01,10,08-Scenariusz zajęć dla klasy I-wyprawa do lasu.doc

(36 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla klasy I

Scenariusz zajęć dla klasy I

 

Data: 01.10.2008

Prowadzący: Liszka Katarzyna

 

 

KRĄG TEMATYCZNY:

 

TEMAT DNIA:

              Wyprawa do lasu.

 

CEL OGÓLNY:

§          

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń zna:

·         sposoby poznawania świata (węch, słuch, dotyk, wzrok),

·         trasę wycieczki,

·         zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie wycieczki,

Uczeń potrafi:

·         dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie,

·         rozpoznać pospolite drzewa i krzewy w naturalnym  środowisku,

·         przestrzegać zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć w terenie,

·         wskazać na mapie trasę wycieczki,

·         formułować wypowiedzi na temat otaczającej przyrody,

·         rozróżniać mniejsze i większe zbiory,

·         wykonać pieczątki z liści.

 

METODY:

·         słowna: pogadanka, dialog,

·         praktyczno-ćwiczeniowa.

 

FORMY ORGANIZACYJNE:

·         zbiorowa,

·         indywidualna-jednolita.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

·         mapa miejscowości (Łaziska),

·         4 kolorowe koperty,

·         liczmany,

·         karta pracy,

·         kartki papieru,

·         farby,

·         różne liście.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.      Powitanie, czynności organizacyjno – porządkowe.

2.      Przypomnienie sposobów poznawania świata – określanie zmysłów: wzrok słuch, dotyk, węch, smak.

3.      Podział klasy na grupy: uczniowie losują koperty w czterech kolorach, w których znajduje się określony zmysł.

·         I grupa – obserwuje las wzrokiem (drzewa, krzewy, rośliny zielne, podgląda życie mrówek …)

·         II grupa – obserwuje las słuchem (odgłosy lasu, szum drzew, śpiew ptaków…)

·         III grupa – gromadzi okazy przyrodnicze i rozpoznaje je za pomocą dotyku (określanie faktury)

·         IV grupa - gromadzi okazy przyrodnicze i określa ich zapach.

4.      Ćwiczenia z mapą. Ustalenie trasy wycieczki. Odczytanie nazw ulic przemarszu (zaznaczyć ulice).

5.      Ustalenie zasad zachowania się podczas wycieczki – układanie w kolejności zasad zachowania się na wycieczce wg ważności ustalonej przez grupę.

·         Idziemy w parach prawą stroną chodnika.

·         Nie oddalamy się od grupy bez wiedzy nauczyciela.

·         Przechodzimy przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach.

·         W lesie nie krzyczymy i nie śmiecimy.

·         Na drodze bez chodnika poruszamy się lewą stroną.

·         Uważnie słuchamy poleceń wszystkich rad nauczyciela.

7. Wyjście na wycieczkę.

·         Obserwacja przyrody,

·         Zbieranie materiałów przyrodniczych,

·         Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy i wykonuje zadania  zgodnie z poleceniami.(Karta pracy nr 1).

8. Układanie wypowiedzi na temat otaczającej przyrody.

·         Jaki jest las?

·         Co możesz powiedzieć o roślinności leśnej?

·         Jak opisałbyś drzewa i krzewy rosnące w lesie?

·         Jakie zwierzęta żyją w lesie?

·         Jaka jest pogoda?

9. Rozwiązywanie zadań matematycznych w zakresie działań na zbiorach do 10.

·         Który zbiór jest większy? Zbiór dwóch liści czy motyla?

·         Po której stronie jest więcej gwiazdek? Prawej czy lewej?

·         Gdzie jest więcej parasoli? W zbiorze prawym czy lewym?

·         W którym zbiorze jest więcej elementów trójkątów czy rybek?

10. Wykonanie pieczątki z liści

·         Na białej kartce uczniowie odbijają liście, które wcześniej zebrali podczas wycieczki do lasu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wzrok

 

Smak

 

Słuch

 

Węch

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin