Poronienie.docx

(17 KB) Pobierz

Poronienie

Rodzaje poronień

Poronienie to oddzielenie się elementów jaja płodowego w macicy bez możliwości rozwoju płodu poza macicą; możliwość przeżycia płodu jest podstawą do prawnych i naukowych rozważań oraz różnych definicji zarówno ośrodków lokalnych, jak i/lub centrów medycznych; jakkolwiek za możliwy do przeżycia uważa się płód o masie przynajmniej 500 g i/lub w wieku ciążowym powyżej 20 tygodnia;

Poronienie samoistne: prowadzi do wydalenia w całości (poronienie całkowite) lub w części (poronienie niecałkowite) elementów jaja płodowego z macicy przed końcem 20 tygodnia ciąży; poronienie niecałkowite częściej występuje po 10 tygodniu ciąży, kiedy to łożysko i płód rozwijają się oddzielnie; rozwój łożyska, w całości lub części, może zostać zahamowany, co może prowadzić do krwawienia z pochwy, czasami obfitego; poronienie może być groźne, kiedy krwawienie z pochwy na początku ciąży występuje ze skurczami macicy lub bez nich, ale bez rozszerzania się kanału szyjki, bez pęknięcia błon płodowych lub wydalenia elementów jaja płodowego; rozszerzenie się kanału szyjki, pęknięcie błon płodowych i wydalenie elementów jaja płodowego przy obecności krwawienia z pochwy - prowadzi natomiast do poronienia rozpoczynającego się (abortus incipiens) wskutek ustalonego podziału; jest konieczne różnicowanie poronienia zagrażającego z poronieniem rozpoczynającym się.

Poronienie wywołane: wydalenie elementów jaja płodowego z macicy wskutek działania zabiegowego lub leków.

Poronienie zakażone: stan zapalny obejmujący elementy jaja płodowego lub żeńskie narządy płciowe.

Poronienie posocznicowe: rozprzestrzenienie się bakterii i/lub ich toksyn w obrębie zarówno układu krwionośnego, jak i żeńskich narządów płciowych.

Poronienie nawykowe: trzy z rzędu lub więcej poronień samoistnych; chociaż powtarzające się poronienia samoistne są często dziełem przypadku, wielu lekarzy poleca badania materiału genetycznego rodziców lub wykluczenie zmian patologicznych macicy (np. niewydolności szyjkowej) jako przyczyn poronienia nawykowego.


Poronienie czy poród?

Nie da się jednoznacznie rozgraniczyć poronienia od porodu. Dla kobiety każdorazowo jest to ogromna tragedia utraty oczekiwanego dziecka. W szpitalnej praktyce przywykło się uważać iż do 22 tc nastąpiło poronienie, zaś po 22 tc jest to poród. Inne szpitale kierują się podziałem wagowym, wg którego dopiero powyżej 600 gram uważa się, iż nastąpił poród. Tymczasem znanych jest kilka przypadków dzieci urodzonych poniżej tej wagi, gdzie dzieci mające przy narodzinach zaledwie 450 gram żyją z niewielkimi tylko wadami i dobrze się rozwijają.
 


Przyczyny poronień

Poronienie samoistne - informacje dla pacjentek. Część 1 - przyczyny - dr Zofia Polska

Szczęśliwe donoszenie i urodzenie zdrowego dziecka jest największą radością dla kobiety oczekującej na upragnione potomstwo. Niestety nie wszystkie ciąże kończą się pomyślnie. Szereg różnego rodzaju czynników mających niekorzystny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży przyczynia się do występowania wielu powikłań, które niejednokrotnie prowadzą do jej utraty.
Artykuł z www.forumginekologiczne.pl

Poronienie samoistne - informacje dla pacjentek. Część 2 - przebieg i rokowanie - dr Zofia Polska

Przebieg poronienia samoistnego może być bardzo różnorodny. Uzależniony jest on między innymi od takich czynników jak wielkość płodu czy też czas trwania ciąży...
Artykuł z www.forumginekologiczne.pl

Poronienie - lek. med. Bogdan Kowalczyk

Poronienie (łac. abortus ) jest to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodne wskutek wydalenia obumarłego jaja płodowego. Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym. Nie są przy tym uwzględnione poronienia przebiagające subklinicznie pod postacią np. opóźnionego krwawienie miesięcznego, z następowym silniejszym krwawieniem...
Artykuł z serwisu www.mediweb.pl

Dlaczego poroniłam - dr Jan Dobrowolski

Kiedy kolejna miesiączka się nie pojawia, robisz test ciążowy. Wynik dodatni wywołuje jednocześnie radość i niepokój. Czasem, niestety, zdarza się tak, że po kilku dniach, tygodniach pojawia się ból, krwawienie i dochodzi do poronienia. Terminem samoistnego poronienia lekarze określają utratę ciąży przed 20. tygodniem. To najczęściej występujące powikłanie. O poronieniu nawracającym lub nawykowym mówi się dopiero wtedy, gdy doszło do niego dwa lub więcej razy.
Artykul z serwisu www.polki.pl, ukazał się on też w lutowym numerze "Twojego Dziecka"

Natura wie lepiej - wywiad z drem Jerzym Zwolińskim

Przyczyną większości (od 40 do 68 procent, powołuję się na badania zagraniczne) są anomalie chromosomalne. Chromosomy to struktury, które zawierają geny ułożone w odpowiednim porządku. Komórki człowieka zawierają garnitur 46 par chromosomów. Anomalia ma miejsce wtedy, gdy te chromosomy są inaczej poukładane lub jest ich inna liczba. Np. zespół Downa, gdy występuje dodatkowy, 21 chromosom albo Edwardsa – dodatkowy trzeci chromosom w 18 parze – to są właśnie aberracje chromosomalne.
 


Przyczyny późnych poronień i porodów przedwczesnych

Badanie pacjentek z porodem przedwczesnym w wywiadzie

Częstość występowania porodu przedwczesnego pozostaje właściwie nie zmieniona od 20 lat, chociaż nastąpił duży postęp w rozumieniu jego patogenezy. Obserwowane obniżenie śmiertelności noworodków można głównie zawdzięczać polepszeniu opieki neonatologicznej. Smutnym faktem jest to, że kobieta z zagrażającym porodem przedwczesnym może być leczona sterydami i kierowana do ośrodków z dobrymi możliwościami opieki nad noworodkiem, i żadne inne działania nie przyczyniają się do poprawy warunków końcowych. Praca ta omawia możliwe sposoby obniżenia częstości występowania porodów przedwczesnych u kobiet ze znacznie zwiększonym ryzykiem, ze względu na przeszłość położniczą.
D. A. Somerset, M. D. Kilby, The University of Birmingham, Department of Fetal Medicine, Birmingham Womans Hospital, Edgbaston, Birmingham B15 2TG, UK Tumaczyli Arnold Bartłomiejczyk i Robert Kulik.
Praca znajdująca się na stronie www.libramed.com.pl

 

Poronienie i pobyt w szpitalu - informacje od strony praktycznej

W żadnym poradniku dotyczącym ciąży nie jest napisane, w jaki sposób wygląda poronienie, co czeka kobietę w szpitalu. Ta niewiadoma tylko nakręca strach. Nie zawsze personel medyczny potrafi rozmawiać z pacjentką o przebiegu poronienia, dlatego przekazuje wtedy informacje za pomocą półsłówek, często odwołując się do szpitalnego żargonu, który nie musi być zrozumiały dla pacjentki. Częś lekarzy "ucieka" w milczenie... Zachęcamy do przeczytania o tym, jak przygotować się do pobytu w szpitalu, co może się tam zdarzyć, jakie informacje otrzymuje, czy powinna otrzymać pacjentka opuszczając szpital.
 


Powrót płodnosci po poronieniu

Rozpoznanie wczesnej ciąży możliwe jest m.in. dzięki samoobserwacji wskaźników płodnosci, tj. podstawowej temperatury ciała – spoczynkowej (PTC), sluzu i szyjki macicy. Szczególnie cenny jest pomiar PTC. Już po 17 - 19 dniach utrzymującej się na wyższym poziomie podstawowej temperatury ciała (PTC) można przypuszczać, że jest się w stanie błogosławionym. Warto kontynuować pomiar PTC do ok. 16 - 18 tygodnia ciąży. Jest to uzasadnione tym, że progesteron (hormon fazy lutealnej oraz ciąży, który posiada własciwosci utrzymujące PTC na wyższym poziomie) jest konieczny przez cały okres ciąży do prawidłowego rozwoju dziecka, szczególnie przez pierwsze 3 miesiące.
 


Laktacja po poronieniu

Większości kobiet wydaje się wątpliwe, aby w przypadku poronienia pojawiała się laktacja. Co ważne, sądzi tak również wielu lekarzy. Tymczasem po późnym poronieniu (w II trymestrze ciąży) gruczoły mlekowe są gotowe, aby podjąć pracę.
 


Poronienie w liczbach

Niestety, większość z nas po poronieniu spotkała się z obojętnością otoczenia, uciekaniem z tematu, milczeniem, swoistą nieumiejętnością znalezienia się w tej sytuacji. Jednak, gdy spojrzy się na statystyki, to okaże się, że problem poronień dotyczy wielu osób.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin