Jak zrobić hamak.doc

(119 KB) Pobierz
Jak zrobić hamak

Jak zrobić hamak?

 

              Wakacje, piękna pogoda, słońce świeci wysoko na niebie, kwitną kwiaty, wkoło latają motyle... Chciałoby się wyjść na dwór, położyć w cieniu drzewa, ale to oczywiście jest niezdrowe! Jest na to pewien sposób. Po cóż leżeć na zimnej ziemi, a za kilka lat narzekać na chore nerki? Można przecież zrobić hamak! Jego wykonanie jest dosyć pracochłonne i monotonne, ale jednocześnie bardzo proste, a końcowy efekt bardzo zadowalający. Jak się do tego zabrać?

 

              Będziemy potrzebować dwóch desek o długości ok. 1 metra, szerokości ok. 4-5 cm i grubości w przedziale od 2 do 4 cm (wymiary mogą się zmieniać, wedle naszych wymagań). Koniecznie musimy zadbać o to, aby w obydwu deskach pojawiły się równolegle do siebie otwory (co 3 lub 4 cm). Potrzebne będą także dwie liny (długości co najmniej 5 m) oraz najważniejsze kilkadziesiąt metrów sznurka, który musimy poprzecinać na mniejsze odcinki (nie krótsze niż 6-7 m). Ilość odcinków zależy od liczby otworów w deskach. Pamiętajmy, że liczba sznurków musi być dwa razy większa niż liczba otworów w jednej desce. Gdy już skompletujemy sprzęt możemy zabrać się do dzieła.

             

Przez otwory w jednej z desek przekładamy złożone w pół sznurki tak, jak na poniższym rysunku:

 

 

Wszystkie otwory zostały już opatrzone sznurkiem. Teraz na wysokości 40-45 cm związujemy wszystkie sznurki, a następnie sznurek z jednego otworu związujemy z sąsiednim, z drugiego otworu, tak jak poniżej na rysunku.

 

 

              „To” już chyba zaczyna przypominać hamak! Ale teraz przejdźmy do bardziej żmudnej pracy. Każdy sznurek związujemy najzwyklejszym supłem, ze sznurkiem z sąsiedniego supełka, i tak dotąd, aż stwierdzimy, że nasz hamak jest wystarczająco długi lub do czasu, kiedy pozostanie nam ok. 60-70 cm sznurka do końca. Po kilku supełkach powinniśmy już dojść do wprawy. Jednak żeby nasz hamak był estetycznie wykonany, staramy się związywać sznurki w równych odległościach. Tak powinna wyglądać nasza siatka:

 

 

              Mała uwaga do sposobu plecienia siatki: najlepiej i najwygodniej dla naszego kręgosłupa będzie, gdy robiąc siatkę powiesimy gdzieś nasz hamak, tak abyśmy nie musieli, co chwilę rozplątywać sznurków i nadwerężać kręgosłupa.

 

              Po skończeniu siatki, kolejnym krokiem będzie zamocowanie tuż za ostatnim rzędem supłów drugiej deski. Podobnie jak w poprzednim przypadku, musimy do każdego otworu włożyć po jednym sznurku z dwóch osobnych supłów. Dla dodatkowego wzmocnienia, po drugiej stronie deski, można ponownie związać sznurki, tak jak wcześniej: po jednym z dwóch supłów, Na koniec pozostaną nam jeszcze dwie czynności. Sznurki, które przed chwilą zawiązaliśmy na desce musimy teraz zawiązać na końcu tak, jak to zrobiliśmy przed rozpoczęciem pracy nad siatką (rys.2). Teraz pozostaje nam tylko przeciągnięcie lin… Jedną z nich związujemy na jednym z końców hamaka, pozostawiając jej jednak trochę, gdyż ta lina posłuży nam do przymocowania naszego dzieła do jakiegoś drzewa. Następnie przeciągamy linę najpierw przez otwór na jednym z końców deski, a potem przekładamy przez pierwsze supełki przy sznurku, który znajduje się na brzegu. Pamiętamy przy tym, aby lina znajdowała się raz nad supłem, raz pod – na przemian. Postępujemy w ten sposób, aż dotrzemy do kolejnego otworu. Tam ponownie przekładamy przez niego linę i wiążemy ją na końcu hamaka. Podobnie postępujemy z drugą liną, tyle że po drugiej stronie.

 

W ten oto sposób nasza praca nad hamakiem dobiegła końca. Teraz możemy jej owoce rozwiesić w ogródku, gdzieś w cieniu drzew lub po prostu zabrać go ze sobą na Eurojam. Nie ma to, jak noc spędzona na hamaku, pod gołym niebem...

 

 

Ania Pizoń trop.

2DRz Zastęp „Mewa”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin