Flaga Meksyku
Godło Meksyku
Estados Unidos MexicanosMeksykańskie Stany Zjednoczone
Stolica
Meksyk
Język urzędowy
hiszpański
Język używany
hiszpański, nahuatl
waluta
Jednostka monetarna
peso (MXN)
Hymn: Himno Nacional Mexicano(Narodowy Hymn Meksykański)
Ustrój polityczny
republika federacyjna
Głowa państwa
prezydent Felipe Calderón
Szef rządu
Powierzchnia • całkowita • wody śródlądowe
13. na świecie1 972 550 km²49 510 km² (2,51%)
Liczba ludności (2008) • całkowita • gęstość zaludnienia
11. na świecie109 955 0001▲56 osób/km²
Niepodległość
od Hiszpaniideklaracja – 16 września 1810, uznanie – 24 września 1821
Strefa czasowa
UTC -6 do -8 – zimaUTC -7 do -5 – lato
Domena internetowa
.mx
Kod samochodowy
MEX
Kod telefoniczny
+52
1 Dane szacunkowe na lipiec 2008 roku, podane za CIA The World Factbook [1]
Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. – México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze: Stanami Zjednoczonymi (na północy); Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu); Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie); Gwatemalą i Belize (na południu i południowym-wschodzie).
Meksyk zajmuje powierzchnię prawie 2 mln km², co daje mu pod tym względem 13 miejsce na świecie. Ze 109 milionami mieszkańców jest 11 krajem z największą liczba ludności. Meksyk jest federacją 31 stanów i Dystryktu Federalnego w skład, którego wchodzi stolica miasto Meksyk – jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie.
Jest jedynym przedstawicielem Ameryki Łacińskiej w OECD, co było możliwe dzięki silnej pozycji w regionie i ustabilizowanej sytuacji gospodarczej. Od momentu wejścia do porozumienia o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą (NAFTA) w 1994 gospodarka Meksyku wkroczyła na ścieżkę dynamicznego rozwoju gospodarczego. Od 2000 trwa proces demokratyzacji życia politycznego, które przed tą datą było opanowane przez dominującą w systemie władzy partię PRI. Jej hegemonia została przerwana dopiero po wygranej w wyborach prezydenckich – Vicente Foxa.
Meksyk jest państwem bogatym w surowce mineralne, jednakże z ograniczonym areałem ziemi uprawnej i z gwałtownie rosnąca populacją. Ponad połowa mieszkańców żyje w środkowej części kraju, podczas gdy rozległe rejony na suchej północy i tropikalnym południu są rzadko zaludnione. W ostatnich latach gospodarka kraju w dużej części opiera się na dochodach z turystyki i eksportu ropy naftowej. Wewnętrzna migracja ludności z rejonów wiejskich spowodowała gwałtowny rozrost ośrodków miejskich, w których mieszka obecnie ponad 2/3 ludności. Mimo poprawiających się wskaźników ekonomicznych duża część społeczeństwa w dalszym ciągu pozostaje biedna, co można przypisać częściowo kryzysowi z lat 80., który przejawiał się wysoka inflacją i ogromnym zadłużeniem zagranicznym.
Modernizacja i uprzemysłowienie pozostają w sprzeczności z tradycyjnym stylem życia, który przetrwał głównie na odizolowanych terenach wiejskich. Jego częścią są małe społeczności, złożone z indiańskich chłopów, którzy żyją podobnie jak ich przodkowie. Kulturalne pozostałości po wielkich cywilizacjach indiańskich (np. Chichén Itzá czy Tulum) współistnieją obok kolonialnych miast hiszpańskich, takich jak: Taxco czy Querétaro. Różnice pomiędzy poszczególnymi regionami, wyrażające się w kulturze, architekturze, kuchni i sposobie gospodarowania są cechą charakterystyczną dla współczesnego Meksyku.
[ukryj]
· 1 Warunki geograficzne i klimatyczne
o 1.1 Warunki geologiczne
o 1.2 Warunki wodne
o 1.3 Gleby
o 1.4 Klimat
o 1.5 Flora
o 1.6 Fauna
o 1.7 Surowce
o 1.8 Bogactwa naturalne
· 2 Historia
· 3 Ludność
o 3.1...
jolkator