warsztaty edukacyjne metodą weroniki sherborne.doc

(34 KB) Pobierz
SCENARIUSZ WARSZTATÓW EDUKACYJNYCH Z UDZIAŁEM RODZICÓW Z WYKORZYSTANIEM METODY WERONIKI SHERBORN I CARLA ORFFA

SCENARIUSZ WARSZTATÓW EDUKACYJNYCH Z UDZIAŁEM RODZICÓW Z WYKORZYSTANIEM METODY WERONIKI SHERBORN I CARLA ORFFA.

 

Temat:  ĆWICZMY RAZEM.

 

Termin: 23.05.05r. godz. 17.00

Osoba prowadząca: Mirosława Bajus

 

Cele:

-          wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny,

-          dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie kontaktów z nimi, umiejętność współpracy z partnerem,

-          wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,

-          nawiązanie kontaktów między rodzicami, zachęcenie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem,

-          budzenie zamiłowania do ruchu przy muzyce.

 

Pomoce dydaktyczne:

 

odtwarzacz CD, płyty ,,muzyka relaksacyjna”, ,,tańce w kręgu”, bębenek, tamburyno, gazety, kosz plastikowy, medale papierowe ,,Super Sportowca”,

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Powitanie uczestników spotkania. Dzieci i rodzice stoją w kole i śpiewają :

 

Jesień czy zima, wiosna czy lato

Ja na zabawę zawsze mam czas

Jest razem ze mną mama i tato

Bo ja nie lubię bawić się sam.

 

2.      Witanie się różnymi częściami ciała. Dzieci i rodzice chodzą po sali w różnych kierunkach i witają się z napotkaną osobą  różnymi częściami ciała, wymieniając między sobą ,,Dzień dobry” najpierw wg propozycji nauczycielki(palce wskazujące, palce małe, łokcie) a następnie wg własnych pomysłów. Ćwiczeniom towarzyszy muzyka.

3.      Wyczuwanie kolan – maszerowanie, bieganie z podnoszeniem wysoko  kolan, wyczuwanie pośladków – siedząc kręcenie się w kółko na pośladkach.

4.      Pokonywanie oporu  - plecy. Partnerzy siadają tyłem do siebie z nogami ugiętymi. Poznają wzajemnie swoje plecy. Popychają się plecami starając się pokonać opór / na przemian raz jedna, raz druga osoba.

5.      Rowerek. Siad płaski, naprzeciw siebie, ręce z tyłu podparte. Partnerzy dotykają się stopami i na przemian naciskają stopami. Potem wykonują mostek unosząc złączone stopami nogi do góry.

6.      Huśtawka. Partnerzy trzymając się za ręce wykonują przysiady naprzemienne. Raz kuca jedna ,raz druga osoba.

7.      Masaż. Dorosły leży na podłodze, a dziecko masuje jego ciało. Po chwili zmiana. Muzyka relaksacyjna.

8.      Relaks – tańczące ciało. W rytmie muzyki tańczą poszczególne części ciała: ręce, głowa,  ramiona, nogi, biodra i na koniec całe ciało.

9.      Zabawa ,,Zepsute roboty” – przy muzyce wszyscy poruszają się po sali chodząc na sztywnych nogach. Na przerwę w muzyce – zatrzymują się w bezruchu.

10.  Tunel. Wszyscy  rodzice tworzą tunel stojąc jeden za drugim z rozszerzonymi nogami. Dzieci po kolei przechodzą przez tunel na czworakach. Następnie rodzice tworzą tunel w klęku podpartym, a dzieci czołgają się na brzuchu.

11.  Ciągnięcie za kostki. Dzieci leżą na plecach , a rodzic ciągnie po sali  trzymając  dziecko za kostki.

12.  Ciągnięcie za przeguby rąk leżącego na plecach.

13.  Turlanie. Rodzice turlają dzieci po swoich nogach.

14.  Konik. Rodzice klękają (klęk podparty) i biorą na barana swoje dzieci i poruszają się po całej sali w różnych kierunkach.

15.  Odklejanie od podłogi. Najpierw rodzice naśladują smarowanie klejem stóp i dłoni, a następnie kucają  na podłogę. Dziecko stara się oderwać od podłogi najpierw ręce, a potem nogi. Zmiana ról.

16.  Kołyska. Uczestnicy siedzą na podłodze. Dzieci znajdują się między nogami rodziców. Mama lub tata naśladują kołyskę obejmując dziecko. Buja się z boku na bok, kołysze je, tuli, całuje.

17.  Zabawa gazetami. Wszyscy biorą gazety i składają je na pół. Przy dźwiękach muzyki naśladują to co nauczycielka podpowiada: kładziemy gazetę na dłoni uniesionej wierzchnią częścią  do góry – ,,kelner niesie tackę z napojami”, gazetę kładziemy  na głowie ,,Arabka niesie kosz z zakupami”, jesteśmy na wycieczce w gorących krajach robimy z gazety wachlarz i się wachlujemy. Następnie zwijamy z gazety kulę i rzucamy w partnera, chwytamy, turlamy.

18.  Rzuty kulami do celu. Wszyscy poruszają się w kole w rytmie muzyki, w środku koła stawiamy kosz i wrzucamy papierowe kule do kosza po usłyszeniu uderzenia w bębenek.

19.  Zakończenie

Przy piosence ,,Marsz przedszkolaków” idziemy po kole i naśladujemy treść.

 

Idzie Jaś, idzie Staś, idzie też Marysia.

Wszyscy dziś grzeczni są i nie tylko dzisiaj.

Tup, tup, tup,  tup, tup, tup,

Daleko  wędrują

hop, hop, hop,  hop, hop, hop.

Lekko  podskakują.

 

20.  Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę i wręczenie każdemu uczestnikowi medalu ,,Super Sportowca”.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin