zabawy.doc

(27 KB) Pobierz
Zabawy wspomagające wyobraźnię i rozwój mowy

    Przedstawiam Państwu propozycję kilku zabaw, które można wykorzystać podczas codziennych zabaw z dziećmi w domu, na spacerze, w czasie drogi do przedszkola.

 

Zabawy wspomagające wyobraźnię i rozwój mowy

Kuferek skarbów
Rodzic wyciąga z kuferka zgromadzone w nim przedmioty i pokazuje dzieciom. Zadaniem dzieci jest odgadnąć do czego służy każdy przedmiot. Następnie dzieci wymyślają inne zastosowanie znanych na co dzień przedmiotów.

Snuj się, snuj bajeczko
Rodzic wprowadza nastrój i zaczyna opowiadać wymyśloną bajkę np. dawno, dawno temu, za lasem, w maleńkiej chatce mieszkała dziewczynka... Dziecko opowiada dalej dodając jedno swoje zdanie itd. Na zakończenie dzieci podejmują próbę odtworzenia całej bajki. Mogą odegrać ją w formie dramy, scenki rodzajowej lub pantomimy.

Skarbnica
Zabawa polega na wymienianiu słów według określonych wymogów treściowych. Dzieci wymieniają rzeczy – obiekty np. tylko białe (śnieg, mąka, cukier itp.). Następnie rodzic dodaje kolejne kryterium: wymień rzeczy lub obiekty białe i miękkie itp. można podawać różne kryterium w zależności od opracowywanej tematyki.

W krainie fantazji
Dzieci zastanawiają się, gdzie chciałyby się przenieść: w przeszłość lub w przyszłość. Nauczyciel podpowiada, że aby się tam przenieść, należy użyć swojej wyobraźni. Tam każde dziecko zobaczy siebie, co robi, kto tam jest, jak wygląda kraina, jak się tam czuje itp. Dzieci opowiadają o swojej krainie fantazji, mogą też przedstawić ją w formie plastycznej.

Zabawy ćwiczące pamięć

Podaj kolejność
Za parawanem jest zgromadzonych kilka przedmiotów. Rodzic odsłania parawan, dzieci przyglądają się przedmiotom zapamiętując ich kolejność. Rodzic ponownie zasłania parawan a zadaniem dzieci jest wymienić przedmioty w kolejności. Utrudnieniem może być podanie koloru każdego z przedmiotów.

Wyliczanki
Człowiek może mieszkać w .......
Człowiek może siedzieć w ......
Narzędziem pracy człowieka jest .......

Zabawy rozwijające zdolności skojarzeniowe i spostrzegawczość

Skojarzenia
Rodzic prezentuje dowolny obrazek pytając dziecko z czym mu się kojarzy. Dziecko podaje swoje skojarzenia lub tworzy rysunki np. Co kojarzy mi się z latem? Dzieci swoje skojarzenia mogą rysować w formie małych piktogramów dookoła obrazka wyjściowego.

Znana postać
Rodzic zaczyna opowieść opisując dzieciom znaną postać bajkową np. Kopciuszka. Podczas opowiadania za każdym razem dodaje jedno zdanie na temat tej postaci. Zadaniem dziecka jest jak najszybciej odgadnąć o jaką postać chodzi.

100 określeń
Dziecko próbuje definiować znane przedmioty codziennego użytku. Jak myślisz, jak moglibyśmy nazwać stół? W odpowiedzi jedna z cech powinna być wyabstrahowana np. stół to olbrzym na szczudłach, to wielka deska na 4 nogach, to kolega ławy itp.

Magiczna plama
Dziecko otrzymuje kartkę, którą składa na połowę. Na jedną połowę kartki wyciska kilka kropel tuszu i przykłada druga połową dokładnie przyciskając. Po rozłożeniu kartki ma dwie identyczne plamy. Próbuje porównać z czym mu się plama kojarzy. Potem obrysowuje pisakiem wyobrażoną postać dorysowując inne charakterystyczne elementy postaci.

Magiczny przedmiot
W czarodziejskim woreczku znajduje się kilka przedmiotów trudnych do identyfikacji. Za pomocą dotyku dziecko ma odgadnąć nazwę przedmiotu i podać do czego on służy.

Zabawy rozwijające koncentrację uwagi

Pilot w samolocie
Zabawa dla dwojga: dziecka i rodzica, lub rodzeństwa. Jedno jest pilotem samolotu i ma zamknięte oczy, natomiast drugie odgrywa role kapitana wieży kontrolnej i za pomocą słów kieruje samolotem, aby bezpiecznie wylądował na lotnisku. Pilot musi maksymalnie się skoncentrować, poruszając samolot między ustawionymi na dywanie przeszkodami.

Wprawki pantomimiczne
Zabawa wymaga ciszy i koncentracji uwagi. Rodzic zaprasza dziecko do inscenizowania różnych scenek rodzajowych, np. przechodzimy ostrożnie po oblodzonej kładce, wspinamy się na wysoką skałę, chodzimy po kamieniach, dekorujemy tort, omijamy kałuże itp.

Personifikacja
Rodzic wspólnie z dzieckiem wybiera przedmiot znany dziecku z życia codziennego np. krzesło i razem nadają mu jak najwięcej ludzkich cech. Rodzic naprowadza dziecko pytaniami: co krzesło robi, gdzie mieszka, kogo lubi, jak spędza czas, jak się zachowuje itp.

Kim jestem?
Dziecko losuje kartoniki z różnymi postaciami np. żaby, króla, dziewczynki itp. Następnie ruchowo lub werbalnie przedstawia daną postać.

 

Życzę przyjemnej zabawy J Marzena Szewczyk J

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin