - obfitość.

Prawdziwą naszą naturą, naszym podstawo­wym stanem istnienia i istnienia wszechświata jest stan absolutnej potencjalności. który nazwie­my polem wszelkich możliwości. W naszym naj­bardziej pierwotnym „kształcie” istniejemy jako pole wszelkich możliwości.

Z poziomu tego pola można stworzyć wszystko. Jest ono naszą Istotą, naszym wewnętrznym Ja.

Nazywamy je również absolutem; jest także ostatecznym autorytetem. Jest z istoty nieograniczenie bogate, ponieważ to ono tworzy nieskoń­czoną różnorodność oraz bogactwo form i zjawisk we wszechświecie.

B

B oznacza better - lepszy i best - najlepszy. Ewolucja zakłada, że w miarę upływu czasu sta­jemy się pod każdym względem coraz lepsi, aż ostatecznie otrzymujemy dla siebie to, co najlep­sze.

Ludzie mający świadomość bogactwa dążą tyl­ko do .tego, co najlepsze. Wyznają zasadę pierw­szorzędnej jakości. Korzystaj z pierwszej klasy w całej życiowej podróży, a wszechświat da ci wszystko, co najlepsze.

 

 

C

C - oznacza carefreeness - wolność od trosk i charity - miłość bliźniego. Miliard dolarów w banku, jeśli nie jesteś wolny od trosk inie masz miłości bliźniego, pozostawia cię ubogim. Świado­mość bogactwa jest z definicji stanem umysłu. Jeśli ciągle martwisz się o pieniądze, to niezależ­nie od cyfr na twoim koncie jesteś doprawdy biedny.

Wolność od trosk prowadzi automatycznie do miłości bliźniego i dzielenia się, ponieważ źródło, z którego wszystko pochodzi, jest nieskończone, nieograniczone i niewyczerpalne.

 

D

D oznacza demand - zapotrzebowanie lub inaczej popyt; prawo popytu l podaży. Na każdy rodzaj służby, jaką mamy nieść światu, istnieje zapotrzebowanie. Pytaj siebie: Jak mogę usłużyć? Jak mogę pomóc? Odpowiedzi są w tobie. Kiedy je znajdziesz, przekonasz się, że istnieje zapotrzebowanie na twoją służbę.

„D” oznacza także dharmę. Każdy z nas ma swoją dharmę, życiowe zadanie. Wypełniając je, cieszymy się naszą pracą i kochamy ją.

             

E

E - exultation - radosne uniesienie - oznacza, że radujemy się powodzeniem innych osób, zwła­szcza konkurentów i tych, którzy uważają się za naszych nieprzyjaciół. Konkurenci i nieprzyjacie­le staną się naszymi pomocnikami, jeśli ich suk­cesy będą nas cieszyć.

„E” - expectancy - oczekiwanie, nadzieja - ozna­cza także zasadę, w myśl której nasze oczekiwa­nia decydują o rezultatach. Zatem zawsze spo­dziewaj się najlepszych rozwiązań, a przekonasz się, że są one Już z istoty rzeczy zawarte w ocze­kiwaniach.

             

 

F

F - failure - niepowodzenie - mówi nam, że w każdej porażce jest ziarno sukcesu. Istnieje fun­damentalny mechanizm powstawania materii z niematerialnego podłoża, przejawiania się rze­czy widzialnych z tego, co niewidzialne. Na tym polega zasada sprzężenia zwrotnego.

Nasze porażki to etapy twórczego procesu przy­bliżającego nas do celu. W gruncie rzeczy nie Istnieje coś takiego jak porażka. To, co nazywamy porażką, jest tylko doświadczeniem, dzięki które­mu uczymy się właściwie postępować.

             

 

G

G oznacza gratitude - wdzięczność, generosity - hojność, wielkoduszność, God - Boga, gap -lukę, szczelinę i goal- cel. Wdzięczność i hojność to naturalne atrybuty świadomości dostatku. Skoro warto sięgać tylko po to, co najlepsze, kierować się zasadą najwyższej jakości, to dlacze­go nie przyjąć Boga za wzór do naśladowania? W końcu nikt nie jest bogatszy od Boga, ponieważ Bóg to pole wszelkich możliwości.

Istnieje precyzyjny mechanizm, dzięki któremu możliwe jest spełnienie wszystkich pragnień. Działa on według czterech zasad:

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin