SCENARIUSZ WPROWADZENIE CYFRY 9.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

 

Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

 

Temat:  Wprowadzenie liczby i cyfry „9” na podstawie wiersza Anny Łady - Grodzickiej pt.: „ Dziewięć bałwanków.”

 

 

 

 Cele operacyjne: 

·         dziecko kojarzy liczbę 9 z cyfrą i rozpoznaje ją,

·         przelicza zbiory wzrastające i malejące ( zakres do 9)

·         posługuje się liczebnikami porządkowymi 1-9

·         potrafi przeczytać wyraz „bałwanki.”

·         ćwiczy spostrzegawczość wzrokową.

 

Metody:  słowne- wiersz, zagadka, pogadanka

                 oglądowe - pokaz

                 aktywizujące - zadania stawiane do wykonania.

 

Formy:   z całą grupą

 

Pomoce: cyfry 1-9, 2 tablice z bałwankami (z elementami ubioru i bez),

     4  wyrazy zaczynające się literą „b”
     (buty, bałwanki, bal, balony).

 

Przebieg zajęcia:

 

Przywitanie zaproszonych gości.

1.    Wprowadzenie do tematu zagadką.

       Zrobiły go dzieci w zimie i dały mu śmieszne imię.

       Gdy słońce świeci w południe poci się i bardzo chudnie.  

                                                                                 ( bałwan )

 

2.      Odsłonięcie tablicy na której znajduje się 9 bałwanów w różnych miejscach tablicy. Omówienie z dziećmi różnic w ich wyglądzie, wybranie spośród kilku wyrazów z literą „b”, wyrazu  „bałwanki”, umieszczenie podpisu na tablicy. Przeliczenie bałwanków, zapoznanie dzieci z nową cyfrą „9” i omówienie jej wyglądu.

 

3.      Wysłuchanie wiersza Anny Łady-Grodzickiej pt. „Dziewięć bałwanków.” Porządkowanie bałwanków zgodnie z treścią wiersza

( ponowna recytacja nauczyciela ) i przyporządkowanie im cyfr 1-9.

 

 

 

 

 

Dziewięć bałwanków

 

Ten pierwszy bałwanek ma brzuszek pękaty.

I pasek szeroki, co dostał od taty.

Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.

Czy mu w nim nie ciężko?

Kto na to odpowie.

 

Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.

W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.

A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.

Chyba nic nie słyszy, no bo nie ma uszu.

 

A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.

I chce, żeby długo była mroźna zima.

A szósty bałwanek, zupełnie malutki.

Szepce cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”.

 

A siódmy bałwanek, jakby większy nieco.

Woła: „Patrzcie w górę, płatki śniegu lecą”.

A ósmy bałwanek ma kilka wąsików,

kapelusz na głowie i osiem guzików.

 

Bałwanek dziewiąty to wielka chudzina.

Ale głośno krzyczy:

„Niech mróz długo trzyma!”

 

 

4.      Zabawa dydaktyczna „ Którego bałwanka mam na myśli?” Nauczyciel opisuje cechy charakterystyczne  bałwanków (największy, najmniejszy, ma wąsiki...) Dzieci odpowiadają stosując liczebniki porządkowe (pierwszy, trzeci, ósmy...)

 

5.      Wspólna zabawa przy piosence „ Bałwankowa  rodzina” (płyta CD). Odtworzenie w zabawie treści piosenki.

 

6.      Zabawa dydaktyczna „ Który bałwan zmienił miejsce?”, ćwicząca spostrzegawczość i pamięć wzrokową.

 

7.      Odsłonięcie drugiej tablicy z bałwankami. Dorysowywanie im brakujących elementów ( wąsiki, pasek, kapelusz, guziki...)

 

8.      Wspólna zabawa „Lepimy bałwanki” z przygotowanej  wcześniej masy solnej. Wykorzystanie patyków, koralików, guzików  do ozdobienia bałwanków.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin