Scenariusz zajęć dla klasy II
Data: 23.09.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
Wrzesień niesie jesień
TEMAT DNIA:
Podziwiamy ogrody kwiatowe.
CEL OGÓLNY:
§ Dzielenie wyrazów na sylaby, litery, głoski, rozpoznawanie dwuznaków na przykładzie roślin ogrodowych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
· Budowę rośliny ozdobnej – kwiatu,
· Nazwy jesiennych kwiatów.
Uczeń potrafi:
· Dostrzec piękno świata roślinnego,
· Rozpoznawać rośliny ogrodowe na ilustracji,
· Dzielić wyrazy na litery, głoski i sylaby,
· Wyróżniać dwuznaki w wyrazach.
METODY:
· słowna: pogadanka,
· praktyczno-ćwiczeniowa.
FORMY ORGANIZACYJNE:
· zbiorowa,
· indywidualna-jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· zagadka matematyczna,
· podręcznik,
· zeszyt ćwiczeń,
· warzywa,
· wszelkie przybory potrzebne do zrobienia surówki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć przez rozwiązanie hasła:
7 + 6 = J 2 + 17 = W 7 + 10 = E 3 + 6 = E
14 + 4 = A 2 + 1 = I 10 + 2 = N 5 + 6 = K
4 + 1 = Y 12 + 3 = E 1 + 5 = N 12 + 4 = S
5 + 5 = I 3 + 4 = T
13
15
16
10
9
6
12
17
11
19
3
18
7
5
2. Czytanie tekstu Marii Kownackiej „Ogródek kwiatowy”.
- Jakie kwiaty rosną w jesiennym ogrodzie?
- Jak wyglądają?
- Praca z zeszytem ćwiczeń.
3. Omówienie budowy rośliny na przykładzie chryzantemy.
Zapisywanie w odpowiednich miejscach nazw części rośliny.
4. Zabawa muzyczno – ruchowa do nagrania Pt. „Walc kwiatów” Piotra Czajkowskiego.
5. Podział wyrazów na litery, głoski, sylaby.
- Uzupełnianie tabelki w ćwiczeniach.
- Wyszukiwanie wyrazów zawierających dwuznaki.
6. Wykonywanie działań na dopełnienie w zakresie drugiej dziesiątki.
- Praca z zeszytem ćwiczeń
7. Wykonanie surówki z warzyw.
- Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przygotowania surówki.
- Degustacja surówki.
milpac