HNS_Kolos (2).docx

(313 KB) Pobierz

1.       Podział funkcjonalny logistyki w NATO.

2.       Opcje logistyki wielonarodowej (wymień i omów).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MULTINATIONAL LOGISTICS  (logistyka wielonarodowa)

1.      pre-planned mutual support (wstępne wzajemne wsparcie)

·         HOST NATION SUPPORT (HNS) - WSPARCIE PRZEZ PAŃSTWO- GOSPODARZA

·      CONTRACTOR SUPPORT TO OPERATION (CSO)

·         NATIONAL SUPPORT ELEMENTS (NSEs) - NARODOWY ELEMENT WSPARCIA

2.      one nation formally undertakes to provide support or services to all or part of the MF(Multinational Forces)- jedno panstwo podejmuje formalnie wsparcie na rzecz wszystkich wielonarodowych oddziałów

·         LOGISTIC ROLE SPECIALIST NATION (LRSN) - PAŃSTWO WYSPECJALIZOWANE

·         LOGISTIC LEAD NATION (LLN)- PAŃSTWO WIODĄCE

3.      one or more nations formally undertakes to serve all or part of the MF under the operational control of JFC (Joint Force Command)- jedno lub kilka państw udziela formalnego wsparcia na rzecz wszystkich wielonarodowych oddziałów pod nadzorem JFC-WIELONARODOWE ZINTEGROWANE JEDNOSTKI LOGISTYCZNE/MEDYCZNE-MILU/MIMU

·         MULTINATIONAL INTEGRATED LOGISTIC UNIT (MILU)

·         MULTINATIONAL INTEGRATED MEDICAL UNIT (MIMU)

Państwo wyspecjalizowane (LOGISTIC ROLE SPECIALIST NATION (LRSN)- Każde państwo NATO posiada pewne unikalne możliwości lub specjalizuje się w specyficznym obszarze funkcjonalnym, co w połączeniu z możliwościami innych państw, może poprawić całokształt zdolności logistycznych. W odniesieniu do specyficznej operacji, narodowe możliwości są podstawą funkcjonowania Państwa Specjalisty (RSN). Przykładowo w operacji, zabezpieczenie w środki materiałowe i usługi powszechnego użytku mogą być w sposób efektywny pozyskane i dostarczane do wszystkich lub części sił z jednego państwa, które posiada pewne zdolności oraz daje najlepszą gwarancję jakości, przy satysfakcjonującej cenie. Przykładem roli Państwa Specjalisty jest z reguły zaopatrywanie w określony rodzaj środka zaopatrzenia (np. zaopatrywanie w paliwo jest odpowiedzialnością Francji w operacjach w byłej Jugosławii) oraz różnego rodzaju usługi medyczne (np. lotnicza ewakuacja medyczna).

Państwo wiodące - LOGISTIC LEAD NATION (LLN) Każde państwo może przyjąć odpowiedzialność za nabywanie i dostarczanie, w szeroko rozumianym pojęciu, środków zabezpieczenia logistycznego dla całych sił, ich części lub jedynie poszczególnych dowództw. Odnosi się to także do zapewnienia wspólnego systemu dowodzenia kierowania. Przyjęcie takiej odpowiedzialności sprawia, że kraj staje się państwem wiodącym (LN). NATO zastrzega sobie prawo wyznaczania państw do roli państwa wiodącego i określa to w doktrynie AJP–4.9. Państwo wiodące (LN) w zakresie zabezpieczenia logistycznego przyjmuje całość odpowiedzialności za koordynację oraz zapewnienie świadczeń wcześniej uzgodnionego zakresu usług logistycznych dla całości lub części wielonarodowych sił, włącznie z dowództwem, na określonym obszarze geograficznym.

MULTINATIONAL LOGISTICS  (logistyka wielonarodowa)-  skoordynowane działanie logistyczne  wymaga wsparcia 2 albo większej ilości państw w działaniach międzynarodowych pod rządami sojuszników:

1)   pre-planned mutual support (wstępne wzajemne wsparcie)

·      HOST NATION SUPPORT (HNS) - WSPARCIE PRZEZ PAŃSTWO- MULTINATIONAL LOGISTICS  (logistyka wielonarodowa)-  GOSPODARZA, czyli cywilna i wojskowa pomoc udzielana przez państwo-gospodarza (HN) w czasie pokoju, kryzysu i w czasie wojny sojuszniczym siłom zbrojnym i organizacjom, które są rozmieszczane, wykonują zadanie lub przemieszczają się przez terytorium państwa-gospodarza.

·      CONTRACTOR SUPPORT TO OPERATION (CSO)

·      NATIONAL SUPPORT ELEMENTS (NSEs) - NARODOWY ELEMENT WSPARCIA np. W ramach operacji wojskowej UE wspierającej misję ONZ w Demokratycznej Republice KONGA (DRK) Siły Zbrojne RP wydzieliły 131 osobowy kontyngent, pododdziały manewrowe ŻW i NSE (10 BLog).

2)   one nation formally undertakes to provide support or services to all or part of the MF(Multinational Forces)-jedno panstwo podejmuje formalnie wsparcie na rzecz wszystkich wielonarodowych oddziałów

· LOGISTIC ROLE SPECIALIST NATION (LRSN) - PAŃSTWO WYSPECJALIZOWANE- RSN, czyli każde państwo NATO posiada pewne unikalne możliwości lub specjalizuje się w specyficznym obszarze funkcjonalnym, co w połączeniu z możliwościami innych państw, może poprawić całokształt zdolności logistycznych. W odniesieniu do specyficznej operacji, narodowe możliwości są podstawą funkcjonowania Państwa Specjalisty (RSN).Przykładowo w operacji, zabezpieczenie w środki materiałowe i usługi powszechnego użytku mogą być w sposób efektywny pozyskane i dostarczane do wszystkich lub części sił z jednego państwa, które posiada pewne zdolności oraz daje najlepszą gwarancję jakości, przy satysfakcjonującej cenie np. . zaopatrywanie w paliwo jest odpowiedzialnością Francji w operacjach w byłej Jugosławii

·           LOGISTIC LEAD NATION (LLN)- PAŃSTWO WIODĄCE- LN, Każde państwo może przyjąć odpowiedzialność za nabywanie i dostarczanie, w szeroko rozumianym pojęciu, środków zabezpieczenia logistycznego dla całych sił, ich części lub jedynie poszczególnych dowództw. Odnosi się to także do zapewnienia wspólnego systemu dowodzenia kierowania. Przyjęcie takiej odpowiedzialności sprawia, że kraj staje się państwem wiodącym (LN).

3)   one or more nations formally undertakes to serve all or part of the MF under the operational control of JFC (Joint Force Command)- jedno lun kilka państw udziela formalnego wsparcia na rzecz wszystkich wielonarodowych oddziałów pod nadzorem JFC - WIELONARODOWE ZINTEGROWANE JEDNOSTKI LOGISTYCZNE/MEDYCZNE-MILU/MIMU

· MULTINATIONAL INTEGRATED LOGISTIC UNIT (MILU)

· MULTINATIONAL INTEGRATED MEDICAL UNIT (MIMU)

. Celem ich tworzenia jest umożliwienie państwom o mniejszym potencjale logistycznym uczestniczenia w procesie tworzenia zdolności zabezpieczenia logistycznego operacji wielonarodowej poprzez wydzielenie do składu MILU zasobów i środków, zgodnych z ich aktualnymi możliwościami.

 

3.       Sojusznicze i narodowe dokumenty z obszaru HNS (PL, ENG)(wymień i omów).

NORTH ATLANTIC TREATY

NATO SOFA Status of Forces Agreement

PfP SOFA Partnership for Peace

PARIS PROTOCOL

FURTHER ADDITIONAL PROTOCOL

 

MC 319/2 NATO Principles and Policies for Logistics

AJP-4 (B) Allied Joint Logistic Doctrine

Dokumenty te wskazują na HNS jako ważny element szeroko rozumianego zabezpieczenia logistycznego (umożliwienia) Sojuszniczej Operacji Połączonej, niemiej jednak ciągle jest to element zabezpieczenia logistycznego a nie cele sam w sobie za planowanie którego odpowiedzialny jest element J4 Dowództwa Operacji. Kształtują, wskazują, zalecają, implementują:politykę, zasady, procedury, doświadczenia, wspólne rozumienie, akceptację w zakresie: Planowania, Prowadzenia, Oceny Zabezpieczenia Logistycznego Sojuszniczej Operacji Połączonej

AJP-4.5 (B) Allied Joint Doctrine for Host Nation Support

MC 334/2 – NATO Principles and Policies for Host Nation Support

Kształtują, wskazują, zalecają, implementują: politykę, zasady, procedury, doświadczenia, wspólne rozumienie, akceptację w zakresie: Planowania, Prowadzenia, Oceny wsparcia przez państwo-gospodarza Sojuszniczej Operacji Połączonej

AJP-4.5 (B)Wzbogacona o doświadczenia z operacji na Bałkanach, Afganistanie oraz planowania operacji kryzysowych, ćwiczeń sojuszniczych i partnerskich oraz implementacji koncepcji CJTF Zawiera:

·         koncepcję HNS i wytyczne do planowania HNS

·         zakresy odpowiedzialności i uprawnień uczestników procesu HNS

·         precyzuje przebieg i produkty poszczególnych etapów planowania HNS

·         opisuje etap realizacji HNS w ramach operacji sojuszniczej

·         zawiera wzory porozumień i dokumentów planistycznych.

 

„HOST NATION SUPPORT CONCEPT FOR EU-LED MILITARY CRISIS MANAGEMENT OPERATIONS” REVISION 1, 14 czerwca 2006 r. (EUMS)

Cel i zakres:

1.       Dostarczenie koncepcji w zakresie koordynacji HNS pomiędzy strukturami UE, MS i non-EU TCN oraz możliwymi HNs w przypadku prowadzenia przez UE militarnej Operacji Zarządzania Kryzysowego (EU-led Military CMO).

2.       Dokument jest kompatybilny z zasadami i wytycznymi HNS NATO oraz Połączonymi Sojuszniczymi doktrynami i procedurami HNS.

3.       Dokument definiuje zasady i kierunki działania dotyczące HNS oraz zakres odpowiedzialności UE, MS, non-EU TCN oraz HNs w tym obszarze.

4.       Koncepcja HNS UE różni się od tej stosowanej w NATO, zarówno w aspekcie zakresów zadaniowych poszczególnych uczestników procesu HNS, dokumentów opracowywanych w fazie przygotowawczej, jak i procedur postępowania. Nowatorskie podejście do rozwiązywania zadań związanych z wykorzystaniem wsparcia przez państwo-gospodarza podyktowane jest odmiennym charakterem operacji prowadzonych przez Unię Europejską.

5.       Koncepcja nie precyzuje sposobu postępowania w wielu obszarach związanych z przygotowaniem, realizacją oraz rozliczaniem udzielanego wsparcia. Takie podejście wskazuje na konieczność uściślania procedur, odrębnie w odniesieniu do każdej sytuacji operacyjnej.

6.       W trakcie opracowywania narodowych zasad i procedur postępowania podczas wykonywania obowiązków państwa-gospodarza i państwa wysyłającego należy uwzględnić Specyfikę wynikającą z realizacji zadań HNS związanych z udziałem Sił Zbrojnych RP w operacjach prowadzonych przez Unię Europejską.

 

„Porozumienie Ogólne między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej  a SHAPE oraz HQ SACT  w sprawie zapewnienia wsparcia przez państwo-gospodarza dla operacji NATO prowadzonych na terytorium RP” zawarte 26 września 2005 r.

1.       Udział w negocjowaniu Porozumienia Technicznego (TA) i Wspólnych Porozumień Wdrożeniowych (JIA) według ustaleń koordynatora przedsięwzięcia.

2.       Przekazywanie informacji i danych dotyczących dostępności zasobów HNS. Uaktualnianie Katalogu Możliwości i Bazy Danych HNS.

3.       Zawieranie umów na uzgodnione wsparcie - realizowane przez WJB.

4.       Prowadzenie zbiorczej ewidencji ilościowo-wartościowej za udzielone wsparcie, podlegające refundacji - realizowane przez koordynatora zamierzenia w oparciu o dane z WJB.

5.       Opracowanie i aktualizowanie cennika usług i zaopatrzenia (price list)  oraz przekazywanie go do CPK HNS.

6.       Monitorowanie i weryfikowanie poziomu rozbieżności cen pomiędzy garnizonami  i WJB.

7.       Zapewnienie nieodpłatnej pomocy medycznej i stomatologicznej I poziomu przez pododdziały medyczne lub ambulatoria przy JW.

8.       Nabywanie i udostępnianie paliwa z zasobów wojska dla sił sojuszniczych. Występowanie o zwrot podatków VAT i akcyzy.

9.       Zwalnianie pojazdów wojskowych NATO i państw wysyłających (SNs) z obowiązku zawierania umów ubezpieczenia OC.

DECYZJA Nr 531 /MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 1 grudnia 2008 r. w sprawie funkcjonowania w resorcie obrony narodowej systemu realizacji zadań wynikających z obowiązków państwa - gospodarza oraz państwa wysyłającego.

          W resorcie obrony narodowej utrzymuje się system na potrzeby realizacji zadań wynikających z obowiązków państwa-gospodarza i państwa wysyłającego, zwany dalej "systemem HNS".

          Organizowanie i koordynowanie przedsięwzięć zapewniających realizację zadania, o którym mowa w pkt 1, powierzam w resorcie obrony narodowej:

         Szefowi Zarządu Planowania Logistyki - P4 - w odniesieniu do całości spraw związanych z funkcjonowaniem systemu HNS w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

         Dyrektorowi Departamentu Strategii i Planowania Obronnego - w odniesieniu do pozamilitarnej części systemu obronnego państwa, w zakresie problematyki określonej przez Szefa Zarządu Planowania Logistyki - P4.

          W związku z zaakc...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin