Ogień, las poradnik.doc

(411 KB) Pobierz
Rozpalanie ognia - porady ogólne; Sposoby przygotowania; Sposoby rozpalania ognia; Typy palenisk; Sprzęt biwakowo - survivalowy; Zestaw przetrwania

Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.

 

 

Rozpalanie ognia - porady ogólne

1.Ważną rzeczą podczas rozpalania ogniska jest nasze doświadczenie, dlatego ćwicz rozpalanie ognia, różnymi metodami nawet podczas zwykłego ogniska z kiełbaskami i gitarą.
2. Staraj się rzadko używać zapalniczki i zapałek gdyż nigdy nie wiesz kiedy będą ci potrzebne. W miarę możliwości staraj się używać metod improwizowanych takich jak krzesiwo czy lupa.
3. Starannie układaj palenisko. Ogień, żeby się dobrze palił potrzebuje dużo powietrza.
4. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Odgrodź palenisko od trawy i rzeczy osobistych.
5. Zastanów się nad wielkością ogniska. Do podgrzania zupy nie potrzebujesz wielkiego stosu z ogniem na 2,5 m.
6. Przed zmrokiem nanieś zapas drewna na całą noc. Jeśli zostajesz gdzieś na dłużej, nazbieraj drewno, hubkę i podpałkę i schowaj ją pod jakimś zadaszeniem żeby zawsze było suche.

 ODBIJACZE I WIATROCHRONY

Ogień 1Po przeciwnej stronie ogniska w stosunku do Ciebie i schronienia, zbuduj prostą ścianę z bali. Będzie ona odbijała ciepło i chroniła ognisko przed wiatrem, a ponadto będziesz miał pod ręką zapas wysuszonego drewna.

 WYBÓR I PRZYGOTOWANIE MIEJSCA

Pomyśl o wyborze odpowiedniego miejsca na ognisko.
1. Do czego musisz wykorzystywać ognisko? Czy do ogrzania się, czy do gotowania, czy może do suszenia mokrych rzeczy? Czy ma ono znajdować się blisko, czy daleko od Twojej bazy przejściowej?
2. Jak długo zamierzasz tu pozostać? Jeżeli dłużej, lepiej nadać ognisku odpowiednią konstrukcję.
3.Wybierz takie miejsce, aby było osłonięte od wiatru i odbijało ciepło w kierunku, w którym Tobie to najbardziej odpowiada.
4.Wybierz miejsce, w pobliżu którego znajduje się opał na ognisko.

 Sposoby przygotowania

Zasadnicza różnica między opalem a podpałką polega na ich rozmiarach. Pamiętaj, że podpałka zapala się od iskier oraz rozżarzonej hubki i wznieca pierwsze płomienie, które rozpalają opał. Małe wysuszone patyczki są najlepsze, ale jeśli ich nie masz, możesz otrzymać je, strugając większy kawałek drewna. Im większe masz doświadczenie w rozpalaniu ognia, tym lepiej. Hubka musi być absolutnie i perfekcyjnie sucha. Powinieneś mieć jej trochę przy sobie, w wodoszczelnym opakowaniu, gdyż w przeciwnym razie będziesz musiał jej poszukać. Ale nie szukaj zbyt daleko, gdyż potrzebujesz jej bardzo niewiele. Spróbuj użyć płótna z kieszeni lub nici ze szwów ubrania, stanowią one bardzo dobry surowiec na hubkę (z wyjątkiem wełny). Sucha kora rozdrobniona na maleńkie kawałki, siano, sucha paproć, torf, suche igliwie świerkowe, uschnięte kwiaty ostów lub podobnych roślin są świetnymi materiałami na hubkę pod warunkiem, że są doskonale suche.

Hubka
- kora z brzozy,
- włókna z wewnętrznej warstwy kory cedru, kasztana, czerwonego wiązu,
- wióry z drewna,
- siano, uschnięta paproć, torf, grzyby,
- słoma,
- trociny,
- suche igliwie,
- spróchniałe kawałki drewna,
- ptasi puch,
- plewy,
- włókna wyschniętej roślinności,
- uschnięte liście palmowe,
- powłoka pokrywająca bambus,
- płótno z kieszeni i nici ze szwów ubrania,
- papier woskowy,
- wiórki bambusowe,
- proch strzelniczy,
- bawełna,
- bandaż opatrunkowy

Podpałka
- małe gałązki,
- małe drewniane drzazgi,
- kawałki grubego kartonu,
- kawałki drewna ze spróchniałego pnia,
- kawałki drewna nasączonego benzyną, olejem, smołą itp.

UWAGA!
1. Wszystko to musi być całkowicie suche.
2. Jeżeli nasączyłeś podpałkę jakimś środkiem, to po rozpaleniu ogniska, przed gotowaniem, poczekaj aż ta się wypali, gdyż niektóre opary mogą być toksyczne.

Opał
- uschnięte drzewa i gałęzie,
- suche rdzenie pni i gałęzi jeżących na ziemi,
- rozłupane świeże drewno,
- sucha trawa związana w pęczki,
- odpowiednio suchy torf,
- wyschnięte odchody zwierząt,
- tłuszcz zwierzęcy,
- węgiel, olej, piasek roponośny leżący na powierzchni

 ŹRÓDŁA OGNIA

1. zapałki -musisz je mieć w zestawie survivalowym w wodoszczelnym opakowaniu. Dobra jest kasetka po filmie fotograficznym.
2. zapałki sztormowe -jw..
3. zapalniczka -bardzo dobre są zapalniczki benzynowe
4. świeca łojowa, lub żelowa
5. nadmanganian potasu -przydaje się zarówno do rozpalania ognia (zmieszany z gliceryną i cukrem będzie się gwałtownie palił), a także jako środek antyseptyczny. Do odkażania drobnych otarć i płukania gardła.
6. magnez -zeskrobany w drobny wiór i dodany do hubki pomaga w rozpalaniu. Pali się gwałtownie, tworzy wysoką temperaturę i może pryskać.
7. zapalniczka karbidowa -rzadko spotykana, ale dobra. Karbid z niewielką skropiony wodą reaguje i tworzy gaz -acetylenowy do którego rozpalenia wystarczy iskra.
8. proszek aluminiowy -podobnie jak magnez, dodany do hubki, podsyca palenie.
9. krzesiwo -powinieneś je mieć. Potrzyj brzeszczotem, kawałkiem stali lub tępą stroną noża o nie a wywołasz mocny snop iskier. Powinno być zawinięte w nylonową taśmę
10. lupa -chyba nie trzeba tłumaczyć
11. akumulator -zwieranie przewodów wytworzy iskry

 Sposoby rozpalania ognia

OGNISTY ŁUK

Ogień 2Skrzesanie ognia metodą pocierania drewna o drewno jest ostatnią deską ratunku. Kilka plemion, które używają jeszcze tej metody, poświęca wiele czasu na dobranie i wyselekcjonowanie odpowiednich do tego celu materiałów. Na pustyni, gdzie panuje wręcz idealna susza, również możliwe jest skrzesanie ognia tą metodą.
Będziesz potrzebował:
1. Świeżego, drewnianego kija o długości około 1 m i średnicy 2,5 cm.
2. Suchego, twardego kijka o długości 30 cm i średnicy 1 cm.
3. Klocka twardego drewna o długości około 5 cm lub odpowiedniego kamienia.
4. Kawałka suchego, miękkiego drewna o grubości 2,5 cm.
5. Kawałka sznurka na cięciwę łuku.

Krzesanie ognia
1. Wykonaj łuk z luźną cięciwą, wykorzystując do tego długi kij z drzewa świerkowego i sznurek.
2. Zaokrąglij eden koniec krótszego twardego kijka, a drugi koniec lekko zaostrz.
3. Wytnij Otwór w klocku, aby umieścić w nim zaostrzony koniec kijka. jeśli nie masz klocka, poszukaj kamienia o odpowiednim kształcie.
4. Wykonaj zagłębienie w suchym kawałku miękkiego drewna, tuż przy jego krawędzi, a następnie muły rowek łączący to zagłębienie z krawędzią drewnu.
5. Połóż niewielką ilość hubki przy końcu rowka.
6. Oplącz kijek wokół cięciwy łuku, wstaw go w zagłębienie miękkiego drewna, dociśnij kijek z góry klockiem i konaj łukiem ruchy wzdłużne, do przodu i do tyłu. Kije "wprawionym ruch obrotowy, będzie powodował tarcie między jego końcem a miękkim drewnem. Rozgrzany koniec kijka spowoduje zapłon pyłu drewnianego, zgromadzonego w rowku miękkiego drewna, a następnie hubki.

 OGNISTA PIŁA

Ogień 3Będziesz potrzebował:
1. Kij bambusowy o długości 0,5 mi średnicy 5-8 cm.
2. Rozwidlony kij w kształcie litery Y, który umieścisz w ziemi.

Rozpalenie ogniska
1. Rozłup wzdłuż kij bambusowy na dwie części.
2. Przy końcu jednego z kawałków bambusa, na wewnętrznych jego brzegach, wykonaj dwa poprzeczne nacięcia.
3. Bambus z nacięciem oprzyj o rozwidlony kij, który wcześniej wbiłeś w ziemię.
4. Wypełnij hubką miejsce między nacięciami.
5. Umieść w nacięciach części pierwszej drugą część bambusa i przesuwaj ją ruchem posuwisto-zwrotnym tak długo, aż powstałe w wyniku tarcia ciepło zapali hubkę.

 OGNISTY RZEMIEŃ

Ogień 41. Wykonaj rzemień (pasek z mocnej skóry) z rattanu (rodzaj tropikalnego pnącza) lub, kawałka skóry.
2. Rozłup suchy kawałek gałęzi, ale nie do końca. Wstaw klin między rozłupane części, aby gałąź przybrała kształt litery Y.
3. Przełóż rzemień przez szczelinę utworzoną przez nie do końca rozłupaną gałąź.
4. Umieść w szczelinie małą porcję hubki.
5. Przytrzymuj gałąź stopą i przeciągaj energicznie rzemień "w tę i z powrotem". Na skutek tarcia rzemienia o drzewo powstanie ciepło, od którego zapali się hubka.

 Typy palenisk

Prosta metoda wykonania ogniska
1. Wykop dołek o wymiarach 60 x 60x 60cm oraz niewielki rowek z jego jednej strony, w który mógłbyś wstawić stopę, kiedy będziesz gotował. Wyłóż dno i boki dołka kamieniami wielkości pięści.
2. Przygotuj materiał opałowy: hubkę, aby zajęła się od iskry, podpałkę do rozpalenia i opał na ognisko.
3. Jeśli jest słoneczny dzień, do rozpalenia ogniska możesz użyć szkła powiększającego, skupiającego promienie słoneczne, lub okularów, które odpowiednio skierujesz na hubkę. Trzymaj ją nieruchomo względem szkła, a wkrótce pojawi się płomień.
4. Jeśli masz krzesiwo, możesz wykrzesać kilka iskier i skierować je na hubkę. Puch ostu zapali się natychmiast, a płócienne nici lub kłaczki bawełny będą się paliły równie dobrze.
5. Ostrożnie dodawaj podpałki do hubki i powoli rozniecaj ogień. Jeśli podpałka się nie zajmie, należy delikatnie ją podmuchać lub powachlować, zwiększając w ten sposób niezbędną do zapalenia ilość tlenu.
6. Jeśli obudujesz ognisko kilkoma kamieniami, będziesz mógł przyrządzić sobie ciepły posiłek, podobnie jak na kuchni. Możesz również wykorzystać kawałek blachy, która położona na kamieniach utworzy blat pod menażkę.

 Sezonowa kuchnia

Ogień 5Prosta kuchnia wykonana ze starej puszki lub beczki po oleju zapewnia ciepło oraz stabilną powierzchnię do gotowania

 Prosty żuraw

Ogień 6Wykorzystując dwie gałęzie: długą do zamocowania naczynia nad ogniskiem, a drugą w kształcie litery Y do podparcia tej pierwszej, możesz w prosty sposób ugotować posiłek. Unikaj dużego, otwartego ognia, który może przepalić gałąź z naczyniem

 Podziemne palenisko

Ogień 7Jest to siary indiański sposób. Wykonaj jeden lub więcej otworów wentylacyjnych od strony nawietrznej, a wówczas zapewnisz dobry przepływ powietrza do ogniska. Ten typ paleniska umożliwia zmniejszenie zadymienia i ognia oraz zapobiega rozrzuceniu ognia przez silny wiatr.

 Piec maoryski
Jest to prosty, wydajny piec, który można wykonać w różnych wymiarach, w zależności od naszych potrzeb (umożliwia przyrządzenie nawet całej sarny). Jest bezpieczny i można go pozostawiać bez opieki, kiedy Ty musisz zająć się innymi ważnymi sprawami.
1 . Wykop w ziemi dół o wymiarach 60 x 60 x 60cm. Na jego dnie połóż bardzo gorące kamienie (najlepiej rozgrzane do czerwoności). Przykryj je dwiema warstwami mieszaniny torfu, paproci lub listowia.
2. Zawiń porcję mięsa w liście (wcześniej upewnij się, czy nie są one trujące) i po-łóż je w dołku na ułożonych warstwach.
3. Zakryj mięso dużą ilością liści. W środku dołka ustaw pionowo kij, a następnie zasyp dołek wybraną wcześniej z niego ziemią.
4. Wyjmij kij, a w otwór po nim wlej około 1 litra wody. Z chwilą, gdy przez otwór zacznie się wydobywać para, zakryj go dużym kamieniem. Po około 2 godzinach mięso upiecze się i będzie odchodziło od kości.

 Bezpieczne ognisko nocne

Ogień 8Ognisko takie umożliwia sen prze ogniu bez niebezpieczeństwa, że płonące kłody stoczą się na śpiącego. Połóż dwie duże kłody na ognisku w taki sposób, że będą chronić Ciebie i twoje schronienie w miarę jak ogień będzie się wypalał. Zwróć uwagę na położenie ściany odbijającej ciepło.

 Ognisko długotrwałe

Ogień 9Ognisko rozpala się w rowku wykopanym dla ochrony przed wiatrem. Można je także przygotować na ziemi, przy użyciu dwóch świeżych kłód utrzymujących żar w jednym miejscu. Kłody muszą mieć średnicę co najmniej 15 cm (im grubsze tym lepiej) i być ułożone tak, aby można było stawiać na nich naczynia do gotowania. Pod kłody można podłożyć dwa patyki o średnicy 2,5 cni, aby zapewnić lepszy dopływ powietrza do ognia.

 Ognisko "T"

Ogień 10Jest to ognisko dogodne do gotowania. Ogień utrzymuje się w górnej części litery T", skąd pobiera się żar do gotowania w części dolnej.

 Ognisko "wigwam" -stos

Ogień 11Dogodne do gotowania i ogrzewania się (pamiętaj, że zużywa wiele opału). Podpałkę wstępną należy umieścić pośrodku przygotowanego miejsca wokół wbitego w ziemię kołka, z otwarciem od strony nawietrznej dla zapewnienia ciągu. Ognisko należy osłaniać od wiatru zapalając je od strony nawietrznej.

 Ognisko "gwiazda"

Ogień 12Przydatne, jeśli zależy nam na oszczędnym zużyciu opału lub na niewielkim ogniu. Ogień pali się pośrodku gwiazdy; stosownie do potrzeb podsuwa się kłody do środka. Można je odciągnąć na bok, jeśli chcemy gotować nad żarem. Dla ogniska tego rodzaju zaleca się stosowanie twardego drewna.

 Ognisko "dziurka od klucza"

Ogień 13Wykop w ziemi dołek w kształcie dziurki od klucza, odpowiednio usytuowanej względem wiatru. Ognisko to ma podobne zalety jak ognisko długotrwałe.

 Ognisko "piramida"

Ogień 14Podobne do ogniska typu studnia", z tym, że ułożone jest z pełnych warstw drewna, a nie z ażurowej konstrukcji. Takie ognisko pali się długo i można je wykorzystać jako ogień na całą noc.

 Ognisko "studnia"

Ogień 15Zapewnia dużo ciepła i światła dzięki dużemu dopływowi powietrza. Dlatego może ono służyć do gotowania i sygnalizacji.

 Sprzęt biwakowo - survivalowy

Ubranie bieżące i zapasowe:

·         nakrycie głowy - kapelusz, beret, czapka, kaptur

·         szalik, apaszka

·         długie spodnie

·         krótkie spodnie

·         zapasowe spodnie

·         kurtka lub bluza moro

·         peleryna przeciwdeszczowa, pałatka lub ponczo

·         koszula, ew. mundur

·         koszulki - w tym zapasowe

·         bluza dres

·         spodnie dres, kalesony itp

·         bielizna - w tym zapasowa

·         sweter lub polar

·         buty ciężkie (turystczne)

·         buty lekkie - trampki lub sandały

·         skarpety - w tym zapasowe

·         ubranie specjalne - strój kąpielowy, maskujący

·         moskitiera na głowę

·         rękawiczki

Spanie i obozowanie czyli nocleg:

·         karimata, izomata

·         śpiwór

·         namiot

·         moskitiera

·         poduszka

Jedzenie - naczynia, sztućce i żywność:

·         menażka lub miska

·         manierka lub inny pojemnik na wodę

·         kubek

·         sztućce - niezbędnik

·         kuchenka i zapalniczka

·         paliwo do kuchenki (również zapasowe)

·         kociołek dla grupy

·         patelnia

·         zestaw garnków dla grupy

·         sztućce dla grupy - chochla itp.

Środki spożywcze:

·         mięsne (konserwy, wędl.)

·         warzywne - konserwy i świeże warzywa

·         zapychacze - pieczywo, makaron, ryż, kasza, puree itp.

·         owocowe - dżem, owoce

·         nabiał - ser, jaja, mleko

·         zestaw przypraw lub niezbędnik kuchenny

·         zupy i koncentraty spożywcze

·         słodycze i szturmżarcie

·         tłuszcze

·         i co wam się podoba - może budyń?

Mycie:

·         przybory do mycia, najlepiej zapakowane w jedną kosmetyczkę - najlepiej w małych opakowaniach (np. hotelowych) lub próbki z kobiecych czasopism

·         ręczniki

·         maszynka do golenia

·         przybory do mycia naczyń - ścierka, zmywak, płyn

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin