FLORIAN ZNANIECKI.docx

(13 KB) Pobierz

FLORIAN ZNANIECKI (koniec XIX/I połowa XX wieku) – filozof i socjolog, przedstawiciel tzw. socjologii humanistycznej

·         Socjologia jako krytyka psychologii – psychologia bada człowieka jako „oddzielny byt”, w oderwaniu od jego otoczenia.

·         Człowiek – istota społeczna, kulturalna, ukształtowana w dużej mierze przez środowisko społeczne, nie można go badać bez wzięcia pod uwagę tego co go otacza i w czym się wychował

·         Najlepsze „wyjście” – psychologia społeczna – bada procesy wewnętrzne, ale też sprawdza ich zastosowanie „zewnętrzne”

·         Współczynnik humanistyczny to co bada badacz kultury (fakty kulturowe) nigdy nie jest obiektywnym bytem, oderwanym od rzeczywistości. Zawsze jest byt przynależący do czyjejś świadomości, tworzony i doświadczany przez kogoś. 

·         Czynności społeczne – wszystkie te, przy których pojawiają się jakieś układy, stosunki społeczne

·         Socjologiczna teoria wychowania – człowiek należy do różnych grup, jest przez nie wychowywany, ale sam ma też na nie wpływ – przez wkładanie siebie, swoich umiejętności, zdolności, etc. (założenie to można porównać do dzisiejszej teorii systemów)

·         Wychowanie – proces społeczny -  interakcja, wychowanka i rodziny, szkoły, poszczególnych nauczycieli, grupy rówieśniczej (instytucje wychowania bezpośredniego), a także środków masowego przekazu, kina, teatru etc. (instytucji wychowania pośredniego).

·         W procesie wychowania uczeń/wychowanek jest osobą aktywną. Ważne są jej indywidualne zdolności i osobowość, które mają szansę w pełni wykształcić się dopiero na etapie samokształcenia wynikającego z autorefleksji (w życiu dorosłym)

·         Środowisko społeczne wg Znanieckiego – „ogół grup i jednostek, z którymi w ciągu swego życia osobnik styka się prywatnie lub publicznie, bezpośrednio lub pośrednio, przelotnie lub trwale, osobiście lub rzeczowo

·         Środowisko wychowawcze – grupy wychowujące nowego ich członka. Jego składniki:

o        Rodzina

o        Otoczenie sąsiedzkie

o        Grupy rówieśników

o        Szkoła i nauczyciele

o        Instytucje wychowania pośredniego

·         Grupy powinny być zgodne i wspólnie wychowywać jednostkę

·         Skłócenie grup rodzi postawy egoistyczne i nietolerancję

·         Jednostkę powinno się wspierać w rozwoju aktywności twórczej i rozwijać umiejętność współpracy – grupa składa się z indywidualności

·         Krytyka encyklopedyzmu

·         Wprowadził metodę badania życia społecznego poprzez analizowanie osobistych dokumentów, pamiętników, dzienników.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin