Pan Samochodzik - spis powieści.doc

(1073 KB) Pobierz



Pierwsza przygoda Pana Samochodzika - Zbigniew Nienacki

 

Dołączona do serii przygód Tomasza N.N. — Pana Samochodzika — książka opisująca jego podróż, jeszcze jako dziennikarza, na Syberię w poszukiwaniu śladów żyjącego w XVII wieku Nicefora pułkownika Czernichowskiego i twierdzy Ałbazin nad Amurem. Podróż pana Tomasza przez wielkie połacie Rosji wiąże się z historią skarbu ukrytego w Polsce w latach międzywojennych XX stulecia. Wcześniej książka była wydana pt. „Pozwolenie na przywóz lwa".

 

 

 



Skarb Atanaryka - Zbigniew Nienacki


Tomasz N.N., student historii sztuki i pracownik redakcji jednej z gazet, bierze udział w odnalezieniu słynnego szczerozłotego skarbu króla Gotów, Atanaryka. W czasie wykopalisk archeologicznych Tomasz, jego brat Paweł i uczestnicy obozu naukowego przeżywają ciekawe przygody.

 

 

 

 

 



Święty Relikwiarz - Zbigniew Nienacki


Na Uroczysku, wysepce opodal kolegiaty w Łęczycy, archeolodzy badają prasłowiański kurhan. Tomasz N.N., student historii sztuki i pracownik redakcji jednej z gazet, dołącza do ekipy badawczej. W podziemnym korytarzu wiodącym z Uroczyska do kolegiaty uczeni odnajdują piękny relikwiarz z pierwszej połowy XIV wieku.

Wcześniej książka była wydana pt. „Uroczysko”.


 

 



Wyspa Złoczyńców - Zbigniew Nienacki


Zatrudniony w Ministerstwie Kultury i Sztuki pan Tomasz otrzymuje w spadku tajemniczy wehikuł wuja Stefana Gromiłły z Krakowa. To skrzyżowanie czółna z poczwarą okazuje się wielofunkcyjnym pojazdem, a tylko karoseria, a właściwie górna obudowa wozu, zrobiona „domowym sposobem”, szpeci ten pojazd, zaś jego posiadacza naraża na ironiczne docinki. Pan Samochodzik jedzie na urlop do Antoninowa nad Wisłą, gdzie na Wyspie Złoczyńców spotyka harcerzy z Zastępu Łuczników, uczestniczących w obozie ekspedycji antropologicznej. Poznaje m.in. Wilhelma Tella, Sokole Oko i  Wiewiórkę. Pana Tomasza interesują ukryte zbiory dziedzica Dunina. Badania antropologiczne przeplatają się z przygodami związanymi z  poszukiwaniem ukrytych zbiorów dziedzica.

 



Templariusze - Zbigniew Nienacki


Wraz z harcerzami z Zastępu Łuczników pan Tomasz szuka skarbu templariuszy, który według doniesień prasowych znajduje się w Polsce. Wielki mistrz zakonu templariuszy, Jakub de Molay, przekazał wielkiemu mistrzowi Krzyżaków, Zygfrydowi von Feuchtwangenowi, w depozyt część skarbu swojego zakonu. Po przeniesieniu przez Krzyżaków swej stolicy z Wenecji do Malborka depozyt ten znalazł się na ziemiach polskich. Hasłem do poszukiwań jest zdanie „Tam skarb twój, gdzie serce twoje”, wyryte na złotym krzyżu darowanym wielkiemu mistrzowi templariuszy przez wielkiego mistrza krzyżackiego. Poszukiwania są prowadzone w zamkach budowanych w Prusach przez Piotra z Awinionu. Pan Tomasz poznaje konkurentów do skarbu - kapitana Petersena i jego córkę Karen.




Niesamowity dwór - Zbigniew Nienacki


Dyrektor Jan Marczak, zwierzchnik pana Tomasza, zleca mu wyjazd do Janówki, aby zinwentaryzował zbiory antykwariusza Joachima Czerskiego, które po jego śmierci przeszły wraz z tamtejszym dziewiętnastowiecznym dworkiem na własność państwa, a także zorganizował tam muzeum i objął w nim stanowisko kustosza. Usiłując zgłębić tajemnicę dworku pan Tomasz musi zmierzyć się z Waldemarem Baturą, dawnym kolegą ze studiów, handlarzem antyków. Odkrycie, że dwór w Janówce był siedzibą loży masońskiej, której wyposażenie zachowało się w tajnej komnacie pod salą balową, jest dobrym otwarciem działalności muzeum we wspomnianym dworku.




Kapitan Nemo - Zbigniew Nienacki


Pan Tomasz jedzie nad Jeziorak w związku z poszukiwaniami zatopionej w czasie działań wojennych ciężarówki z cennymi przedmiotami z bursztynu. Działając incognito korzysta z pomocy harcerzy, dziwnego jegomościa podającego się za ornitologa oraz miejscowej dziewczyny, Marty. Nad Jeziorakiem przebywa też grupa chłopców z Warszawy pod wodzą Czarnego Franka. Przeciwstawia się im tajemniczy Kapitan Nemo, doskonały żeglarz i wędkarz, miłośnik przyrody, który nie pozwala na ekscesy nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

 



Fantomas - Zbigniew Nienacki


Za sprawą Karen Petersen pan Tomasz otrzymuje zaproszenie od właściciela jednego z zamków nad Loarą, barona de Saint-Gatien. Z tego zamku i innych giną cenne obrazy, a sprawca kradzieży ukrywa się pod pseudonimem Fantomasa. Pan Samochodzik wraz z detektywem Gaspardem Pigeonem i komisarzem policji rozwiązują zagadkę kradzieży płócien i odzyskują je, choć złoczyńca zdołał zbiec.

 

 

 

 



Zagadki Fromborka - Zbigniew Nienacki

 

Po powrocie znad Loary pan Tomasz otrzymuje od dyrektora Jana Marczaka zadanie związane z pojawieniem się na polskim rynku dzieł sztuki trzech bezcennych numizmatów, które mogą pochodzić z jednej ze skrytek odnalezionych w grobowcu we Fromborku. Sprawą tą jest też zainteresowany Waldemar Batura. Ponieważ trwają poszukiwania drugiej i trzeciej skrytki, pan Tomasz ma zapobiec zamianie zabytków na rzeczy mało wartościowe. W wypadku drugiej skrytki dotyczy to złotych kielichów, zaś w wypadku trzeciej — rubinów. Pan Samochodzik nie zawodzi oczekiwań zwierzchnika...

 

 



Dziwne szachownice - Zbigniew Nienacki


Trzej młodzi przyjaciele, Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka, po powrocie z obozu harcerskiego przywożą brulion zatytułowany „Księga strachów”, opisujący ich przygody nad jeziorem Jasień w myśl zabawy harcerskiej polegającej na poszukiwaniu miejsc, w których straszy. Opisano tam niemiłą nocną przygodę jednego z harcerzy, a także tajemniczy znak szachownicy na portalach kilku starych okolicznych kościołów. Właścicielem tych miejscowości był niegdyś ród von Haubitzów, który miał szachownicę w herbie. Harcerze zwracają się z tą sprawą do pana Tomasza. Okazuje się, że kilka osób poszukuje w tych stronach skarbów starego Johanna von Haubitza oraz pamiętnika jego syna. Wcześniej książka była wydana pt. „Księga strachów”.

 

 



Tajemnica tajemnic - Zbigniew Nienacki


Pan Tomasz zamierza zgodnie z poleceniem dyrektora Jana Marczaka wyruszyć wraz z zastępem harcerzy w Bieszczady, aby zapobiec przemytowi starych ikon z Rzeszowszczyzny przez Pragę do Wiednia. Tymczasem list od kustosza Dohnala wzywa go do Pragi, dokąd prowadzi trop związany z przemytem ikon, „Tajemnicą tajemnic” — księgą kabały oraz osobą szesnastowiecznego czarnoksiężnika i maga Edwarda Kelleya. Po przygodach w Lesku i w Pradze pan Tomasz wraz z panną Heleną Dohnalową i jej siostrą Ludmiłą demaskuje przemytnika ikon.

 

 



Winnetou - Zbigniew Nienacki


Przy okazji wyjazdu na urlop na Mazury pan Tomasz wstępuje do Złotego Rogu, aby zbadać sprawę zagrożonego rozbiórką zamku. Poznaje tam Winnetou i Milczącego Wilka, którym — podobnie jak i jemu — leży na sercu sprawa ochrony przyrody i zabytków. Sytuacja nad jeziorem Zmierzchun, gdzie rywalizują ze sobą żeglarze i motorowodniacy, zaostrza się i walka o objęcie jeziora strefą ciszy wywołuje reakcję kierownika ośrodka wczasowego. Intrygi kierownika Purtaka zostają w końcu ujawnione, a Winnetou podejmuje się roli społecznego opiekuna zabytków w Złotym Rogu.

 




Niewidzialni - Zbigniew Nienacki


Z nową współpracowniczką, panną Moniką, wyrusza pan Tomasz na Mazury na poszukiwanie Fortu Lyck. Wspomaga ich Winnetou, a przeciwdziałają Tajemniczy Blondyn i Waldemar Batura. Dyrektor Jan Marczak jedzie z panem Tomaszem do Frankfurtu nad Menem, skąd nadszedł intrygujący list od pani Anny von Dobeneck. Kiedy okazuje się, że nadawczyni listu nie żyje, a jej wnuk postępuje nieuczciwie, do akcji włącza się Greta Herbst, detektyw pomagający muzealnikom. Za sprawą poszukiwań rękopisów Goethego, Herdera i Schopenhauera stoi gang Niewidzialnych.



Złota rękawica - Zbigniew Nienacki


Pan Tomasz, zlecając remont starego jachtu, odnajduje jego dziennik i zapisany w nim wiersz, który zatytułował „Złota rękawica”. Wyrusza śladem poprzedników szukając autora wiersza. Namawia do wypłynięcia niektórych byłych uczestników rejsu sprzed lat, co pomaga im uporządkować ich sprawy bieżące. Konkurentem w poszukiwaniach jest Waldemar Batura, zatrudniony jako scenograf przy kręceniu filmu w pobliskim pałacu. Rejs zbliża do siebie ludzi, którzy na co dzień nie mogą znaleźć wspólnego języka, a także przynosi odkrycie złotej rękawicy.

 

 



Nieśmiertelny - Zbigniew Nienacki


Pan Tomasz leci wraz z dyrektorem Janem Marczakiem i swoją nową sekretarką Florentyną do Bogoty na zjazd muzealników. Podczas zjazdu złodzieje włamują się do tamtejszego Muzeum Złota i kradną najcenniejsze eksponaty. Na wiadomość o tym powołano Biuro Koordynacyjne do walki ze złodziejami dzieł sztuki, do którego prac włączono Marczaka i pana Tomasza. Pan Tomasz poznaje Ralfa Dawsona, który oświadcza, że jest człowiekiem z Przyszłości i szuka przedmiotu zgubionego podczas jednej z wypraw ludzi z Przyszłości. Przedmiot ten znajduje się wśród skradzionych w Muzeum Złota w Bogocie. Pan Tomasz rozpoczyna współpracę z Dawsonem i poznaje jego przyjaciół. Obaj wraz z Florentyną udają się na Wyspy Dziewicze... Wcześniej książka była wydana pt. „Człowiek z UFO”.

 

 



Nieuchwytny kolekcjoner - Zbigniew Nienacki


Siostra pana Tomasza wyjeżdża wraz z mężem na stypendium zagraniczne, dlatego pan Tomasz musi na czas wakacji zaopiekować się siostrzeńcami, Zosią i Jackiem. Tymczasem w różnych regionach Polski dochodzi do kradzieży złotych koron umieszczonych na obrazach i figurkach Matki Boskiej. Korony te mają być potem dostarczone do Sopotu na listowny sygnał osoby zlecającej kradzieże. W jednej z okradzionych miejscowości Zosia zauważa w domu kultury wizytówkę antykwariuszek z Gdańska. Po wizycie w tym antykwariacie pan Tomasz i jego młodzi pomocnicy zaprzyjaźniają się z jego współwłaścicielką i odtąd razem poszukują człowieka o pseudonimie Kolekcjoner.

 



Testament rycerza Jędrzeja - Zbigniew Nienacki


Do mieszkającego w Sulejowie Herakliusza Pronobisa przybywa młoda kobieta podająca się za ostatnią z rodu rycerza Jędrzeja Baldaricha-Bałdrzycha i poszukująca jego testamentu. Profesor Herakliusz, który wie, że rycerz umarł bezpotomnie, w poczuciu zagrożenia zwraca się o pomoc do pana Tomasza. Podążając śladami tajemniczej kobiety trafiają do pałacu w Nieborowie. Pan Tomasz poznaje Pawła Dańca, kandydata do pracy w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Do pana Tomasza dzwoni nieuleczalnie chory Waldemar Batura, by pożegnać się ze swym odwiecznym konkurentem i przyjacielem. Na pogrzebie pan Tomasz i Paweł Daniec poznają Jerzego Baturę, syna Waldemara. Wcześniej powieść była opublikowana w odcinkach na łamach tygodnika „Odgłosy” pt. „Zabójstwo Herakliusza Pronobisa”.

 



Kindżał Hasan-beja - Jerzy Szumski


Po stracie ulubionego wehikułu pan Tomasz otrzymuje w prezencie od Polonii amerykańskiej samochód terenowy, którego wraz ze swoim współpracownikiem Pawłem Dańcem nazwał Rosynantem. Paweł jedzie nim na Mazury, aby sprawdzić informacje o potworze w jeziorze Lisunie. Tam poznaje Aleksandra Azbijewicza, polskiego Tatara, tresera psów i właściciela pięknego kindżału. Kindżał ten jest ponoć wskazówką, gdzie szukać skarbu przodka pana Aleksandra - szesnastowiecznego Hasan-beja. Pan Tomasz wraz z siostrzenicą Zosią i siostrzeńcem Jackiem usiłuje dociec tajemnicy Hasan-beja.

 



Bursztynowa Komnata - I: Wilczyca z jantaru - Jerzy Szumski


Poszukiwania śladu wiodącego do miejsca ewentualnego ukrycia Bursztynowej Komnaty. Prowadzą je pan Tomasz, Paweł Daniec, siostrzenica Pana Samochodzika Zosia i Onufry Rzecki, radiesteta. Paweł przywozi z Warmii bursztynową figurkę wilczycy i idąc tym tropem poszukiwacze przybywają do Górowa Iławeckiego (figurkę tę zdobył major Janusz Okoński z Zakładu Karnego w Barczewie, który później w niemieckim Bochum, dokąd wyjechał, kupił związaną z figurką mapkę okolic Górowa). W Górowie trwa zlot eksploratorów, czyli poszukiwaczy skarbów. Przybyli także goście z Rosji i z Niemiec. Nasi bohaterowie odkrywają skrytkę Wehrwolfu i zdobywają mapkę, która może być wskazówką dotyczącą miejsca ukrycia Bursztynowej Komnaty.



Bursztynowa Komnata - II: Krzyż i podkowa - Jerzy Szumski


Jerzy Batura wykrada mapkę wskazującą miejsce prawdopodobnego ukrycia Bursztynowej Komnaty, ale i jemu ktoś tę mapkę kradnie. Poszukiwania są prowadzone w Kadynach, Tolkmicku, Pasłęku i Braniewie, a panu Tomaszowi i Pawłowi Dańcowi dzielnie pomaga siostrzeniec Pana Samochodzika, Jacek. Oprócz występujących wcześniej poszukiwaczy pojawia się w Kadynach pewna Holenderka, poszukująca krucyfiksu księcia Luisa Ferdinanda, wnuka cesarza Wilhelma II.

 



Złoto Inków - tom I: Czorsztyn - Jerzy Szumski


Emerytowany nauczyciel historii Aleksander Kobiatko kieruje zainteresowanie pana Tomasza i Pawła Dańca na domniemany skarb Inków, na ślad którego trafił ponoć penetrując wykrywaczem metali Zbójeckie Skałki w Pieninach. Paweł wyrusza z panem Aleksandrem i jego niepełnosprawnym siostrzeńcem Januszem do Krakowa, gdzie dołączają do nich przybyli właśnie jadący do Paryża peruwiańscy naukowcy, profesor Miguel Jose de la Vega i doktor Maria Ciera. Mimo powziętych wobec gości z Limy podejrzeń, Kobiatko, Paweł i Janusz zabierają ich do jaskini, w której odkrywają trzy tajemnicze skrzynie. Po odnalezieniu skarbu peruwiańscy goście okazują się jednak przestępcami.

 



Złoto Inków - tom II: Niedzica - Jerzy Szumski


Paweł Daniec wraz z siostrzenicą Pana Samochodzika Zosią i siostrzeńcem pana Aleksandra, Januszem poszukuje polskiego pomocnika Peruwiańczyków. Tymczasem odnajdują się przetrzymywani w Aninie prawdziwi naukowcy z Limy, a we Frankfurcie nad Menem policja aresztuje fałszywych. Na wystawie fotograficznej Jerzy Batura usiłuje kupić od autora ciekawe zdjęcie zamku w Niedzicy, które — jak się okazuje — może być wskazówką dotyczącą miejsca ukrycia kolejnego skarbu Inków. Paweł i jego młodzi pomocnicy odnajdują srebrną „trumnę” księżniczki inkaskiej, wypełnioną kosztownościami, ale wtedy do akcji wkraczają sprytni Peruwiańczycy.

 



Arka Noego - Tomasz Olszakowski


Pan Tomasz i Paweł Daniec odnajdują „Diariusz z peregrynacji do Ziemi Świętej i Armenii” Alojzego Poletyłły, w którym autor opisuje swoje wrażenia z wejścia na szczyt góry Ararat, gdzie po Potopie osiadła  Arka Noego. Paweł jedzie do Turcji, do miasteczka Igdir u podnóża Araratu. W okolicach wsi Ahora niespodziewanie spotyka Zosię i Jacka, którzy przyjechali tu wbrew zakazowi ich wujka — Pana Samochodzika, zamiast — jak obiecali — udać się do Francji. Cała trójka dostaje się do niewoli oddziału zbrojnego Partii Pracujących Kurdystanu i podejmuje próby wydostania się na wolność. Pan Samochodzik usiłuje przedostać się do Pawła, lecz sam przypłaca to niewolą...

 



Rubinowa tiara - Tomasz Olszakowski


Przybyły ze Sztokholmu młody hrabia Michaił Derekowicz Tomatow proponuje panu Tomaszowi i Pawłowi Dańcowi wspólną wyprawę celem odszukania Rubinowej Tiary ostatniej cesarzowej Rosji, Aleksandry, którą ostatni raz widziano w tym klejnocie na Boże Narodzenie 1917 roku w cerkwi w Tobolsku. Trójka naszych bohaterów wyjeżdża do Tobolska, gdzie zamieszkuje w byłej treserni psów na przedmieściach. Po żmudnych poszukiwaniach, analizie dostępnych dokumentów i dzienników rodziny carskiej poszukiwacze ustalają, kto ukrył skarby carskie.

 



Twierdza Boyen - Sebastian Miernicki


Paweł Daniec wybiera się wraz ze znajomymi Czesiem i Piotrkiem na urlop do Rynu na żagle. Pan Tomasz zleca mu zbadanie przy okazji odkrycia w jeziorze Martiany samochodu osobowego z czasów drugiej wojny światowej ze szkieletami dwóch osób, które jechały najwyraźniej do kwatery Hitlera w Gierłoży. Pan Tomasz prosi Pawła o zaopiekowanie się siostrzenicą Zosią i siostrzeńcem Jackiem. Bazą wypadową staje się schronisko w giżyckiej Twierdzy Boyen. Na życzenie Pana Tomasza naszym bohaterom pomaga dyskretnie komandos Michał. Do akcji wkraczają też Jerzy Batura i podająca się za dziennikarkę Margaret Forest. Paweł może liczyć na pomoc dziennikarza z Olsztyna, Olbrzyma. Wszyscy poszukują dokumentów operacji „Walkiria”.




Floreny z Zalewa - Jerzy Szumski


Paweł Daniec odwiedzając w Sopocie znajomego antykwariusza jest świadkiem próby sprzedaży przez nieznajomego złotego florena z Zalewa. Dziwi się, sądził bowiem, że sprawa odkrytego w 1991 roku w Zalewie skarbu tych monet to już przeszłość. Paweł jedzie w ślad za nieznajomym do Zalewa, gdzie od poznanego przypadkiem młodzieńca i jego kolegi dowiaduje się o grupie kilku mężczyzn noszących na szyjach nacięte w różny sposób złote floreny. Okazuje się, że grupą kieruje z ukrycia Jerzy Batura. Daniec, podszywając się pod warszawskiego specjalistę od urządzeń alarmowych, przenika do gangu, który planuje włamanie do olsztyńskiego zamku...

 



Tajemnice warszawskich fortów - Tomasz Olszakowski


Departament Ochrony Zabytków odwiedza długoletni znajomy pana Tomasza, warszawski antykwariusz Antoni Biedermayer, przynosząc porcelanową różę. Okazuje się, że pewien młodzieniec sprzedaje takie róże w antykwariatach na warszawskiej Starówce. Zastawiona na niego pułapka nie przynosi powodzenia, młodzieniec znika bowiem w jakimś lochu. Pan Tomasz, Paweł Daniec i siostrzeniec Pana Samochodzika Jacek próbują odnaleźć piwnicę, z której mężczyzna ten brał sprzedawane przedmioty. Poszukiwania kierują się do fortów Cytadeli Warszawskiej.

 

 



Skarby wikingów - I: Na płytkiej wodzie - Arkadiusz Niemirski


Wobec trudności finansowych swojego departamentu pan Tomasz, za namową byłego zwierzchnika Jana Marczaka, przystaje na propozycję udziału w rejsie po Bałtyku w poszukiwaniu łodzi wikingów. Pan Samochodzik i Paweł Daniec wchodzą w skład załogi jachtu „Havamal” norweskiego kapitana Jorgena Jorgensena. Na jacht przedostaje się też potajemnie Zosia. Do poszukiwań dołącza też jacht „Conquistador” Karen Petersen i jej synów, Eryka i Stefana. Po kradzieży listu do pana Tomasza z ważną wiadomością dotyczącą rejsu, Pan Samochodzik schodzi na ląd i prowadzi śledztwo. Sprawą wraka jest zainteresowany także Jerzy Batura, który rok wcześniej penetrował te akweny.




Skarby wikingów - II: W objęciach Neptuna - Arkadiusz Niemirski


Operacja „Skarby wikingów” trwa nadal. Poszukiwania płetwonurka z klubu „Akwalung”, który rok wcześniej pracował dla Jerzego Batury, przynoszą zaskakujące rezultaty. Wreszcie „Havamal” znajduje na dnie Zatoki Gdańskiej wrak okrętu wikingów, a w nim pozłacaną oprawę księgi liturgicznej i skrzynię przypominającą trumnę. Przedmioty te okazują się być związane z osobą pewnego świętego. Pan Tomasz, Paweł Daniec demaskują poszukiwaczy z „Havamala” i współpracującego z nimi Baturę, a także uniemożliwiają zniszczenie zawartości trumny i przemyt skarbów z wraka.

 



Zaginiony pociąg - Tomasz Olszakowski


Pan Tomasz i Paweł Daniec otrzymują zadanie zajęcia się sprawą „złotego pociągu”, czyli transportu X-37, składającego się z 17 wagonów ze złotem z banków dolnośląskich, z wrocławskich sklepów jubilerskich i z depozytów królewieckich oraz ukraińskich o łącznej wartości 10 mld dolarów. Do tej pory zajmował się tym poszukiwacz Władysław Sobieradzki, którego nieobecność na zapowiedzianej wcześniej konferencji prasowej zaniepokoiła ministra. Pan Tomasz i Paweł jadą wraz z Zosią na Dolny Śląsk. Tam odnajdują Sobieradzkiego i dwóch członków jego grupy poszukiwaczy, zamkniętych w podziemnym lochu...

 

 

 



Skarb generała Samsonowa: tom I - Sebastian Miernicki


Pan Tomasz i Paweł Daniec wspólnie z Zosią, Jackiem oraz Olbrzymem, dziennikarzem z Olsztyna, poszukują skarbu generała Aleksandra Samsonowa, złotych rubli znajdujących się przy jego sztabie pod koniec pierwszej wojny światowej. Tymczasem w jeziorze Gim harcerze dokonują odkrycia, które wraz ze znalezionym pamiętnikiem niemieckiego oficera naprowadza na ślad pułkownika Teodora von Bresckova, który w 1918 roku zamieszkał w Zielonowie i szuka skarbu Samsonowa. Paweł objeżdża tereny bitwy pod Tannenbergiem, a pan Tomasz płynie z Zosią do pobliskiej wsi Kociak. Tam zostaje wciągnięty w rozstrzyganie miejscowych konfliktów wokół domu kultury i budowy wodociągu. Szukając skarbu nasi bohaterowie docierają w kilka prawdopodobnych miejsc ukrycia skarbu.




Skarb generała Samsonowa: tom II - Sebastian Miernicki


Jacek, siostrzeniec Pana Samochodzika, wzywa go na Mazury, do Martian koło Kętrzyna. Nowy ślad skarbu Samsonowa prowadzi do Reszla na Warmii. Jednak pan Tomasz na razie przydziela Pawłowi zadanie zorganizowania muzeum w domu kultury w Kociaku. Dołączają do niego harcerze z drużyny Jacka, Maciek i Gustlik. W tworzonym muzeum Paweł odnajduje ukryte zejście do piwnicy, a tam różne zbiory muzealne. To dopiero początek odkryć. Kolejne znaleziska przynoszą zaskakujące informacje...

 




Sekret alchemika Sędziwoja - Tomasz Olszakowski


Pan Tomasz otrzymuje z Muzeum Narodowego w Krakowie list informujący o propozycji wymiany traktatu „O rtęci siedemnastowiecznego alchemika Michała Sędziwoja na przechowywany w muzeum atanator, specjalny piec alchemiczny. Pan Samochodzik i Paweł Daniec jadą do Krakowa, gdzie okazuje się, że autorkami tej propozycji wymiany są dwie młode dziewczyny, Stanisława i Katarzyna Kruszewskie. Po początkowej rywalizacji panowie i panie łączą wysiłki, aby rozwiązać szyfr z „Niemej księgi”, przedstawiającej etapy produkcji złota. Doświadczenie przeprowadzone przez kuzynki w obecności pana Tomasza i Pawła zdumiewa obu muzealników.

 



Kaukaski Wilk - Sebastian Miernicki


Paweł Daniec wyjeżdża na zaproszenie kolegi w Bieszczady. Tymczasem pan Tomasz spotyka się w Warszawie z byłym członkiem oddziału strzelców górskich wermachtu, którzy w 1942 roku otrzymali zadanie przywiezienia ze szczytu Elbrusa na Kaukazie złotego posążka Kaukaskiego Wilka, znaku wzywającego ludy kaukaskie do walki. Jerzy Batura ostrzega pana Tomasza, że Otto Ebersche, jego rozmówca, pracował w Abwehrze — wywiadzie wojskowym — i nie powiedział mu całej prawdy. Pan Samochodzik jedzie w Beskidy na spotkanie ze specjalistą od spraw kaukaskich. Pan Tomasz, Paweł, komandos z GROM-u Michał oraz specjalista ds. kaukaskich Spider jadą do byłej kwatery Abwehry w Mikołajkach, by tam rywalizować z Baturą i agentami wywiadów kilku państw.




Arsen Lupin - tom I: Wyzwanie - Arkadiusz Niemirski


List dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego informuje pana Tomasza o kradzieży biblii z 1540 roku przez osobnika podpisanego na pozostawionej wizytówce jako „Arsen Lupin”. Tymczasem Arsen Lupin rzuca kolejne wyzwanie Departamentowi Ochrony Zabytków. Muzealnicy przygotowują się do uniemożliwienia realizacji groźby. Z Hamburga przylatuje tamtejszy specjalista ds. kradzieży dzieł sztuki, Gerda Krüger, ale na lotnisku wraz z nią pojawia się także Jerzy Batura. Mimo tego w Bibliotece Głównej UMK Arsen Lupin dokonuje kolejnej kradzieży starodruku. Wówczas Pan Samochodzik i komisarz Swada zaczynają śledzić Gerdę i ludzi z jej otoczenia.




Arsen Lupin - tom II: Zemsta - Arkadiusz Niemirski


Spacerującego w Wigilię po warszawskiej Starówce pana Tomasza porywa Jerzy Batura i wywozi go do Nowego Miasta nad Pilicą. Po skontaktowaniu się z Pawłem pan Tomasz wraca do stolicy. Mimo obecności komisarza Swady oraz Gerdy i Pawła Arsen Lupin dokonuje zapowiadanej kradzieży. Do ekipy śledczej dołącza pan Tomasz i wszyscy udają się do Wrocławia. Tam na dzień przed sylwestrem Arsen Lupin dokonuje kolejnej kradzieży, tym razem w Ossolineum. Następnym etapem wyznaczonym przez złodzieja jest Kraków. Ale w końcu nasi bohaterowie poznają metodę kradzieży Arsena Lupina i domyślają się jego tożsamości.

 



Zaginione poselstwo - Tomasz Olszakowski


Pracownik ambasady polskiej w Chartumie kupuje w tamtejszym antykwariacie opisane po polsku mapy z końca XVII wieku i przesyła je panu Tomaszowi. Dla wyjaśnienia tej zagadki Pan Samochodzik i Paweł Daniec jadą do Jerozolimy. Tam natrafiają na ślady Pawła Tarnowskiego, który przybył do Etiopii na czele poselstwa wysłanego przez króla Jana III Sobieskiego do cesarza Etiopii Iljasu. Śladami polskiego poselstwa nasi bohaterowie lecą do Chartumu, gdzie poznają Maćka Rawicza, potomka polskiego emigranta. Z nim wyruszają do Etiopii, dokąd Maciek przemyca wielbłądy. Stamtąd udają się ponownie samolotem do Sudanu, gdzie wreszcie odnajdują poszukiwane skarby.




Skrytka Tryzuba - Sebastian Miernicki


Na polecenie zwierzchnika pan Tomasz przyjmuje do pracy w swoim departamencie Alfreda Kobyłkę, który jednak zamiast współpracować z Pawłem, staje się jego konkurentem. W Szymbarku Kobyłka natrafia na skarb i mapę — szkic górzystej okolicy z zaznaczonym pod szczytem jednej z gór znakiem Tryzuba. Pan Tomasz i Alfred jadą w Bieszczady, dokąd również udaje się osobno Paweł jako nieformalny uczestnik obozu dla trudnej młodzieży. Organizują go poznani wcześniej harcerze Maciek i Gustlik. Pan Tomasz i Alfred odwiedzają Krasiczyn, gdzie spotykają Jerzego Baturę, również zainteresowanego mapką ze znakiem Tryzuba.




Łup barona Ungerna - Tomasz Olszakowski


...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin