czterymotylki(1).doc

(733 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH  DLA DZIECI  6 – LETNICH

 

1.      TEMAT: „Cztery Motylki” – wprowadzenie liczby i cyfry 4 w oparciu o opowiadanie Wiery Badalskiej.

 

2.      CELE OGÓLNE:

        zapoznanie dzieci z liczbą 4 oraz jej symbolem graficznym – cyfrą 4;

        utrwalanie umiejętności przeliczania przedmiotów w zakresie liczby 4;

        utrwalanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według jednej lub dwóch cech w zakresie liczby 4;

        zapoznanie dzieci z nazwami roślin, zwierząt (owadów) spotykanych na łące;

        utrwalenie nazw barw oraz umiejętności ich rozpoznawania.

 

3.      METODY:

Słowna – opowiadanie, rozmowa, objaśnienia, pogadanka;

Oglądowa – pokaz;

Czynna - zadania stawiane dzieciom do wykonania;

 

4.      FORMY:

Jednolita grupowa, jednolita indywidualna.

 

5.      LITERATURA:

Wiera Badalska: Cztery motylki [w:] Helena Kruk: Wybór Literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu z komentarzem metodycznym, WSiP, Warszawa 1990, s. 162 – 163.

 

6.      PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Na podłodze rozmieszczone są gotowe, kolorowe szablony motyli, kwiatów – rumianku, dziewanny cykorii, topoli, trawy, wrony oraz innych zwierząt i owadów, które tworzyć będą obraz łąki z opowiadania Wiery Badalskiej „Cztery Motyle”.

Przygotowana jest również pusta tablica – mata (koloru niebieskiego), na której będziemy tworzyć obraz łąki zapamiętanej z treści utworu.

13

 


L.p.

Temat

Czynności nauczyciela

Aktywność dziecka

Zamierzone cele

Środki dydaktyczne

  1.  

„Wszyscy są, witam Was” – rozpoczęcie zajęć,  powitanie piosenką.

Nauczyciel zaprasza dzieci na środek sali zachęca je do utworzenia kręgu wypowiadając słowa: „Tworzymy balonik... Baloniku nasz malutki rośnij duży, okrąglutki... x 3”, gdy dzieci utworzą krąg prowadzący zajęcia rozpoczyna śpiewanie piosenki powitalnej[1].

Dzieci gromadzą się na środku sali, włączają się najpierw w tworzenie kręgu – chwytają się za ręce i razem z nauczycielem wypowiadają słowa: „Baloniku nasz malutki rośnij duży, okrąglutki... x 3”, a następnie w odśpiewywanie piosenki powitalnej.

Dzieci:

- ustawią się w kręgu;

- śpiewem witają nauczyciela;

- zbiorowo zaśpiewają piosenkę;

- ruchem pokażą treść piosenki;

- aktywnie włączają się do uczestnictwa w zajęciach;

 

  1.  

„Cztery motylki” – odczytanie opowiadania przez nauczyciela.

 

Nauczyciel odczytuje tekst opowiadania „Cztery motylki”[2], podczas czytania odpowiednio intonuje tekst (szczególnie zwracając uwagę na wyrazy nie znane dzieciom – np. dziewanna, cykoria), pokazuje również dzieciom sylwetki zwierząt, owadów i roślin występujących w opowiadaniu, by przybliżyć przedszkolakom ich wygląd.

 

Dzieci uważnie wysłuchują opowiadania czytanego przez nauczyciela, przyglądają się wizerunkom roślin, owadów i zwierząt żyjących na łące.

 

Dziecko:

- uczy się aktywnego słuchania tekstu;

- poznaje nowe gatunki roślin i zwierząt żyjących na łące;

- utrwala znajomość podstawowych barw;

 

 

Tekst opowiadania Wiery Badalskiej „Cztery Motylki”,

sylwetki zwierząt, owadów i roślin występujących w opowiadaniu  oraz  sylwetki trawy, owadów – pająka, osy itp.

 

  1.  

„Na łące” – rozmowa z dziećmi na temat opowiadania, wspólne ilustrowanie opowiadania.

 

Nauczyciel nawiązuje z dziećmi rozmowę dotyczącą treści usłyszanego opowiadania. Prowadzący zajęcia pyta dzieci:

- czy kiedykolwiek były na łące?,

- co najbardziej podobało im się na łące?

- czy widziały kiedyś rośliny lub zwierzęta (owady) wspomniane w opowiadaniu?

- czy podobało im się usłyszane opowiadanie?

Nauczyciel zachęca dzieci do wspólnej próby zilustrowania opowiadania przy wykorzystaniu sylwetek roślin i zwierząt żyjących na łące, tablicy - maty oraz pomocy pytań nauczyciela (nauczyciel zadaje pytania, dzieci odpowiadając na nie przyczepiają do tablicy – gazetki sylwety przedstawiające poprawą odpowiedź):

Jakiego koloru była łąka? (zielona –przyczepiamy do maty źdźbła traw)

Ile motyli fruwało nad łąką w opowiadaniu? (cztery).

Jakiego koloru był pierwszy z nich? (biały)

Jakiego koloru był drugi z motyli? (żółty)

Dzieci zachęcone przez nauczyciela zadawanymi pytaniami włączają się w rozmowę dotyczącą tematyki poruszanej przez usłyszany utwór. Odpowiadają kolejno na pytania, a także poszerzają swoje wypowiedzi o wątki odbiegające od pytań (związane jednak tematycznie z łąką).

 

Dzieci razem z nauczycielem przystępują do tworzenia gazetki tematycznej – „Na łące”. Odpowiadając kolejno na pytania nauczyciela przyczepiają do gazetki sylwetki roślin i zwierząt.

 

Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w rozmowie;

- wyrazi swoje zdanie na określony temat;

- cierpliwie czeka na swoją kolej wypowiedzi - daje możliwość wypowiadania się innym dzieciom;

- powiąże ze sobą pewne zdarzenia i tym samym udzielić szybkiej odpowiedzi na pytanie;

- pozna liczbę 4 (w aspekcie kardynalnym i porządkowym);

- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (słowo);

- pozna nowe gatunki roślin i zwierząt żyjących na łące;

- utrwali znajomość podstawowych barw;

- aktywnie włączy się w uczestnictwo w zajęciach;

 

 

Tablica – mata, szpilki lub pinezki, szablony sylwetek zwierząt, owadów i roślin występujących w opowiadaniu  oraz  sylwetki trawy, owadów – pająka, osy itp.

 

Lista pytań pomocniczych przygotowanych przez nauczyciela (przykładowe pytania zamieszczone w rubryce czynności nauczyciela)

 

 

Jakiego koloru był trzeci z motyli? (błękitny - niebieski)

Jakiego koloru był czwarty z motyli? (szarobrązowy)

Jakie kwiaty i rośliny rosły na łące oraz w jej okolicy? (rumianek, dziewanna, cykoria, topola)

Który z motyli był koloru kwiatka rumianku? (pierwszy)

Który z motyli był koloru kwiatka dziewanny? (drugi)

Który z motyli był koloru  kwiatka cykorii? (trzeci)

Który z motyli był szarobrązowy? (czwarty)

Co nadleciało nad łąkę niby czarna chmura? (wrona)

Dlaczego wrona  nadleciała nad łąkę? (była głodna)

Co zrobiły motylki, gdy zauważyły wronę? (schowały się)

Gdzie ukrył się pierwszy z motyli? (na rumianku)

Gdzie ukrył się drugi z motyli? (na kwiatku dziewanny)

Gdzie ukrył się trzeci z motyli? (na kwiatku cykorii)

Gdzie ukrył się czwarty z motyli?(na pni topoli)

Który z motyli ukrył się na kwiacie rumianku? (pierwszy)

Który z motyli ukrył się na kwiacie dziewanny? (drugi)

Który z motyli ukrył się w kwiacie cykorii? (trzeci)

Który z motyli ukrył się na pniu topoli? (czwarty)

Co zrobiła wrona, gdy nie znalazła motyli?

(odleciała zdziwiona).

 

 

 

 

 

 

Po zakończeniu tworzenia obrazu – gazetki tematycznej nauczyciel zachęca dzieci do zobaczenia, podziwiania efektu końcowego pracy.

 

 

 

4.

Zapoznanie się z symbolem graficznym liczby 4 – cyfrą 4 – omówienie wyglądu cyfry 4, ćwiczenia grafomotoryczne.

W nawiązaniu do opowiadania nauczyciel prosi raz jeszcze dzieci o przeliczenie motylków na gazetce. Następnie pokazuje dzieciom tablicę graficzną z wprowadzaną liczbą 4. Prowadzący zajęcia omawia wygląd cyfry 4 (w trakcie jej pisania).

Nauczyciel zachęca dzieci do rysowania liczby 4 ręką w powietrzu, palcem po podłodze (ćwiczenia grafomotoryczne).

Nauczyciel rozdaje kartoniki z liczbą 4, by dzieci mogły po niej wodzić palcem.

Następnie każde dziecko dostaje czysty kartonik i mazak, by samemu spróbować napisać symbol graficzny liczby 4.

Dzieci wspólnie przeliczają motyle na macie – tablicy.

Przyglądają się tablicy graficznej z nowo wprowadzaną liczbą 4, następnie obserwują nauczyciela podczas pisania znaku graficznego liczby 4.

Dzieci same przystępują do prób graficznego przedstawienia liczby 4 początkowo ręką w powietrzu, następnie palcem na podłodze (ćwiczenia grafomotoryczne), wodząc palcem po kartonikach z zapisaną liczba 4, a także próbując samemu zapisać liczbę 4 na pustym kartoniku.

Dziecko:

- poznaje liczbę 4 oraz jej znak graficzny – cyfrę 4;

- utrwala umiejętność przeliczania przedmiotów z zakresie liczby 4,

- aktywnie włącza się w uczestnictwo w zajęciach;

- odwzoruje kształt nowo poznanej liczby 4 „malując” go ręką w powietrzu lub na płaszczyźnie poziomej;

- kształtuje swoje umiejętności grafomotoryczne;

- zapisze samodzielnie liczbę 4 za pomocą znaku graficznego – cyfry 4;

 

Tablica – mata  przedstawiająca łąkę – uprzednio przygotowana przez dzieci,  tablica graficzna przestawiająca liczbę 4, kartoniki przestawiające znak graficzny liczby 4 dla każdego dziecka, puste kartoniki, mazaki.

5.

 

„Motyle” – zabawa ruchowa

Nauczyciel na podłodze rozkłada 4 szarfy – kwiaty na łące, każda z nich jest podpisana liczbami (pierwsza – 1, druga – 2, trzeci – 3 i czwarta - 4.).

Nauczyciel wystukuje tamburynem odpowiednią ilość uderzeń (1-4), w zależności od tego, ile uderzeń wystuka przy tej szarfie – kwiatku zgromadzą się dzieci – motyle.

Dzieci zamieniają się chwilowo w motyle na łące, delikatnie fruwają – unoszą się nad łąką i kwiatami – szarfami, gdy usłyszą dźwięk tamburyna, ich zadaniem jest policzenie ilości uderzeń, a następnie znalezienie się przy szarfie – kwiatku z daną liczbą (np. 3 uderzenia tamburyna – motyle – dzieci grupują się przy szarfie oznaczonej liczbą 3)

Dziecko:

- utrwala umiejętność przeliczania przedmiotów z zakresie liczby 4,

- rozpoznaje znaki graficzne poznanych liczb;

- sprawnie reaguje na bodźce zewnętrzne (dźwięk);

4 szarfy; tabliczki z liczbami 1, 2, 3, 4; tamburyno.

6.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin