konspekt2.doc

(41 KB) Pobierz
Uniwersytet Śląski

Uniwersytet Śląski

Zakład Dydaktyki Przedmiotów Technicznych

Imię i Nazwisko

 

Temat lekcji

Adresacja IP, maska podsieci, brama domyślna, protokoły sieciowe.

Rok akademicki

Semestr

Grupa

Data

Ocena i podpis nauczyciela

2010/2011

2

2

12.05.11

 

 

 

 

CELE LEKCJI

 

Cel ogólny:

  1. Uczeń potrafi skonfigurować sieć za pomocą wprowadzanych zmian w protokole internetowym TCP/IP.

 

 

Cele operacyjne:

 

Po zakończeniu lekcji słuchacz

  • wie (zna, pamięta ……):

-          jak skonfigurować sieć na danym komputerze,

-          pojęcia: adres IP, maska podsieci, brama,

-          jakie są protokoły sieciowe.

 

  • umie (potrafi ……):

-          skonfigurować sieć za pomocą wprowadzanych zmian w protokole internetowym TCP/IP,

-          wykorzystać polecenie ipconfig,

-          wykorzystać program ping i tracert,

-          zmieniać adresy IP, maski podsieci, bramy i adresy serwerów DNS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogniwa lekcji:

 

1.      Czynności organizacyjne:

-przywitanie się z uczniami,

-przedstawienie się,

-sprawdzenie obecności.

 

2.      Część wstępna:

-wyświetlenie tematu lekcji,

-przedstawienie uczniom celów lekcji.

 

3.      Część zasadnicza:

 

3.1.    Przedstawienie pojęcia adresu IP

3.2.    Przedstawienie pojęcia maski podsieci

3.3.    Przedstawienie pojęcia bramy

3.4.    Wymienienie i krótkie omówienie kilku protokołów sieciowych

3.5.    Omówienie polecenia ipconfig

3.6.    Omówienie programu ping i tracert

3.7.    Wykonanie przez uczniów ćwiczeń:

1. Za pomocą programu ipconfig ustal bieżące ustawienia protokołu IP i zapisz je na kartce.

2. Wpisz we właściwościach protokołu TCP/IP statycznie ustawienia uzyskane za pomocą ipconfig, jeśli jest włączone automatyczne uzyskiwanie adresu IP (protokół DHCP).

3. Sprawdź za pomocą przeglądarki WWW co się stanie, jeśli nie są wpisane adresy serwerów DNS.

4. Zbadaj za pomocą programów ping i tracert jaki wpływ na działanie sieci ma błędne ustawienie maski, czyli zmień maskę na wartość zmniejszającą oraz zwiększającą rozmiar podsieci:

255.255.0.0

255.255.254.0

255.255.255.0

255.255.255.128

255.255.255.224

Następnie testując wybrane adresy sieciowe, (google.pl; onet.pl; interia.pl; wp.pl) za pomocą ping i tracert sprawdź czy i dla jakich adresów sieć działa prawidłowo, a dla jakich adresów sieć nie działa poprawnie.

5. Zbadaj za pomocą programów ping i tracert jaki, wpływ na działanie sieci ma zmiana adresu bramy.

6. Sprawdź za pomocą dowolnej strony internetowej adresy IP stron internetowych uzyskanych za pomocą programu ping: Google, Wirtualnej Polski, Onet, Interia lub inne.

 

 

 

 

 

7. Oceń jakość łącza na podstawie opóźnień. Użyj do tego programu ping.

 

8. Przetestuj szybkość łącza w pracowni komputerowej za pomocą trzech narzędzi, które znajdziesz w sieci.

 

 

 

 

 

  1. Środki dydaktyczne:

- Komputery

- Rzutnik multimedialny

 

 

  1. Zakończenie lekcji:

-          Zadanie pytania: „Czy wszystko było zrozumiałe na lekcji?”

-          Odpowiedz na ewentualne pytania związane z tematem lekcji

-          Pożegnanie się z uczniami

Zgłoś jeśli naruszono regulamin