r06-5_popr.doc

(946 KB) Pobierz
StyleHeliona

Rozdział 6. Modyfikowanie obiektów

Modyfikatory zmieniają strukturę oraz wygląd obiektów. Posługując się dziesiątkami modyfikatorów, standardowo znajdujących się w programie 3ds max 4 , możesz zginać obiekty, skręcać je , przewężać, falować, toczyć oraz tłoczyć (rysunek 6.1). Możesz je także zgniatać, ćwiartować, rozciągać, wygładzać, a nawet odwracać „na lewą stronę”.

Podobnie jak transformacje, również modyfikatory mogą być przypisywane obiektowi jeden za drugim, w celu uzyskania efektu kumulacyjnego. Kiedy przypisujesz serię modyfikatorów, są one zapisywane na odpowiednio uporządkowanej liście, która jest częścią definicji obiektu. Owa lista (lub inaczej historia modyfikowania) nosi nazwę listy modyfikatorów (rysunek 6.2).

Za każdym razem, kiedy do listy zostaje dodany nowy modyfikator, informacje o obiekcie są poddawane odpowiedniej analizie, po czym następuje przekazanie ich dalej, aż na szczyt listy. Ponieważ dostęp do modyfikatorów znajdujących się na liście nie jest niczym ograniczony, możesz zmieniać parametry modyfikatorów tak często, jak sobie życzysz. Co więcej, możesz wyłączać, zmieniać kolejność, a nawet usuwać znajdujące się na liście modyfikatory. Taka elastyczność sprawia, że lista modyfikatorów jest potężnym narzędziem wykorzystywanym zarówno w modelowaniu, jak i w mapowaniu oraz animowaniu obiektów.

Rysunek 6.1. Na górnym rysunku pokazano prostopadłościan, który został przewężony i skręcony. Rysunek dolny przedstawia widok z góry w trybie szkieletowym na ten sam obiekt

Rysunek 6.2. Lista modyfikatorów pokazuje, że do prostopadłościanu przypisane zostały trzy modyfikatory w następującej kolejności: Taper, Twist i na końcu Bend


Wykorzystywanie listy modyfikatorów

Polecenia modyfikowania zgromadzone są w panelu bocznym Modify (rysunek 6.3) oraz w zakładce Modifiers (rysunek 6.4). Aby wyświetlić panel zakładek, kliknij prawym przyciskiem myszy, w pustym obszarze głównego paska narzędziowego i z wyświetlonego menu wybierz Tab Panels.

W panelu bocznym Modify wyróżnić można następujące obszary:

Pole nazwy i próbka koloru obiektu — jest to obszar umożliwiający zmianę nazwy oraz koloru wyselekcjonowanego obiektu.

Menu rozwijalne modyfikatorów — jest to menu rozwijalne, zawierające listę wszystkich modyfikatorów, które mogą zostać przypisane do bieżącej selekcji.

Lista modyfikatorów — jest to obszar, w którym wyszczególnione są wszystkie modyfikatory przypisane do bieżącej selekcji. Ikona żarówki , znajdująca się po lewej stronie nazwy modyfikatora, informuje o aktywności modyfikatora. Kliknięcie ikony włącza lub wyłącza oddziaływanie modyfikatora.

Narzędzia listy modyfikatorów — są to polecenia ukrywające się pod przyciskami w kształcie ikon, które kontrolują listę modyfikatorów. Wśród narzędzi tych wyróżnić można:

¨       Pin Stack — blokuje listę modyfikatorów aktualnie wyselekcjonowanego obiektu. Jeżeli zostanie wyselekcjonowany nowy obiekt, w panelu Modify wciąż będzie wyświetlana lista modyfikatorów obiektu, dla którego zablokowano listę.

¨       Show End Result — włącza lub wyłącza wyświetlanie rezultatu oddziaływania modyfikatorów znajdujących się na liście powyżej aktualnie zaznaczonego modyfikatora, a także tworzy podgląd końcowego rezultatu oddziaływania wszystkich znajdujących się na liście modyfikatorów.

¨       Make Unique — przekształca klony modyfikatora w kopie.

¨       Remove Modifier from the Stack — usuwa bieżący modyfikator z listy modyfikatorów, a także odłącza od pól sił.

¨       Configure Modifier Sets — umożliwia tworzenie i wyświetlanie zestawów przycisków dla modyfikatorów (rysunek 6.5).

Rysunek 6.3. Panel boczny Modify podzielony jest na kilka głównych obszarów, wśród których wyróżnić można pole nazwy i próbkę koloru obiektu, menu rozwijalne modyfikatorów, listę modyfikatorów, narzędzia listy modyfikatorów oraz rolety modyfikatorów

Rysunek 6.4. W zakładce Modifiers znajdują się skróty do najczęściej wykorzystywanych modyfikatorów

Rysunek 6.5. Modyfikatory mogą być grupowane w zestawy i funkcjonować jako polecenia uruchamiane za pomocą przycisków


Aby przypisać modyfikator do obiektu:

1.       Wyselekcjonuj obiekt (rysunek 6.6).

2.       Otwórz panel Modify .

3.       Z menu rozwijalnego modyfikatorów wybierz nazwę modyfikatora (rysunek 6.7).

lub

Kliknij przycisk modyfikatora znajdującego się w zestawie.

lub

Kliknij ikonę modyfikatora w zakładce Modifiers.

lub

Przeciągnij myszą nazwę modyfikatora z menu rozwijalnego modyfikatorów i upuść ją bezpośrednio na obiekcie.

Modyfikator zostanie przypisany do obiektu. Na liście modyfikatorów pojawi się nazwa modyfikatora, a poniżej wyświetlą się rolety z parametrami (rysunek 6.8).

4.       Dostosuj parametry modyfikatora, aby wygląd obiektu odpowiadał twoim oczekiwaniom (rysunek 6.9).

5.       Jeżeli jest to konieczne, przypisz do obiektu inne modyfikatory, powtarzając czynności opisane w krokach 3. oraz 4.

Za każdym razem, kiedy przypisujesz kolejny modyfikator, jego nazwa umieszczana jest na szczycie listy modyfikatorów. Kiedy dostosowujesz parametry modyfikatora, wygląd obiektu w oknach widokowych jest interaktywnie uaktualniany (rysunek 6.10).

Rysunek 6.6. Zaznacz prostopadłościan, który poddany zostanie modyfikacji

Rysunek 6.7. Z menu rozwijalnego modyfikatorów wybierz nazwę modyfikatora

Rysunek 6.8. Kiedy wybierzesz modyfikator, jego nazwa pojawi się na szczycie listy modyfikatorów

Rysunek 6.9. Wygląd obiektu po dostosowaniu parametrów modyfikatora Taper

Rysunek 6.10. Efekt przypisania do przewężonego prostopadłościanu modyfikatora Twist


Aby usunąć modyfikator:

1.       Zaznacz modyfikator, który chcesz usunąć, poprzez podświetlenie jego nazwy na liście modyfikatorów.

2.       Kliknij ikonę Remove Modifier from the Stack .

Modyfikator zostanie usunięty z listy modyfikatorów, a tym samym przestanie oddziaływać na obiekt, do którego był przypisany.

Wskazówki

n       Aby przypisać modyfikator do wielu obiektów jednocześnie, utwórz selekcję składającą się z kilku obiektów.

n       Aby cofnąć przypisanie lub usunięcie modyfikatora, kliknij ikonę Undo lub wciśnij Ctrl+Z.

Efekt końcowy oddziaływania modyfikatorów na obiekt zależy od kolejności, w jakiej są przetwarzane. Przeciągając nazwy modyfikatorów, możesz zmienić kolejność modyfikatorów znajdujących się na liście, tak aby były przetwarzane w innym porządku.

Aby zmienić kolejność modyfikatorów:

1.       Wyselekcjonuj obiekt, któremu przypisano kilka modyfikatorów (rysunek 6.11).

2.       Otwórz panel Modify .

3.       Na liście modyfikatorów zaznacz modyfikator, który chcesz przemieścić, po czym umieść go (przeciągając myszą) w nowym miejscu na liście (rysunek 6.12).

Kolejność modyfikatorów na liście ulegnie zmianie. Wygląd obiektu w oknach widokowych dostosuje się do tych zmian, odzwierciedlając nowy porządek przetwarzania informacji (rysunek 6.13).

Rysunek 6.11. Wyselekcjonowany prostopadłościan, który został poddany modyfikacjom

Rysunek 6.12. Przeciąganie modyfikatora Bend ze szczytu na początek listy

Rysunek 6.13. Prostopadłościan zmienił wygląd, odzwierciedlając nową kolejność przetwarzania informacji


Za pomocą przeciągania możesz kopiować modyfikatory znajdujące się na liście modyfikatorów — z jednego obiektu bezpośrednio do innego obiektu.

Jeżeli chciałbyś skopiować całą listę modyfikatorów, zazwyczaj lepiej jest posłużyć się poleceniami Copy oraz Paste.

Aby skopiować listę modyfikatorów z jednego obiektu do innego obiektu:

1.       Wyselekcjonuj zmodyfikowany obiekt (rysunek 6.14).

2.       Otwórz panel Modify .

3.       Na liście modyfikatorów zaznacz nazwę modyfikatora umieszczonego na samym szczycie. Następnie wciśnij klawisz Shift i kliknij

nazwę modyfikatora znajdującego się na samym spodzie.

Cała lista modyfikatorów zostanie zaznaczona.

4.       Kliknij prawym przyciskiem myszy zaznaczone modyfikatory i z wyświetlonego menu wybierz pozycję Copy (rysunek 6.15).

5.       Wyselekcjonuj obiekt, do którego chcesz wkleić listę modyfikatorów.

6.       Na liście modyfikatorów wyselekcjonowanego obiektu kliknij pozycję, powyżej której mają zostać wklejone nowe modyfikatory. Jeżeli obiekt nie posiada na liście żadnego modyfikatora, automatycznie zaznaczona jest nazwa obiektu bazowego.

7.       Kliknij prawym przyciskiem myszy zaznaczoną pozycję i z wyświetlonego menu wybierz Paste.

Modyfikatory zostaną przypisane do obiektu (rysunek 6.16).

Wskazówki

n       Przeciągnięcie modyfikatora na obiekt, przy wciśniętym klawiszu Shift, wycina go z bieżącej listy modyfikatorów i wkleja na nowy obiekt.

n       Przeciągnięcie modyfikatora na obiekt, przy wciśniętym klawiszu Ctrl, tworzy klon modyfikatora tak, że jakiekolwiek zmiany parametrów jednego z modyfikatorów odzwierciedlane są automatycznie w drugim modyfikatorze.

n       Aby zamienić sklonowany modyfikator w kopię, kliknij ikonę Make Unique .

n       Wklejenie modyfikatora na nieodpowiedni typ obiektu nie wywiera na niego żadnego wpływu.

Rysunek 6.14. Wyselekcjonowany prostopadłościan, który poddany został modyfikowaniu

Rysunek 6.15. Kopiowanie całej listy modyfikatorów

Rysunek 6.16. Rezultat wklejenia modyfikatorów na prostopadłościan z zaokrąglonymi krawędziami. Zwróć uwagę, że obiekt posiada bardzo wysoką gęstość siatki


Kiedy będziesz zadowolony z uzyskanego wyniku modyfikowania, możesz zdecydować się na scalenie listy modyfikatorów.

Scalenie listy modyfikatorów konwertuje obiekt do klasy siatki edytowalnej i usuwa wszystkie pozycje znajdujące się na liście modyfikatorów. Scalenie listy, podobnie jak wykonanie zdjęcia, rejestruje stan obiektu w danej chwili. Takie rozwiązanie nie tylko stabilizuje wszystkie zmiany, jakim został poddany obiekt, ale również oszczędza zasoby komputera, ponieważ program nie musi już przetwarzać starych informacji.

Ponieważ scalenie listy modyfikatorów usuwa także parametry tworzenia, upewnij się, że twój obiekt ma wystarczającą liczbę segmentów, boków i odpowiednio dobrane proporcje, zanim zdecydujesz się kontynuować.

Aby scalić listę modyfikatorów:

1.       Wyselekcjonuj zmodyfikowany obiekt.

2.       Otwórz panel Craete.

3.       W liście modyfikatorów kliknij prawym przyciskiem myszy dowolny modyfikator.

Na ekranie pojawi się menu kontekstowe (rysunek 6.17).

4.       Kliknij pozycję Collapse All.

Na ekranie pojawi się ostrzeżenie mówiące o tym, że scalenie listy modyfikatorów usuwa wszystkie parametry (rysunek 6.18).

5.       Kliknij przycisk Yes, aby scalić listę.

lub

Kliknij przycisk Hold/Yes, jeżeli przed scaleniem listy chcesz zatrzymać scenę.

6.       Kliknij OK.

Wszystkie modyfikatory, ich parametry oraz parametry tworzenia obiektu ulegną scaleniu. Obiekt zostanie przekonwertowany do klasy siatki edytowalnej (rysunek 6.19).

Rysunek 6.17. W panelu Modify kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę modyfikatora (na górze) i z wyświetlonego menu wybierz Collapse All (na dole)

Rysunek 6.18. Okno dialogowe Warning ostrzega o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą scalenie listy modyfikatorów, a jednocześnie umożliwia tymczasowe zatrzymanie sceny

Rysunek 6.19. Scalenie listy modyfikatorów wtapia w obiekt wszystkie modyfikatory oraz ich bieżące parametry i konwertuje obiekt do klasy siatki edytowalnej


Modyfikatory geometryczne

Modyfikatory geometryczne modyfikują obiekty posługując się specjalną obejmą zwaną gizmem modyfikatora. Obiekt ten jest nierozerwalną częścią modyfikatora i służy do wyznaczenia środka oraz osi modyfikacji (rysunek 6.20). Kiedy zmieniasz parametry modyfikatora, zmienia się również kształt gizma. To z kolei wpływa na zmianę kształtu modyfikowanego obiektu (rysunek 6.21).

Innym sposobem, w jaki modyfikatory geometryczne mogą oddziaływać na obiekty, do których są przypisane, jest wybranie z listy modyfikatorów komponentu modyfikatora i poddanie go odpowiedniej transformacji. Wywiera to bardzo wyraźny wpływ na modyfikowane obiekty (rysunek 6.22).

Deformacja obiektów siatkowych następuje poprzez zginanie krawędzi wychodzących z wierzchołków, podobnie do tego, jak zginane są kości w stawach. Aby obiekt siatkowy mógł być gładko deformowany, zazwyczaj konieczne jest zwiększenie liczby jego komponentów wpływających na stopień zagęszczenia powierzchni. Dzięki temu powierzchnia siatkowa może być zginana w mniejszych odstępach, ale za to na przestrzeni większej liczby wierzchołków. Proces ten określa się mianem zwiększania rozdzielczości lub stopnia złożoności siatki.

Modyfikatory geometryczne zazwyczaj przypisywane są do obiektów siatkowych, ale można przypisywać je również do kształtów i powierzchni NURBS. Aby modyfikator geometryczny mógł oddziaływać na kształty, należy upewnić się, że został on przypisany wzdłuż osi płaszczyzny, na której spoczywa dany kształt.

Aby usprawnić pracę, rozpoczniesz od wyświetlenia zestawu przycisków, zawierającego wszystkie modyfikatory geometryczne oraz nauczysz się, jak zwiększyć stopień złożoności siatkowego obiektu podstawowego.

Rysunek 6.20. Gizmo modyfikatora to rodzaj obejmy, która przenosi parametry modyfikator...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin