Szkol_Stan-elektromonter.doc

(126 KB) Pobierz
PROGRAM INSTRUKTAŻU STANOWISKOWEGO

1

 

PROGRAM INSTRUKTAŻU STANOWISKOWEGO

DLA ELEKTROMONTERA

2006r

 

 

Podstawy prawne opracowania programu

1.        Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27.07.2004r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860).

2.        Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 17.09.1999r. w sprawie bezpieczeństwa i hi­gieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 912).

 

Cel szkolenia

1.        Celem szkolenia jest uzyskanie przez pracownika informacji o czynnikach środowiska pracy występujących przy eksploatacji za­kładowych urządzeń i instalacji elektrycznych na napięcie do 1kV, w zakresie:

2.        Konserwacja – zabezpieczenie i utrzymanie należytego stanu technicznego urządzeń i instalacji.

3.        Remont – usuwanie usterek, uszkodzeń oraz remonty urządzeń i instala­cji, w celu doprowadzenia ich do wymaganego stanu technicznego.

4.        Montaż – instalowanie i przyłączanie urządzeń i instalacji, kontrolno-pomiarowym dokonanie oceny stanu technicznego i parame­trów eksploatacyjnych urządzeń i instalacji i sieci.

5.        Wiedzy i umiejętności dotyczących metod zapobiegania porażeniom elektrycznym w warunkach normalnej i awaryjnej pracy urządzeń i instalacji elektrycz­nych.

6.        Wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu bezpiecznej eksploatacji zakładowych urządzeń i instalacji elektrycznych.

 

Uczestnicy szkolenia

1.        Szkolenie jest przeznaczone dla nowo zatrudnianych elektromonterów, pracowników przenoszonych na stanowisko elektromontera.

2.        Elektromonterów, w przypadku zmiany organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń.

3.        Studentów odbywających praktyki studenckie oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu elektromonter.

 

Sposób organizacji szkolenia

1.        Szkolenie prowadzone jest w formie instruktażu – na stanowisku (stanowiskach), na którym będzie zatrudniony instruowany elektromonter, na podstawie programu szczegółowego.

2.        Szkolenie powinno uwzględniać wszystkie rodzaje prac (konserwacja, remonty, montaż, pomiary), które będą należały do zakresu obowiązków elektromontera.

3.        Sposób realizacji szkolenia i czas trwania poszczególnych jego części należy dostosować do przygotowania zawodowego i dotychczasowego stażu pracy instruowanego elektromontera.

 

Plan instruktażu stanowiskowego elektromontera

Lp.

Temat szkolenia

Liczba godzin

1.

Przygotowanie elektromontera do wykonywania czynności związanych z eksploatacją zakładowych urządzeń i instalacji elektrycznych na napię­cie do 1000 V, w szczególności:

Omówienie  pomieszczeń, w których ma pracować elektromonter, mających wpływ na warunki jego pracy, stanowiska roboczego, mającego wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy.

Omówienie zagrożeń występujących przy eksploatacji urządzeń i instalacji elek­trycznych w zakładzie pracy oraz wyników oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą;

Omówienie sposobów ochrony przed zagrożeniami, przebiegu czynności eksploatacyjnych zakładowych urządzeń i insta­lacji elektrycznych na stanowisku pracy, zasad postępowania w razie wypadku lub awarii, 

przygotowania wyposażenia stanowiska roboczego przy wykonywa­niu czynności eksploatacyjnych urządzeń i instalacji elektrycznych.

 

 

 

 

 

 

2

2.

Pokaz przez instruktora sposobu wykonywania pracy na stanowisku pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględ­nieniem metod bezpiecznego wykonywania poszczególnych czynności i ze szczególnym zwróceniem uwagi na czynności trudne i niebezpieczne.

 

0,5

3.

Próbne wykonanie zadania przez pracownika pod kontrolą instruktora.

0,5

4.

Samodzielna praca pracownika pod nadzorem instruktora.

4

5.

Omówienie i ocena przebiegu wykonywania pracy przez pracownika.

1

Razem:

8

 

 

Treść instruktażu

Warunki środowiska pracy

1.        Urządzenia i instalacje elektryczne mogą być eksploatowane zarówno w warunkach środowiskowych normalnych, jak i w środowiskach o zwiększonym zagrożeniu.

2.        Do środowisk o warunkach normalnych zalicza się pomieszczenia biurowe, sale widowiskowe i teatralne, klasy szkolne itp.

3.        W warunkach środowiskowych normalnych, wartość napięcia dotykowego dopuszczalnego długotrwale wynosi 50V dla prądu przemiennego i 120V dla prądu stałego.

4.        Do środowisk o zwiększonym zagrożeniu zalicza się w szczególności pomieszczenia wilgotne: łazienki, natryski, sauny, pralnie, suszarnie, hydrofornie, pomieszczenia z wyziewami żrącymi, przestrzenie zewnętrzne na otwartym powietrzu, w których urządzenia i insta­lacje elektryczne poddawane są oddziaływaniu wpływów atmosferycznych, pomieszczenia niebezpieczne pod względem pożarowym, pomieszczenia technologiczne, magazyny i składy, w których wytwarza się, przetwarza, stosuje, przecho­wuje palne gazy, ciecze, ciała stałe; pomieszczenia i przestrzenie zewnętrzne niebezpieczne pod względem wybuchowym, w których występują gazy palne, pary palnych cieczy i pyły.

5.        W warunkach środowiskowych o zwiększonym zagrożeniu wartość napięcia do­tykowego dopuszczalnego długotrwale wynosi 25V dla prądu przemiennego i 60V dla prądu stałego.

 

Działanie prądu elektrycznego na organizm człowieka

1.        Zagrożenia występujące przy eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych związane są przede wszystkim z bezpośrednim i pośrednim oddziaływaniem prądu elektrycznego.

2.        Prąd elektryczny przepływając przez ciało człowieka działa bezpośrednio na krążenie krwi, oddychanie, system nerwowy, skórę, mięśnie i kości.

 

Sposób bezpośredniego oddziaływania prądu elektrycznego na krążenie, oddychanie i system nerwowy

Prąd przemienny o częstotliwości 50-60Hz

Czas działania prądu

Objawy

0-1

nieokreślony

Prąd niewyczuwalny.

do 15

nieokreślony

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin