Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III 23.02.09 r.
Prowadząca: Joanna Kupidura
Temat bloku: W świecie baśni Hansa Christiana Andersena
Temat dnia: Baśń „Królowa Śniegu” – opowiadanie szóste
Czas zajęć: 45 minut
Tematy zajęć:
-edukacja polonistyczna:
Porządkowanie kolejności zdarzeń w szóstej części baśni H. Ch. Andersena pt.: „Królowa Śniegu”. Formułowanie odpowiedzi na pytanie: Jaką moc posiadała Gerda?
Cele ogólne:
*dydaktyczne*
kształcące:
- kształcenie umiejętności wypowiadania się w kilku zdaniach na podany temat
- rozwijanie umiejętności porządkowania kolejności zdarzeń w utworze
- kształcenie umiejętności ortograficznych i gramatycznych
poznawcze:
- poznanie wydarzeń w kolejnej części baśni H. Ch. Andersena pt.: „Królowa Śniegu”
- poznanie wyglądu Finów i Lapończyków
*wychowawczy*
- kształtowanie postawy życzliwości i wzajemnej pomocy podczas zajęć
Cele szczegółowe:
Kategoria A:
- zna charakterystyczne cechy Lapończyków i Finów
- zna reguły ortograficzne
Kategoria B:
- rozumie treść przeczytanej baśni
- rozumie polecenia nauczyciela
Kategoria C:
- potrafi zaśpiewać piosenkę pt.: „Baśnie pana Andersena”
- potrafi wymienić najważniejsze wydarzenia z baśni
- potrafi indywidualnie formułować dłuższe wypowiedzi na pytania
- potrafi przekształcać zdania w równoważniki zdań i odwrotnie
- potrafi poprawnie pisać wyrazy z „rz” po spółgłoskach
- potrafi prawidłowo stopniować przymiotniki
Metody pracy: pogadanka, pokaz, problemowa,
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, praca w grupach
Środki dydaktyczne: nagranie piosenki pt.: „Baśnie pana Andersena”, wykreślanka literowa, tekst baśni, ilustracje Lapończyków i Finów, kartoniki z cyframi i tytułami wydarzeń w baśni, kartoniki ze zdaniami dla każdego dziecka,
tabela do uzupełnienia wyrazami z „rz”, obrazki z buzią uśmiechniętą i smutną- do ewaluacji zajęć
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć poprzez wspólne zaśpiewanie piosenki pt,: „Baśnie pana
Andersena”
2. Poznanie tytułu szóstej części baśni, poprzez rozwiązanie wykreślanki literowej
3. Słuchanie czytanej przez nauczyciela szóstej części baśni H. Ch. Andersena pt.: „Królowa Śniegu”
4. Wypowiedzi dzieci na temat utworu:
- Jak stara Laponka przyjęła Gerdę i renifera?
- Co poradziła im Finka?
- Jak wyglądała droga Gerdy do pałacu Królowej Śniegu?
- Jaka moc posiadała Gerda?
5. Wyszukiwanie fragmentów baśni, mówiących o mocy Gerdy – zapisanie odpowiedzi na pytanie: Jaką moc posiadała Gerda?
6. Porządkowanie zdarzeń w szóstej części baśni
7. Omówienie charakterystycznych cech Lapończyków i Finów na podstawie ilustracji
- Gdzie żyją Lapończycy i Finowie?
- Czym wyróżniają się Lapończycy i Finowie od innych narodowości?
- Jakie są charakterystyczne cechy wyglądu i ubioru Lapończyków i Finów?
8. Przypomnienie wiadomości o zadaniu i równoważniku zdania
9. Przekształcanie zdań w równoważniki
10. Przypomnienie, po jakich spółgłoskach piszemy „rz”
11. Wyszukiwanie wyrazów z „rz” po podanych spółgłoskach – praca w grupach
12. Uzupełnianie tabeli wyrazami z „rz” z szóstej części baśni pt.: „Królowa śniegu”
13. Pisanie i określanie stopnia przymiotników
14. Podsumowanie zajęć – uczniowie staja pod obrazkiem przedstawiającym ich nastrój
mikutka