grant_2005.docx

(106 KB) Pobierz
MAZURSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI

MAZURSKI OŚRODEK DOSKONALENIA                                                                 NAUCZYCIELI

w Ełku



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Programy terapeutyczne stymulujące psychomotoryczny rozwój dziecka niepełnosprawnego angażujące do współpracy                              rodziców i opiekunów

 

 

 

Wybór i opracowanie:

Anna Kondracka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ełk 2004

 

Spis treści:

1.      Wstęp............................................................................................................................  3

2.      Rodzina w procesie wychowania dziecka niepełnosprawnego....................................  4

3.      Kompetencje nauczyciela inicjującego współpracę z rodzicami dziecka niepełnosprawnego.......................................................................................................  4

4.      Programy terapeutyczne stymulujące psychomotoryczny rozwój dziecka niepełnosprawnego  angażujące do współpracy rodziców i opiekunów....................... 7

5.      Logopeda radzi – scenariusze spotkań z rodzicami..................................................... 32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wstęp

 

Publikacja jest owocem pracy uczestników PROJEKTU EDUKACYJNEGO na temat: Jak współpracować i wspomagać rodziców dzieci  niepełnosprawnych realizowanego jako grant Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w listopadzie 2004 roku w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.

W opracowaniu znajdują się programy stymulujące rozwój dziecka niepełnosprawnego przy współudziale jego rodziców i opiekunów opracowane pod kierunkiem merytorycznym   autora i kierownika projektu mgr Anny Kondrackiej – byłego doradcy metodycznego ds. szkolnictwa specjalnego oraz opieki i wychowania MODN w Ełku.

Opracowane programy przeznaczone są do wykorzystania przez nauczycieli pracujących z dziećmi z różnorodnymi rodzajami niepełnosprawności, takimi jak:

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF              niepełnosprawność sensoryczna,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF              niepełnosprawność fizyczna,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF              niepełnosprawność psychiczna, w tym niepełnosprawność intelektualna.

W opracowaniu znajdują się również dwa scenariusze spotkań logopedy z rodzicami dotyczące wspierania rozwoju dziecka niepełnosprawnego w zakresie  funkcji oddechowej oraz usprawniania  zewnętrznych narządów artykulacyjnych.

Współautorzy niniejszej pracy żywią nadzieję, że zawarte w niej informacje posłużą czytelnikom w rozwijaniu kompetencji zawodowych, staną się inspiracją do podjęcia wysiłku doskonalącego warsztat pracy nauczycieli pracujących z uczniem niepełnosprawnym i jego rodziną.

 

 

 

 

Wybór i opracowanie:

Anna Kondracka

 

 

 

 

 

Rodzina w procesie wychowania dziecka niepełnosprawnego

Zadaniem każdej rodziny jest zaspokajanie potrzeb rozwojowych dzieci, przygotowanie do funkcjonowania w środowisku społeczno-przyrodniczym, wprowadzanie  w świat wartości i norm społecznych. Niepełnosprawność dziecka nakłada na jego rodziców rozszerzone obowiązki opiekuńczo-wychowawcze co niejednokrotnie wpływa na pojawianie się napięć, poczucia zmęczenia a czasem bezsilności wobec czekających ich zadań. Dodatkowym czynnikiem towarzyszącym procesowi wychowania jest ewaluacja przeżyć emocjonalnych rodziców w związku z przyjściem na świat dziecka niepełnosprawnego. Dotarcie do etapu konstruktywnego przystosowania poprzedzają takie etapy jak: szok, kryzys emocjonalny, pozorne przystosowanie. Pomoc w osiągnięciu etapu konstruktywnego przystosowania wydaje się głównym zadaniem pomocy rodzinie realizowanej przez specjalistów.   Na tym bowiem etapie rodzice przyjmują postawę akceptującą  niepełnosprawność dziecka, są zdolni do obiektywnej oceny jego możliwości psychofizycznych, potrafią okazać, że cieszą się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu. Rodzice stosują różnorodne strategie wsparcia dla siebie i swojej rodziny. W ostatnich latach coraz częściej aktywnie uczestniczą w opracowywaniu i realizacji programów terapeutycznych umożliwiających sprostanie zadaniom postawionym im przez życie.

Umiejętność współpracy z rodzicami dziecka niepełnosprawnego staje się istotną kompetencją nauczycieli i terapeutów. Efektywność pracy wychowawczej w dużym stopniu uwarunkowana jest współdziałaniem rodziny i szkoły, poznaniem wzajemnych oczekiwań, otwartością we wzajemnych kontaktach, a przede wszystkim systematycznością, cierpliwością  i współdziałaniem w realizowaniu żmudnych działań rewalidacyjno-terapeutycznych stymulujących psychomotoryczny rozwój dziecka.

 

Kompetencje nauczyciela inicjującego współpracę z rodzicami dziecka niepełnosprawnego

 

Doskonalenie kompetencji zawodowych jest procesem ciągłym, indywidualnym, osobistym i twórczym. Nauczyciel zawsze napotka jakąś sytuację, która ukaże jego słabość lub niewystarczający poziom wiedzy. Nauczanie, kształcenie i wychowanie to dziedziny, które nie lubią zbytniego schematyzmu działania. Wymagają natomiast ciągłego doskonalenia kompetencji, przekraczania osobistych barier. To doskonalenie nie ogranicza się tylko do wypełniania powziętej roli zawodowej, ale owocuje rozwojem w sferach pozazawodowych, prywatnych osobistych. 

W odniesieniu do  nauczyciela  inicjującego współpracę z  rodzicami dziecka niepełnosprawnego   pożądane są  następujące kompetencje:

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  wysoki poziom wiedzy,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  umiejętności praktyczne,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  wysoki poziom etyczny,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  kreatywność,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF osobista swoboda psychologiczna,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  efektywność,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  umiejętność planowania,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  umiejętność negocjacji,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  intuicja pedagogiczna,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  komunikatywność,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami,

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  umiejętność podejmowania decyzji.

 

Poziomy kompetencji

POZIOM

CHARAKTERYSTYKA

 

A (1)

Brak przyswojonych kompetencji pozwalających na efektywną realizację zadań. Brak zachowań wskazujących na wykorzystywanie danej kompetencji.

 

B (2)

Kompetencja przyswojona w stopniu podstawowym. Jest wykorzystywana w sposób nieregularny. Osoba wymaga aktywnego wsparcia.

 

C (3)

Zachowania wskazują na przyswojenie kompetencji w stopniu dobrym - pozwalającym na samodzielne, praktyczne jej wykorzystanie.

 

D (4)

Kompetencja przyswojona w stopniu bardzo dobrym, pozwalającym na bardzo dobrą realizację zadań z danego zakresu oraz przekazywanie własnych doświadczeń innym.

 

E (5)

Kompetencja przyswojona w stopniu doskonałym. Dana osoba w twórczy sposób wykorzystuje wiedzę, umiejętności i postawę właściwą dla danego zakresu działań.

 

Do analizy własnych kompetencji w zakresie współpracy z rodzicami dziecka niepełnosprawnego warto wykorzystać prezentowaną  poniżej Mapę kompetencji nauczyciela. Zestaw kompetencji może ulegać modyfikacji.

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcam nauczycieli do dokonania przy użyciu mapy kompetencji, samooceny                w sferze kompetencji zawodowych  w celu uzmysłowienia sobie własnych silnych i słabych stron. Samoświadomość nauczyciela w zakresie własnych potrzeb rozwojowych jest niezbędnym czynnikiem motywującym do wkładania wysiłku w swoje działania. Postawa refleksyjnego podejścia do własnych kompetencji zawodowych stanie się sprzymierzeńcem nauczyciela w jego działalności dydaktyczno-wychowawczej i terapeutycznej  ukierunkowanej na rozwój  ucznia. Doświadczając przeżyć związanych z pokonywaniem własnych słabości stanie się wiarygodnym i wyrozumiałym przewodnikiem dziecka niepełnosprawnego procesie samodoskonalenia.

 

 

Programy terapeutyczne  stymulujące psychomotoryczny rozwój dziecka niepełnosprawnego  angażujące do współpracy rodziców i opiekunów.

 

Prezentowane programy mają na celu stymulowanie rozwoju psychomotorycznego dzieci niepełnosprawnych. Ich terapeutyczny charakter objawia się w realizacji następujących celów psychoedukacyjnych:

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  wyzwalanie potencjalnych możliwości i zainteresowań

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  odzyskiwanie wiary we własne siły i zwiększenie motywacji do pracy;

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  nawiązywanie przyjaznych kontaktów w relacji nauczyciel – dziecko- rodzic;

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  rozładowywanie i wyciszanie negatywnych emocji dziecka.

Procedury osiągania  celów przewidują  wykorzystanie elementów  znanych  metod terapeutycznych takich jak:

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  Gimnastyka mózgu  Kinezjologia edukacyjna

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  Zabawy paluszkowe

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF   Biblioterapia

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF   Bajkoterapia

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  Terapia zabawą

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF   Muzykoterapia

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF   Domowe zabawy logopedyczne

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF  Rysowane wierszyki

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Clipart\themes1\Bullets\BD15059_.GIF   Ćwiczenia grafomotoryczne w/g H. Tymichowej...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin