UCZCIWE ZARABIANIE PIENIĘDZY.doc

(34 KB) Pobierz
UCZCIWE ZARABIANIE PIENIĘDZY

UCZCIWE ZARABIANIE PIENIĘDZY

 

Niewątpliwie pieniądze są bardzo ważną częścią ludzkiego życia. Zapewniają one ludziom stabilizację finansową, pewność godnego życia. Każdy człowiek na świecie, aby przeżyć musi zarabiać pieniądze, i każdy zarabia je w inny sposób. Jedni pracują sumiennie i uczciwie zapewniając sobie stały dopływ pieniędzy, inni natomiast wykorzystują mniej legalne sposoby na zdobycie gotówki.

Istnieje wiele form zarabiania pieniędzy. Każdy człowiek zarabia tak jak lubi lub wykonuje prace, na których się zna. Najważniejsze jednak jest to, żeby zarabiać uczciwie. Pieniądze można zarabiać uczciwie tylko w jeden sposób, trzeba starać się o pracę i gdy się ją dostanie, to należy podpisać umowę z pracodawcą i wykonywać należycie swoje obowiązki.[1] Drugim sposobem uczciwego zarabiania pieniędzy jest otwarcie swojej działalności czy to gospodarczej czy innej, ale najważniejsze jest to, aby działać uczciwie.

Uczciwość w działaniu jest sprawą najwyższej wagi dla przedsiębiorstw, które nastawiają się na funkcjonowanie przez długi czas. Wyznacznikiem sukcesu w dłuższym czasie są nie tylko zyski, ale przede wszystkim uczciwość, czyli działania zgodne z zasadami etyki. Ich stosowanie w codziennej praktyce biznesowej owocuje lojalnością dostawców, klientów i pracowników oraz pozytywnym postrzeganiem firmy przez społeczeństwo. Produkty uczciwej firmy są chętniej kupowane, co daje jej większe zyski, dostawcy częściej udzielają upustów i rabatów, a współpraca w zespole odbywa się w przyjaznej atmosferze, co wpływa na wydajność pracy. A wszystko to przekłada się na zyski wymierne w sensie etycznym.[2]

Nieuczciwość, czyli problemy etyczne związane z działalnością firmy dotykają wielu sfer jej aktywności. Często zdarza się, że trudno pogodzić potrzeby lub oczekiwania pracowników (np. wysokie płace), klientów (np. dobra jakość i niskie centy towarów), dostawców (korzystne warunki zapłaty za surowce), społeczeństwa (np. duże sumy pieniędzy przeznaczone na budowanie przyzakładowej oczyszczalni ścieków, kosztowna utylizacja odpadów).[3] Jednak wychodząc naprzeciw tym problemom i rozwiązując je na zasadach uczciwości, przedsiębiorstwo ma szansę na zyskanie dobrej opinii, odniesienie sukcesu i przełożenie go na zysk, – czyli tzw. uczciwe zarabianie pieniędzy.

Jak wiadomo celem każdego przedsiębiorstwa jest zarabiania pieniędzy, które jest możliwe dzięki zaspokajaniu potrzeb klientów. Etyczne przedsiębiorstwo powinno robić to w sposób odpowiedzialny i uczciwy. Można to osiągnąć podejmując działania związane z uczciwą reklamą, czyli taką, która rzetelnie przekazuje informacje o firmie i jej produktach; uczciwym konkurowaniem z innymi przedsiębiorstwami – chodzi tu o uczciwe ceny oraz wystrzeganie się produkcji podróbek konkurencji; ochroną środowiska, czyli niestosowaniem opakowań zawierających szkodliwe dla środowiska składniki, unikaniem emitowania trujących gazów do atmosfery. Wszystkie te działania przyczyniają się do uczciwego zarabiania pieniędzy.

Należy sobie również zadać pytanie, dlaczego to właśnie sfera finansów wydaje się być narażoną na tak wiele problemów etycznych. A wynika to z tego, iż jest ona sferą ogromnie ekspansywną. Najważniejszym wyzwaniem stojącym przed sferą finansów jest zagwarantowanie uczciwości i rzetelności wewnętrznej sprawozdawczości finansowej.[4]

Każdy człowiek może uczciwie zarabiać pieniądze, ale żeby się dorobić nie może to być, moim zdaniem, praca urzędowa i banalna. Najlepiej mieć własny pomysł na siebie i na to, co chce się robić. Własna firma, własny biznes jest dobrym pomysłem, który może nam pomóc zarobić pieniądze w uczciwy sposób. Według mnie, żeby się dorobić i zarabiać uczciwie, trzeba myśleć niekonwencjonalnie.

Moim zdaniem dysonansem jest wiązanie pracy, z tzw. „uczciwością”. O tym, że pierwszy milion trzeba ukraść, jeszcze niedawno pisano na pierwszych stronach gazet, potem można być „uczciwym”. Według mnie warto się zastanowić, o co nam właściwie chodzi, o pracę, o pieniądze, czy o tzw. uczciwość. Próba łączenia tych elementów może okazać się klęską. Samo zarabianie pieniędzy, i to dużych wymaga sporo czasu i zachodu, więc jak to pogodzić z pracą w pełnym wymiarze godzin? Z kolei „uczciwość” jest elementem ulotnym, trudnym do zdefiniowania w dzisiejszym świecie. Najważniejsze by zarabiając pieniądze pozostać w zgodzie z samym sobą i własnym sumieniem.

.

                                   

 

 

 

 

Bibliografia:

1.      E. Sternberg, Czysty biznes; Etyka biznesu w działaniu, przeł. P. Łuków, Warszawa 1998, PWN

2.      http://artykuly.com.pl/praca/porady-dla-szukajacych-pracy/3-sposoby-zarabiania-pieniedzy-na-swiecie.html

3.      http://www.prawopracy.org/component/option,com_frontpage/Itemid,1/

 

 

 

 


[1] http://www.prawopracy.org/component/option,com_frontpage/Itemid,1/

[2] E. Sternberg, Czysty biznes; Etyka biznesu w działaniu, przeł. P. Łuków, Warszawa 1998, PWN, s. 35

[3] Ibidem, s. 37

[4] Ibidem, s. 185

Zgłoś jeśli naruszono regulamin